www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitarkit !


karpi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chitara din linkul tau este din lunga serie de chitare venite din china. Exista fabrici care pentru cativa pumni de orez sunt in stare sa iti vanda chitare gravate pe crosa cu numele tau. Practica se numeste OEM si aceeasi chitara apare sub alte zeci de nume mai mult sau mai putin(!) obscure. La banii aia sper ca iti dai seama ca este o chestie de noroc sa nimeresti ceva bun :)

 

Hehe :) Orezul face minuni! Perfect de acord, intrebarea cea mare era "floydul" care este fara indoiala de toata jena. Si intr-adevar e chestie de noroc sa iei asa ceva si sa fie 100% bun (plecam de la premisa de nevinovatie). Problemele ce apar pot fi cele legate de partea electrica - potentiometru, ton etc. Iarasi problema poate aparea la grif si la pozitionarea freturilor. (prietenii stiu de ce :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ceea ce nu il face neaparat mai bun. :) Gaturile de la Warmoth au o calitate deosebita, d-aia costa atata.

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce nu il face neaparat mai bun. :) Gaturile de la Warmoth au o calitate deosebita, d-aia costa atata.

 

Ceea ce nu il face nici mai prost, nu? :)

In fine, eu am cumparat exact ce am vrut si pentru ca e exact ce am vrut, luand in considerare standardele mele, e cel mai bun pentru mine. Sigur, pentru tine Warmoth poate sa fie cel mai bun, e chestie de gusturi.

Prefer un Telecaster cu gat Fender unuia cu gat Warmoth.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Jonathanu

am citit si eu topicul asta.. dar eu am facut altceva.. mi-am luat de pe ebay din america corp de fender stratocaster american deluxe 2007, cu doze noiseless, switch s-1, plus culoarea dupa care sunt mort, adica 2 tone sun-burst.. am incredere ca e original ca doar ala de la care l-am luat are vreo 34000 de calificative din care 99% pozitive. Cu tot cu transport a fost 700$, acu astept sa vina, si cand o sa mai strang bani, o sa-mi cumpar si neck-ul.. adica inca vreo 500$.. oricum sa zic ca daca mai iau si un hard case sa fie asa complet, o sa fie undeva pe la 1300-1400$.. oricum la thomann e 1400 euro, deci tot e mai bine.. sper nici sa nu ma vamuiasca..

 

a mai facut cineva treaba asta cu un strat?

post-6170-1199456392_thumb.jpg

post-6170-1199456404_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Arata foarte fain corpul de strat...apropo, daca tot a venit vorba de warmoth...stie cineva cat costa transportul pentru un corp si un gat de la ei pana in romania? am cautat pe site dar nu am gasit niciunde...m-am uitat in gallery si am vazut multi clienti din europa, deci sigur trimit si aici...daca aveti idee careva va astept...multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

am citit si eu topicul asta.. dar eu am facut altceva.. mi-am luat de pe ebay din america corp de fender stratocaster american deluxe 2007, cu doze noiseless, switch s-1, plus culoarea dupa care sunt mort, adica 2 tone sun-burst.. am incredere ca e original ca doar ala de la care l-am luat are vreo 34000 de calificative din care 99% pozitive. Cu tot cu transport a fost 700$, acu astept sa vina, si cand o sa mai strang bani, o sa-mi cumpar si neck-ul.. adica inca vreo 500$.. oricum sa zic ca daca mai iau si un hard case sa fie asa complet, o sa fie undeva pe la 1300-1400$.. oricum la thomann e 1400 euro, deci tot e mai bine.. sper nici sa nu ma vamuiasca..

 

a mai facut cineva treaba asta cu un strat?

 

 

Astept si eu cu nerabdare sa-ti ajunga, pentru ca ma intereseaza cum o sa rezolvi la vama. E tare ambigua treaba asta in Romania. Cand iti ajunge te rog sa scrii (daca nu cer prea mult) cum ai rezolvat-o cu vamesii. Vreau si eu sa-mi aduc ceva de peste ocean dar ma cam stang manusile fiindca nu stiu cum sta treaba. Mersi si sper sa iasa o chitara buna.

Link to comment
Share on other sites

zzz > intra la usps.com si poti calcula aproximativ transportul. sunt multi factori in ecuatie, dar, la modul general, daca ei vor sa te ajute, te va costa vreo 70-80 usd cu priority mail international (sau cam asa ceva).

daca nu ai chef sa stai vreo 2-3 saptamani pana vine cu usps, mai ai fedex, ups, dhl. la astea ar fi cam intre 150-500 usd.

la vama, pachetul vine la vama postei, exista cate un birou in fiecare sector (si probabil judet). poti intreba acolo, ei au catalogul. eu ce am primit pana acum (componente) am iesit cu ele fara sa platesc vama. zilele astea tre sa imi vina o noua comanda de pe stewmac, va tin la curent.

 

Jonathanu> am vazut grif care are inscriptia fender pe partea care se prinde de corp, facuta cu stantza la cald, pe la jcguitars store si zicea ca e facut sub licenta. dar banuiesc ca tu stii deja mai multe despre astea... oricum, sa o canti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

@Kapak Ms foarte mult pentru informatii :) si sa nu uiti sa ne tii la curent cu comanda de pe stewmac, ca si chestia aia ma intereseaza :) (am de gand sa comand ceva si de acolo :) )

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Guest Jonathanu

multumesc kapak de urare, am vazut pe ebay diverse neck-uri facute sub licenta, care costa in jur de 100$, dar daca tot vreau un stratocaster o sa strang bani sa-mi iau si un neck original, care e 400 si ceva de dolari, dar fara chei, mai sunt si alea vreo 100.. scump domne sa-ti faci un strat!

 

oricum astept sa vina body-ul acum, spaima mea cea mai mare e sa nu-mi ia 19%, ca asta inseamna ca trebuie sa mai dau inca 100 si ceva de dolari degeaba.. in poze vad ca body-ul n-are neck plate si strap lock-uri, astea cred ca le gasesc si in romania, dar astept sa vina, poate le are si pe alea, cine stie..

Link to comment
Share on other sites

daca tot faci fender, fa-l ca lumea. daca nu gasesti neckplate, iti dau io unul cu F pe el, argintiu. de strapuri nu stiu, io cant pe fotoliu :)

e posibil sa platesti tva, e posibil sa nu, depinde. ma repet, dar asta e> am primit o comanda de la stewmac la posta de cartier, o cutie destul de mare, dar cu statut de plic recomandat. nu m-a costat nimic, l-am luat ca pe orice plic, nu mi l-a deschis. nu am platit TVA sau taxe, desi aveam un set de chei Steinberger, vreo doua capace de doze si nu mai stiu ce.

nickplate-ul l-am primit intr/un plic obisnuit, de la o prietena din Ohio, dar a venit la vama postala si am platit 2 ron ca mi l-au tinut acolo vreo 2 zile - deci tot fara TVA si taxe.

de data asta am comandat 3 cilindri pentru finisaj cu glasspaper plus rezerve, doua butoane de poturi si nu mai stiu ce, sunt curios unde vine si daca voi plati ceva pentru ele, in plus de ce am dat. cilindrii sunt (si) pentru scalloping.

acum stau in niste licitatii pe ebay pentru un parker fly, sa vedem daca voi reusi sa iau unul in bugetul alocat :-). daca il iau, o sa va zic si cum am primit "obiectul" :-)

oricum, bafta la toata lumea, asta e viitorul cumparaturilor. e pomana sa iei din state, cu tot cu transport, fata de preturile de aici si din europa dar treaba e sa le cumperi tu, direct, nu prin intermediari. daca vreti un exercitiu> vedeti un set de dimarzio pe thomann cu adus cu tot si comparati cu orice magazin din state - si aici ma refer la chestii care nu se gasesc in ro!

Link to comment
Share on other sites

am citit si eu topicul asta.. dar eu am facut altceva.. mi-am luat de pe ebay din america corp de fender stratocaster american deluxe 2007, cu doze noiseless, switch s-1, plus culoarea dupa care sunt mort, adica 2 tone sun-burst.. am incredere ca e original ca doar ala de la care l-am luat are vreo 34000 de calificative din care 99% pozitive. Cu tot cu transport a fost 700$, acu astept sa vina, si cand o sa mai strang bani, o sa-mi cumpar si neck-ul.. adica inca vreo 500$.. oricum sa zic ca daca mai iau si un hard case sa fie asa complet, o sa fie undeva pe la 1300-1400$.. oricum la thomann e 1400 euro, deci tot e mai bine.. sper nici sa nu ma vamuiasca..

 

a mai facut cineva treaba asta cu un strat?

dar de ce nu cumperi una gata facuta ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Jonathanu

salut hihi.. ca sa-ti raspund la intrebare.. primul motiv a fost cel financiar.. n-am avut bani de un strat complet, si oricum si dupa ce o sa-mi vina body-ul o sa mai stau pana strang banii si de neck.. bine, as putea sa-i pun neck-ul de la yamaha 112 care o am acu (si e de vanzare) cred ca se potrivesc, dar nu vreau sa corcesc stratu.. stratu e sfant.. :)

 

si poate nu mi-as fi luat separat, mai stateam o luna-doua-trei, vindeam si yamaha, mai puneam bani deoparte, dar pierdeam vremea pe ebay si am gasit magazinul lu asta de la care l-am luat si cand am vazut culoarea plus ca e deluxe, nu m-am putut abtine :)

 

telecasteru mi-ar placea sa mi-l fac asa, de la 0... intai sa iau body-ul, dupa aia dozele, etc.. dar asta cred ca pe la vara o sa incep acest proiect.. sa vedem cum o sa stau si cu finantele..

 

visez si la un gibson les paul, sky burst ca asta: http://cgi.ebay.com/2007-Gibson-Les-Paul-G...1QQcmdZViewItem

 

ce frumos e... :)

Link to comment
Share on other sites

am citit si eu topicul asta.. dar eu am facut altceva.. mi-am luat de pe ebay din america corp de fender stratocaster american deluxe 2007, cu doze noiseless, switch s-1, plus culoarea dupa care sunt mort, adica 2 tone sun-burst.. am incredere ca e original ca doar ala de la care l-am luat are vreo 34000 de calificative din care 99% pozitive. Cu tot cu transport a fost 700$, acu astept sa vina, si cand o sa mai strang bani, o sa-mi cumpar si neck-ul.. adica inca vreo 500$.. oricum sa zic ca daca mai iau si un hard case sa fie asa complet, o sa fie undeva pe la 1300-1400$.. oricum la thomann e 1400 euro, deci tot e mai bine.. sper nici sa nu ma vamuiasca..

 

a mai facut cineva treaba asta cu un strat?

din cate bucati este corpul ? nu se vede , poza-i mica .

 

La chitarele cu asemenea vopsire se fac cele mai multe marsavii .Sub marginea neagra se poat masca usor inbinarile lemnului .Nu cred ca este cazul la acest corp doar amintesc celor care cumpara "kit"-uri .

 

Am vazut in GuitarPlayer reclama ...un corp de Strat din artar 500$ , nevopsit .

Link to comment
Share on other sites

Am vazut in GuitarPlayer reclama ...un corp de Strat din artar 500$ , nevopsit .

 

Suma mi se pare enorma...pe warmoth, care sunt vestiti in toata lumea pentru calitatea corpurilor cat si a neck-urilor, un corp de strat nefinisat facut din esente de lemn "normale" (fara brazilian rosewood, flamed Koa , etc) nu depaseste 250$... :)

Link to comment
Share on other sites

cand am fost prima data in usa, in 96, am vazut o sticla de uischi de 1000 de dolari. eram cu un amic si il intreb> de cate ori e mai bun asta decat sticla de 60 usd (pentru cine nu stie, la 60 usd e superscump). si ala imi zice> nu e cine stie ce mai bun, dar are cumparatori!

asa si cu griful ala de 500. intotdeauna vor fi cumparatori pentru el.

Link to comment
Share on other sites

Guest Jonathanu
Jonathanu> ti-am gasit o placuta misto pentru griff, uite aici

nu e tocmai de fender, dar mie mi-a placut :)

 

:) mersi de link, faine placutele alea!.. dar mie imi trebuie oricum un neckplate pentru body de strat deluxe, d-ala un pic curbat..

 

mi-a venit body-ul, o sa ma duc sa-l iau saptamana care vine, sper sa ajung joi, dar cine stie, poate mi-o fi aruncat ala si un neckplate acolo..

 

o sa pun poze cu el cand ajunge..

 

dupa asta mai trebuie si: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...4.cWAT.m240.lVI si gata stratu..

Link to comment
Share on other sites

nu stiam ca pe asta il vrei dar tocmai m-am uitat azi la el (cautand un neck de tele). supermisto neck

cu ocazia asta am vazut si din alea din '62, o caciula de bani, era unul pe care cerea 11.000!!!

 

sa spui neaparat cum a fost cu vama ca eu astept un canon 400D pe care tocmai mi l-am luat, si vreau sa stiu.

a doua mea comanda de la stewmac, de vreun kil jumate mi-a venit tot la posta ca recomandata, deci nu am platit nimic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Jonathanu

am fost sa iau body-ul de strat... am scapat fara sa platesc tva.. cred ca pana la urma e o chestie de sansa.. era cam plictisit vamesul.. m-a intrebat ce e.. i-am zis ca un corp de chitara... "adica partea de jos?" si mi-a zis ok, du-te.. am avut noroc, normal trebuia sa platesc aia 19% din valoarea produsului..

 

mai trebuie sa strang ceva bani si sper in maxim o luna sa vina si neck-ul.. pana atunci mi-am comandat aseara de la acelasi tip neckplate-ul, un whammy bar, 2 strap lockuri schaller.. deci numai neck-ul mai lipseste din plan... poate si un hard-case..

 

pun niste poze cu body-ul, dar sunt facute cu mobilul, nu-s prea grozave

post-6170-1200582815_thumb.jpg

post-6170-1200582823_thumb.jpg

post-6170-1200582829_thumb.jpg

post-6170-1200582835_thumb.jpg

post-6170-1200582842_thumb.jpg

post-6170-1200582847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Jonathanu
Straplockuri Schaller gasesti si la noi, la guitarshop :)

 

am castigat ieri licitatiile pe ebay, oricum acum trebuie sa le platesc, nu mai am ce face... dar nu ma grabesc..

oricum pentru tot ce-am luat ieri nu mi-e de tva, ca au o valoare destul de mica, vreo 40$..

 

cu neck-ul o sa am iar emotii.. sper sa prind pe acelasi tip..

 

oricum body-ul arata superb.. n-are nici o zgarietura, nimic..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.