www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Gibson Les Paul Standard Faded (tobaccoburst) Furata!


Sebi Jack
 Share

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

in conditiile astea absolut niciun demers nu mi se pare pierdere de timp...adica daca tot nu te costa nimic sa sesizezi politia de ce n-ai face-o?!?

 

+1 :) si nu mai lasati potlogariile sa treaca neobservate, bagati acolo sesizari ca sa aiba politia ce face :) cine stie, poate sub presiune ala va aduce chitara zicand ca a crezut ca nu stia de unde a ajuns in masina lui si ca ii pare rau :)

 

Totusi, sper ca nu ai uitat chitara prin alt loc, mai stii...

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

n-a uitat-o în niciun alt loc. eram acolo când s-a urcat în taxi. cu tot cu chitarã.

a doua zi am sunat la vreo 20 ºi ceva de companii de taxi. normal, nimeni nu ºtia nimic.

dacã vedeți sau auziți pe cineva cã vinde, dați de ºtire repede, vã rugãm.

 

Ok, dar poate a iesit cu chitara din taxi si a sprijinit-o de vreun zid, ulterior plecand fara chitara ? Just ipoteze.

Link to comment
Share on other sites

n-a uitat-o în niciun alt loc. eram acolo când s-a urcat în taxi. cu tot cu chitarã.

a doua zi am sunat la vreo 20 ºi ceva de companii de taxi. normal, nimeni nu ºtia nimic.

dacã vedeți sau auziți pe cineva cã vinde, dați de ºtire repede, vã rugãm.

 

Ar trebui sa vorbiti cu alti taximetristi din zona de unde s-a luat taxiul. Si eventual postati si ceva detalii legate de masina. Daca taxiul astepta in acel loc poate mai apare. Era un film cu Ray Charles sofer de bus. Sper sa nu fie chiar el taximetristul si sa-i rupa rockerii picioarele prin bucuresti:)

 

Noroc,

Link to comment
Share on other sites

sambata dimineata pe la 6 mi s-a facut rau ca eram foarte obosit si bausem cateva beri si am si cantat pe la mamou asa ca am luat un taxi spre casa cu chitara. toata chestia asta a fost un blackout total ptr mine. m-am trezit acasa fara chitara. cel mai probabil e la taximetristu cu care am fost. am sunat la firme de taxi am lasat numaru am zis ca ofer o recompensa ptr cine o gaseste. alta varianta ar fi sa apara la vanzare pe undeva.

 

seria o s-o aflu in curand. e ceva de genu 01xx54yy. x si y sunt doua numere pe care nu le mai stiu. are o zgarietura mica in spate pe grif care a fost acoperita si acum e neteda zona da tot se vede un pic.

 

totusi stie cineva? in special ptr admini e intrebarea asta. ar putea un admin de pe un forum sa modifice data unui post astfel incat sa para ca a fost pus mai demult?

 

salut. Imi pare rau sa aud asta. Dar pot sa sa te ajut cu cateva sfaturi. Actualul meu sofer la munca e fost taximetrist ani buni in Bucuresti, si in drumurile noastre lungi prin tara mi-a povestit destule. Ideea e ca soferul de taxi e foarte smecher. Imediat stie in ce stare esti si daca-ti vei mai aduce aminte de el, de firma, indicativ. La viata lui a gasit in masina de taxi peste 20 de telefoane mobile uitate de clienti in stari bahice. A refuzat sa-mi spuna daca le-a mai dat inapoi/ la dispecerat. De obicei se vand in 30 de minute la "baieti" si ti-l gasesti duminica in targ la Vitan. Asa ca nu te astepta sa vina sa-ti aduca chitara inapoi. Ori e vanduta pe 2-3 milioane ori o tine acasa. Sfatul meu este sa dai un anunt mare, in chenar in Libertatea pentru ca toti taximetristii citesc Libertatea (pentru fata de la pagina 5) si sa oferi recompensa. Btw, esti sigur ca ai plecat cu ea din club?

Link to comment
Share on other sites

da am plecat cu ea din club. am sunat la aproape 60 de companii de taxi din bucuresti am lasat numaru si am zis si de recompensa. vreau sa rog pe cineva sa mearga sa vada chitara aia de pe okazii.ro. in cazu in care vanzatoru e chiar taximetristu daca m-as duce io m-ar recunoaste si ar fi nasol. la politie o sa sun sa o declar dar vreau intai sa afle rares seria. o sa pun si niste afise in statia de taxi de la unirii. trebuie sa merg si in targ la vitan sa ma uit p-acolo. o sa tot incerc. urmaresc siteurile de gen anunturi.ro, licitatii online etc. inca mai sper ca poate apare ceva. mersi ptr sfaturi si sustinere.

Link to comment
Share on other sites

da am plecat cu ea din club. am sunat la aproape 60 de companii de taxi din bucuresti am lasat numaru si am zis si de recompensa. vreau sa rog pe cineva sa mearga sa vada chitara aia de pe okazii.ro. in cazu in care vanzatoru e chiar taximetristu daca m-as duce io m-ar recunoaste si ar fi nasol. la politie o sa sun sa o declar dar vreau intai sa afle rares seria. o sa pun si niste afise in statia de taxi de la unirii. trebuie sa merg si in targ la vitan sa ma uit p-acolo. o sa tot incerc. urmaresc siteurile de gen anunturi.ro, licitatii online etc. inca mai sper ca poate apare ceva. mersi ptr sfaturi si sustinere.

 

Eu zic si sa incerci sa vorbesti cu alti taximetristi din aceasi zona din care ai luat taxiul. Spune-le si de recompensa. Mai repede afla ei decat companiile de taxiuri de evntualele obiecte gasite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

frate dar erai beat? te intreb fara suparare sa mor. dca erai beat poate sa spuna omul ca nu ai lasat-o la el in masina si ca erai beat si ca esti un betiv care nu stii de capul tau (asta in caz in care ar fi politia implicata) si toata actiunea ta cu plangerile aferente ar fi in zadar. ocupa-te de faza aia cu okazii.ro si nu mai urmari... da duma ca o vrei. poate apare altu inainte si o ia. si chiar aia e chitara ta. si il vezi intr-un club... atunci chiar nu mai ai ce face;)

Link to comment
Share on other sites

oricum e ciudat sa iti gasesti chitara, oriunde, si sa o pretinzi inapoi...iti dai seama ca cel care o va avea in posesie, mai putin hotul, va fi prezumat de buna credinta, si in principiu nu o va lasa fara sa i inapoiezi ce a platit el pe ea. ce pot sa zic...ai o mare bataie de cap...dar poate ca se rezolva, sper asta pt tine. asa ca nu renunta

Link to comment
Share on other sites

actele alea in original nu prea exista in cazul gibsonului. si oricum, se confisca de politie si apoi in baza unei decizii ,in instanta probabil, se returneaza. atata timp cat ala ce o are nu e hotul, ceea ce trebuie demonstrat, si nu a primit-o pe gratis de la hot sau nu a fost cumparator de rea credinta, el e socotit proprietar, ca posesor de buna credinta a unui bun mobil. de aia zic ca va fi greu de demonstrat ca e de rea credinta, si asta in instanta probabil, si prin urmare va fi obligat la restituire gratuit. altfel i dai inapoi cat a dat el pe ea, cat dovedeste ca a dat prin acte sau expertiza probabil, asta in cazul in care se probeaza ca bunul e al lui sebi jack. altfel...nush, chestia asta ca te duci si plangi ca e a ta sau vine garcea si i da lu ala o palma peste cap, il cearta si il pune sa ti-o de inapoi, sunt copilarii. politia nu are dreptul la asa ceva. depinde peste cine dai, ce suflet are ca sa zica asa, si ce stare materiala are,ca sa se rezolve amiabil

 

ca sa nu fiu gresit inteles...gibsonul are doar acel checklist, care e usor de reprodus, de aia ziceam ca nu prea are acte. ar fi factura, dar nu mai tin minte daca apare si seria chitarii acolo...oricum, probabil ca e inregistrata intr-o baza de date pe numele lui sebi, iar rares, ca dealer autorizat poate face rost de documente in acest sens...oricum ideea era ca dovada asta nu o faci chiar asa hop tzop cum l-ai prins...ca sunt niste proceduri

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

daca tu-l mai recunosti pe sofer de ce nu stai cateva zile la panda in statia de taxi de la unirii sau de unde s-a intamplat :) :) sigur nu era pt prima oara in statia respectiva si sigur se intoarce acolo.. e un fel de mafie intre taximetristi...nimeni nu sta unde vrea.. toti au o ordine,,,sper sa o gasesti,,am un prieten care are magazinu din statia 32 capat unirii,, e patronu ... sigur ii cunoaste pe taximetristi:) o sa-l rog sa arunce o intrebare...ps: tocmai am vb cu omu,, si a pus ca-i cunoaste pe toti care stau la unirii ca-si cumpara cafea de la el.. o sa-i intrebe si daca afla ceva ma suna :) sper sa se rezolve cumva

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

care-i faza.. i-am spus celui de pe okazii sa imi trimita poze cat mai repede ca "ma preseaza mama cu chitara si imi e sa nu se razgandeasca..." a spus ca pune poze ieri si astazi nu mai exista licitatia (a sters-o)

Link to comment
Share on other sites

am vazut si eu. nu stiu ce s-a intamplat. ori a vandut-o cuiva foarte repede ori si-a dat seama ca e periculos sa puna poze sa dea seria etc. nu stiu ce sa zic. se poate afla cumva ce s-a intamplat? ca aia era singura pista.

 

 

si totusi mai rog inca o data un admin sa puna un post ceva pe prima pagina. cu seria modelu eventual o poza.

post-238-1194691133_thumb.jpg

Edited by Sebi Jack
Link to comment
Share on other sites

pai e foarte simplu. cautati cu google: gibson furata.

prima trimitere este exact la acest topic pe rgc. PRIMA.

e foarte posibil asa sa fi facut si vanzatorul, in caz ca era vorba de aceasta chitara.

 

LE: probabil asa a aflat si valoarea chitarei pe care o vinde.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Nu doar asta Felix, dar si ca nu s-a dus a doua zi la politie sa o dea macar ca "disparuta" (daca nu furata) mi se pare o mare greseala. Nu va suparati, dar adeverinta de la politie este singurul act care dovedeste disparitia chitarei.

Link to comment
Share on other sites

care-i faza.. i-am spus celui de pe okazii sa imi trimita poze cat mai repede ca "ma preseaza mama cu chitara si imi e sa nu se razgandeasca..." a spus ca pune poze ieri si astazi nu mai exista licitatia (a sters-o)

Asta este DE DEPARTE un mare semnal de alarma....Think about it, people. S-a vindut chitara asa, brusc, printr-o mare coincidenta, sau tot asa brusc, nu mai are ala nevoie de bani? E ceva putred in Danemarca, rau de tot!. Macar ca ACUM as avea un "lead", si m-as duce direct la politie, sa investigheze...

Link to comment
Share on other sites

exact. si in caz ca nu stiati Politia Capitalei are un folder pe site dedicat obiectelor furate cu poze si detalii. sfatul meu este, de asemenea, sa o declari furata cat mai repede cu putinta

 

Ei, Radu, date fiind circumstantele nu poti s-o dai furata. Disparuta poate, sau uitata intr-un taxi. Iata ce spune un taximetrist de pe un alt forum:

 

"NU RASPUNDEM DE OBIECTELE UITATE IN AUTOTURISM" Mesajul asta il gasesti in aproape toate taxiurile.

Restul depinde de tine (daca suni imediat) si de taximetrist (daca e cumsecade).

Ideea ar fi sa va obisnuiti sa faceti comenzi telefonice pt a avea unde suna. Dispeceratul are evidenta comenzilor si nu trebuie sa retineti dvs. indicativul sau nr masinii cu care ati calatorit.

Dar ma repet, taximetristul nu poate fi tras la raspundere chiar daca sunati imediat la dispecerat pt ca e posibil sa inchida statia.

 

Caz real prin care am trecut eu:

 

O domnisoara pe care am luat-o la comanda si pe care am lasat-o in fata unui club pe Mendeleev si-a uitat telefonul in masina. La cca 20 m , in fata altui club, am luat 2 pusti din strada. Dupa aproximativ doua minute, am auzit un telefon sunand in spate, dar am crezut ca e al unuia dintre clienti dar nu vrea sa raspunda. Imediat acestia m-au rugat sa opresc pt ca i-a sunat un prieten si trb sa se intoarca in club.

Dupa alte cateva minute ma contacteaza dispecera sa-mi spuna ca o are la telefon pe domnisoara care si-a uitat telefonul, telefon care din pacate nu mai era in masina. Clientei i s-a parut dubios ca in asa scurt timp sa dispara din masina si nu m-a crezut.M-am oferit sa merg la politie cu dansa unde am pierdut vreo doua ore.

Eu am pierdut timpul , ea telefonul si asta fara sa am vreo vina.

Asa ca va rog, CASCATI OCHII inainte sa coborati!!!

 

 

Una peste alta ca ipoteza putea pleca urmatorul client cu chitara lu' Sebi. Desi era cam mare ca sa nu observe taximetristu'. Oricum si daca o gasesti cred ca a fost vanduta pana acum de vre-o 3-4 ori. Sau poate canta vre-un manelist de la Slatina deja pe ea pe la nunti :)

Link to comment
Share on other sites

Sebi, nu vreau sa fiu rautacios, dar daca ai fost in stare sa-ti uiti Gibson-ul in taxi... :) Inteleg circumstantele, dar una e sa iti alunece telefonul din buzunar si alta sa lasi pe bancheta din spate o chitara.

Bafta oricum, desi igorr cam are dreptate.

Mie mi-e foarte clar ca taximetristul are chitara, nu urmatorul client. Daca era "de buna credinta", oricat de rupt ai fi fost, ar fi observat el ca ai urcat in masina cu instrumentul si ai coborat fara si te-ar fi atentionat.

Singurii care te pot ajuta sa descoperi compania de taxi sunt cei care te-au vazut urcand in masina.

Bafta din nou!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

...Ori e vanduta pe 2-3 milioane ori o tine acasa...

 

 

Pai, bine, dar daca a cumparat-o un cetatean nevinovat si necunoscator, cu cat o fi dat-o taximetristu, sau cine a pus mana pe ea, si tu il gasesti pe ala cu chitara ? Ii dai in cap, ca e chitara ta ? Omu a dat bani pe ea fara sa stie de unde e si ce, s-a gandit ca ia pus Dumnezeu mana in cap !!

Poate vedem zilele astea ca se lauda unu pe forum cu un Gibson, cumparat la pret de nimica, mai stii ?

Poate cineva de pe forum a luat-o deja, si nu zice nimica.... multe ipoteze...

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Ei, Radu, date fiind circumstantele nu poti s-o dai furata. Disparuta poate, sau uitata intr-un taxi. Iata ce spune un taximetrist de pe un alt forum:

 

"NU RASPUNDEM DE OBIECTELE UITATE IN AUTOTURISM" Mesajul asta il gasesti in aproape toate taxiurile.

Restul depinde de tine (daca suni imediat) si de taximetrist (daca e cumsecade).

Ideea ar fi sa va obisnuiti sa faceti comenzi telefonice pt a avea unde suna. Dispeceratul are evidenta comenzilor si nu trebuie sa retineti dvs. indicativul sau nr masinii cu care ati calatorit.

Dar ma repet, taximetristul nu poate fi tras la raspundere chiar daca sunati imediat la dispecerat pt ca e posibil sa inchida statia.

 

Caz real prin care am trecut eu:

 

O domnisoara pe care am luat-o la comanda si pe care am lasat-o in fata unui club pe Mendeleev si-a uitat telefonul in masina. La cca 20 m , in fata altui club, am luat 2 pusti din strada. Dupa aproximativ doua minute, am auzit un telefon sunand in spate, dar am crezut ca e al unuia dintre clienti dar nu vrea sa raspunda. Imediat acestia m-au rugat sa opresc pt ca i-a sunat un prieten si trb sa se intoarca in club.

Dupa alte cateva minute ma contacteaza dispecera sa-mi spuna ca o are la telefon pe domnisoara care si-a uitat telefonul, telefon care din pacate nu mai era in masina. Clientei i s-a parut dubios ca in asa scurt timp sa dispara din masina si nu m-a crezut.M-am oferit sa merg la politie cu dansa unde am pierdut vreo doua ore.

Eu am pierdut timpul , ea telefonul si asta fara sa am vreo vina.

Asa ca va rog, CASCATI OCHII inainte sa coborati!!!

 

 

Una peste alta ca ipoteza putea pleca urmatorul client cu chitara lu' Sebi. Desi era cam mare ca sa nu observe taximetristu'. Oricum si daca o gasesti cred ca a fost vanduta pana acum de vre-o 3-4 ori. Sau poate canta vre-un manelist de la Slatina deja pe ea pe la nunti :)

 

Pari de buna credinta de aceea imi permit sa ofer spre "digerat" urmatoarea sugestie: De ce oare nu se poate uita SI soferul de taxi, daca a uitat cineva ceva in masina (sau i-a scapat din buzunar, sau e prea beat sa o faca)? Un minim codex moral si etic aplicat ar scuti lumea de multa bataie de cap. Si mi se pare destul de deplorabil faptul ca taximetristul tre sa fie "cumsecade" pentru a semnala asa ceva. In definitiv raspunde de persoana sofata.

Poate ca daca taximetristul cu pricina, in cazul colegului nostru sebi jack, ar fi avut bunavointa sa IASA din masina si sa deschida portbagajul, pentru a baga acolo chitara, nu s-ar fi intamplat aceasta! Pentru ca la sfarsitul calatoriei ar fi iesit din nou din masina si ar fi deschis portbagajul, iar colegul sebi jack nu ar fi avut sansa sa uite ca mai avea si o chitara (destul de scumpa) cu el...

Nu vreau sa spun ca sebi jack nu are o parte de vina in toata afacerea asta. Dar nu e cazul sa inchidem ochii la vina taximetristului, care e la fel de mare. Cel putin aia morala, daca nu si aia penala, in acest caz... Poate din punct de vedere strict judiciar, "NU RASPUNDEM DE OBIECTELE UITATE IN AUTOTURISM" e ok. Moral si etic nu e. De aceea, dragi taximetristi, CASCATI SI VOI OCHII!

Multumesc

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Hai lasati-o balta. Am fost odata la un jam session si a doua zi vad mesaj pe forum "Bai n-ati vazut o chitara alba asa-si-asa?". Eu mi-am uitat un cablu, dar m-am intors dupa 5 minute in club si l-am luat. O chitara... da-o incolo frate. Cum mama dracu sa uiti o chitara? Este MARE si GREA. Lectia pe care a desprins-o Sebi de-aici este ca alcoolul face rau la creieras. Chiar nu pot sa empatez in situatia asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Hai lasati-o balta. Am fost odata la un jam session si a doua zi vad mesaj pe forum "Bai n-ati vazut o chitara alba asa-si-asa?". Eu mi-am uitat un cablu, dar m-am intors dupa 5 minute in club si l-am luat. O chitara... da-o incolo frate. Cum mama dracu sa uiti o chitara? Este MARE si GREA. Lectia pe care a desprins-o Sebi de-aici este ca alcoolul face rau la creieras. Chiar nu pot sa empatez in situatia asta.

 

 

Nu crezi ca ar fi bine sa te abtii, daca nu poti sa empatezi? Omul e si asa destul de necajit, chiar si fara comentariile tale... Poate insa ai o propunere si ai uitat s-o postezi, luat fiind de valul "asa-i trebe daca-si bea creierashul", hmm?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.