www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat De Des Se Dezacordeaza Chitara


Jake
 Share

Recommended Posts

incontinu se dezacordeaza

 

schimbare de temperatura , iesi la rampa ptr un solo si pune pe tine cateva reflectoare ce cateva zeci de mii de watii si la sfarsitul soloului esti fals ....etc

 

se imbacseste coarda in timpul cantatului cu piele +grasimi+murdarie , devine mai grea si coboara tonul , se oxideaza corzile si apare acelasi efect pe langa asta tonul produs nu mai are brilianta.Din cauza imbacsiri nu mai poate oscila pe frecvente mai inalte .( pe armonice)

 

se intinde coarda , se frange in punctele de suspensie ( pragus , calus ) si se schimba ( mareste )lungimea activa ( portiunea dreapta ) coboara intoinatia si se muta si octava ( se regleza din nou calusul sa se scurteze coarda dupa care nu mai ai unde sa muti calusul si trebuie schimbata coarda , iarasi tragi calusul in spate caci coarda noua nu-i franta si portiunea activa eset mai scurta decat distanta de suspendare /rezemare)

 

etc...

Link to comment
Share on other sites

incontinu se dezacordeaza

 

schimbare de temperatura , iesi la rampa ptr un solo si pune pe tine cateva reflectoare ce cateva zeci de mii de watii si la sfarsitul soloului esti fals ....etc

 

se imbacseste coarda in timpul cantatului cu piele +grasimi+murdarie , devine mai grea si coboara tonul , se oxideaza corzile si apare acelasi efect pe langa asta tonul produs nu mai are brilianta.Din cauza imbacsiri nu mai poate oscila pe frecvente mai inalte .( pe armonice)

 

se intinde coarda , se frange in punctele de suspensie ( pragus , calus ) si se schimba ( mareste )lungimea activa ( portiunea dreapta ) coboara intoinatia si se muta si octava ( se regleza din nou calusul sa se scurteze coarda dupa care nu mai ai unde sa muti calusul si trebuie schimbata coarda , iarasi tragi calusul in spate caci coarda noua nu-i franta si portiunea activa eset mai scurta decat distanta de suspendare /rezemare)

 

etc...

 

 

you're the man ... :) mersi pt raspuns ..si ca sa fiu putin off-topic in ce formatie canti (din curiozitate) ? :)

Link to comment
Share on other sites

inca ceva am uitat

 

lemnul din care este facut gatul pote sa faca figuri .

 

daca nu este reglata tija de otzel poate sa se tot indoaie lemnul in functie de temperatura .

 

si doamne fereste daca nu este uscat corespunzator cine stie pana cand "lucreaza" si nu se stabilizeaza .

 

Nu mai cant numai invitat de prieteni , asa ca nu mai am trupa .

 

"trupele mele " sunt plecate din tara , eventual o sa ne adunam "odata" ptr un concert si cam atat .

 

acum cant acasa ,compun ,mixez si pun pe internet , hobby .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Mi-am luat o chitara Jackson Js20 de curand si i-am pus corzi noi 9-42.E normal sa se dezacordeze mai des acum din cauza corzilor noi sau e chitara varza ? :)

+101, Dr. KARPI, Phd. :)

Cind pui corzi noi, dupa ce le stringi, apasa cu degetul pe ele SI in portiunea dintre tuning post si prag; DUPA aia trage de coarda asa cu sete :) de citeva ori. Apoi va trebui sa repeti acordajul, ok, mai (apasa)/trage de ele inca o data, si tune to pitch - ar trebui sa se fi "asezat" deja. Cind ajung la punctul asta, eu mai intind "normal", din cintat, si acordez iar, dupa nevoie, doar ca sa fiu sigur ca n-o sa cada acordajul la primul solou, in cintare.

Acestea fiind zise, se presupune ca trebuie sa ai corzi SI chei de calitate - am trecut la vremea mea prin faze unde nu aveam ori una, ori alta, ori amindoua, cu consecintele (de porc) de rigoare; in final, m-am prins cum sta treaba, dupa multe frustrari lol.

Deasemeni, NU rula treijdemii de ture cu coarda in jurul postului, cind o "pui" (nu-i da motiv sa aiba de unde sa alunece). 3-4 turns, bine puse, sint suficiente.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Chitara a venit echipata tot cu corzi de 9-42? daca nu, inseamna ca ai de reglat grifu. Mai bine rogi un prieten mai experimentat sa faca asta, pentru ca poate avea consecinte grave.

Link to comment
Share on other sites

Chitara a venit echipata tot cu corzi de 9-42? daca nu, inseamna ca ai de reglat grifu. Mai bine rogi un prieten mai experimentat sa faca asta, pentru ca poate avea consecinte grave.

 

 

da,tot 9-42 dar nu erau de o calitate prea buna...(chitara e asamblata in India :) )

 

Si cred ca mai e am o problema : folosind tunerul de pe proc. am observat ca nu am pe taste exact notele pe care ar trebui sa le am. Am incercat sa setez intonatia ,dar fara succes. Problema s-ar putea sa fie de la tija aceea de care vorbea Karpi,pentru ca am citit pe undeva ca daca scoti corzile vechi si nu pui altele imediat ,e posibil sa se curbeze griful(am lasat-o vreo 2 zile fara corzi) .E cam aiurea ca nu-s din Buc. si nici nu as vrea sa ma apuc sa fac vreo prostie si sa stric chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

da,tot 9-42 dar nu erau de o calitate prea buna...(chitara e asamblata in India :) )

 

Si cred ca mai e am o problema : folosind tunerul de pe proc. am observat ca nu am pe taste exact notele pe care ar trebui sa le am. Am incercat sa setez intonatia ,dar fara succes. Problema s-ar putea sa fie de la tija aceea de care vorbea Karpi,pentru ca am citit pe undeva ca daca scoti corzile vechi si nu pui altele imediat ,e posibil sa se curbeze griful(am lasat-o vreo 2 zile fara corzi) .E cam aiurea ca nu-s din Buc. si nici nu as vrea sa ma apuc sa fac vreo prostie si sa stric chitara. :)

Tija de otel doar contrabalanseaza tensiunea corzilor ( cca 40 Kf ).Adica gatul chitarei este ancorat ca un catarg din doua parti din fata treg corzile si dein spate trage bara de otel .Asa se obtine ca gatul sa nu se curbeze catre corzi .

 

Daca nu ai intoinatia buna inseamna ca trebuie reglat calusul ptr fiecare coarda , octava .

Super exact nu o sa fie niciodata doar pe aproape .

 

Sa acordezi corzile intre ele pe diferite pozitii nu numai corzile libere acordate cu ajutorul armonicelor .

 

Se da un E coarda 6 si se acordeaza E la octava pe coarda 4 (D)se da A coarda 5 si se acordeaza A la octava pe coarda 3 (G) . apoi D coarda 4 si D octava pe coarda B , G si octava pe coarda 1 (e).

 

Apoi faci aceklasi lucru in poozitia a 5-a .Ap[oi la octava .Bineinteles sa ai octavewle reglate din calus.

 

Si o sa reglezi un compromis intre pozitii.

 

Prinzi acordurile care trebuie sa le canti ,sau unde terbuie sa faci arpegii asculti si acordezi pana suna frumos.

 

De obicei acordezi pe pozitia unde canti pieasa respectiva ,mai ales unde canti si acorduri si arpegii , cand orci sa faci solo peste octava mai faci bend sa corectezi intonatia daca este sub ton .Asa din mers in timpul cantatului .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu am o alta intrebare: Ai reglat floyd-ul pentru acest tip de corzi?

Griful e drept? (vezi ai tija de reglat griful)

Daca aceste doua probleme sunt OK, nu mai ramane decat sa ashtepti sa se lase corzile si sa acordezi chitara.

O sa fie perfect pe fiecare tasta, o sa ai nota indicata pe proc. :)

 

Eu imi acordez chitara (reglajul fin de la floyd) o data la saptamana,iar general (desfacut menghina, etc)doar cand schimb corzile.

 

 

P.S. Parerea mea,nu te baga in floyd daca nu te pricepi,lasa pe cineva care cunoaste sa il regleze.

(,,Daca nu ai intoinatia buna inseamna ca trebuie reglat calusul ptr fiecare coarda , octava .

Super exact nu o sa fie niciodata doar pe aproape")

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.