www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pimp My Guitar!


AddRien
 Share

Recommended Posts

Sper ca nu s-a mai facut un topic asemanator. Daca da, adminilor - faceti-va treaba!

Bon, despre ce e vorba: "in ce hal va mutilati chitara?!" :( . Fie ca e vorba de modding profesional sau doar amator, omu' nostru nu e niciodata multumit de "echiparea" de baza si incearca sa modifice ceea ce are dupa modelul sau ideal. Nemultumirea e si mai mare cu cat ceea ce are e depasit sau are amprenta anilor. Cred ca (adica sigur) asta se intampla si cu chitarele - incercam sa le "tunam", mai ales ca multi dintre noi nu avem posibilitatea sa ne luam din prima o chitara pe bunul plac (a se citi scumpa). Topicul urmator e pentru asa ceva. Inspiratia mi-a venit citind topicul cu reghinul ce urmeaza a fi reconditionat. Cred ca ar fi interesant sa aflam ce fel v-ati modifica(t) chitara. Cele mai graitoare in acest sens ar fi poze gen: inainte si dupa...sau , de ce nu, care sa surprinda toate etapele transformarii. Se accepta si poze prelucrate sau design-uri noi, fotoshopiste.

Referitor la sunet, daca acesta a suferit schimbari, puteti pune samples cu inainte si dupa. :)

Asteptam poze, preferabil hot-roduri ceva, cu flame-uri de-alea, facute cu aerograful! :)

 

WARNING:

 

:)

 

 

"Singura cale de a descoperi limitele posibilului este de a le depasi pana la imposibil." Arthur C. Clarke

Link to comment
Share on other sites

Haideti chitaristilor...ce modificari mai faceti? Am si eu o acustica veche. Ma bate gandul s-o vopsesc. Sugestii? :)

El e, RLP :) Finish-ul e semi-lucios (nitro). Ma cam enerveaza butoanele de la poturi, parca-s luate dintr-un tanc rusesc. Poate nu uit sa caut prin magazine cand mai trec prin Bucuresti.
LoL, ca bine zici cu butoanele. Par de la mixer de-ala sovietic. Am eu niste butoane de Gibson (studio/custom, negre)...daca te intereseaza! :)
Link to comment
Share on other sites

thanks. si mie (cel putin anumite lucruri vechi :) ). Decorul este viitorul meu music room, care se intampla sa fie tot VIP (vork in progress :) )

 

Acum imi mai trebuie doar un 12-string din generatia aia, sa il modific dupa planele lui teckus [plus un rlp si su rlp bass]

 

BTW, am un grif de RLP si un corp de flying V. any suggestions (nu se potrivesc prea bine).

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@ vektor: felicitari pentru cat ai investit in chitara aia (timp si bani), cred ca tot ce ai pus pe ea costa de vreo 4 ori mai mult decat costul initial... chiar mai mult.

Link to comment
Share on other sites

De vreo 7-8 ori de fapt, dar n-am prea platit mare lucru pe chitara in sine :)

Si timpul nu a fost prost investit, am invatat si eu sa reglez o chitara (set-up cred ca ii zice :) ).

 

@FiveseveN : Nu merge cu dalta, e griful prea scurt si nu prea am cum sa il prind pe corp [schimb corp flying V cu corp RLP].

Cat despre bass RLP, am avut si eu unu' dar nu imi placea si am scapat de el. Am vazut zilele astea la Moshu (ProMusica) un exemplar frumusel

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o chitara care are griffu, pe spate, de culoarea lemnului. In rest este in totalitate neagra. Ce ar trebui sa fac pt a o revopsi? Ar trebui data vopseaua veche jos? Daca da, cu ce? Si daca revopsesc, cu ce e recomandat?

 

...etc, m-ar interesa cam cum as putea face aceste lucruri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.