www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Intrebare de incepator: Cum se monteaza un tremolo? Cand am cumparat chitara nu era montat. Adica pot sa-l desurubez sa-l bag la loc dar ce si cum trebuie sa desfac sa-l montez calumea sa si mearga. :)

:) :) :(

 

Doar nu ti-ai luat kit de chitara sa montezi tremoloul? Cum spun si colegii, poate faci referire la bara de tremolo, pargia aia de care trebuie sa tragi ca sa-ti dezacordezi chitara ;) . Ce model de chitara e? Poze, ceva. Mai punctual. B)

Link to comment
Share on other sites

Guest Capshunik

vreau si eu sa ma apuc de chitara si am niste intrebari :

- oricine poate invata sa cante?

- ce chitara pana in 3 milioane 4 acoustica as putea sami iau?

- cam in cat timp se poate invata sau depinde cum prinzi ?

- e tarziu dak te apuci la 15 ani? :|

 

da..stiu k sunt intrebari de " teai nascut ieri?" dar asta e pser k puteti sa ma ajutatisi me mine :)

Link to comment
Share on other sites

1. Da. Oricine e suficient de ambitios si pasionat.

2. Ce gasesti in orasul tau. Sunt multi fabricanti, multe marci si multe modele. Pana in 4 milioane gasesti chiar o chitara electroacustica ce poate fi amplificata sau inregistrata usor.

3. Depinde cat de perseverent esti si ce intelegi prin "invatat" si "stiut". Tot timpul inveti ceva nou. Nimeni nu zice "am terminat". Lucrurile de baza se invata relativ usor. Pentru restul e nevoie de studiu mai hotarat.

4. In nici un caz. Exista chitaristi mari care s-au apucat la varste mult mai inaintate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Capshunik

merci mult!

 

am auzit k dupa ce inveti acordurile si stii sa jonglezi cu ele celalalte chestii se invata mai usor asai?

 

si lucrurile de baza cam care ar fi? pe langa faptul k inveti acordurile si cum sa tii chitara? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Capshunik

vai multumesc! cautasem cv pe google si ma dus la lectia a doua. si nu stiam unde sunt si celalalte adik nu sitam unde e topicu si mia fost rusine sa intreb :)

 

app mai am o intrebare. eu sunt stangace ..adik scriu cu stanga trebuie neaparat sa invat sa cant cu dreapta, ma refer la pana?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mai am 230 RON, si as vrea sa-mi iau un multi-efect sau o pedala. Acum la pedale nu stiu exact care ar trebui, eu caut ceva jimi hendrix distort-like (sa ramana si sunetul chitarii original in sound), sau Zoom G1/Digitech RP50(digitech rp50 nu gasesc niciunde).

Link to comment
Share on other sites

de la gamele majore pozitiile 3 si 5 sunt cam suspecte (la digitatie) ... cel putin la la pozitia 5 ai pe vreo 3 corzi cate 4 not(chestie care nu e asa de usor de realizat la viteza mare)...

te'as sfatui insa sa inveti toate acestea de pe justinguitar (esti sigur ca sunt corecte intrucat tipul este profesor pe la conservator in anglia)

aici ai toate cele 5 pozitii ale unei game majore (alaturi de 3 filmulete explicative)

aici minor natural (melodic).

 

sper sa'ti fi fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

de la gamele majore pozitiile 3 si 5 sunt cam suspecte (la digitatie) ... cel putin la la pozitia 5 ai pe vreo 3 corzi cate 4 not(chestie care nu e asa de usor de realizat la viteza mare)...

te'as sfatui insa sa inveti toate acestea de pe justinguitar (esti sigur ca sunt corecte intrucat tipul este profesor pe la conservator in anglia)

aici ai toate cele 5 pozitii ale unei game majore (alaturi de 3 filmulete explicative)

aici minor natural (melodic).

 

sper sa'ti fi fost de ajutor.

 

Merci. Nu stiam de faza cu root note...

Link to comment
Share on other sites

Guest berarpaul

Salutare de la Turda!

 

Em Dsus2

 

e|---0--0---------0-0-0-------3/5-0--|

 

B|---0--0---------3-3-3-3/5\\3-3/5---|

 

G|---0--0---------2-2---2/4\\2-------|

 

D|---2--2-/2-0----0-0----------------|

 

A|---2--2------0---------------------|

 

E|---0-------------------------------|

 

 

 

Am7 Em

 

e|-5-5-5-5---5--5---0-0-0---------------0-0--------|

 

B|--8-8-8-8---8--5---0-0-0---------------0-0-------|

 

G|--5-5-5-5---5--5---0-0-0---------------0-0-------|

 

D|-7-7-7-7---7--7---2-2-2---------------2-2-/2-0---|

 

A|-0----------------2-2-------------0h2-2-2------0-|

 

E|------------------0-----3p2p0--2h3---------------|

 

 

 

Hey,as vrea sa stiu si eu ce mama saraciei inseamna si ce sunt: "h" , "/" in solo-ul acesta (Directia 5 - Seductie)

 

 

Acum,the tricky question..sunt tutoriale video cu .."chestiile" de mai sus ? :) Thank you Thank You Thank you! Spor la zdrannnganit :)

Link to comment
Share on other sites

mai pe romaneste :h - hammer on

 

Efectul de hammer on presupune emiterea a doua note cu o singura ciupitura a corzii. A doua nota rezulta din prelungirea primei cu ajutorul mâinii stângi.

 

s - slide. Este vorba de efectul de Glissando (alunecare pe coarda). Slide-ul se mai noteaza prin / daca este ascendent (de pe o pozitie joasa pe una mai înalta) si \ prin daca este descendent (de pe pozitie înalta pe pozitie mai joasa)

 

aici mai multe explcatii.

 

(si wikipedia e buna, dar poate nu toti stiu engleza :) )

Link to comment
Share on other sites

o intrebare : Nu stiti cumva daca se fabrica si pt lefty

- Epiphone Les Paul Custom Alpine White [fiindca stiu ca Ebony se fabrica left handed]

- Epiphone Les Paul Ultra II ME

Multzumesc anticipat :)

Edited by SnoopY
Link to comment
Share on other sites

heil

vad ca toata lumea e de acord ca un incepator sa inceapa cu chitara clasica.

habar nu am la ce va referiti....sunt sigur ca nici voi

de maestrul fukuda...reprezentare de exceptie, uimitoare

http://www.youtube.com/watch?v=Q4T9OQTPxps

cred ca e cea mai "a dracu" transpunere pe chitara clasica... e un vietnamez cu melodia colonel boogy march

asta-i roman.... o reprezentare de exceptie zic eu a melodiei "carmina burana"

http://www.youtube.com/watch?v=ZAmD3dWO_ME

un duet extrem de interesant... si foarte inaltator

asta-i culmea...toccata de nikita koshkin..bucata din "fall of birds"...e cantata cu o tehnica anume...cu degetul mare...exact...cu degetul mare

cesar amaro...ce mai pot spune..leyenda guarani...o piesa extrem de frumoasa..mie imi place

http://www.youtube.com/watch?v=TOFNqXMrhyw

aici fara cuvinte....e yamashita...offfffffff

http://www.youtube.com/watch?v=1K5QkWKkTnQ

tot yamashita....la boda de luis alonso

iar sinichi fukuda cu la catedral.....asta nu-i sanatos ...cred ia steroizi ceva

http://www.youtube.com/watch?v=MSwCRgDCH4w

gabriela si rodrigo ...orion de la metallica....eu zic ca le-a iesit mai bine coverul asta decat metallica insasi :))

antoine dufour..in to your heart..e mai noua melodia..cred...poate ati ratat-o

 

eee. si acum dragi incepatori de chitara tot sa aveti ce sa cantati

sigur marea majoritate le stiti...chiar daca nu ar fii rau sa trageti o fuga prin link-urile de mai sus...cine stie ce veti descoperi.....

sper ca n-am gresit topicul... n-am stiut unde sa pun astea

bafta toate cele bune si...vremuri frumoase

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Stiu si sunt sigur ca s-a m-ai discutat de 1000 de ori tema asta dar nu sunt un tip cu mult timp liber :) ma scuzati ... asadar ... cum se face un vibrato corect?? eu m-am ubisnuit sa il fac cu un deget ... e gresit??? am incercat metoda cu trei degete dar nu prea imi iese ... :-s sa ma chinui pana reusesc cu trei degete sau sa fac cum stiu? si inca ceva nu prea reusesc sa fac vibrat-o din bend ... ce sa fac?? Sper ca nu au fost prea stupide intrebarile :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

sunt mai multe tipuri de "vibrato" :

1)clasic (folosit mai mult pe chitara clasica) : in care misti mana stanga-dreapta pe fretul respectiv. (in care miscarea vine din cot si incheietura mainii)

2)"circular" (folosit in mod special de Steve Vai) : in care "descrii" un mic cerculet cu degetul pe fretul respectiv.

3)rock : este de fapt un bend (o miscare sus-jos) cu degetul pe fretul resp. (miscarea vine in incheietura mainii)

4)nu stiu cum ce denumire mai are si asta:D : este ca un slide (ex: vrei sa faci un vibrato pe coarda a3a, fretul9 {nota E} ... faci un slide intre D# si E (si inapoi) cat de repede poti)

5)cu tremolo'ul (whammy-bar)

 

nu cred ca e atat de important cu cate degete faci vibrato'ul atat timp cat il faci sa sune bine (ai intr'adevar mai multa siguranta cand il faci cu 3 degete).

sper sa iti fi fost de ajutor. corectati'ma daca am gresit la vreo explicatie.

 

LE: cat despre vibrato'ul din bend... este destul de dificil intrucat poti falsa foarte usor. trebuie sa o iei usor (incepand cu benduri mici, de un semiton, apoi un ton, etc). cred ca acest vibrat ar trebui sa'l faci cu mai multe degete (2 sau 3), depinde de bend. trebuie sa ai grija si rabdare sa nu falsezi.

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Da ... ii adevarat ... eu falsez la greu la vibrato din bend ... eu folosesc vibrato "rock" si circular ... :) inainte eram nebun dupa Vai si am invatat sa il fac circular ... dar de multe ori nu poti face circular si fac normal :). Ms oricum :)

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Valek

Am dat si eu chitara la o ruda apropiata pentru o testare. Cand am primit-o inapoi, avea un fret buzz ce ma scotea din sarite. Prima oara sunetul venea de undeva sub pickguard, am mutit arcurile de tremolo cu un cauciuc, dar buzz-ul era de-a lungul grifului undeva. Am ridicat coarda de la bridge, parca mai scazuse, dar tot se simtea. M-am uitat sa vad daca gatul nu e indoit, l-am curbat putin pentru ca era total drept. Chiar si acum am un fret buzz prezent, dar nu-mi dau seama unde. E pe SOL, iar apare numai cand dau strum liber, deci nu apare la apasarea pe freturi. Sa fie de la nut? Ieri n-avea nimic, iar azi... Parca are si ceva barait sub pickguard, or fi firele. Voi, cu straturile, aveti suntele mici, sau sunt eu prea perfectionist sau nu aud nimic decat sunetul corzii? Poate ar trebui sa schimb corzile... cine stie cat a cantat.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.