www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Frauda Tamplarului-grossmann Il Plagiaza Pe Robert Allen


bassplayer
 Share

Recommended Posts

Astazi m-am minunat sa aflu ca domnul Grosu a.k.a Grossman isi face publicitate pe site cu un corp de bass facut si conceput de Robert Allen, care e luthier cu adevarat...m-am gandit ca e bine sa stie si colegii de pe RGC despre asta...atentie la pacaleli ieftine! Trageti cu ochiul aici... http://www.bazarmuzical.ro/forum/viewtopic.php?t=163

Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

deja mi se misca ceva prin stomac cand vad atatea controverse pe tema asta si nu se simte prea bine..... (asa ca sa ma bag si io ca musca-n......... lapte)

OntZule zi si mie te rog, ca NU MAI REZIST, trebuie sa ma lamuresc! Nu e prima oara cind vad subiectul cu personajele de mai sus, si nu imi dau seama.

Am fost pe afara (destul de mult) si nu am vazut asa ceva ca aici in tarishoara asta. Ce au oamenii astia unii cu altii (ca clar e o problema undeva)?.

Acolo (afara), IMEDIAT domnu' Cristi ar fi fost darimat definitiv de un "infringement lawsuit" (adicatelea de un proces, pre dulcele nostru grai Romanesc). In alta ordine de idei care e treaba cu acesti doi Florini? (bass nu stiu cum si cu baiatu' de la Proconsul). Au fost angajati drept avocatii lui Rob Allen? Ce ii doare pe ei?

Shed some light here, man!

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

naspa controverse... si naspa situatie... si lumea tot cumpara de la grosu... si el tot pe la piscina cu 2 fufe BUNE + Jack Danyels sufera si plange ca lumea il vorbeste...

 

 

DOHHHHHHHHH

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

OntZule zi si mie te rog, ca NU MAI REZIST, trebuie sa ma lamuresc! Nu e prima oara cind vad subiectul cu personajele de mai sus, si nu imi dau seama.

Am fost pe afara (destul de mult) si nu am vazut asa ceva ca aici in tarishoara asta. Ce au oamenii astia unii cu altii (ca clar e o problema undeva)?.

Acolo (afara), IMEDIAT domnu' Cristi ar fi fost darimat definitiv de un "infringement lawsuit" (adicatelea de un proces, pre dulcele nostru grai Romanesc). In alta ordine de idei care e treaba cu acesti doi Florini? (bass nu stiu cum si cu baiatu' de la Proconsul). Au fost angajati drept avocatii lui Rob Allen? Ce ii doare pe ei?

Shed some light here, man!

:)

 

Salut Guitarhead. E simplu... hoti sunt si afara ca si aici. Diferenta este una singura: atitudinea civica. Eu nu pot sa stau cu mana in san sa vad cum baiatul asta sustine ca a facut el acel superb instrument Custom, sa stiu ca este al lui Rob Allen, sa vad cum minte muzicieni mai neexperimentati si creduli, si sa stau cu mana in san. Daca ar fi recunoscut ca nu e bassul lui, i-as fi spus in privat sa scoata acea poza si totul s-ar fi incheiat pe tacute, cu o mustrare din partea mea.

 

Daca cititi pe Xbass si Bazar, veti vedea un review pozitiv facut de mine ultimului bass facut de el. Chiar daca m-a mai facut troaca de porci si cu alta ocazie eu am avut taria de caracter sa recunosc si sa promovez "bassistilor mei" un instrument Grossmann atunci cand am considerat ca e bun, chiar daca teoretic am fost intr-un conflict major de interese.

 

Cu Grosu nu am nimic personal... l-am prins cu matza in sac de mai multe ori pe forumul meu (xbass) si probabil a luat-o personal... In ultimele doua zile i-am scris zeci de mesaje pe messenger, rugandu-l sa se opreasca, ca isi face si mai mult rau si devine dureros chiar si pentru mine sa vad cat se coboara.

 

@ weirdguy, ai inteles gresit, Grosu a sustinut ca acel bass ESTE cel original si ca el l-a facut pentru un client din Franta. A scos povestea cu copia ulterior sa o dreaga.

Acea copie nu exista nicaieri, clientul din Franta e disparut, nu exista nici o poza, nimic care sa arate ca ar fi existat asa ceva vreodata... Eu daca as fi facut asa bass as fi facut MULTE poze :-) Mai mult de atat, el sustine ca bassul a fost facut acum un an jumate. Eu pot sa bag mana in foc ca poza se afla de mai mult timp pe situl lui ...

 

Asta e tot, pace voua frati chitaristi, si nu va lasati pacaliti. Asta ma doare pe mine :-)

 

Baiatu' de la Proconsul

Edited by xbass
Link to comment
Share on other sites

OntZule zi si mie te rog, ca NU MAI REZIST, trebuie sa ma lamuresc! Nu e prima oara cind vad subiectul cu personajele de mai sus, si nu imi dau seama.

Am fost pe afara (destul de mult) si nu am vazut asa ceva ca aici in tarishoara asta. Ce au oamenii astia unii cu altii (ca clar e o problema undeva)?.

Acolo (afara), IMEDIAT domnu' Cristi ar fi fost darimat definitiv de un "infringement lawsuit" (adicatelea de un proces, pre dulcele nostru grai Romanesc). In alta ordine de idei care e treaba cu acesti doi Florini? (bass nu stiu cum si cu baiatu' de la Proconsul). Au fost angajati drept avocatii lui Rob Allen? Ce ii doare pe ei?

Shed some light here, man!

:)

 

ma nici eu nu stiu, da deja pute :)

Link to comment
Share on other sites

...He he, bafta la cumparaturi baieti...celalalt Florin, "bass nu stiu cum" :)

naspa controverse... si naspa situatie... si lumea tot cumpara de la grosu... si el tot pe la piscina cu 2 fufe BUNE + Jack Danyels sufera si plange ca lumea il vorbeste...DOHHHHHHHHH
Cat despre bashii cumparati de la Grosu, eu nu stiu pe XBass decat unul, si parca am mai auzit ceva cum ca Boro ar fi comandat unul. Restul...Doamne ajuta pe baietii cu scanduri asiatice brand-uite de domnul de mai sus. Edited by bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
...He he, bafta la cumparaturi baieti...celalalt Florin, "bass nu stiu cum" ;)Cat despre bashii cumparati de la Grosu, eu nu stiu pe XBass decat unul, si parca am mai auzit ceva cum ca Boro ar fi comandat unul. Restul...Doamne ajuta pe baietii cu scanduri asiatice brand-uite de domnul de mai sus.

 

 

 

mai bine un jazzbass decat un grosman

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

"Lacuri speciale de instrumente muzicale, aduse din SUA cu navele pana in Italia si de acolo cu camioanele pana la Bucuresti, rigle speciale, pigmenti, sorturi speciale de lemn, doze si felurite echipamente, toate sunt trecute printr-un filtru alchimic in mainile lui Cristi Grosu..."

 

Sa mai spuneti voi ca din China, Coreea... :)

 

 

PS: din pacate sunt posesor de Grosmann, luat pe vremea cand credeam ca tot ce zboara se mananca. Nu zic decat ca la un moment dat o sa il dau gratis si imi iau drq un Strat Mexic sau un Cort mai rasarit.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
"Lacuri speciale de instrumente muzicale, aduse din SUA cu navele pana in Italia si de acolo cu camioanele pana la Bucuresti, rigle speciale, pigmenti, sorturi speciale de lemn, doze si felurite echipamente, toate sunt trecute printr-un filtru alchimic in mainile lui Cristi Grosu..."

 

Sa mai spuneti voi ca din China, Coreea... :)

 

 

PS: din pacate sunt posesor de Grosmann, luat pe vremea cand credeam ca tot ce zboara se mananca. Nu zic decat ca la un moment dat o sa il dau gratis si imi iau drq un Strat Mexic sau un Cort mai rasarit.

 

Daca-mi dai ceva bani, ti-l iau eu :) ! Pentru colectie, la rubrica "Asha nu!"

Link to comment
Share on other sites

unii sunt de alta parere: http://www.ziua.ro/display.php?data=2006-10-05&id=208538

mi-a stors o lacrima... :)

 

Mai citisem articolul asta anul trecut dar (mwahahaha) acum mi-a sarit in ochi o expresie:

 

"... traficantii pietei negre a instrumentelor muzicale ..."

 

parca ar fi cel putin cocaina... pe de alta parte "traficantul no.1" cine o fi?

 

Si Jesus a fost tamplar si traficant de paine, vin si peste... asa ca lasati omul in pace...

Link to comment
Share on other sites

Mai citisem articolul asta anul trecut dar (mwahahaha) acum mi-a sarit in ochi o expresie:

 

"... traficantii pietei negre a instrumentelor muzicale ..."

 

parca ar fi cel putin cocaina... pe de alta parte "traficantul no.1" cine o fi?

 

Si Jesus a fost tamplar si traficant de paine, vin si peste... asa ca lasati omul in pace...

 

 

 

Da...ar trebui sa deschida o brutarie...ca face trafic cu gogoshi... :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo dom'le! S-au redescoperit apa calda, roata si legea inductiei electromagnetice!

Sunt mirat ca toate lucrurile astea apar acum provocate de o poza de origine incerta. Pana mai ieri subiectul era unul de maxima seriozitate si importanta, curat ca lacrima.

Ati reusit sa ii faceti mai multa reclama decat spera el in cele mai optimiste vise ale lui. Reclama pozitiva sau reclama negativa tot reclama se numeste.

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg problema... ce te intereseaza pe tine daca copiaza el ceva... dupa cum zicea cineva : " daca ai bani cumpara originalu ".

 

inainte sa te arunci cu capu inainte vezi cumva daca raportu pret calitate la o anume chitara grosmann e convenabil ...comparativ cu ce configuratie asemanatoare gasesti la un ibanez samd in banii respectivi.

 

o chitara se face dupa niste standarde... nu se poate apuca acum grosmann sati inventeze tie modele originale de corp sau de grif...

 

deci eu zic sa mai stati in banca voastra si lasati niste oameni mai de specialitate sa isi dea cu parerea... :)

 

nu ma refer la mine... nu simt nevoia sa demonstrez nimic... insa ma seaca ca pe formul asta ...dupa cum spuneam... isi dau foarte multi cu parerea... evident, prost.

Link to comment
Share on other sites

mai ai ratat esenta problemei. Nu e vorba ca a copiat un model ( toata lumea copiaza Fender si Gibson de exemplu) e vorba ca a pus o poza cu un produs pe care NU L-A FACUT el si si l-a atribuit siesi. Sesizezi diferenta? E ca si cum eu ma duc si iau o inregistrare cu hendrix si o postez aici sa vedeti toti ce mare chitarist sunt si va spun ca ar fi bine sa imi cumparati toate cele n albume scoase pana acum pentru ca toate suna asa ...

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Ati reusit sa ii faceti mai multa reclama decat spera el in cele mai optimiste vise ale lui. Reclama pozitiva sau reclama negativa tot reclama se numeste.

Notorietate se cheama :)

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt tocmai la subiect, insa am achizitionat o chitara de la Grosmann si nu am primit nici un fel de act. Nu factura, nu garantie.. Asta s-a intamplat anul trecut, chitara am primit-o chiar pe 31 decembrie. Ca sa nu ziceti ca mananc rahat pot sa va arata drept dovada chitara si dovada platii de la banca. Ce firma serioasa nu-ti da macar o chitanta? De unde stiu ca instrumentul nu valora de fapt 300 de lei si nu 490 cat am achitat (cu acea reducere de sarbatori - 10%) ?

Apreciez existenta unui lutier roman si sunt multumit de raportul calitate/pret al sculei, fiind prima mea achizitie. Insa doresc sa fiti cinstiti cu clientii. Nu sa mi se spuna "trimit in plic garantia", "pleaca corzile maine si in 3-4 zile.." ca nici acum sa nu fi primit acea garantie si corzile sa-mi vina dupa 2 saptamani, cand am luat din alt loc, in timp ce eu trimit mesaje zi de zi.

La noi se duce clientul cu vorba, cu amanari, cu minciunele. Am lucrat 3 ani in vanzari IT intr-o firma cu retea nationala si mi-e sila. De cele mai multe ori clientul este insignifiant! Banii conteaza!

Grosmann, vrei aprecierea noastra? Acorda-ne respectul pe care il astepti de la noi.

 

PS: In aceeasi situatie e si un baiat pe care l-am intalnit intamplator pe net - nu a primit acte.

Edited by Black'Jesus
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt tocmai la subiect insa am achizitionat o chitara de la Grosmann si nu am primit nici un fel de act. Nu factura, nu garantie.. Asta s-a intamplat anul trecut, chitara am primit-o chiar pe 31 decembrie. Ca sa nu ziceti ca mananc rahat pot sa va arata drept dovada chitara si dovada platii de la banca. Ce firma serioasa nu-ti da macar o chitanta? De unde stiu ca instrumentul nu valora de fapt 300 de lei si nu 490 cat am achitat (cu acea reducere de sarbatori - 10%) ?

 

ceee ? vrei chitanta ? pai daca ar plati saracu impozitul pt toate instrumentele vandute ar da faliment :) si ar pierde si lupta cu traficantii de instrumente :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.