www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Gen De Rock?


Guest halford
 Share

Recommended Posts

Guest halford

nu stiu daca sa mai discutat despre asta,desi cred cu sigurantza ca da....dar vreau sa vad niste pareri...asadar,ce gen de rock credeti ca ar prinde cel mai bine la publicul din romania zilelor noastre?(incluzand influente straine si tot felul...)

de ex. eu sunt kitarist si vreau sa imi fac o trupa...ce anume trebuie sa contina trupa mea pt a avea succes?si sa nu fie nici underground dar nici comerciala,si sa asculte toate categoriile de varsta.

sunt tare curios de pareri:)

Link to comment
Share on other sites

in mod cert trupa ta, pe langa tine, ar trebui sa contina o toba, un bas si o voce cel putin...

 

stilul n-are trebui sa-l alegi in functie de ce asculta vecinii tai ci in functie de ce-ti place tie.

daca tie iti place metalica de exemplu, trebuie sa canti populara? ca asta se asculta..... bla bla, intelegi tu

Link to comment
Share on other sites

Guest halford

mah oameni buni...nu e vb sa cant ceea ce imi place...pt ca pot fi multe kestii care ne pot impiedica sa cantam ceea ce ne place...si avem f multe exemple in romania...si daca lu nu stiu care kitarist din nu stiu ce trupa ii place dream theater asta nu inseamna ca si canta dream theater...

ce credeti ca kitaristu de la holograf asculta acasa holograf?daca ar fi dupa cum spuneti voi inseamna ca ar trebui sa cant yngwie malmsteen si steve vai?ca aia imi place...reamintiti-va ca suntem in romania!!!deci vreau sa aud pareri serioase...nu bla bla-uri...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Tre sa faci o diferente intre ceea ce iti place si ceea ce ai vrea sa canti. De ex: mie imi place Melodic Black Metalu... dar nu as canta asa ceva nici sa-mi tai coiu stang. Imi place si Wagner de altfel, dar e aceeasi poveste.

 

Daca vrei sa canti doar pentru bani, mai bine te prostituezi.. castigi mai mult si mai repede.

Link to comment
Share on other sites

Guest halford

foarte bine punctat mr. jackson,in sfarsit un om care intelege...ideea e ca stiu si eu f bine lucrurile astea...dar vreau sa imbin utilul cu placutul!asadar ce merge?ce poate sa iasa la suprafata?nu e vb de succes...sau de prostituat...sau mai stiu eu ce...ci pur si simplu de ceva care sa fie si original,sa fie si dur,si melodic,sa aiba ritm si balans si tot tacamu:D

Link to comment
Share on other sites

Adica sa canti ce-ti place (si poti) sa canti ...

 

Poate fi cu totul altceva decat ceea ce iti place sa asculti.

 

Daca faci treaba cu sinceritate (inclusiv textele care trebuie sa spuna ceea ce simti), succesul este garantat in proportie de 50%.

Restul este noroc, si/sau marketing.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Ia sa-mi dau si eu cu o parerea. In primul rand, a te adapta in functie de ce se cere pe piata muzicala este extrem de greu, mai ales daca nu intentionezi sa faci asta, pentru ca piata variaza mereu si gusturile se schimba de multe ori dupa cum bate vantul si in mod clar va fi foarte greu sa-ti faci un public aparte si dedicat (mai ales daca se nimereste sa nu iti placa genul care a prins la lume). De aceea cel mai indicat ar fi sa canti in general fara a cauta sa iti creezi o identitate dupa cum cauta altii ci asa cum esti tu/trupa, cum se releva incet-incet identitatea proprie personala (cu riscul sa nu gasesti pe nimeni care sa te aprecieze, e adevarat, dar daca se intampla sa gasesti, atunci e ceva natural care ar trebui, cel putin teoretic, sa dureze mai mult decat un stil artificial sau sa aduca mai multe satisfactii proprii, de alta natura decat financiara).

 

La a canta ce iti place apare discrepanta intre ce iti place si poti canta personal, ce iti place si nu poti canta, ce ai outea si vrea sa canti personal, fara sa iti placa in mod deosebit, corelate cu toate chestiile astea la nivelul fiecarui membru al trupei... Si daca fiecare are deja in cap o directie personala bine stabilita in mod clar vor aparea tensiuni serioase in trupa. Si atunci degeaba cere publicul nu stiu ce, degeaba tu vrei alta, ca daca treaba nu iese la nivelul trupei nu e de bine. Asadar ar ramane posibilitatea de a canta ceva ce se potriveste tuturor membrilor si le vine bine si le place si este si posibil, cu alte cuvinte este vorba de o cautare a identitatii trupei, care nu este neapart o sinteza a preferintelor personale ale membrilor sai, ci poate ceva nou, original...Cam asta e perspectiva mea, din punct de vedere teoretic (asa ca nu sariti pe mine, nu am dat cu parul), nu am facut parte din vreo trupa, nu am cunoscut direct, stiu insa cate ceva din dinamica psihicului omenesc. Bafta!

Edited by GB
Link to comment
Share on other sites

nu exista retzete de succes. cu atat mai mult cu cat marea majoritate a publicului din Romania este putin oligofrena. sincer mi se rupe de ce vrea publicul din Romania! probabil Dali picta la comanda... lol daca vrei sa fii doar baiatul care livreaza pizza e treaba ta. publicul se educa nene. iar artistii de-aia se cheama ARTISTI!

Edited by danzefirelli
Link to comment
Share on other sites

nu e de ce vrea publicu, e de ce vrei tu.. daca tie iti place painkiller, canta frate painkiller. in lumea rockului cantecu asta e un fel de holy grail, da publicului de mainstream ii place smoke on the water, ce sa-i faci? e imposibil sa ai si succes in subcultura si in mainstream, cel putin in acelasi timp(vezi metallica) si oricum ai mai mare satisfactie daca canti pt tine ca sa te simti bine decat daca devii jumate manelist cantand chestii gen linkin park sau tokio hotel

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar09

tu ziceai la primul post ca nu vrei sa fi comercial dar nici underground......?!

 

pai daca tu vrei sa canti exact ce vrea lumea pt a avea succes asta inseamna ca te comformezi cerintelor lor si devii cam 'comercial' :)

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca in fiecare orash...momentan...circula cate un curent diferit.Depinde de nivelul cultural al orasului in care probabil ai sa apuci sa canti.

facand ceva comercial.."comestibil"...ai ocaia sa prinzi unui public mai larg.

daca le vrei pe toate...nu ai cum sa faci o melodie sa le contzina.fa-ti vreo 10 piese...fiecare cu stil diferit...si vezi care si cum prinde....si daca prind la public toate....felicitari ....esti posesorul unei salate de roshii :)

 

a mai zis cineva inaintea mea...nu tre sa te modeleze publicul pe tine sau pe toata trupa...tre sa-i faci tu sa placa ceea ce faci..

 

Nu te cunosc...nu stiu cum cantzi...nush ce vrei de la muzica...insa,pe mine, citirea acestui topic m-a facut sa pun mana pe chitara si sa mai studiez oleaca...fiindca vad ca publicul cere tot mai multe.

 

succes

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Guest halford

eu kiar mam gandit la un moment dat sa cant rock cu influente tiganesti...ma gandeam sa fac ceva in gen dream theater cu influente de faramitza lambru...dar taramul de muzica tiganeasca imi este putin necunoscut...asa ca daca aveti sugestii de game sau moduri care sunt folosite in muzica tiganeasca...puteti sa le postati...

Link to comment
Share on other sites

eu kiar mam gandit la un moment dat sa cant rock cu influente tiganesti...ma gandeam sa fac ceva in gen dream theater cu influente de faramitza lambru...dar taramul de muzica tiganeasca imi este putin necunoscut...asa ca daca aveti sugestii de game sau moduri care sunt folosite in muzica tiganeasca...puteti sa le postati...

baga un ochi la guitar pro la "scales" si ai acolo mai multe game decat poti sa tii minte

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
foarte bine punctat mr. jackson,in sfarsit un om care intelege...ideea e ca stiu si eu f bine lucrurile astea...dar vreau sa imbin utilul cu placutul!asadar ce merge?ce poate sa iasa la suprafata?nu e vb de succes...sau de prostituat...sau mai stiu eu ce...ci pur si simplu de ceva care sa fie si original,sa fie si dur,si melodic,sa aiba ritm si balans si tot tacamu:D

 

 

vrei ceva dur si melodic? uite-te un pic la In Flames ... spre exemplu: http://youtube.com/watch?v=V_bSG6H_DyA chiar e cum vrei tu ... In Flames canta melodic death metal si e super fain ... asta cel putin pt mine daca nu si pt tine dar oricum ai cateva optiuni din care sa alegi

 

 

Bafta la cautare!! :)

Link to comment
Share on other sites

vrei ceva dur si melodic? uite-te un pic la In Flames ... spre exemplu: http://youtube.com/watch?v=V_bSG6H_DyA chiar e cum vrei tu ... In Flames canta melodic death metal si e super fain ... asta cel putin pt mine daca nu si pt tine dar oricum ai cateva optiuni din care sa alegi

Bafta la cautare!! :)

 

Ce ai postat tu acolo numai death metal melodic nu e,habar n-ai despre ce vorbesti...In Flames a fost si va ramne o trupa buna dar pana 2002(inclusiv).

 

Cheia succesului lor a fost urmatoarea:

 

1)primele 2 albume un stil de death dur dar totusi melodic

 

2)urmatoarele albume 1995-2002 s-au bazat mai mult pe melodicitate,ceva parti acustice foarte bune combinate cu riffuri foarte inspirate si gandite,cele mai bune albume au fost in perioada asta.

 

3)si apoi vine triggerul....si soundtrack to ....." niste aberatii de albume stricate aproape in totalitate de solist prin efectele puse pe voce,carora nu le-am inteles niciodata rostul.In plus nu stiu de ce dar albumele astea au prins mai bine la public. :)

 

Dar tocmai asta cred ca e ideea...Sa tot schimbi stilul pana place la toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Ce ai postat tu acolo numai death metal melodic nu e,habar n-ai despre ce vorbesti...In Flames a fost si va ramne o trupa buna dar pana 2002(inclusiv).

 

Cheia succesului lor a fost urmatoarea:

 

1)primele 2 albume un stil de death dur dar totusi melodic

 

2)urmatoarele albume 1995-2002 s-au bazat mai mult pe melodicitate,ceva parti acustice foarte bune combinate cu riffuri foarte inspirate si gandite,cele mai bune albume au fost in perioada asta.

 

3)si apoi vine triggerul....si soundtrack to ....." niste aberatii de albume stricate aproape in totalitate de solist prin efectele puse pe voce,carora nu le-am inteles niciodata rostul.In plus nu stiu de ce dar albumele astea au prins mai bine la public. :)

 

Dar tocmai asta cred ca e ideea...Sa tot schimbi stilul pana place la toata lumea.

Eu fac parte din aia care considera trigger(de fapt reroute to remain) si soundrack to doua albume exceptionale. Am peste 50 de ascultari la activ din fiecare :) Sigur , nu sunt perfecte dar e absurd sa ceri unei trupe sa cante acelasi lucru care i-a consacrat timp de 10 ani. Pana la urma ajungi sa te plictisesti si sa le ingropi CD-urile.

Link to comment
Share on other sites

vrei ceva dur si melodic? uite-te un pic la In Flames ... spre exemplu: http://youtube.com/watch?v=V_bSG6H_DyA chiar e cum vrei tu ... In Flames canta melodic death metal si e super fain ... asta cel putin pt mine daca nu si pt tine dar oricum ai cateva optiuni din care sa alegi

Bafta la cautare!! :)

 

Let the children .... InFlames si melodeath ? "ZOMG !" (deh, nu mi-au placut InFlames niciodata)

 

Na melodeath : http://www.youtube.com/watch?v=xX6wuOYkVLI ;

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

vektor mie nu mi se pare foarte mare diferenta intre in flames si dissection... si cosule ai dreptate in legatura cu albumele alea doua ... sunt superbe!

Link to comment
Share on other sites

eu kiar mam gandit la un moment dat sa cant rock cu influente tiganesti...ma gandeam sa fac ceva in gen dream theater cu influente de faramitza lambru...dar taramul de muzica tiganeasca imi este putin necunoscut...asa ca daca aveti sugestii de game sau moduri care sunt folosite in muzica tiganeasca...puteti sa le postati...

 

 

:):) La modul asta infantil cum pui problema am mari dubii ca ai fi in stare sa "faci ceva gen D.T...".

In fine...cum au spus si altii nici eu nu cred ca exista o reteta de succes standard dar parerea mea e ca in muzica trebuie sa fi "sincer" si sa lucrezi mult. Daca indeplinesti macar conditiile astea atunci cred ca esti indreptatit sa te gandesti la "retetele succesului"

Ce ar fi mai la moda in rock'ul romanesc? aia-i alta poveste...Pai cred ca ar fi bine sa urmaresti ce se difuzeaza pe mtv (sad but true.. :) )

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Auziti, chiar trebuie sa tina cineva cont de moda in muzica rock? Daca pui problema asa, cu moda, atunci initiativa unei trupe se transforma in strategie de marketing din prima.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.