www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitarkit !


karpi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ideea in sine este atractiva dar ma indoiesc de calitatea pieselor. "No soldering necessary" asta inseamna ca toate firele sunt lipipte unde ar trebui? si cum mai bagi piesele in chitara? Apoi ce faci cu vopsitul? Solid untreated wood...in putin timp incepe si se deterioreaza... Stratul mai trebuie si ecranat corespunzator... La sfarsit cred ca ajungi sa bagi in chitara mult mai mult decat va valora (nu sentimental) instrumentul...Eu (personal) de banii aia mi-as lua doze sau alte chestii pt chitara actuala si le-as instala cu mana mea pt a-mi satisface pofta de lucru manual...

Link to comment
Share on other sites

si grif? si doze? si poturi? si jackuri? Fa tu un kit de ala si-ti dau 77.99E pe el :) .... now how do i get those stripes he did on his guitar?.... hmmmmmm......

 

man pls nu ma intelege gresit, nu am zis k as putea sa fac eu unul mai bun la banii aia...ziceam doar k nu poate fi bun la banii aia...si ce as face eu dc as fi pus in situatia aia (si mie mi-a suras mai de mult ideea, dar nu am reusit sa trec peste cele 2 neajunsuri: calitate si finish)

Link to comment
Share on other sites

pai il vopsesti tu cum ti se scoala si il cu clear dupa aia pt za protection :) ca ala nu-i vopsit, oricum ii fain sa ai bani sa-ti permiti sa-ti iei o dracie de asta si sa nu-ti para rau dupa ei, ca dupa aia faci LEGO :)

 

pai asta e k in esenta e o risipa de bani :) (chiar dc eu acasa mai aveam una alta de bagat in chitara aia k sa o upgradez un pic..tot nu ar fi meritat..nu pt mine cel putin...prefer sa ma distrez pe una din chitarile actuale montandu-i chestii) iar dc as vrea sa imi fac o chitara mi-as decupa un corp, si mi-as cumpara restul pieselor care de pe unde as gasi. Ar fi un proiect mai interesant... Bine zis k aia e LEGO...

Link to comment
Share on other sites

pai il vopsesti tu cum ti se scoala si il cu clear dupa aia pt za protection :) ca ala nu-i vopsit, oricum ii fain sa ai bani sa-ti permiti sa-ti iei o dracie de asta si sa nu-ti para rau dupa ei, ca dupa aia faci LEGO :)

Bakers Deadmans Guitar- Professional Serie- NEW MODEL

 

 

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...em=260154093257

 

o chitara cu un schelet pe ea , dar nu am vazut la kit-uri

 

e cam kitch-uristica dar pe o scena adecvata intr-un decor adecvat merge , hehe

Link to comment
Share on other sites

pe ebay se gasesc chitare la 40-60 de euro noi proaspat facute in china. Nu vad de unde atata entuziasm. A da si sunt si vopsite!

http://cgi.ebay.de/E-Gitarre-schwarz-im-Re...1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.de/ALBA-E-GITARRE-MODELL-E...1QQcmdZViewItem

 

Eu sunt fericitul posesor al unei astfel de chitare si pentru cat costa este nemaipomenita.

 

2%20August%20001.JPG

Link to comment
Share on other sites

O cumperi. O desfaci de tot. O pui la loc. Satisfactie garantata.

In afara de finisaj kiturile astea nu iti ofera nici o alta optiune. Cu ce te incalzeste ca ai pus tu cheile ? ca le pui tu sau ca le pune un chinez pana la urma tot aia e. Materialele nu se schimba ...

 

total de acord (dc te uiti sus am si spus asta, intr-o alta forma :) )

Link to comment
Share on other sites

Cosule, care din chitare e de pe ebay? eu tot bantui pe acolo si gasesc "stratocastere" la preturi chiar mai mici decat ai zis tu, adica 9.95$, fara taxe de transport. Si noi, de-abia scoase din vap... din fabrica. Desigur ca nu-i mare lucru de capul lor, taxele sunt destul de mari, dar devine o chestie rentabila daca ai pe cineva in State. Nu cred ca e o diferenta imensa fata de o copie Strat de 150$.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

pai daca vrei sa iti tai un corp, vorba ta, nu e mare lucru, iei o scandura buna si il tai. (bine, e putin mai complicat, iti trebuie desenul, sa poti sa il pui pe scandura, iti trebuie sa stii unde sa frezezi gaurile de doze si poturi, sa calculezi exact unde va veni cordarul, sa stii cum sa il finisezi)

dar cu griful ce faci? ii pui tu trussrod? ai freza sa il sapi? ai fierastrau circular ultrafin sa ii tai fantele pentru freturi? ai freturi? ai inlay dots? ca sa nu zic ca nu gasesti lemn pentru grif...

kit-ul e misto daca vrei sa iti faci o dambla si daca nu conteaza la bani in caz ca iese o porcarie.

este clar ca schimband accesoriile si finisand-o profesionist, vei baga o gramada de bani in ea, dar conteaza ce vrei> sa ai o chitara modelata de tine sau sa iti iei o copie de copie, ca toata lumea? :)

Link to comment
Share on other sites

Daca tot veni vorba, am tot cautat pe ebay diverse lucruri si am dat de o chitara http://cgi.ebay.fr/GUITARE-ELECTRIQUE-HEAV...1QQcmdZViewItem

 

Aceasta. Stie cineva de firma asta aparent din Germania? A auzit de ea? Tipul mi-a spus ca materialul din care e facut corpul e chiar arin din 2 bucati...ma rog. Ma jjeneaza ca are "floyd" care poate fi prost.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot veni vorba, am tot cautat pe ebay diverse lucruri si am dat de o chitara http://cgi.ebay.fr/GUITARE-ELECTRIQUE-HEAV...1QQcmdZViewItem

 

Aceasta. Stie cineva de firma asta aparent din Germania? A auzit de ea? Tipul mi-a spus ca materialul din care e facut corpul e chiar arin din 2 bucati...ma rog. Ma jjeneaza ca are "floyd" care poate fi prost.

Chitara din linkul tau este din lunga serie de chitare venite din china. Exista fabrici care pentru cativa pumni de orez sunt in stare sa iti vanda chitare gravate pe crosa cu numele tau. Practica se numeste OEM si aceeasi chitara apare sub alte zeci de nume mai mult sau mai putin(!) obscure. La banii aia sper ca iti dai seama ca este o chestie de noroc sa nimeresti ceva bun :)

 

ma bag si eu in dicutie...care stie de unde pot cumpara un griff bunicel de chitara?as vrea sa-l schimb pe al meu.

am cautat pe thomann si nu am gasit:(

 

poate ati fost curiosi si ati cautat...puneti un site doua va rog:)

 

merci..dani

http://www.warmoth.com este un punct bun de plecare. Din pacare preturile si transportul sunt descurajante.

Mai vezi si pe ebay usa. Un coleg forumist reusise sa puna cap la cap un telecaster numai din piese originale cumparate de pe ebay :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.