www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

Guest DragonFlame

Hmz... abia acuma m-am inscris si yo pe forum. De vreo 2 ore tot dloadez cam toate melodiile postate. RESPECT oameni buni... adika... sunteti buni toti.

Iaca o melodie facuta de mine in 3 min :) (e si un flanger bagat peste distorsii, tobele sunt un sample pus pe loop). - calitate bunisoara pentru placa mea de sunet AC 97 integrata. oks... rosiile aruncati-le dupa ce dau post si la varianta cu solo. :)

Take_08.08._15h37m47s.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru abdul_jazzix, domnule, regret ca vorbesc despre "have a funky day" a ta asa de tarziu, dar sunt extrem de impresionat de piesa ta, mi se pare o asa combinatie excelenta de "Dreaming #11", "Strange" si "The snake" marca Satriani...

Nice work, man! Mai posteaza...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
... nu pot sa nu remarc atmosfera aia extraordinara transmisa de muzica de la Pink Floyd! Armonia se misca foarte frumos ... solo-ul este bun dar (parerea mea) daca folosesti un pic de fortaj (lampa - effect, ceva) si un pic de hall poti chiar sa-l faci un pic mai aerisit, mai simplu ... Daca nu te superi posteaza si cuvintele, vreau sa le citesc in timp ce ascult. Ar merge struna o clapa peste ... si un bass adevarat ... si un fuss poate in loc de bete sau metronom .... sau un ceas  :) Ai si voce, probabil nestudiata, dar personala si asta cred ca e cel mai important.

13843[/snapback]

thanks again :) . versurile se gasesc aici: http://www.deviantart.com/deviation/17575170/ . Daca vrei sa bagi o clapa sau alt instrument peste, cu cea mai mare placere, eu nu prea dispun nici de scule si nici nu ma descurc atat de bine pe alte instrumente (prefer sa lucrez in continuare pe partea de chitara) asa ca orice ajutor e binevenit.

 

DragonFlame, spor la downloadat :) . Ai dreptate, ar merge un solo suparat peste melodia aia suparata :( .

Link to comment
Share on other sites

hai ca sunt prea vesel azi. pun 2 cover-uri jethro tull pe care le-am inregistrat acum vreun an. cu scule vechi => calitate slaba. piesele de chitara electrica inca se lasa asteptate.

 

ps. fisilerele audio le-am cam masacrat in cool edit in ultima vreme, dar nu am reusit sa le egalizez decent. in fine, le pun asa, vedeti voi care-i treaba.

Link to comment
Share on other sites

DragonFlame bine ai venit pe forum. Ma bucur ca primul loc in care ai postat a fost acesta ... asta inseamna ca vrei sa ne transmiti ceva. Referitor la piesa ta ... daca tu ai facut asta in doar 3 minute esti tare omule. Toba, armonia si o parte din chitara suprapusa merg ... trebuie sa le mai lucrezi insa. Astept solo-ul promis ... pana atunci fara rosii. Deja il vad pe tipul cu vocea ... pletane mari rau de tot, dand aritmic din cap, si cu o voce ragusita rau rau rau de tot ... grraaaaaa...

 

spyked88 multumesc pentru link ... am scris si eu versuri pe vremuri (ma cam rusinez de ele acum) ... poate o sa fac ceva cu clapa dar acum sunt nitel prins ... te citez ...

 

"... Into insanity.

Insanity, my only way

Into another world;

The world has none of what I hold..."

 

... a choice between one world or none... :)

 

dmc ... ce "pana mea" nu ai venit mai devreme ... ai stat sa pierzi timpul in "pana mea" care-i mai groasa sau subtire, mai buna de cantat cu ea ... (te-ai prins ... nu?...) Frumos cantat si voce foarte buna ... curat si ordonat la chitara. Bun simt !

Si lasa Germania aia ... ca avem lipsa aici in tara si de ordine si de curatenie si de bun simt ... si de chitaristi. Sunt doar 13 ... si sper sa nu ramana asa ca-mi aduce ghinion.

 

Elethan nu te mai critic, nu te mai laud, ca nu e cazul (macar pana tragi piesa aia ...) Bine ca te-ai intors sa mai insufletesti lumea pe aici cu piese bune.

 

un om ... DA! .... hai glumesc, nu te supara ... eu unul astept ceva destept de la tine .... clasic-rock-clasic-rock ... nu ma pacalesti cu piese din astea :)

 

EU am promis ca pun ceva mai WORLD MUSIC ... la un moment dat m-am imprietenit pe net cu un tip din Kuala Lumpur (Malaezia) care este orb si folosea ca si mine o clapa Roland XP50 dar nu nimerea butoanele si atunci m-am oferit sa-l ajut ... adica, apasa de 2 ori acolo ca sa salvezi cantecele si asa mai departe. Cum eu sunt "ciung" (la figurat) am zis sa-i fac un cantec ... asa ca intre handi... Cripple and blind

Sunt multe instrumente traditionale adunate acolo, din diverse tari .... un compot. :) ... fara rosii !!!

Michel_Cripple_and_blind.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
Abdul tata... te-ai inscris la concurs sau nu corespunzi varstei ?

Ai avea sanse... si tu si Evilpath si Alex... puteti ajunge in finala lejer.

Pararea mea... ok ? Sper sa nu fi suparat pe ceilalti.  :)

13983[/snapback]

 

Din pacate nu indeplinesc conditiile de varsta, dupa cate am vazut eu...

 

participantul la concurs nu trebuie sa fie muzican profesionist si sa nu aiba ca sursa de venit cantatul.

 

Asta e problema....

..desi puteam sa va mint...

Link to comment
Share on other sites

Salutari!!

Am mai pus un extras de solo de la o piesa Sod' Acustica...E mai jazzy.Lui Michel tre sa-i placa...AM tras cu chitara mea Aria si procesor Boss GT-3.

 

  Scuzati scaparile....

Astept criticile.

13976[/snapback]

 

 

Frumoasa bucatica!

Frumos din partea ta ca nu ai mintit :).

Fair play-ul face casa buna cu genul asta de muzica. Zic eu.

Nu ai chiar asa de multe scapari pe cat zici tu :).

Dar o intrebare : Macar castigi bine ?

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
Frumoasa bucatica!

Frumos din partea ta ca nu ai mintit :)

Fair play-ul face casa buna cu genul asta de muzica. Zic eu.

Nu ai chiar asa de multe scapari pe cat zici tu  :).

Dar o intrebare : Macar castigi bine ?

13998[/snapback]

 

Castigul variaza foarte mult, dar cel mai important este ca hobby-ul si meseria sunt aceeasi treaba...Tot ceea ce fac, fac de placere (aproape tot :) )

Link to comment
Share on other sites

un om da omule e buna piesa ... putintel mecanic mi se pare. Piesa te lasa sa "visezi" destul de mult ... deci mai mult feeling.

 

abdul_jazzix nu am ce sa comentez ... vreau doar sa-ti spun cativa din chitaristii de jazz dragi mie : George Benson, Pat Metheny, Mike Stern, Meola, Sir John McLaughlin, Frank Gambale, John Scofield, Larry Coryell, Philip Catherine, Alain 'Chepito' Labrosse de la UZEB ... of doamne si pe cati am nedreptatit aici. Cei care sunt bold am avut placerea sa-i ascult pe viu in concertele din Bucuresti. Sa nu crezi ca am uitat de Pass sau Django ... :) Piesa ta are tot ce-i trebuie unei piese de jazz-fusion, tema foarte placuta, posibilitate multa de improvizat, sectia ritmica merge excelent si nu in ultimul rand prinde la public. Cunosti faptul ca mai toti artistii de jazz scot pe piata discuri de compozitie, standarde si apoi discuri comerciale (sa nu confunde nimeni cu comertul din muzica de dans ...) ca trebuie sa mai si manance ...

Astept invitatia ta la urmatorul concert. Si nu numai eu ...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

michel, multumesc inca o data si ma bucur ca iti place ce am facut eu acolo, sa sper ca pot sa merg mai departe cu ideile din melodia aia. si ca sa va mai plictisesc un pic, mai postez un floyd. de data asta o sa ma prezint cu tupeul de a posta una bucata parte de chitara de la Shine On You Crazy Diamond, una din melodiile mele de suflet. Aici am mai experimentat un pic cu pluginurile VST, am combinat Guitar Rig cu un simulator de amp. A, da, multumesc anticipat celor care au rabdare sa asculte astea 12 minute :) .

spyked_shine_on_I_V.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
un om da omule e buna piesa ... putintel mecanic mi se pare. Piesa te lasa sa "visezi" destul de mult ... deci mai mult feeling.

 

abdul_jazzix nu am ce sa comentez ... vreau doar sa-ti spun cativa din chitaristii de jazz dragi mie : George Benson, Pat Metheny, Mike Stern, Meola, Sir John McLaughlin, Frank Gambale, John Scofield, Larry Coryell, Philip Catherine, Alain 'Chepito' Labrosse de la UZEB ... of doamne si pe cati am nedreptatit aici. Cei care sunt bold am avut placerea sa-i ascult pe viu in concertele din Bucuresti. Sa nu crezi ca am uitat de Pass sau Django ...  :) Piesa ta are tot ce-i trebuie unei piese de jazz-fusion, tema foarte placuta, posibilitate multa de improvizat, sectia ritmica merge excelent si nu in ultimul rand prinde la public. Cunosti faptul ca mai toti artistii de jazz scot pe piata discuri de compozitie, standarde si apoi discuri comerciale (sa nu confunde nimeni cu comertul din muzica de dans ...) ca trebuie sa mai si manance ...

Astept invitatia ta la urmatorul concert. Si nu numai eu ...

14053[/snapback]

 

Mersi mult Michel...Am sa va invit pe toti...

Mike Stern a cantat saptamana trecuta la Festivalul de jazz de la Garana.Am vrut sa ma duc dar n-am avut timp...

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Inca mai lucrez la solo. Problema la ce cant yo in general improvizat e ca scot numai progresii de hardcore si solo-uri de Red Hot Chilli Pepers :) (din astea am in cap :)( ). Da' oricum ca vreau sa numar rosiile am sa termin lucru' si dau un upload.

 

Stiam de ceva vreme de forum... da' doar acuma mi-a trecut prin cap sa ma inscriu si eu si sa intru pe aici. Pana acuma n-am considerat ca pot sa fac parte din "guitar comunity" pentru ca am fost fericitul detinator al unei chitari clasice mai mica decat isi poate cineva imagina si care se auzea ca un bidon umplut cu ciment (rezonanta se aseamana; = 0 ). Sunt curios totusi dintre cei care au mai uploadat melodii pe aici... care participa la concurs ? Nu de alta... da' sa stiu daca sa ma incumet :)

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
Inca mai lucrez la solo. Problema la ce cant yo in general improvizat e ca scot numai progresii de hardcore si solo-uri de Red Hot Chilli Pepers :) (din astea am in cap :)( ). Da' oricum ca vreau sa numar rosiile am sa termin lucru' si dau un upload.

 

Stiam de ceva vreme de forum... da' doar acuma mi-a trecut prin cap sa ma inscriu si eu si sa intru pe aici. Pana acuma n-am considerat ca pot sa fac parte din "guitar comunity" pentru ca am fost fericitul detinator al unei chitari clasice mai mica decat isi poate cineva imagina si care se auzea ca un bidon umplut cu ciment (rezonanta se aseamana; = 0 ). Sunt curios totusi dintre cei care au mai uploadat melodii pe aici... care participa la concurs ? Nu de alta... da' sa stiu daca sa ma incumet :)

14113[/snapback]

 

Progresiile de hardcore si Red Hot sunt ok. Important e sa faci ce iti place, cat despre concurs, inscrie-te cu incredere, n-ai nimic de pierdut! Doar de castigat...

Link to comment
Share on other sites

michel, multumesc inca o data si ma bucur ca iti place ce am facut eu acolo, sa sper ca pot sa merg mai departe cu ideile din melodia aia. si ca sa va mai plictisesc un pic, mai postez un floyd. de data asta o sa ma prezint cu tupeul de a posta una bucata parte de chitara de la Shine On You Crazy Diamond, una din melodiile mele de suflet. Aici am mai experimentat un pic cu pluginurile VST, am combinat Guitar Rig cu un simulator de amp. A, da, multumesc anticipat celor care au rabdare sa asculte astea 12 minute :) .

14055[/snapback]

 

Si eu multumesc anticipat celor care ma suporta aici ... tot cam 12 minute pana imi citesc posturile ... Cat despre piesa postata ... frumos, frumos, frumos ...

Experimentele tale cu instrumentele VST trebuie sa continue. Pad-urile din clapa nu suna asa grozav dar daca nu ai altceva mai pune un pic de reverb pe ele si panorameazale putin. Panoramarea o poti face, in lipsa de altceva, duplicand track-ul audio al padurilor (deci ai acelasi sunet pe ambele track-uri) si apoi tragi unul din ele mai in stanga (sau mai in dreapta), apoi panoramezi un track pe (L) stanga si unul pe ® dreapta, obtii astfel un sunet mai plin un pic. De obicei se mai pune pe fiecare track un compresor/limitator, un pic de tot de reverb si un EQ.... si multe altele daca vrei. Dupa ce ai facut asta pe fiecare instrument in parte, pe master out, deci peste toata piesa, se mai pune un compresor. In cazul tau chitara este un pic prea tare fata de negativ.

 

Mersi mult Michel...Am sa va invit pe toti...

Mike Stern a cantat saptamana trecuta la Festivalul de jazz de la Garana.Am vrut sa ma duc dar n-am avut timp...

14095[/snapback]

 

Se pare ca l-ai ratat si pe Stanley Jordan ... asta ma enerveaza cel mai rau, ca de obicei aici se face reclama unui spectacol sau festival dupa ce se termina ... Stiri: Stiati ca a fost festival de Jazz ... sau ... stiati ca marele ..... a concertat ieri la .... :)

 

DragonFlame daca corespunzi conditiilor impuse de concurs (de varsta in special) poti sa concurezi ... chiar te sfatuiesc indiferent de rezultat. Concursul este "doar" o idee minunata ... consolidarea acestei comunitati si ajutarea tinerilor in special.

 

Bun ... Cu toate ca mai toata lumea a plecat sau pleaca in Vama, tin sa-mi cer scuze pentru ranile lasate urechilor voastre de piesa postata mai sus asa ca pun ceva mai "easy listening" ... mi-am facut-o cadou de ziua mea ...

Michel_35_De_Ani.mp3

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca ar trebui sa mai trag doar chitara peste piesa, unele pasaje au fost facute ca sa sublinieze si sa sustina viitorul solo...

Astept pareri despre piesa... (asta ca tot zicea michel ca asteapta ceva "destept" de la mine!)

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
uitati am pus si aici.. improvizatzia mea pe back track-ul lui felix .

dati  si voi o parere........

14128[/snapback]

 

SUna bine!!Misto...

POate putin cam multa tocatura, dupa gustul meu, e bine.

Link to comment
Share on other sites

uitati am pus si aici.. improvizatzia mea pe back track-ul lui felix .

dati  si voi o parere........

14128[/snapback]

Bre, numai pe mine m-ai uitat cu improvizatia pe Draconian Times...

Hai ca poate s-o gandi careva si la eu... :) asa ca, o reatasez...

 

A... si o parere la improvizatia pe piesa lui Felix ?

Hmmm... Ti-am mai spus, esti tare frate... ! :)

Draconian_Times.mp3

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca ar trebui sa mai trag doar chitara peste piesa, unele pasaje au fost facute ca sa sublinieze si sa sustina viitorul solo...

Astept pareri despre piesa... (asta ca tot zicea michel ca asteapta ceva "destept" de la mine!)

14126[/snapback]

Mamaaaa ... m-ati luat asa de dimineata cu chestii grele ... si destepte (eu ma cuplez mai greu dimineata) ... da si cand o iau din loc ... piesa ta se incadreaza foarte bine in genul amintit, in pasajul care incepe la minutul 2:10 se aude ceva ciudat in voci (la cu si bemol) ... disonanta merge, dar parca nu pe voci ... in fine, e doar o parere. Lucrata cu tonuri adevarate ar trebuii sa sune beton ... Acum astept ceva mai destept de la colegul nostru de forum Malmsteen (cred ca e pus pe studiu omu' rau de tot) ... lui o sa-i placa foarte mult.

uitati am pus si aici.. improvizatzia mea pe back track-ul lui felix .

dati  si voi o parere........

14128[/snapback]

Eu mi-am dat cu parerea deja .... am ascultat piesa de multe ori si canti foarte bine. Esti un chitarist bun ... problema stapanitului mainii care o ia la fuga a mai fost discutata pe forum ... este intradevar o problema pentru toata lumea ... "controlul"

A si ... multumesc! :)

 

Si eu vreau sa-l rog pe abdul_jazzix sa-mi spuna o parere despre niste pasaje postate acum ceva vreme de mine ... inteleg ca a studiat mult muzica clasica ... asa ca daca are timp poate arunca o ureche critica si peste postul meu http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=947

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.