www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema iRig 2 - Amplitube


Recommended Posts

Salut si Craciun Fericit tuturor!

Am primit de Craciun un iRig 2. L-am inregistrat in aplicatia lor, am descarcat Amplitube pe laptop, am conectat bassul, si l-am scos printr-un amplificator Fender Rumble 25. Problema este ca se aude oribil. Bazait, fasait, sunetul se aude foarte fuzzy. Mentionez ca se aude la fel cu bassul activ/pasiv. M-am uitat prin setarile legate de ASIO din Amplitube, dar nu inteleg mare lucru. Tehnologia ma cam bate. 

E ceva ce imi scapa? 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ore, FiveseveN a spus:

Păi evident trebuie să remediezi partea asta:

Începe cu manualul de la iRig și manualul de la Amplitube.

Multumesc pentru raspunsuri.

Pai asta e, ca am citit si manualele si tot imi da cu virgula. Fac totul ca la manual, in afara ca nu introduc casti de 1/8 in iRig. Voi incerca si cu amplitube pe telefon.

Link to comment
Share on other sites

Păi încearcă și căști, cred că în principal pentru alea e făcut iRig. Să te joci pe căști cu efecte din telefon. Văd că au pus ieșire mare pentru amp dar trebuie să vezi documentația lor.

Cu laptop și amp în aceleași prize s-ar putea să ai o buclă pe împământare or something de unde necazuri sonore.. Și or zice ei cross platform dar nu prea cred că merge ok dacă laptopul nu e un mac. Mai bine pe tel/tabletă dacă ai iPhone/ipad.

Nu prea înțeleg totuși de ce ai scoate iRig într-un amp de bas, de ce nu folosești ampul direct? Are efecte și el parcă.

Edited by apocapsile
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mie amplitube, cât l-am probat, mi-a făcut urât pe Windows indiferent de interfață, setări, drivere. E cam Apple-oriented, probabil merge cu anumite configurații și setări de windows decent dar nu degeaba cam toți fac producția pe mac 🙂 Ce a mers ok a fost BIAS sau Neural DSP.

De asemenea, dacă prizele sunt pe același circuit, altfel spus dacă mor ambele când tai aceeași siguranță de pe panou, nu te ajută. Mai bine ceva prelungitor mai răsărit cu ieșirile izolate galvanic.

Edited by apocapsile
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, apocapsile said:

dacă prizele sunt pe același circuit [...] nu te ajută

Viceversa.

Quote

prelungitor mai răsărit cu ieșirile izolate galvanic

Câte prelungitoare cu transformator de izolare pe fiecare ieșire (sau măcar pe una) ai văzut? Asta înseamnă "cu ieșirile izolate galvanic", dar bănuiesc că te referi la altceva.

13 hours ago, patrusase said:

nu introduc casti de 1/8 in iRig

N-ar trebui să fie relevant. Se ameliorează zgomotul dacă lași laptopul pe baterie (deconectat de la priză/alimentator)? Între bas și iRig e cablu adecvat, de instrument? Gain-ul pe iRig e setat cum presupun că indică manualul?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum 9 ore, FiveseveN a spus:

N-ar trebui să fie relevant. Se ameliorează zgomotul dacă lași laptopul pe baterie (deconectat de la priză/alimentator)? Între bas și iRig e cablu adecvat, de instrument? Gain-ul pe iRig e setat cum presupun că indică manualul?

Da, folosesc cabluri adecvate. La gain am gasit un sweet spot unde mi se pare ca este cel mai putin noise.

 

Acum 2 ore, apocapsile a spus:

Cred că are dreptate 57, în cazul tău s-ar putea să fie strict de la USB.

Da, altceva voiam să zic cu prelungitorul dar nu se aplică nimic dacă problema lui e de la USB.

Nu are USB. Are un jack de 3.5mm.

Intre timp am incercat cu Bias Fx si este aceeasi situatie.

Link to comment
Share on other sites

Acum 21 ore, patrusase a spus:

Ampul are doar un OD. Le-am avut in aceeasi priza, o sa le bag in prize separate. Are un switch Thru/FX, unde la Thru trece semnalul direct in amp, care se aude impecabil. In momentul in care schimb pe FX se dezlantuie iadul, deci tind sa cred ca problema este la Amplitube.

Ai incercat sa intri in amplificator pe intrarea AUX a lui ? Deci nu pe intrarea de chitara din Rumble ...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, patrusase said:

Nu are USB. Are un jack de 3.5mm.

Intre timp am incercat cu Bias Fx si este aceeasi situatie.

Fă o poză să vedem ce și cum ai conectat.

Tu zici că interfața e conectată la pc pe... cablu de 3.5mm? If so... no wonder.

În mod normal o legi prin usb...

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 21 ore, patrusase a spus:

Diseara fac proba pe un Macbook cu Amplitube si Garage Band, sper sa functioneze cum trebuie.

Am facut proba aseara. Amplitube tot are zgomot, ce-i drept mai putin decat pe Windows. Surpriza placuta vine de la garageband. Se aude lacrima, iar aplicatia mi se pare mult mai usor de folosit. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.