www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest spyked88
E o piesa a mea fusion.

Am folosit o chitara Aria standard si procesor Roland VG-88. Toate tonurile sunt simulatoare, inclusiv basul.

La tobe am pus Battery 2 - Platinum Kit

Proiectul este inregistrat in Cubase SX 2.02

 

Piesa nu e gata...

 

Enjoy yourselves!!

13527[/snapback]

Cool man, imi place..Frumos lucrat.

 

Offtopic: genul progressive, e, dupa cum suna, un gen care vrea sa aduca ceva nou si sa impinga limitele muzicii actuale. Sau cel putin asa cred eu. In general e muzica mai experimentala, nu? Jethro Tull au facut asta, Led Zeppelin au facut la vremea lor asta, Pink Floyd, fiecare in felul lui. Dupa parerea mea trupele de progresiv nu pot fi incadrate intr-un gen anume, nu poti sa spui ca Pink Floyd (dau un exemplu, trupa mea preferata) canta rock britanic pur (Beatles au facut asta), nici folk, nici blues. Pe langa asta nu exista nici o trupa care sa ii fi putut imita complet pana acum. Alte exemple? Dream Theater, n-am mai auzit nimic asemanator.. Ayreon, la fel (asta dintre trupele mai noi). But enough with the chit-chat.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: genul progressive, e, dupa cum suna, un gen care vrea sa aduca ceva nou ...

13540[/snapback]

 

Multumesc pentru raspunsul prompt si foarte rapid. Am ascultat toate trupele enumerate de tine. Pink Floyd este o trupa care este incadrata si in stilul psihedelic ... si este si trupa mea de suflet alaturi de Beatles. Beatles au combinat foarte tare rock-ul american cu muzica nemteasca, scotiana, indiana ... blues si altele ... probabil ei au definit cel mai bine termenul de muzica pop, adica rock englezesc. Ce sunt eu foarte curios este daca acest cuvant "progressive" este un stil de muzica care se abordeaza ca oricare alt stil, sau este o constatare facuta de public sau de critica muzicala in general. Beatles nu au sustinut niciodata ca ei canta progresiv din cate stiu. Si nici Led Zepp ... ei cantau rock-ul care il simteau. Ca am constatat noi dupa aia ca trupa cutare a venit cu ceva nou, numind asta progresiv ... e alta poveste. Deci am inteles ca daca combin ceva muzica rock cu jazz si niste opera cant progresiv (de ... incerc si eu sa ma definesc ca stil) ... sau mai bine sa spuna evilpatch de ce structura piesei postate de el este progresiva (piesa care suna foarte bine ... ca toate celelalte postate de el) ... sper sa inteleaga lumea ce vreau sa spun. De ce nu se cheama muzica experimentala? Este doar o neliniste personala. Dream Theater ma dat pe spate cu primul lor disc (cred) ... restul destul de comert (doar o parere)

In fine ... daca am fost amandoi off topic rog din suflet sa stearga cineva aceste posturi ... primesc sfaturi si pe PM.

Link to comment
Share on other sites

ma...e adevarat tot ce ai zis..de trupele vechi dar vezi tu e o diferentza intre genurile progressive , cum ar fi whitesnake kre canta progressive rock cel putin albumu cu steve vai.si dream theater kre canta progressive metal ,

de ce am numit aia progressive style , pt k incepe cu o progresie armonica...daca ai ascultat si ai sesizat k plec dintro anumita formei a unei game nu zic kre :) . si termin in cu totul altceva si asta nu suna deloc fals.. legatura dintre ele..toata aia.. e o "progresie" progressive k stil nu inseamna neaparat experimantal ,

asculta cu atentzie dream theater , petrucci , uite cel mai bine..scoate "young guitar".si iti explica acolo John Petrucci cel mai bine cum sta treaba cu progresiile :)

eu m-am ghidat dupa anumite "tipare" sa le zic asa . date de petrucci. cand am facut piesa aia , si cred k deaia mi-am permis sa o numesc "progressive style" .

michael mersii de apreciere

Link to comment
Share on other sites

Hmmm.. de aici deduc ca progresiv inseamna ceva ce nu poti incadra nicicum in vreun curent. Ciudat. Cuvantul "progresiv" nu-si gseste nici un sens in toata constructia asta "stil" sau "muzica progresiva". Cred ca de cele mai multe ori asocierea asta este folosita in necunostinta de cauza. Ma intreb King Crimson in ce se incadreaza...

Bun ca sa nu ne ciondanim, pun aici ceva usor de incadrat ... si care unora trezeste "amintiri de la ora 19" antedecembriste :).

Dans_Elvetian.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix

Bun ca sa nu ne ciondanim, pun aici ceva usor de incadrat ... si care unora trezeste "amintiri de la ora 19" antedecembriste :o.

13567[/snapback]

 

:):):):(B);):o;);):o:o:D;););)

Link to comment
Share on other sites

Hmmm.. de aici deduc ca progresiv inseamna ceva ce nu poti incadra nicicum in vreun curent. Ciudat. Cuvantul "progresiv" nu-si gseste nici un sens in toata constructia asta "stil" sau "muzica progresiva". Cred ca de cele mai multe ori asocierea asta este folosita in necunostinta de cauza. Ma intreb King Crimson in ce se incadreaza...

Bun ca sa nu ne ciondanim, pun aici ceva usor de incadrat ... si care unora trezeste "amintiri de la ora 19" antedecembriste :).

13567[/snapback]

Dumnezeule! Asta era aia de pe bulgari ? ( sa ma iertati daca am gresit dar eu eram mic si pe deasupra sunt si uituc :))

 

Oricum bravo!!! :)

Link to comment
Share on other sites

...  Am inteles ca majoritatea pe aici sunt amatori de rock, mai mult decat de jazz-fusion(cum e piesa pe care am postat-o mai sus).

13570[/snapback]

 

Cred ca ai inteles bine dar macar nu esti singur ... din pacate nu sunt asa bun sa cant jazz dar incerc si eu pe masura ce compun sa-mi mai imbunatatesc "feelingul" (poate chiar mai mult decat tehnica ... probabil gresesc ... dar asta e) Frumoasa piesa, pacat ca nu e toata, in jazz este important cum decurge tot dialogul muzical, punctele de tensiune, vibratia, improvizatia, fac ca jazz-ul sa fie "hot" sau "cool" (ca mod de interpretare) chiar daca e vorba de fusion, jazz rock sau alte stiluri mai noi (dupa '70)

 

sadus nu stiu pe cine ai intrebat de pian (electric) ... dar daca m-ai intrebat pe mine, da, cand am nimerit ... cand nu, harsti cu mouse-ul ...

 

Nu cred ca mai dorm in noaptea asta cu asa Black Magic Woman ... uauuuuuu ... deja ... ahhh

 

Pun si eu o piesa facuta cu trupa mea DOI PISOI ... care este cu ceva instrumente de suflat si cum nu am ... dar ceva, ceva se intelege acolo ... mai trebuie si niste vata in urechi!

Michel_Reason_to_live_version.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix

Frumoasa cantare, Michel!

SI ai totala dreptate cu jazz-ul...

Te cheama Marius Mihalache ca pe tambalistul care a facut muzica la Filantropica?

AI vreo legatura cu el?

 

SI cu cine ai mai cantat?

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
:)

13590[/snapback]

 

MR.FRitz-interesanta piesa. Parerea mea este ca trebuie sa te concentrezi mai mult asupra melodicitatii solo-ului decat la demonstrarea virtuozitatii ghitaristice, mai ales ca negativul pe care l-ai ales are niste schimbari armonice care cer moduri diferite:

Gsus - G13 - Em7 - Em9. Foarte faina progresie armonica.E de fusion... De unde ai negativul?

 

PS:Mi-a placut faza de la inceput cu proba pentru mufa... :)

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa cantare, Michel! ....

13588[/snapback]

 

Eram sigur ca o sa intelegi ce spun. Numele este doar o coincidenta ... (am auzit ca vor sa li se spuna timbalisti :) ... cica suna mai bine la ureche) ... e foarte bun tipul si talentat ... si pasionat de jazz.

 

De vreo zece ani nu mai cant cu nimeni (sporadic doar) ... raman insa pasionat de muzica. L-am cunoscut pe Florian Lungu (Mosu) pe vremea cand preda la o facultate particulara de muzica ... eram deja pasionat de jazz, dar Mosu a reusit sa ma faca "dependent" de genul asta muzical (cel putin ca mentalitate) ... in rest raman fidel genului care cred eu, ma scos din "cochilie" ... pop-rock ...

 

Tu? Vorba lui Moisoiu ... cati ani ai si de cati ani canti? ...

Bafta multa la cantat si posturi frumoase ... si pe cat posibil (inteleg de ce tai fisierele) intregi ...

 

A si sa nu uit ... dupa ce postezi o vreme apare in josul postului un buton de edit ... ca sa modifici postul daca ai uitat ceva ....

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
Apropo am uitat ce compozitor canta cantecul asta (l-am luat dupa uteche dupa un telefon mobil dar nu stiu cine canta) poate sa ma ajute cineva?????

E SUPER CUNOSCUTAAA  :)

13592[/snapback]

 

Te referi probabil la 'Zborul Carabusului " de Rimsky-Korsakow. Mai lipsesc cateva note...:)

Link to comment
Share on other sites

AI DREPTATE abdul_jazzix DAR SINCER NU AM STAT PREA MULT SA FAC CANTECUL DEOBICEI PUN NEGATIVUL LE CANT ODATA SI GATA (PROSTIA MEA AR TREBUI SA MA GANDESC PRIMA OARA CE FAC :) )

 

PREFER SA FAC MAI INTAI SPONTAN SI NU SA MA GANDESC IN CE MOD ESTE CE SA SCHIMB SINCER PENTRU CA DEVIN DEJA UN ROBOTEL SI SINCER AM AVUT SANSA SA CANT CU OAMENI CARE SUNT LA CONSERVATOR SI UNIII REPET UNII ERAU ROBOTEI RESTU DE 20% ERAU BUNI CRECA MA INTELEGI CE VREAU SA SPUN :)

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
Eram sigur ca o sa intelegi ce spun. Numele este doar o coincidenta ... (am auzit ca vor sa li se spuna timbalisti  :) ... cica suna mai bine la ureche) ... e foarte bun tipul si talentat ... si pasionat de jazz.

 

De vreo zece ani nu mai cant cu nimeni (sporadic doar) ... raman insa pasionat de muzica. L-am cunoscut pe Florian Lungu (Mosu) pe vremea cand preda la o facultate particulara de muzica ... eram deja pasionat de jazz, dar Mosu a reusit sa ma faca "dependent" de genul asta muzical (cel putin ca mentalitate) ... in rest raman fidel genului care cred eu, ma scos din "cochilie" ... pop-rock ...

 

Tu? Vorba lui Moisoiu ... cati ani ai si de cati ani canti? ...

Bafta multa la cantat si posturi frumoase ... si pe cat posibil (inteleg de tai fisierele) intregi ...

13593[/snapback]

 

Am 23 si cant de pe la 6 ani (asta nu inseamna ca atunci cantam ceva...:) ). IL cunosc si eu pe Florian Lungu...Am fost impreuna la multe evenimente de jazz...El ca prezentator, eu ca interpret...Lui ii datorez pasiunea mea pt jazz. Daca nu facea emisiunile alea de pe Radio 3, probabil ca as fi ales alt drum...fara jazz.

Mersi mult de urari !!

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
AI DREPTATE abdul_jazzix DAR SINCER NU AM STAT PREA MULT SA FAC CANTECUL DEOBICEI PUN NEGATIVUL LE CANT ODATA SI GATA (PROSTIA MEA AR TREBUI SA MA GANDESC PRIMA OARA CE FAC  :) )

 

PREFER SA FAC MAI INTAI SPONTAN SI NU SA MA GANDESC IN CE MOD ESTE CE SA SCHIMB SINCER PENTRU CA DEVIN DEJA UN ROBOTEL SI SINCER AM AVUT SANSA SA CANT CU OAMENI CARE SUNT LA CONSERVATOR SI UNIII REPET UNII ERAU ROBOTEI RESTU DE 20% ERAU BUNI CRECA MA INTELEGI CE VREAU SA SPUN :)

13596[/snapback]

 

Te inteleg foarte bine pentru ca pe acolo trec destul de des (ca student), dar melodicitatea nu vine din analiza teoretica a piesei, ci din ascultarea vocii interioare care iti spune ce sa canti. Nu trebuie sa lasi mainile tot timpul sa-ti dicteze notele. Au si ele dreptul lor la niste pasaje de virtuozitate dar 80% din solo trebuie sa fie instinctul, vocea interna, feelingul, cum vrei tu sa-i spui...

Iti spun chestiile astea pentru ca ai o tehnica buna pe chitara, dar pe care trebuie sa o tii in frau, indiferent ce canti.

Link to comment
Share on other sites

...Am fost impreuna la multe evenimente de jazz...El ca prezentator, eu ca interpret...Lui ii datorez pasiunea mea pt jazz.

  Mersi mult de urari !!

13598[/snapback]

 

Florian Lungu. Da e un nume care ar trebui pronuntat mai des fiindca a facut mult pentru jazz-ul romanesc ... si nu numai ... adora Bach si mai toata muzica buna ... este prietenos si incurajeaza foarte mult tinerii. Scrie foarte bine ... este un "personaj" deosebit.... vesnic in intarziere (dar stie sa recupereze) ... un om bun.

Multumesc pentru apreciere ... stiu ca nu suna bine piesa (e cam stangace) ... in capul meu suna putin diferit dar atat am stiut sa scot din ea pe instrumentele de acasa. Probabil ar suna mai bine cu o trupa ... nu stiu.

 

Mr.Fritz ader la sfatul lui abdul_jazzix ... cu timpul, dupa mult studiu vei reusi sa echilibrezi nevoia de tehnica cu cea pentru feeling ... incearca sa fredonezi in minte frazele care le canti, cred ca in creierul nostru se afla cheia acestui echilibru intre tehnica si suflet. Stiu cum canti tu, si eu inchid ochii de multe ori ... iar cand clipesc putin, gresesc, ies din starea aia si nu mai stiu unde sunt, ce-i cu instrumentul ala in fata mea, ce caut eu acolo ... nu e usor sa te stapanesti dar cateodata merita. Cand intra asta in sange poti sa faci ce vrei. Off ... sfaturi, sfaturi .. cand o sa le urmez si eu nu stiu! Oricum frumos!

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix
nu se baga nimeni la santana al meu :)

13617[/snapback]

 

E foarte misto BT-ul. Daca as fi avut chitara acasa, m-as fi bagat, da e la sala de rep...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.