www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Gibson Les Paul Standard Faded (tobaccoburst) Furata!


Sebi Jack
 Share

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest domnul Rig

Ce propunere sa am? Toata lumea a zis ca are sanse mici sa-si gaseasca chitara. Daca n-a anuntat politia, sansele sunt minime. Deci propunerea mea este:

- rugaciuni lu Doamne Doamne

- abtinere completa de la alcool

- vitamine care ajuta memoria

Simplu.

Link to comment
Share on other sites

Sunt anumite elemente deja precizate in acest caz, esentiale:

1. Nici macar "pagubitul" nu stie ce s-a intamplat cu chitara, faptul ca a ramas intr-un taxi este doar o presupunere sau deductie

2. Chitara nu a fost furata, a fost cel mult pierduta sau disparuta, faza cu furtul este tot o presupozitie

3. Primul lucru care trebuia facut era anuntul la politie

4. In orice eventualitate, totul trebuie probat. Data fiind starea in care se afla pagubitul, e nevoie de martori mai mult ca sigur

5. O fapta de genul acesta nu se rezolva pe un forum, nici pe ideea "il gasim si-i rupem picioarele", acest comportament este la fel de aiurea ca si "furtul".

 

Empatizez cu omul si imi pare sincer rau pentru el, imi pot imagina prin cate a trecut, sunt bun la empatie... Dar nu este benefic a fi incurajate comportamente aberante (prin ineficienta) gen: nu ma duc la politie, il gasesc singur, eventual ne strangem mai multi si cautam. Cu ce cana dai de baut, cu aia primesti.

 

Solutii: mers la politie si rezolvat ceva prin intermediul lor, poate este posibil ceva gen interdicitie de cumparare a unui instrumnet muzical cu seria X (in cazul magazinelor, consigantiilor de astfel de instrumente) fiindca fost reclamat furat/disparut. Daca prin absurd se gaseste suspectul si este si vinovat, ce credeti ca i-ati putea face? L-ati lua la bataie?... Va da in judecata de nu va vedeti cu forum cu tot... Fiti va rog rationali. Imi pare rau pentru cele intamplate, dar caile de urmat trebuie sa fie legale. Daca nu, nici o problema, se intra pe alt fagas.

Link to comment
Share on other sites

Salut Sebi,

Imi pare ,sincer,rau pentru pierederea pe care ai suferit-o ( in opinia mea , irecuperabila).Tu spui ca " te-ai trezit acasa", fara chitara.Este posibil sa fi facut o escala, pe drum? Adica sa te fi razgandit, sa-i fi spus taximetristui sa te lase la o alta adresa ( spre ex o alimentara, sau un market din apropierea casei tale), de unde ai plecat apoi catre casa ( chitara lasand-o acolo)?Este o simpla supozitie , dar ar fi bine daca ai incerca sa-ti amintesti.Un sfat ( pe care vad ca ti l-au dat si altii) : no alcohol ! Pentru unii nu e bun si se pare ca te numeri printre ai.Ti-o garantez, se poate fara si e si mai bine.

Si inca ceva: in egala masura, vinovati pentru pierderea suferita sunt si "prietenii" cu care ai fost.Daca nu te simteai bine ( si ei au observat asta) , unul din ei trebuia sa te insoteasca.Asa procedeaza PRIETENII.

 

PS. Mai uit la MIDNIGHT EXPRESS chiar in acest moment. :)

 

PS2. Aprecieri gen " lasati baiatul in pace, ca si-asa e f suparat", nu te vor ajuta niciodata sa vezi unde ai gresit. Sper sa nu te superi pe mine.

Link to comment
Share on other sites

despre furt nu poate fi vorba, ci doar despre insusire de bun gasit aiurea...chestia asta devine fapt penal dupa zece zile de la data insusirii respectivului obiect...

 

Salut Sebi,

Imi pare ,sincer,rau pentru pierederea pe care ai suferit-o ( in opinia mea , irecuperabila).Tu spui ca " te-ai trezit acasa", fara chitara.Este posibil sa fi facut o escala, pe drum? Adica sa te fi razgandit, sa-i fi spus taximetristui sa te lase la o alta adresa ( spre ex o alimentara, sau un market din apropierea casei tale), de unde ai plecat apoi catre casa ( chitara lasand-o acolo)?Este o simpla supozitie , dar ar fi bine daca ai incerca sa-ti amintesti.Un sfat ( pe care vad ca ti l-au dat si altii) : no alcohol ! Pentru unii nu e bun si se pare ca te numeri printre ai.Ti-o garantez, se poate fara si e si mai bine.

Si inca ceva: in egala masura, vinovati pentru pierderea suferita sunt si "prietenii" cu care ai fost.Daca nu te simteai bine ( si ei au observat asta) , unul din ei trebuia sa te insoteasca.Asa procedeaza PRIETENII.

 

PS. Mai uit la MIDNIGHT EXPRESS chiar in acest moment. :)

 

PS2. Aprecieri gen " lasati baiatul in pace, ca si-asa e f suparat", nu te vor ajuta niciodata sa vezi unde ai gresit. Sper sa nu te superi pe mine.

Link to comment
Share on other sites

ba, daca, cu buna stiinta, a luat-o taximetristul, profitand de starea de "neputinta" a lui sebi, e chiar furt calificat, trust me

 

Mai are vreo importanta? Chitara aia este iremediabil pierduta. Ca furata, ca uitata, ca subtilizata, ca "imprumutata", cert e ca o asemenea stare pe care a avut-o Sebi l-a condus la pierderea chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Daca s-a mai spus, imi cer scuze, dar eu nu am vazut. Legat de telefonul pentru chemarea taxiului:

1. daca era mobil, se putea verifica imediat numarul catre care a fost efectuat apelul si ora exacta (numerele de taxi nu sunt mari, se recunosc imediat, daca era particular, s-ar putea aprecia numarul in functie de ora si alte telefoane efectuate in seara respectiva, e probabil ca majoritatea sa fie din agenda).

2. daca apelul a fost dat de pe fix, din cate stiu, se poate cere si in calitate de persoana fizica un desfasurator al convorbirilor realizate de pe un anumit post/numar telefonic, incluzand ora exacta, timpul convorbirii si desigur destinatarul apelului, eventual cu adresa, in cazul ca postul apelat era fix (putin probabil in cazul asta). De asemenea, se poate incerca acest lucru si de catre politie, daca nu cumva este obligatoriu in desfasurarea unei anchete.

 

Legat de politie, mereu este bine a se apela la acestia, fiindca presiunea asupra vinovatului este mult mai are, chiar daca politistii nu fac mare lucru, ceea ce este putin probabil, daca stii cui sa te adresezi (adica daca unii nu vor, te duci la seful lor etc... poate ca este utopic ce zic eu aici... sper ca nu... sper). In cazul in care se gaseste vreo pista ceva, este foarte de preferat sa se realizeze o reconstituire cat mai exacta din memorie a locurilor, masinii, eventual soferului, chiar daca exista lacune. Din punctul asta de vedere, toate ipoteze de pana acum mai rau incurca memoria, care si asa este un proces foarte flexibil si schimbator, probabil ca daca exista o urma de ceva veritabil s-a dus deja sub diferite sugestii. De asemenea, martori, indiferent de care, sunt foarte importanti, poate ajuta foarte mult unul care sa spuna ca l-a vazut pe pagubit in cutare loc. IN sensul asta vanzatorii de la non-stopuri sunt destul de importanti, poate si vecini mai tineri care se culca spre dimineata.

 

La ce ma gandeam eu... daca se poate, realizarea unui anunt care sa fie postat pe undeva pe paginile principale ale siteurilor gen okazii, cum ca X chitara cu X serie a fost data disparuta, in consecinta nimeni nu are voie sa cumpere asa ceva fara sa anunte. Desigur ca asta ar trebuie realizata cu politia, ca nu face nici un admin asa ceva de mila... La fel ceva afise prin targuri, care sa interzica astfel de comercializari. Desigur ca asta nu inseamna ca nu vor exista cumparatori si in astfel de conditii, dar macar e ceva in comparatie cu nimic. Cine stie, poate mai exista sanse. De asemenea, buna ar fi si investigarea acelui anunt de pe okazii disparut, gen mers la admin si rugat de ceva IP cumva... Politia ar putea face asa ceva, cred... Zic si eu, sunt alternative, mai bune decat "ba, ce bou esti" sau "lasa ca venim si ii rupem picioarele"... Este o mare prostie din partea pagubitului ce a facut, dar a continua la nesfarsit cu asta nu este constructiv, la fel nici sustineri aiurea (gen: tu nu ai nici o vina, ne adunam si ne facem dreptate).

 

Legat de reamintire: incearca sa iti amintesti plecand de la detalii marunte si aparent insignifiante: de tipul cu ce erai imbracat, daca era frig sau nu, ce ai facut in detaliu pe atunci, cum te simteai afectiv, motivational etc. In special amintirile legate afectiv ajuta la construirea partiala si a altora pierdute. Insa efortul de reamintire nu trebuie sa fie prea mare, ca atunci se altereaza calitatea si veridicitatea memoriei prin autosugestii. De asemenea intreaba pe cei cu care ai fost astfel de detalii. In rest bafta multa!!! (parerea mea ca vremea resemnarii nu a sosit inca... desi poate ca nici mult nu mai are).

Link to comment
Share on other sites

Daca era din statie, inseamna ca am inteles eu gresit, am vazut si ceva legat de telefoane. Atunci e mai greu de identificat, desi cei din statii se cam stiu unii pe altii, dar exista probabilitatea sa nu dezvaluie informatii de nici un fel altora, din diferite motive... Doar daca se nimereste ca unul sa aiva ceva "dusmani" pe acolo, care sa spuna cam cine sta in zona respectiva. Dar si asa, asta este o aproximare generala, la ora nu prea cred ca poate sti cineva care era si care a plecat. Poate recunoaste cineva dintre prietenii lui vreo masina sau sofer sin statia respectiva ca sa poata intreba cu oarecare certitudine.

Link to comment
Share on other sites

Îmi pare rãu pentru tine... :) Nu te lãsa... Fã tot ce poți ca s-o ai din nou. Dacã o recuperezi va fi bucuria ta, dacã nu... vei ºti cã ai fãcut cât ai putut... Am cercetat Google-ul sã vãd dacã dau peste vreun anunț care ar putea avea legãturã cu chitara ta... Încã nu am gãsit... Voi mai cãuta. Dumnezeu e Cel care ºtie unde e...

Link to comment
Share on other sites

stiu ca vina imi apartine.n-am cum sa zic ca nu-i asa. singura mea scuza e faptu ca nu a fost o situatie de genu am baut pana am crapat si m-a durut undeva ca am instrumentu cu mine. chiar nu am baut mult. pur si simplu nu mi-am dat seama cat sunt de obosit si dintr-o data de unde eram ok mi s-a facut rau si s-a rupt filmu. nimeni din cei care erau cu mine nu a retinut ce firma de taxi sau indicativul sau vreun detaliu de genu asta. din cate am inteles au incercat sa ma convinga sa las chitara la unu din ei sau la big mamou dar m-am incapatanat sa o iau cu mine gandindu-ma ca e mai sigur decat s-o las undeva in mamou sau la cineva. m-am urcat repede in primu taxi de la unirii si am plecat. culmea ironiei. am sunat la toate firmele de taxi pe care le-am gasit. vreo 60 la numar. la unele chiar de mai multe ori. am lasat numar de telefon am explicat situatia si am rugat dispeceratu sa anunte prin statie soferii. nu stiu cat o sa ajute politia dar oricum o sa sun si acolo sa o declar disparuta.

 

m-a pus pe ganduri licitatia aia de pe okazii.ro care a disparut brusc. prea era dubioasa de la inceput. se poate face ceva? adica daca iau legatura cu un admin am vreo sansa sa ma lamureasca ce s-a intamplat?

Link to comment
Share on other sites

stiu ca vina imi apartine.n-am cum sa zic ca nu-i asa. singura mea scuza e faptu ca nu a fost o situatie de genu am baut pana am crapat si m-a durut undeva ca am instrumentu cu mine. chiar nu am baut mult. pur si simplu nu mi-am dat seama cat sunt de obosit si dintr-o data de unde eram ok mi s-a facut rau si s-a rupt filmu. nimeni din cei care erau cu mine nu a retinut ce firma de taxi sau indicativul sau vreun detaliu de genu asta. din cate am inteles au incercat sa ma convinga sa las chitara la unu din ei sau la big mamou dar m-am incapatanat sa o iau cu mine gandindu-ma ca e mai sigur decat s-o las undeva in mamou sau la cineva. m-am urcat repede in primu taxi de la unirii si am plecat. culmea ironiei. am sunat la toate firmele de taxi pe care le-am gasit. vreo 60 la numar. la unele chiar de mai multe ori. am lasat numar de telefon am explicat situatia si am rugat dispeceratu sa anunte prin statie soferii. nu stiu cat o sa ajute politia dar oricum o sa sun si acolo sa o declar disparuta.

 

m-a pus pe ganduri licitatia aia de pe okazii.ro care a disparut brusc. prea era dubioasa de la inceput. se poate face ceva? adica daca iau legatura cu un admin am vreo sansa sa ma lamureasca ce s-a intamplat?

 

Eu zic sa incerci sa iei legatura si cu admin-ul de la okazii.ro... Te-ar putea ajuta, probabil...

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

IMPORTANT(cel putin asa cred) : vezi ca okazii are o anumite "lege" care spune ca , prin interventia politiei sau ceva de genu ei pot sa dea informatiia asupra unui anumit user.de ex...a aceluia care a pus acel les paul de vanzare. asa ca parerea mea e sa te duci cat mai repede le politie sa scoti un act ceva..si apoi sa iei legatura cu okazii ca sa iti spuna numarul tipului de telefon, care e obligatoriu atunci cand faci un cont pe okazii :)

 

 

SI MULTA MULTA MULTA BAFTA, sper ca ti-am fost de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

chestia e k e chiar tare nasoala faza in cea mai mare masura pt sebi... parerea mea e ca ai fost destul de constient dak ai putut sa-i zici taximetristului unde sa te duca si in cazul asta puteai sa rogi pe unul dintre prietenii tai da te insoteasca pana acasa desigur asta tinea si de initiativa prietenilor tai cum se vede si in postul lui danz... probabil acum te intrebi dece exact tie ti s-a putut intampla chestia asta dar daca stai si te gandesti mai bine nu numai tie ti s-a intamplat chiar s-a intamplat si la astia care sunt mai consacrati (la unu i s-a intamplat sa-si piarda chiar viata intr-un turneu toata... lumea il stie pe Cliff Burton :) )

Link to comment
Share on other sites

Este o diferenta foarte subtila intre a fi constient si a te comporta constient. Vorbesc din experienta destul de recenta. Am fost la un chef de sf de faculta si am amestecat bauturile (erau toate gratis :):) , de fapt inclus in pretul "biletului", sub 50 RON) si ca de obicei nu stiu cum am ajuns acasa. Mi-am reamintit insa ca la un moment dat ma luase o stare de rau si mi=am propus sa plec. Si am sunat la taxi, a venit, i-am zis unde sa ma duca, am ajuns, m-am culcat, m-am trezit. Si habar nu aveam ce facusem. Asta nu inseamna insa ca am actionat inconstient, eram constient, insa ma comportam mai mult automat decat foarte constient de mine si de mediu... Stiam perfect ce anume fac, doar am dat telefon, am asteptat, i-am zis adresa, am venit acasa, m-am schimbat si m-am culcat frumos. Lipsa memoriei nu inseamna obligatoriu ca ai fost un fel de animal in timpul betiei, la fel cum poti sa tii minte tot si sa te comporti ca ultimul jeg... Foarte multe comportamente pe care le facem au baze algoritmizate si nu necesita prea multe resurse... Ia sa ma fi confruntat cu ceva nou si neasteptat, nu eram in stare sa-i fac fata... Fiindca pt acel comportament nu existau deja scheme exersate... :(

 

Un mic insight asupra betiei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Eu nu-i inteleg pe aia care se erijeaza in instante mai mult sau mai putin morale si posteaza tot felul de murdarii de genul "de ce ti-ai baut mintile" si "alta data o sa stii"! Imi pare rau, dar nu vad nici o buna intentie aici, ci mai degraba satisfactie.

Sunt aproape sigur ca frustratii care-si fac vant aici l-au invidiat pe sebi pt chitara gibson les paul, iar acum, ca nu o mai are (furata, pierduta, nu conteaza) mai fac si mijto de el! "Sa moara si capra vecinului"! "De ce el da si eu nu? Las ca asa-i trebuie!" Ce rahati de oameni!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Iarasi lucrurile iau o intorsatura urata si dam de moralisti, aparatori ai dreptatii, oameni gata sa spuna lucrurilor pe nume.

 

Il cunoaste forumul pe sebi? E sebi cunostinta cu tot forumul sau macar cu toti cei ce au postat aici?

 

De unde invidie, domnule? Ca a procedat sau nu bine, ca a fost nu stiu cum sau in nu stiu ce fel, este egal cu zero absolut!!!

 

Iata rezultatul si sincer ma indoiesc de faptul ca e cineva pe forum sau din cei ce au parcurs acest topic sa spuna "ce ma bucur, sper sa nu o mai gaseasca!"

 

Intr-ul fel sau altul toti au "incercat" sa dea cate o sugestie pentru recuperarea obiectului furat.

 

Qu'on ait du bon sens, adica hai sa ne vedem de treburile noastre!

Link to comment
Share on other sites

Sebi, acum cateva minute am vorbit cu un bun amic al meu care este ofiter la politia judiciara ( din pacate nu in Bucuresti) si sfatul lui este: mergi URGENT la Politie si depune o plangere.Au o gramada de informatori chiar din randul taximetristilor, care trebuie numai " consultati" asa cum stiu ei sa o faca. Nu subestima metodele lor si nu intarzia prea mult. S-ar putea sa fie prea tarziu si, atunci cand vei gasi omul, chitara sa fie praf demult. Si ce castigi?De cine tragi?

Du-te acum si fa o declaratie. Poate ai noroc.

In ceeace priveste un Gibson , pe okazii, mie mi-a atras atentia un astfel de anunt, dar cu mai mult timp in urma. Ceva de genul ca vinde chitara , pe care aluat-o de la un amic in contul unei datorii si de-aia o da ieftin, ca pe el nu il intereseaza decat sa scoata paguba, bla, bla....Am avut Washbourn-ul meu la vanzare pe okazii si cred ca am vazut si eu un astfel de anunt.Dar asta se intampla acum cateva luni.Poate era alt anunt sau, daca e vorba de acelasi, pierzi timpul pe aceasta pista. Oricum, tot "baietii "pot face investigatii si acolo.

 

Bafta,

Dan

Link to comment
Share on other sites

sunt convins de 'cum' stie politia sa-si 'consulte' informatorii. daca vrea. din pacate din experienta mea pana acum, politia romana sux. toate problemele de competenta politiei n-am reusit sa mi le rezolv decat cu ajutorul mai marilor lumii interlope. prin natura meseriei am multe legaturi cu ei. din pacate in randul taximetristilor nu cunosc, deci nu pot ajuta :)

Link to comment
Share on other sites

Eu muream daca pierdeam ce mai frumoasa chitara din lume.....sau angajam killeri sa il gaseasca pe ala care mi-a luat-o :)

Acum serios, cred ca e cel mai ingrozitor lucru care se poate intampla(nu conteaza ce tip de chitara era atata timp cat este o...chitara)

Sper sa ai norocul sa o gasesti(daca o gasesti ma lasi sa fac si eu o poza cu ea? :) , nu de alta dar nu am vazut niciodata un Gibson Les Paul de aproape si sunt obsedat de aceasta chitara :) )

Eu zic sa dai un anunt in ziar ca vrei sa cumperi acest model si daca cineva se ofera sa o vanda,sa rogi un prieten sa se intalnesasca cu el si sa ii dai seria chitarii, poate ai noroc cine stie.

Link to comment
Share on other sites

Pan la urma, scopul acestui topic e sa il ajutam pe Sebi sa isi recupereze chitara, daca putem in vreun fel, nu sa il invinuim ca de ce a pierdut-o , cum a pierdut-o, sau cat de beat era !

 

Asta cam asa este...

 

Parerea mea este sa te duci inapoi unde te-ai urcat in taxi si sa te uiti daca ai cumva o banca ceva care sa aibe o camera sau o parcare ceva.

au inceput sa fie destul de multe prin bucuresti, si nu se stie unde si cum a prins camera ceva.

in general bancile au camere video sau parcarile platite...

 

imi pare rau sa aud asta si sper sa reusesti sa afli macar cine a fost si sa suporte consecintele faptei sale.

asa ca sa nu ne mai miram de italieni ca sunt suparati pe noi... ..ca noi ne-o cam facem si singuri. :)

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu pe taxiuri scrie ceva de genu : nu raspundem de bunurile pierdute

 

nici nu conteaza ce fel de chitara este, pt el e ok si dak o vinde cu 100 de euros, k sunt bani nemunciti.. si chiar daca gasesti taximetristul respectiv s-ar putea sa zica ceva de genu : nu ai lasat domne nimic la mine..

nu ar fi de mirare sa auzi la un moment dat pe cineva care zice : hey uite ce gibson mi-am luat de la un fraier cu 3 milioane..

 

pacat.. sper sa o gasesti..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.