www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturile Lui Nebunu'


Guest Mihai Nebunu'
 Share

Recommended Posts

Guest Mihai Nebunu'

pentru toti cei ce vand pe rgc... sfaturile lui Nbunu'......

1. PuI_a mea,,,, nu bagati preturi mai mari decat in magazin fratilor!!!!!!!!!!!! (doar n ati innebunit)

2. orice sh = un sh..... echivalent 40-75% din produsul nou,,,,, kiar daca prod pare nou..

3. ma ingrozesc sa vad ce vor unii sa vanda, si la ce preturi...,,, (NU DAU DETALII... HAHAHAHAHAHAHAH)

4. orice produs tinun casa, echivaleaza cu 0 daca nu e folosit,,,, MOBILA..

4.''. macar s ar putea bucura cineva de el (egoistilor)

5. am vandut o gramada.... si se pare k toata lumea e multumita!!! - aici are ocazia sa se exprime daca da / ba (Craiova- Opra SR. pedala toba, Bucuresti Bogdan- KM0 rocktron voodu valve, Raising S - peda t dubla, etc etc), buc - cinei, targoviste - tobe, etc etc etc etc

6. si am mai si cumparat o gramada.... (dar kiar k nudau nume....... 10x all (Babu-Rust, Rugina. etc etc... hahahah)

 

so,,, 2 cuvinte... nu va imbogatiti oricum,,, .. lasati o mai moale cu preturile aberante....

Link to comment
Share on other sites

Oricum e regula ca pentru produsele comercializate in Romania pretul sa fie mai mic decat in magazin. Si in plus, prost nu e ala care cere, ci ala care da.

Nu vreau sa fiu rau inteles - nu incurajez bisnita pe seama necunoscatorilor si nici nu ma dau mare cunoscator, dar nu poti cere regula ca un produs SH sa-l vinzi cu 40-75%, unii ar prefera sa lase chitara/amplificatorul/pedala etc sa putrezeasca in beci decat s-o vanda la 40% din pret.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

pai daca iti iei ceva si preferi sa le lasi in beci sa putrezeasca sau sa le vinzi la 40% din valoare, inseamna ca le-ai luat degeaba si nu esti bun de nimic. Mihai Nebunu' macar le vinde (daca o face) la un pret rezonabil si isi ia altceva mai bun. (omu' detine scule). asa ca ii gasesc postul destul de pertinent. nu e normal sa imi iau eu un stratocaster (exemplu) cu 800 de euro sa il folosesc 1 an si sa cer tot atat... cum nu e normal sa cer doar 400 eur... insa trebuie cu totii sa invatam sa ne raportam la piata de desfacere a instrumentelor muzicale din romania. sunt oameni care cer preturi destul de exagerate pe produsele care le gasesc la preturi mai mici la Zapada. vazusem pe cineva care cere pe un fender twin reverb 800 euro... :) :) pai... am dat eu 1500 pe un P.A. dynacord... cam ceva de genul... oricum, ganditi-va de 200 de ori inainte sa puneti ceva la vanzare si mai ganditi-va inca de 400 de ori inainte sa atingeti tastele cu pretul... si testati piata. riscati sa nu vindeti nimic.

thanks

:)

Link to comment
Share on other sites

Subiectul e discutat si extra discutat-despre hai sa-i spunem eufemistic naivitatea celui care cere sau celui care da(mai ales). Probabil ca ati remarcat foarte multe anunturi mai ales la mica publicitate postate de oameni care s-au inscris numai pentru a vinde un obiect. Sustin un oarecare "control" la nivelul acesta. Totul sa fie pe fata, asa cum cere regulamentul care, de bine de rau a fost gandit intr-un anume fel. Aceasta e o discutie inepuizabila, ca multe dintre subiectele fierbinti de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

sfaturile astea suna a aroganta! si cu asta am zis tot...sa se inchida topicul asta...e un forum unde se pot impartasi sfaturi si idei mult mai constructive decat acestea care nu vor face decat sa incinga spiritele!

Link to comment
Share on other sites

@Squire: stai usor si nu te ambala. cel care a deschis topicul se referea la o anumita categorie de instrumente, pe care eu le-as numi "GASIBILE" usor pe piata si a facut o recomandare de bun simt (un sfat) sa nu se arunce anumite persoane, care incearca sa-si vanda marfa din aceasta categorie, la preturi prea mari, pt. ca se pot gasi usor si in alte locuri, mai ieftine! asa, cel putin, am interpretat eu initiativa lui. bineinteles ca e loc si de gluma! :) no offence.

Link to comment
Share on other sites

@Squire: stai usor si nu te ambala. cel care a deschis topicul se referea la o anumita categorie de instrumente, pe care eu le-as numi "GASIBILE" usor pe piata si a facut o recomandare de bun simt (un sfat) sa nu se arunce anumite persoane, care incearca sa-si vanda marfa din aceasta categorie, la preturi prea mari, pt. ca se pot gasi usor si in alte locuri, mai ieftine! asa, cel putin, am interpretat eu initiativa lui. bineinteles ca e loc si de gluma! :) no offence.

 

 

Bine punctat!!!

Link to comment
Share on other sites

Bre, toata lumea e de acord ca pentru produsele comercializate in Romanica pretul trebuie sa fie mai mic ca in magazin, nu de alta, dar e si regula.

Pretul la instrumente & co scade, mai ales in gama med/low-end asa ca slabe sanse sa vinzi vreun scuaiar bul?t de 2 ani cu 3 milioane jumate, mai ales ca lumea se si documenteaza.

Eu tot raman la ideea ca fiecare e liber sa ceara cat vrea, in limita decentei, doar nu baga nimanui pe gat marfa lui."Breasla" de chitaristi amatori sau mai putin amatori nu e societate secreta in care membrii noi trebuie racolati cu pomeni si chilipiruri ca sa marim fratia. Respect pentru cei care doneaza instrumente - fac o bucurie celor care nu-si permit, si eu mi-as fi dorit asa ceva, mi-am rupt spatele o vara cu amenajari interioare ca sa-mi iau prima electrica. Dar nuputem fi toti mecena, ramane la latitudinea fiecaruia ce face cu sculele lui personale daca nu mai are nevoie de ele.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.