www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rocktron-metal Planet


dani
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu
Fals. Ai desfacut vreodata una ? Sau macar stii ce inseamna "digital" ?

 

@anghelescu : dude, TU le-ai pus :)

incearca sa imprumuti un EQ, poate nu o sa mai ai nevoie de alta pedala de dist. VOX Bulldog mi-a placut cum suna, da' ii cam scumpa.

 

Pana la urma pentru ce iti trebuie ? [btw, ce amp ai? pt ca se poate sa nu sesizesi mare diferenta intre diverse pedale pe ampuri sub un anumit nivel ...]

ma..sample-urile sunt puse de mine..dar nu facute de mine...frate..vreti sa iti dau linku? iar mai jos..e pt altcineva nu? ..cred ca ai cam incurcat lucrurile...citeste tot threadu din nou

Link to comment
Share on other sites

intr-un circuit analog semnalul electric ramane analog, dar intr-un circuit digital semnalul e schimbat intr-un cod de zerouri si unu si este reprodus si modificat in domeniul digital cu acest cod, si dupa e schimbat inapoi in analog.

 

tu le ai desfacut? poti sa-mi dai lista componentelor?

 

nu sunt 100% sigur ca aceste pedale sunt digitale, dar dupa ce am citit pe niste forumuri straine cred ca sunt. pot sa-ti spun ca sunt sigur 100% ca Boss PH-3 si Boss BF-3 sunt digitale, chiar si suna si le am. oricum, poti sa numesti o pedala mai recenta Boss care nu e digitala? (nu ma refer la modele care au aparut acum 9 ani si inca se mai fac)

Link to comment
Share on other sites

tu le ai desfacut? poti sa-mi dai lista componentelor?

 

nu sunt 100% sigur ca aceste pedale sunt digitale, dar dupa ce am citit pe niste forumuri straine cred ca sunt. pot sa-ti spun ca sunt sigur 100% ca Boss PH-3 si Boss BF-3 sunt digitale, chiar si suna si le am. oricum, poti sa numesti o pedala mai recenta Boss care nu e digitala? (nu ma refer la modele care au aparut acum 9 ani si inca se mai fac)

 

Da. Si nu. Si sunt 100 % sigur ca sunt pedale analog. Si ce treaba au PH-3 [phaser] si BF-3 [bass Flange] cu MT-2 [si Metal Planet] care ambele sunt dist-uri ?

Iar ce treaba au pedalele boss recente cu restul topicului ?

 

[sorry de off]

Link to comment
Share on other sites

am impresia ca s-a mai discutat, efecte ca flanger si phaser analog nu stiu daca exista, dar distoarsele sunt, prin traditie, analoage. Acum s-o spun drept, s-a cam impamantenit definitia de "analog" la toate stompbox-urile.

Link to comment
Share on other sites

pai tata, cum sa nu existe flange si phase analoage? pai EVH pe ce canta? si azi alea-s analoage.... bine, ca boss si-o dat in cap si a trecut de tot in taramul digitalului, rau o facut. Parerea mea e ca, de ex, puteau sa continue ce-1 si ce-2 pana peste inca 100 de ani, ca un chorus mai bun ca alea n-o sa faca veci.

 

reveind la topic, din cate stiu, toate distoarsele de la rocktron is analoage, cu exceptia modelului cyborg digital distortion (heck daca si chorusu ii analog la ei, distorsu cum sa nu fie? ), dar imi place mai mult zombie ca metal planet.... iar silver dragon..... nu se prea simte lampa aia in el

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca, de ex, puteau sa continue ce-1 si ce-2 pana peste inca 100 de ani, ca un chorus mai bun ca alea n-o sa faca veci.

 

Ma exasperezi cu chorusul ala, deja stie toata Romania ca plangi dupa el :)

 

silver dragon..... nu se prea simte lampa aia in el

 

Sunt de acord, mie nu mi-a placut deloc dar eu nu le am cu metalul, asa ca las pe cineva care le are sa se pronunte in privinta efectului respectiv.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.