www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest haiNooo

:). eu stiu sa citesc tabulaturi.stiu ce e hammer on, pull off,slide, bend s.a.m.d (asta nu inseamna ca stiu sa le fac), insa nu stiu ce degete sa folosesc la mana stanga pt a apasa notele de pe pozitiile trecute in tabulatura. (mersi oricum pt incercare :) )

 

si totusi..cum se solfegiaza? adica in ce ordine se ciupesc corzile (sau coardele?ca amintalnit in ambele feluiri) cand solfegiezi acordurile? De sus in jos, de la prioma la ultima, in afara de acordurile la care exista corzi ce trebuiescamortizate sauevitata atingerea lor?

 

multumesc.Fiti buni si sfatuiti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

haiNooo pai nu am inteles ce vrei tu ... sorry ... deci incearca sa ciupeshti cu toate degetele de la 1 la 4 :) ca sa iti mai dezvolti degetatia :)

Link to comment
Share on other sites

:). eu stiu sa citesc tabulaturi.stiu ce e hammer on, pull off,slide, bend s.a.m.d (asta nu inseamna ca stiu sa le fac), insa nu stiu ce degete sa folosesc la mana stanga pt a apasa notele de pe pozitiile trecute in tabulatura. (mersi oricum pt incercare :) )

 

si totusi..cum se solfegiaza? adica in ce ordine se ciupesc corzile (sau coardele?ca amintalnit in ambele feluiri) cand solfegiezi acordurile? De sus in jos, de la prioma la ultima, in afara de acordurile la care exista corzi ce trebuiescamortizate sauevitata atingerea lor?

 

multumesc.Fiti buni si sfatuiti :)

ai zis ca te pricepi la tabulaturi

cand vezi pe tabulatura pozitiile 1, 2, 3, 4 e clar apesi cu degetul corespunzator (dgetul 1 e degetul aratator, 2 - mijociul, 3- inelarul, 4-degetul mic)

ce trece pe tab de pozitia 4, apezi cu degetele cu care ti se pare mai comod de apasat

ex.: daca ai pe tab pozitiile 12, 13, 15 pe coarda Mi subtire, ai sa apesi pe 12 cu 1, pe 13 cu 2, pe 15 cu 4

acuma mai depinde si de context, de ce urmeaza dupa, si de usurinta cu care abordezi tabulatura

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Ok acuma am si eu o intrebare :) Mi-am luat o chitara electro-acustica Cort AD 850CE ar fi bine sa-i schimb corzile .... sa-i iau ceva "de firma" sau sa i-le las pe astea???

 

Eu asa as fi de parere, sa-i schimbi corzile din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Ok si o firma cv buna? ... ce corzi mi-ai recomanda?? :)

aa ... si tebuie corzi speciale pt. electro-acustica sau ... normale pt. acustica??

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Ok si o firma cv buna? ... ce corzi mi-ai recomanda?? :)

aa ... si tebuie corzi speciale pt. electro-acustica sau ... normale pt. acustica??

 

 

Nu e diferenta de corzi la acustica si electro acustica (din cate stiu eu) singura diferenta e de grosime - sau cat de tari sunt corzile, asta in functie de cel care canta.

 

Iti recomand Fender sau D'Addario de 10, nici tari si nici moi.

Link to comment
Share on other sites

:) daca fac rost de un amp bun si o chitara mai `tembela`, sculele fac pereche buna?

Da si nu. Sculele bune te ajuta sa evoluezi usurandu-ti studiul si iti invata urechea cu un sunet bun. Daca nu planuiesti sa concertezi prea curand ia-ti o chitara peste medie si un amplificator pentru repetat. Oricum un amp bun trebuie dat tare pentru a te bucura cu adevarat de el iar daca stai la bloc nu ai nici cea mai mica sansa sa faci asta.

Link to comment
Share on other sites

seraphix, o chitara care nu depaseste 5 mil

pt amplificator voi fi ... sponsorizata

 

cosu, nu voi tine sculele acasa, ci la un depozit frigorific. vecinii nu vor avea de suferit, doar baietii care lucreaza acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

LoL si ce dak sta la bloc ... orele de liniste is de la 24:00 la 07:00 :) ... oricum .. am fost la repetitii la niste prieteni (Toxic) si .... ampul conteaza foarte mult ... cand merge tare asa parca iti da fiori .. ii o senzatie super tare ... dak ai o beshica de 10 w ... :)) si un efect poti lua cu 20 $ ... ( doua luni faci cura de slabire si de dulciuri si alte mofturi si iti iei effect :) ) iar o chitara buna ... incepe cam de la 6,7 mil ... zic eu ... dak iti iei una ieftina bagi mai multi bani in ea decat valoarea ei ... alta oportnitate ar fi second hand ... una noua ... ii asa de mofturi si sa te dai mare dar una mai veche poate suna cateodata mai bine ... numa tre' sa sti sa alegi :(

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Hey all ... I have a little big question! Pls spuneti-mi in cat timp asi putea sa invat calumea sa schimb acordurile ... repede si corect? am o chitara de vre-o 2 saptamani ... electro-acustica. Am eu cv ... is handikpat sau dureaza cv vreme pana le invetzi ? :)

Link to comment
Share on other sites

Ceau. Am de gand sa invatz sa cant la chitara dar inca n-am una :) . Ash vrea sa imi cumpar un Fender CD140SCE Acoustic Electric. Intrebarea ar fi : Oare nu este prea sofisticata o chitara electro-acustica pentru un incepator, nu ar fi mai greu sa invatz sa cant la ea decat pe una mai pentru "begginer"?....aa shi inca ceva ....o electro/acustica are aceeashi claritate a sunetului(partea acoustica ) ......ca una 100% acustica?...shi apropo de chitara de mai sus ,,....vi se pare ca ii buna?.....multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Stii vorba aia, sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri proaste. Amu eu nu zic ca o Hora ar fi proasta, insa este in mod cert sub Fender-ul pomenit, pe care-l recomand din toata inima.

 

Benji, o electro-acustica nu este "prea" sofisticata pentru nimeni, singura diferenta dintre ea si o acustica "normala" este prezenta unei doze care iti permite conectarea chitarii la un amplificator, chestie care e utila in situatia in care vei canta live. In cazul de fata, CD140SCE-ul are acelasi frumos sunet de chitara unplugged si ai toate sansele sa inveti sa canti pe ea.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
cat costa fender-ul ala btw? ca si eu fac planuri pt. o electro-acosutica candva in viitor

 

 

Hai, hai, ca asta e o intrebare la care poti raspunde si singur...

Link to comment
Share on other sites

Mersi de sfaturi. Am intrebat pentru ca nu vreau sa imi iau o chitara mai scumpa shi apoi s-o avariez cu 'vastele mele cunoshtintze muzicale'' :) dar nici una prea ieftina sa sune nashpa. inca ma mai gandesc ...(si inca mai strang bani.. :) )

Ce chitare recomandati voi pentru incepatori?....... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Sal benji ... eu acuma 2 saptamani m-am apucat de chitara si prima mea chitara a fost ... un Cort electro-acustic ... seamana leit cu fenterul tau ... bineinteles poate o sa ai calitate mai mare de sunet dar eu nu regret ca am luat-o ca suna si am mea super super ... o sa iti pun o inregistrare de "zdranganeala" sa vezi ce super suna si partea electrica :) merita o electro-acustica :(

Si arata exact asa numai ca scrie pe ea Fender si probabil (mai mult ca sigur :) ) are calitatea mai mare B)

Ma scuzati ca nu ii asa melodioasa demonstratia mea ... da mai am de invatat ca o am numa de 2 saptamani :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Am si eu o intrebare .... are ceva dak "zdranganesc" toata ziua la chitara ca eu stau cam 4; 5 ore pe zi cu ea in mana si in weekend cam 8 :) ... deci are ceva in afara de ca se dezacordeaza mai repede?

P.S. Nu-i Hora :) ii Cort :)

Link to comment
Share on other sites

superrr......se aude super..........mah dar te shtii la ea ...mio placut imnul :) daca o tii tot asha in cateva luni .. eshti pro :) tu invetzi singur la ea sau iei cursuri?.......eshti tare.......see ya

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.