www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Studio-uri din Bucuresti si din tara


Recommended Posts

M-am gandit ca ar fi o treaba sa deschidem un topic si despre studio-uri din bucuresti sau din tara unde sa urmarim niste idei ,gen unde se afla, cam ce scule au, preturi ,cine a mai tras pe acolo, ce oameni sunt la butoane cestii destea.Ca sa stie omu' unde sa se duca daca vrea sa inregistreze ceva.

 

Glas Transilvan (Cluj) din pacate nu stiu pret , nici adresa ;au tras acolo KUMM si URMA (2 trupe care ,dupa parerea mea suna f bine)

Link to comment
Share on other sites

buna idee. daca stie cineva studiouri in bucuresti e binevenit sa le zica. eu lucrez in studio de sunet de film, asa ca ... cunostintele mele sunt limitate cand vine vorba de studiouri de muzica.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa incercam sa nu trasformam ac. topic in bazar si sa-i pastram cat mai mult un caracter informativ .

 

Mai este un studio misto in Bucuresti se cheama SFERA este pe Str Traian Nr 150 ( tel (021) 320-6371 ); se aude in targ ca ar fi cel mai bine dotat studio din Bucuresti si din tara.Pe site http://www.studiourilesfera.com, care momentan nu merge, au detaliate toate sculele folosite, poze cu interiorul studioului si cu camerele antifonate.

Link to comment
Share on other sites

Studio din Galati: DP Studio-Casa de Cultura a Studentilor (corp vechi)

 

Mai multe informatii la:

http://www.douapuncte.3x.ro/

Am un exemplu de pisa trasa postata aici:"Suflet Pierdut"

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=16&st=930

Exista si posibilitate de inchiriat sala de repetitie, cu toate sculele.

Exista set de tobe, statii si instrumente pt folosit.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

stulabas...studiou asta din constanta...unde e? ce tarife? de scule? ce personal? sunt interesat pana peste cap si la 5km in fata !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

studioul baietilor de la taine - bestial

am tras 3 piese cu Deviant si suna bestial, la sunet e Adi Tabacaru, tobaru din Taine, care e la doctorat in pian percutie si e bazat pe chestii de sunet, compozitie, etc...

il recomand cu placere !

Link to comment
Share on other sites

studioul baietilor de la taine - bestial

am tras 3 piese cu Deviant si suna bestial, la sunet e Adi Tabacaru, tobaru din Taine, care e la doctorat in pian percutie si e bazat pe chestii de sunet, compozitie, etc...

il recomand cu placere !

E in Bucuresti ? Si cam care sunt tarifele, cum se taxeaza ? Pe ora, pe zi.. ? Ai putea sa pui o piesa trasa in acel studio ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Moriconne

Eu stiu un studio nu extraordinar de profesional dar am tras acolo niste voci, (nu ale mele) si au iesit destul de bine. Omu` trage in CuBase si are un pret bun, cred... 10 euro pe ora. Este pe strada Turnul Eifel, e undeva intre Stefan cel Mare si lacu` Tei.

Link to comment
Share on other sites

se si masterizeaza in studioul taine? sunt studiouri la noi axate pe mastering? intreb din curiozitate, deocamdata :)

 

am ascultat demo-urile de la studioul taine...

taine suna f bine, dar inregistrarile astea nu sunt dinainte sa-si faca studioul?

avatar...slabut, desi avand in vedere sursa, cred ca mari imbunatatiri nici nu aveau cum sa fie

deviant...se poate si mult mai bine...snare-ul cam suna a st.anger

bolthard...mai mult low-end ca la deviant, cred ca prea mult chiar ..tonul de chitara nu ma convinge...

 

per total, e loc si de mai bine.

si nu vreau sa ma laud, dar asta, de exemplu nu suna cel putin la fel de bine?

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

prea amuzanta bucata aia cu lucifer satanas :) eram obosit si m-am relaxat acuma, am ras cu pofta. sper sa nu mi-o luati in nume de rau, nu fac misto aiurea, sunt doar sincer. chitara suna ok. apropos, ce gen de muzica e asta? eu as incadra-o la "true romanian home-made jazzy death metal".

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

Guest Anonymous

Da, studioul celor de la Taine...e super! Adica...se aude foarte bine, am cantat il el, deoarece ma stiu cu baietii de la taine, pt ca acolo unde au studiolul, si-au deschis si un bar pe nume: "Studio bar" :). Si la betie...e omu mai binevoitor...

Tarifele nu le stiu, dar daca sunteti cu adevarat interesati, pot afla in no time!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Studio din Galati: DP Studio-Casa de Cultura a Studentilor (corp vechi)

 

Mai multe informatii la:

http://www.douapuncte.3x.ro/

Am un exemplu de pisa trasa postata aici:"Suflet Pierdut"

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=16&st=930

Exista si posibilitate de inchiriat sala de repetitie, cu toate sculele.

Exista set de tobe, statii si instrumente pt folosit.

site-ul este www.dpstudio.ro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

s-a dat drumul al studioul Negura. chiar ieri m-am vazut cu 2 prieteni din negura si am vazut un rider de-al lor. se anunta treaba buna. 10 neuro /ora sau in functie de proiect. nah, de vezut pe negura.com ce si cum. am ascultat un sample din Fogland, care am inteles ca au tras la negura. si suna bine de tot.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am vazut pe http://www.negura.com/ lista echipamentelor din studio si pot spune ca sunt placut impresionat. Pretul este mai mult decat accesibil (echivalentul a 2 ore de repetitie pentru o ora de inregistrare). :) Felicitari baietilor de la Negura! :)

 

Btw, ce studiouri de inregistrari au mai aparut pe la noi? Ma intereseaza unele specializate pe genuri muzicale mai agresive. :(

 

 

 

PS: Poate ar trebui sa existe si o sectiune de Studiouri la Mica Publcitate. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Lupoaica

pana la urma, pentru un demo, unde ma sfatuiti sa ma duc? negura? taine? Stiu ca mai e pana atunci, dar asa, de orientare...

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

cel mai profi studio din Bucuresti se numeste AMA STUDIOS. Nu stiu daca vreti sa aflati cine trage acolo ... :)

Adi Minune, Gutza, Adi de la Valcea ...etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat

Salut. Ma folosesc de acest prilej sa fac si eu putina reclama :). Am un studio destul de profi zic eu in Bucuresti. Pretul este de 10euro/ora in general. Variaza in functie de proiect. Eu zic ca destul de avantajos. Posibilitatea de a inregistra si tobe. Putem inregistra aproape orice in acest studio. Oferim si compozitii de orice gen (mai putin manele, muzica populara, etc ), negative, orchestratii, mixaje, mastering, aprpoape orice fel de productie muzicala. Scule: Computer P4 3.0 Ghz (indispensabil oricarui studio la ora asta), Monitoare Alesis MK2 active, placa de sunet Motu 828, Korg Electribe SX(groove machine), mixer allen&heath cu 12 canale,2 compresoare DBX,Procesor voce Behringer,TC ELECTRONIC Finalizer pentru master, Rode - microfon de voce pe lampa, Micuri de tobe Shure Microphone Kit, 2*Shure SM57, Shure Beta 58, 2 micuri T-bone condenser, etc. De asemenea mai pot fi puse la dispozitie pentru inregistrari si un proc pentru bass Korg AX3000B, pentru chitara un Boss GT-8, o chitara electro-acustica Hohner, tobe Pearl (nu sunt cine stie ce... doar pentru cei care nu au tobe) si multe alte scule... In studio lucreaza oameni cu experienta care au mai participat si au lucrat la multe proiecte. Tel de contact: 0720450390 - Andrei(fenderstrfat); mail: fenderstrfat@yahoo.com Nu o sa regretati daca veniti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.