www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rocktron-metal Planet


dani
 Share

Recommended Posts

a incercat cineva pedala rocktron metal planet?Doresc sa o iau in viitorul apropiat insa vreau sa aflu parerea celor care au probat:)

 

am ascultat pe musicians friend cateva sampleruri...si suna misto,imi place.

 

sunt curios cat zgomot de fond are...ca sa nu imi mai manance atat de mult din ton noise gate-ul.

 

momentan folosesc un metalzone si vreau sa-l schimb deoarece are cam mult zgomot de fond...si ns-2-ul imi cam papa din ton]

Un alt motiv ar fi acela ca scoate un distors cam murdar.Folosesc sd invader in bridge(nush daca e in cauza lui)

 

deci a probat cineva?multzam mult

Link to comment
Share on other sites

Salut, parerea mea pe scurt: Metal Planet e o pedala silentioasa, buna pentru metale, suna super combinata cu Invader, parerea mea e ca merita, desi si eu as fi curios sa aud o comparatie directa cu Metal Zone.

 

Pe lung: eu am Metal Planet, si am si o chitara cu Invader (plus una cu HotRails, si una cu EMG-HZ - astea pt metale). Folosesc pedala cu un amplif VOX AD100VT (pe setarea de tweed - facut dupa Fender Bassman parca). Sunt super multumit de pedala, legat de zgomotul de fond, de cand am pedala asta noise gate-ul de pe amplif e pus pe 0, cu Humbucker zgomotul de fond e minim, am testat si la sala de repetitie, e super, mult mai mic zgomotul decat pe setarea UK Modern de ex de pe amplif. Pedala are volum foarte mare, eu cant cand pe clean cand pe distors (cu pedala), chestii de genu' Metallica, Opeth, S.O.A.D, etc, sa fie cumva uniform volumul, cu gain la 75%, volumul mi-e setat la 25%, e super pedala. Oricum, mai bine sa citesti http://reviews.harmony-central.com/reviews...tal+Planet/50/1 si daca se poate, eventual incearca la magazin, pe aceeasi chitara+amp pedala ta vs. Metal Planet.

Am un filmulet facut de mine la sala, singur, in prima zi in care am luat pedala, cu o chitara ESP-LTD EX-351, cu EMG-HZ (nu sunt asa de bassy ca Invader, dar nici nu au asa output), e MP4, si are 16 mega, http://www.cocan.free.fr/Robi/08162007.mp4. Aici e bagat direct in amplimixer si boxe. Cum era prima zi, am mai rafinat un pic setarile (acum e setata asa: level - ora 9, high - ora 11, low - ora 3, mid - ora 3, mid freq - ora 2, distortion - ora 3). Poate cu invader, daca vrei sunet mai "middy", e mai okay sa pui high la ora 12 si mid freq la ora 3. Inca o observatie, fata de metal zone, aici sunt invers mid si mid freq, daca cumva o sa compari, si vrei sa le vezi la aceleasi setari, sa ai grija sa nu te bazezi pe obisnuinta :) (am atasat poza).

Noah, anyway, toate astea fiind spuse, o sa mai incerc sa inregistrez acasa cate ceva, dar cu ampliful direct in calculator, sa nu sara vecinii la mine ca le pica tencuiala, etc. Daca cumva nu pun, pls da-mi add pe mess (robinfinity@yahoo.com) si sacaie-ma :).

P.S.: Daca cumva chitara ta e din mahon (am presimtirea ca e) am auzit ca cu invader poate suna cam infundat (invader-ul are EQ Bass:7, Mid:8, Treble:4) asa ca poate e bine sa pui high-urile mai sus (aaa, si poate nu sunt singurul care se temea sa dea cut la higy sau la low, dar m-am invatat ca urechea conteaza cel mai mult, nu sfaturile gen "don't cut your bass", blah blah, avand in vedere ca sunt gramada de feluri de pick-up-uri, lemne, etc.). Noha, sper ca nu te-am plictisit, spor la cantat si mult succes! Si o seara/zi faina!

Link to comment
Share on other sites

Salut, am ajuns acasa si am facut si un mic demo, cu toate chitarile pe care le am. Cea cu Invader are floyd, si e in Dropped D, si mi-ar lua cam mult sa o acordez normal, sorry ca is cam lenes :), o sa sune cam bassy, dar noah, se poate regla din efect, eu insa am vrut sa pastrez setarea descrisa anterior pt toate melodiile. Stiu ca am facut greseli, etc, m-am cam si grabit (nu ca as fi eu extrem de bun :)) Am cantat fiecare parte odata pe clean, si odata cu distors, am avut ampliful bagat in calculator pe line in, la volumul asta eu nu prea aud zgomot de fond.

 

ESP-LTD EX-351, EMG-HZ H1, bridge

Enter Sandman (0:00-0:16)

I'm Broken (0:17 - 0:28)

Welcome Home (0:29 - 0:42)

 

Squier Bullet Strat, Seymour Duncan HotRails

Aces High (0:43 - 1:26)

 

Marathon, Seymour Duncan Invader, bridge

Dropped D

Toxicity (1:28 - 2:05)

Aerials (2:06 - 2:19)

pe corzile 4 si 5 (neatingand coarda in dropped D)

Cemetery Gates (2:20 - 2:35)

Rocktron_MetalPlanet.mp3

Link to comment
Share on other sites

Salut, am ajuns acasa si am facut si un mic demo, cu toate chitarile pe care le am. Cea cu Invader are floyd, si e in Dropped D, si mi-ar lua cam mult sa o acordez normal, sorry ca is cam lenes :) , o sa sune cam bassy, dar noah, se poate regla din efect, eu insa am vrut sa pastrez setarea descrisa anterior pt toate melodiile. Stiu ca am facut greseli, etc, m-am cam si grabit (nu ca as fi eu extrem de bun ;) ) Am cantat fiecare parte odata pe clean, si odata cu distors, am avut ampliful bagat in calculator pe line in, la volumul asta eu nu prea aud zgomot de fond.

 

ESP-LTD EX-351, EMG-HZ H1, bridge

Enter Sandman (0:00-0:16)

I'm Broken (0:17 - 0:28)

Welcome Home (0:29 - 0:42)

 

Squier Bullet Strat, Seymour Duncan HotRails

Aces High (0:43 - 1:26)

 

Marathon, Seymour Duncan Invader, bridge

Dropped D

Toxicity (1:28 - 2:05)

Aerials (2:06 - 2:19)

pe corzile 4 si 5 (neatingand coarda in dropped D)

Cemetery Gates (2:20 - 2:35)

 

nu poti face si un ton cu mai multe medii in el? B) ca suna cam..... prea intepat si zgariat :1st: si de ce face toata lumea (inclusiv eu :() cover la metallica atunci cand incearca o scula? :)

 

oricum, suna ok, da prea multe inalte si prea putine medii.... parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Vektor, Depinde ce intelegi prin versatilitate, mie mi se pare ca, folosind mid si mid freq se pot scoate o gramada de tonuri, plus, in functie de asta (ma rog, eq in general) iese in evidenta sau nu o chitara intr-o trupa. E drept, pedala se cam limiteaza la metal, dar eu zic ca un death mai melodios, cu o doza high output se poate scoate din ea, iar pentru chestii mai brutale, sau alta pedala sau un booster in fata (eu am un TS7 de ex, dar le combin destul de rar). BTW, in experienta mea, daca mai ai o chitara in trupa, care canta acelasi riff, e bine chiar sa mai reduci din gain sa iasa mai clar sunetul.

 

Ontz, sorry daca ti-am chinuit urechile, mediile imi sunt la 75%, dar e drept, mid freq e si el in partea de sus a mediilor, faza e ca direct pe amplif suna mai frumos, si nu asa de harsh si bassy, cred ca aici contribuie si boxele de calculator (cel putin pe ale mele se aude diferit).

In rest m-am abtinut sa cant Opeth (am devenit mare fan Opeth in ultima vreme, azi mi-am luat si capodastru, ei folosesc in cateva melodii de pe Damnation) am incercat sa cant melodii mai cunoscute. A, si nu stiu de ce, dar nu cred ca exista zi in care sa nu bag cel putin odata riff-ul de la Enter Sandman :)). Nu stiu cand mai apuc sa dau click pe SoundForge (acum ma duc la somn ca maine lucru&stuff, si in week-end vizita la Bucuresti), dar poate saptamana viitoare mai pun ceva.

BTW, frumusel oras Deva, am fost acolo in primavara :) (basista din fosta mea trupa e de acolo)

Link to comment
Share on other sites

Vektor, Depinde ce intelegi prin versatilitate, mie mi se pare ca, folosind mid si mid freq se pot scoate o gramada de tonuri, plus, in functie de asta (ma rog, eq in general) iese in evidenta sau nu o chitara intr-o trupa. E drept, pedala se cam limiteaza la metal, dar eu zic ca un death mai melodios, cu o doza high output se poate scoate din ea, iar pentru chestii mai brutale, sau alta pedala sau un booster in fata (eu am un TS7 de ex, dar le combin destul de rar). BTW, in experienta mea, daca mai ai o chitara in trupa, care canta acelasi riff, e bine chiar sa mai reduci din gain sa iasa mai clar sunetul.

 

 

Pai ... limitata. Adica produce un singur ton, care nu este exceptional, si la pretul la care am vazut-o eu [noua, in buc, in magazin] mi s-a parut ca nu merita.

 

Cat despre intrebarea initiala, are aproximativ acelasi nivel de zgomot ca un MT-2, pentru ca au etajele de amplificare similare. Nu cred ca o sa fie o imbunatatire, dar acm depinde de gusturile tale.

 

[bTW, stiu ca in metal nu ai nevoie de gain mare. doar cu asta ma ocup si io :). Multistage gain circuitry rules ! ]

Link to comment
Share on other sites

Eu am comparat nivelul de zgomot cu setarea de UK Modern de pe VOX AD100VT, si pe cand aia nu o pot folosi fara noise gate, MetalPlanet-ul da. pe HC zice lumea ca e mai silentioasa, dar e drept, eu am citit numai review-urile de aici: http://reviews.harmony-central.com/reviews...tal+Planet/50/1

Probabil ca in ultimele review-uri de aici: http://reviews.harmony-central.com/reviews...etal+Zone/100/1 mai este lume care le-a comparat pe amandoua si a ales Boss-ul.

Ca nivel de zgomot, eu zic ca e acceptabil zgomotul, adica eu as canta fara noise gate, dar e clar, nu e "dead silent". A, si eu il folosesc cu adaptorul de la Rocktron, care mi se pare super, adauga foarte putin zgomot fata de baterie.

Oricum, cel mai bine e sa le compari side by side. As fi curios si eu de un test de genul asta :)

Link to comment
Share on other sites

intradeva avea cam multe medii...dar e vb de setareape care ti-o faci:)

si zici ca are acelasi zgomot de fond ca si mt2?

 

ce alt distors imi recomandatzi?...vreau ceva care sa nu fie muddy....fainos precum mt-2...sa aibe zgomotul de fond mai micutz, sa sune cristalin oarecum:)

 

Cu trupa cant ceva in genul alternativ cu influentze heavy,riffuri mai coioase.

 

am trecut prin digitech grundge, metal master,jackhamer,mt-2 acum.si nu mi-au placut ,cel mai rasarit fiind mt-2,deshi stiu ca jackhamer e mai buna.

 

ce-mi recomandatzi?

Link to comment
Share on other sites

@Dani, ai putea sa incerci si Rocktron Silver Dragon. E mai scumpa, dar e pe 2 canale si are si lampa. Mie personal nu mi-a placut pentru ca era prea hi-gain si ma asteptam la ceva mai versatil, dar s-ar putea sa ti se potriveasca. Incearca si niste MXR-uri, s-ar putea sa iti placa.

Link to comment
Share on other sites

suna mistodime-ul:)...faza nasoala e ca nu am unde saprobezpe viu nici o pedala:)ca sunt din galati si pana in bucuresti e destul.intradevar ce e demo nu seamana cu varianta live dar...nush..parca uber metalu suna f digital.dime e misto dar parca prea scumpa:)dime-are zgomot de fond mult?...se aude curat?am vazut ca are un butonash mic pe stanga...ce e?

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

EHX Metal Muff planuiesc sa iau in decembrie. Cand o cumpar ti-o dau sa probezi. Silver Dragonul nu-i prea pe gustul meu, dar oricum e cu o clasa peste mt-2, l-am testat pe un combo marshall mg100, dar ce sa zic, trebuie probat pe ceva mai serios ca sa-si arata adevaratul potential.

Link to comment
Share on other sites

intradevar conteaza mana sa nu fie sunetul murdar:)dar nu asta e problema.

 

nu ma refer muddy din cauza tehnicii...ci pur si simplu asha iese sunetu din pedala...fainos:)

 

tocmai de asta am dat jackhamerul fiindca era mai fainos decat asta...dar atunci cred ca era de vina ampul pe care il cantam:)

 

gainu la mt il tzin mai jos de jumate si tot asha e:(

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Parerea mea e ca greu poti gasi ceva care sa sune mai prost decat ce a postat Robinfinity...
exact asta am vrut sa zic eu..exact dupa ce a postat sampleu-ul...dar sunt sigur ca daca o faceam EU ..imi sarea tot rgc-u in cap :) si am evitatLE: apropo de ton..uitati niste sampleuri cu un caswell moded amp :) ..daca nu ma insel..exact "modu" care l-a folosit slash pt tonul lui din apetite from destruction :) enjoy 06_Caswell___Sweet_Child_intro__39.mp3.mp307_Caswell___Jungle__39.mp3.mp3
Pun si eu o intrebare. Despre VOX BULLDOG DISTORTION ce ati auzit? Cum vi se pare, daca ati incercat-o s.c.l
am cantat pe asa ceva...sincer..printr-un amp mic de 15 W... cu un invader....suna ..bine...

06_Caswell___Sweet_Child_intro__39.mp3.mp3

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
nu toata lumea are gibson si marshall...... mai prost ca laney-ul meu? :) ai ai ai rau mai ejti

 

L.E.: offtopic: @anghelescu: grabesti nitel :)

earth to ontz...nu sunt facute de mine sample-urile :) gezaz..

Link to comment
Share on other sites

Metal Planet e digital, precum si Metal Zone.

 

Fals. Ai desfacut vreodata una ? Sau macar stii ce inseamna "digital" ?

 

@anghelescu : dude, TU le-ai pus :)

incearca sa imprumuti un EQ, poate nu o sa mai ai nevoie de alta pedala de dist. VOX Bulldog mi-a placut cum suna, da' ii cam scumpa.

 

Pana la urma pentru ce iti trebuie ? [btw, ce amp ai? pt ca se poate sa nu sesizesi mare diferenta intre diverse pedale pe ampuri sub un anumit nivel ...]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.