www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care E Mai Buna?


Guest ciprian_d
 Share

Recommended Posts

Guest ciprian_d

salve! un prieten vrea sa isi cumprere o chitara...a pus ochii pe doua,dar nu stie pe care sa o aleaga...as vrea sa stiu ce sa aleaga...optiunile sunt http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=906 si http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=9 .

dupa mine diferentele nu sunt asa de mari...deci...care e de preferat?

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Pai diferentele sunt mari : una are bridge fix, alta are Floyd Rose, una e de mahon , alta din basswood, una e HSH, alta e HH, una are jumbo frets, alta are medium frets.

Eu as alege-o pe a doua (RG321MH), pentru ca prefer chitarile cu bridge fix si pentru ca prefer jumbo frets, si are si Wizard neck. Dar depinde ce vrea omul sa cante, poate ii trebuie neaparat Floyd...

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Arpi, stai linistit ca toate trei optiunile sunt la fel din punct de vedere al "bucatzelelor" :)

Acu, spune-ti voi, Karpi si Malex, ce optiuni pana in 8-10 milioane avem, fara bucatzele! Bineinteles, exceptand "produsele" lutierului G :)

Si fara chestii de genul " gasesti ceva sh mai bun".

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

salutare...eu's ala cu cele 2 Ibanez'uri...pai daca ar fi dupa mine ash lua cea mai scumpa chitara si care sa'mi placa mie..dar tre sa ma uit si la bani si cum astia nu's multi v'am pus pe voi sa alegeti din alea 2 care sa fie mai buna...prietenul meu zicea ca aia cu floyd rose...stilu nu ma intereseaza ca inca sunt incepator si nu's cine stie ce sa cant in vreo trupa, imi trebuie chitara electrica, ca acustica am...

Link to comment
Share on other sites

diferentza e considerabila intre cele doua... In primul rand RG321 are doze Infinity care nu prea se compara cu Powersound-urile 270-ului. Puntea fixa da un sustain si un ton mai bun... gatul este mai comod... mahonul suna mai cald la solo... etc...

Daca vrei neaparat kitara cu "floyd"... ILT1-ul de pe GRG270 nu-i rau, eventual sa schimbi dozele pe viitor dar merita sa iei in considerare si un RG370 :)

Link to comment
Share on other sites

Si fara chestii de genul " gasesti ceva sh mai bun".

 

:) Si daca gaseste,ce?! Orice e mai bun decat unul din ibanezurile alea frumos colorate. Am avut asa ceva si sincer, un sucqier affinity de trei ori mai ieftin decat cubanezul meu RG350dx suna de trei ori mai bine.

So, nea' ion cinci, vezi ca intodeauna se gaseste ceva mai bun. Cauta...Asta in cazul in care nu iei chitara numai pentru poze. Noroace si good will shopping! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
da, si tensonul meu pe care l-am avut era mai bun decat ibanezul meu cu 6 corzi, gat de wenge si bubinga in 5 laminatii, corp de mahon si electronica bartolini pe care il stapanesc in momentul de fata

 

asta asa....ca o paranteza :)

 

Intuiesc ca era de vreo 10 ori mai ieftin... si suna de 10 ori mai bine. Ca o concluzie... era de 100 de ori mai bun (cel putin asa ne invata astia la algebra in facultate) :)

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

:) Si daca gaseste,ce?! Orice e mai bun decat unul din ibanezurile alea frumos colorate. Am avut asa ceva si sincer, un sucqier affinity de trei ori mai ieftin decat cubanezul meu RG350dx suna de trei ori mai bine.

So, nea' ion cinci, vezi ca intodeauna se gaseste ceva mai bun. Cauta...Asta in cazul in care nu iei chitara numai pentru poze. Noroace si good will shopping! :)

OK, cum zici tu! Ar fi bine sa vii la Workshop, sa-l asculti pe Cristi Gram cu o chitara ( adaug aici, poate fi orice brand ) de 600 RON,si jur ca daca nu ai vedea modelul, te-ai pacali rau de tot! Voi discutati mult, dar uitati ca sangele conteaza! SI minim 6 ore de studiat pe zi! Eu sunt posesorul a mii de chitare, dintre care multe, probabil cateva sute, scumpe. Credeti ca ma ajuta cu ceva?

Link to comment
Share on other sites

1000 RON Ibanez GRG270B-JB http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=907 (cumparat in nov 2006..si tinut in casa)+ softcase Proel + Tremol-no + strap + 2 picks + cablu 2m pt duminica 7 oct 2007...vin in bucuresti cu chitara...pt cine este interesat...(dak e cineva interesat...eventual va mai astept de o parte din bani)

 

....esti interesat ???

id:boghicimarius

Link to comment
Share on other sites

OK, cum zici tu! Ar fi bine sa vii la Workshop, sa-l asculti pe Cristi Gram cu o chitara ( adaug aici, poate fi orice brand ) de 600 RON,si jur ca daca nu ai vedea modelul, te-ai pacali rau de tot!
In cazul asta nu conteaza daca ar cumpara una noua, mai ales ibanez, right?!Poate face aceeasi treaba si cu una de 600 de ron, doar asta am si zis in postul anterior. De fapt tu ai afirmat ca "o chitara mai buna in 8-10 mil nu gasesti". De fapt merge si una de 6 doar sa stii sa canti, aici sunt de acord cu tine. :( Ion cinci, esti atent? B) La faza cu "posed mii de chitare" nu te cred. ;) Una e sa le ai spre vanzare si alta e sa le ai acasa (in posesia ta), sa le experimentezi (o zgarietura de dulap, un vecin enervat), sa le canti dupa bunul plac. Back ontopic, ion cinci, john 5 foloseste un Fender Telecaster. Daca e esti pasionat de el, atunci in banii astia gasesti si o copie de telecaster, chiar daca affinity. Repet, daca vrei o chitara decenta ca sunet, nu iti lua ibanez. Si ca sa nu zica totusi Calin ca ii fac anti-reclama, iti recomand de la mcmusic un amplificator VOX cu lampa in preamp (ca cel pus la concurs sau un pic mai mic). Mi se pare cea mai buna alegere in banii astia. Spor la cumparaturi! :)
cine stie...cunoaste! :)
:)
Link to comment
Share on other sites

Arpi, stai linistit ca toate trei optiunile sunt la fel din punct de vedere al "bucatzelelor" :)

 

nu scrie cum este din trei bucati caci cele profi sunt din 5 bucati inbinate pe lungime si probabil cu fibra lemnului in asa fel ca sa contrabalanseze fortele ce apar in lemn in timpul inbatraniri/uscarii .

Chiar acum am vazut in topicul postat de @cosu , cu fabricile de chitara , sunt pioze si cu ibanez se vede cum este gatul inainte de vopsire.

 

Eu ce am vazut ieftine erau inadite la headstock , nu ca nu ar tine , dar in momentul cand lacul se toceste ajunge umezeala si nu stiu cum se comporta lipitura.

 

Am o chitara bas Framus facuta din bucatele , toata se desface ca o varza ,(hehe ), si nu pare umed lemnul dar lucreaza , sare lacul de pe ea care a crapat cam pe 50% din suprafata .Tin minte ce reclama era tocmai cu "bucatelele " lipite ...si iata ca nu tine.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am fost posesorul unui GRG270B, ales pe considerentul versatilitatii si "imi place mie cum arata si cum ma simt cu ea".

N-o injur, ca a fost buna saraca.

Problema a fost copia ieftina de Floyd Rose, care mi-a scos peri albi ca incepator (asta daca a avut ce sa se albeasca si nu i-am smuls inainte).

Setat prost din fabrica, munca la setat, munca la acordat... deh!

Pina m-am saturat, mi-a ajuns si atata vibrato pe care oricum nu-l foloseam, am vandut-o si am luat un Telecaster cu care sunt absolut fericit.

Si am devenit si fan de fixed bridge.

 

Ma rog, astea-s gusturile mele si atat!

In banii aia, poti sa te uiti linistit la Squier, dar si la un Jackson JS (http://www.guitarshop.ro/produse.php?scid=5&pg=2 si http://www.guitarshop.ro/produse.php?scid=5&pg=3).

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

Frate AddRien ...nu ca am ceva cu tine...da' mi se pare k ai dat in boala "aerelor".( si ce dak ai Gibson alb cu care mergi la prasit?) omu' e necunoscator si mi-a cerut sa postez aici k sa vada ce o sa zica si cei cu experienta. ma scuzi da' chiar m-am aprins si mi-am amintit si d ce ai scris la un alt post de-al meu.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Un mare plus pentru lopetile JS30 si pentru porcariile de imitatie de floyd de pe GRGuri. Mergi cu incredere pe Sa120 sau pe rg321. Stai departe de floydurile cu cutite ''de unt''.

Link to comment
Share on other sites

Guest ciprian_d

mai...la ibanezuri nu ma pricep.am cantat odata,da' mi s-a parut bun.in fine nu avea floyd. si dak e vorba de floyd...eu am trecut,ca incepator, prin experienta floydului dereglat.nu zic cat pachet de nervi am facut.da' cu multa munca l-am scos la capat intr-un fel....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.