www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Hetfield_escu
hefieldescu cea mai simpla solutie sa transformi avi in wmv e windows movie maker ce ar trebui sa il ai si tu inclus in windows daca nu e gratis pe siteul microsoft

De avut il am....insa mai e o problema...nu stiu sa-l folosesc:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Super misto felix!!! Cum ai folosit 2 chitare???...I tras intai armonia si apoi ai suprapos solistica?Lumineaza-ma si pe mine :)

Link to comment
Share on other sites

Pai hai sa te luminez :)

 

Am tras mai intai chitara armonie pe care am multiplicat-o de cate ori a fost nevoie. Dupa aia am tras chitara solo pe bucati (unde nu-mi placea cum suna, ma intorceam si reparam). Dupa aia am dublat canalul de solo pe si am pus pe el diverse efecte, ce mi-a trecut prin cap atunci. Am curatat audio tot ce era murdar si gata.

 

Am folosit Sonar 2 dar se poate folosi orice soft de multitrack si ca procesor de chitara V-amp 2. Chitara folosita a fost Yamaha 421DL. Mie sincer nu imi place sunetul de armonie dar mi-a fost lene sa fac altul mai bun. Eu cam asa studiez.

Link to comment
Share on other sites

am facut si eu solo-ul da la fade to black

imi cer scuze pentru suntet dar e facut cu minimum de scule...adica o chitara cablu si fxbox :) ...

m-am incurcat in degete pe undeva :) dar promit ca o sa fac o vaianta mai buna

 

trebuie sa redenumiti extensia si sa o faceti .rar ...apoi o dezarhivati si ascultati melodia..zgomotul mai bine zis

fade1.wav

Link to comment
Share on other sites

.....am facut si eu solo-ul de la fade intr-o varianta mai decenta....e in cool edit....si s-a inregistrat cu o oarecare intarziere fata de lead..dar merge...eu zic ca se aude si mai bine si e si mai bine facut ca primul....cred ca mai dureaza o saptamana pana o sa sune ca originalul....incerc sa inbunatatesc si sunetul din ce in ce mai mult

....ii rog pe operatori sa ma scuze ca le incarc forumul cu aceasi melodie de mai multe ori...am facut-o mp3 de data asta..sa ocupe mai putin

 

p.s. partea de dupa solo e facuta la caterinca(sa nu se termine brusc) :)

 

sper sa va placa cat de cat

fade.mp3

Link to comment
Share on other sites

Super! Pe la inceputul soloului e o mica neconcordanta dar acolo e f dificil sa iti iasa perfect.

Acum ceva legat de inregistrare ...

Vezi cum egalizezi sunetul pentru ca apar niste distorsiuni pe partea de final.

Spatiu este destul asa poti pune oricate cantece cu conditia sa fie mp3 :) wav sucks :)

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul
Bravo Forestierul, acum ar fi interesant sa suprapui o improvizatie peste "cantecel":) De preferat cu ch electrica. Dementhor, poti incerca de asemenea o mica improvizatie, uita solo-ul original, canta tu ceva, ce-ti trece prin minte:) Asa, la prima mana, nu "cautat":)

 

e destul de dificil sa 'scoti' ceva misto peste o piesa de-a lui Satriani...parerea mea. Mai ales peste Tears in the Rain care e destul de completa in sine. Un solo peste ar strica din simplitatea completa a piesei :) mai ales ca nu e liniara

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

dap, ai dreptate. E un exercitiu necesar si _foarte_ productiv.

o sa incerc ceva...din pacate nu-mi pot scoate pentatonica din cap si e monotonaaa (ma rog, ce pot face EU cu ea)

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

iar, sunt de acord cu tine. Poti auzi solo-ul in gand, te poti juca cu el si face cam tot ce vrei. Pentru asta nu ai nevoie de game, nici macar de instrument. Dar e nevoie sa stii cum sa produci sunetele pe care le 'auzi', si pt asta ai nevoie de chitara (de exemplu), de o legatura intre minte si degete (pe care ti-o da teoria) si degete care sa te asculte (pe care ti le da exercitiul). Trebuie sa stii cum sa transpui sunetele, unde sa le gasesti pe grif. Asta ca sa te concentrezi pe 'ce canti' nu pe 'cum canti'

Link to comment
Share on other sites

Vezi, nici nu te-ai apucat si deja te gandesti la game... :) Gandeste-te unde te trimite cu gandul 'parfumul" piesei, cum te identifici tu emotional cu ce auzi, ce amintiri, ganduri, dorinte ticaloase,etc :) , trezeste in tine 'cantecelul" si incearca sa surprinzi in solo aceste emotii, fara sa te gandesti o clipa cum sa o faci, pe ce "butoane sa apesi" :) Exista ceva in fiecare din noi, la un nivel sensibil, care stie "drumul"...Hendrix habar nu avea muzica, majoritatea ch de blues la fel si cantau extraordinar de frumos si cu feeling, ptr ca cantau din suflet si sufletul lor stia "drumul", il descoperisera cantand, nu frunzarind carti cu game si arpegii.

 

si eu sunt total de accord cu chestia asta... de fapt cam asa studiez cand mai am timp sa studiez... si ma intereseaza mai mult sunetele decat notele in sine... de multe ori se intampla sa o iei pe aratura si sa rezolvi problema incredibil de frumos :(

Link to comment
Share on other sites

Nu te-am inteles gresit... stai linistit... n-am vrut decat sa intaresc ce ai spus mai sus. Arta nu inseamna teorie si asta se poate vedea nu numai in muzica. Pe de alta parte, un instrumentist care stie cat de cat teorie, are alte orizonturi decat unul care canta o viata intreaga dupa ureche. Pe primul loc sta imaginatia iar pe al doilea, obligatoriu, "matematica".

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

[off topic]

propun ceva care cere deschidere si bunavointa din partea tuturor

un tread nou, in care punem compozitii proprii si ceilalti comenteaza 'feelingul' transmis. Stiu ca e dificila treaba, dar merita incercata. Ce castigam? putem lucra la cat de bine transmitem un mesaj.

Poate sa nu fie o piesa completa, ci doar o emotie, o bucata. Mie mi se pare un exercitiu super productiv.

 

Sau altceva - se propune o tema (feeling, emotie) pe saptamana/luna, si sa incercam sa-l transpunem cat mai bine in note.

 

 

[/off topic]

 

ontopic:

salut propunerea lui manu_s de a improviza pe piese cunoscute. Eu unul stiu ca am pierdut asta din vedere in incarcarea da a scoate nenorocitele alea de note sa iasa curat.

Link to comment
Share on other sites

manu_s trebuie sa te faci poet :)

 

o sa incerc sa improvizez pe melodii....am facut-o si altadata....singura problema e ca uneori iese ceva fals(daca e sa cant la prima vedere)

 

dar totusi respect melodiile facute de altii...cu atat mai mult daca sunt superbe....si nu ma las pana nu o fac sa sune ca originalul :)

 

 

buna propunerea forestierului.....eu sunt de acord

Link to comment
Share on other sites

da man....mi-a placut mult cum ai vorbit si deasta.........parerea mea e ca trebuie sa sti si ceva teorie inainte sa te apuci de improvizatii.....si va spun din experienta ca la inceput faceam solo-uri pana in tasta 12...si doar pe mi si si...maxim sol :)

 

.....bine ca am prins si ceva teorie...pot sa "simt" frecventele mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

nici pe mine nu ma pasioneaza teoria....am mai spus si prin altaparte....ca am carti intregi in biblioteca si nu le rasfoiesc....stiu doar asa ce am prins din mers

 

maine sper sa pun o melodie din pura improvizatie....sa vad cum ma descurc....daca iese bine la a doua s-ar putea sa fiu mai motivat ..si tot asa...e ca la dezintegrarea de nuclee atomice... :)

Link to comment
Share on other sites

am incercat sa cant si eu one de la metallica...ce a iesit am pus aici

 

am facut si o improvizatie pe one...defapt o semi-improvizatie......suna undeva destul de fals....dar asta :)

 

p.s. sa nu radeti de elicopterul meu :)

 

later edit :

 

own_improv este o melodie facuta de mine...nu se aude foarte clar....

 

solo-ul este improvizat....facut in timpul inregistrarii :) (nu suna tocmai bine)

one.mp3

one_improv.mp3

own_improv.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Bravo...mie mi-a placut.Mai ales your own impro.N-are nimik daca o mai iei pe aratura.Se poate corecta ushor.Si in fund de aia ii si spune improvizatie.Daca ar iesi perfect i-ar spune direct single :)

 

Keep it rockin'!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

in fund

 

 

Lool....in fond a vrut sa fie....ughhh...prea multa bere dauneaza grav sanatatii...

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.