www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Activ/Pasiv


adipablo
 Share

Recommended Posts

Eu zic că mai bine încerci un egalizator ca să tai ce nu vrei în sunet.

Dacă nu e singura chestie care îți displace la chitară, poate găsești să o schimbi pe un alt 7 cu pasive direct gen LTD sau ceva similar.

Dar dacă e natura ei să sune mai înțepat s-ar putea să te trezești că și pasivele au înalte de care nu vrei și atunci ajungi tot la schimbat chitara sau compensat din eq.

Activele nu-s altceva decât niște doze pasive super low output cu un preamp înghesuit în fiecare, deci nu sună neapărat mai înțepător decât o pasivă. Poate și dacă schimbi pana folosită sau tipul de coarde obții ceva reduceri pe înalte la atac. Zic și eu.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

On 28/08/2023 at 15:38, apocapsile said:

nu sună neapărat mai înțepător decât o pasivă.

Nu neapărat, că acum sunt modele pentru toate gusturile. Dar inițial dozele active au fost dezvoltate pentru a păstra lățime de bandă mai largă (i.e. mai multe "înalte") fără a rămâne cu output anemic. Căci la cele pasive output puternic = multe spire = inductanță mare = frecvența de rezonanță/cutoff mai joasă.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, FiveseveN said:

Nu neapărat, că acum sunt modele pentru toate gusturile. Dar inițial dozele active au fost dezvoltate pentru a păstra lățime de bandă mai largă (i.e. mai multe "înalte") fără a rămâne cu output anemic. Căci la cele pasive output puternic = multe spire = inductanță mare = frecvența de rezonanță/cutoff mai joasă.

De asta am și zis că nu e musai (dar e posibil). Omul are dreptate cu Dimarzio fiindcă alea tind să aibă înalte mai rotunde cumva, doar că dacă e de la action / coarde chitară tendința aia plici plici pe atac s-ar putea să nu obțină un sunet cu mult mai bun cu alte doze, ci doar mai sărac în inalte, la aia mă refer. N-o să imprime neapărat mai multe medii sau medii mai bogate în microfoanele noi, asta-i tot.

E cam la fel dacă ai humbuckere low output care lasă multe înalte să treacă. Și alea sună într-un fel pe o chitară și poate ușor altfel pe alta cu aceeași electronică în rest.

Nu îs din ăla cu tonewood dar mie până acum mi-a devenit evident că unele chitare au o înclinație spre înalte pițigăiate și altele sună mai înfundat, altele tind să proiecteze pe medii, chiar dacă tot ce agită e câmpul ăla magnetic al dozelor. De aia, dacă nu îți place caracterul unei chitare pe o doză echilibrată ca una activă posibil să nu obții ce vrei nici cu upgrade. Merită umblat puțin la setup poate și restul chestiilor, că de regulă sună mai puțin plici cu action puțin mai mare etc. Până și un cablu de chitară mai lung sau care să aibă capacitanță mai mare ar putea rezolva din înalte.

Edited by apocapsile
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi.Din eq oricum am scos ce ma deranjeaza,suna decent si prezent,doar ca as prefera medii joase si goarna aia pe punch in loc de inalte.Din ce am vazut,Dimarzio D activator suna mai rotund si as vrea sa incerc schimbarea dar nu e neaparat obligatorie,Poate ma obisnuiesc cu ea asa ca in rest, imi place mult chitara.Ce ma interesa este ce trebuie sa desfintez la baterie ca sa leg alte doze.

Nu suna plici,sau dus de inalte pe distors,pur si simplu orientarea generala este prea..ascutita ptr.gustul meu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na, vezi cu DiMarzio atunci. Părerea mea e dacă faci electonica pasivă să încerci un no load tone de la fender ca să poți scoate dozele d activator direct după volum afară în caz că vreodată simți că nu taie destul. Și dacă e subtilă diferența tot e bine să o ai.

Să ne zici și nouă cum iese. Poate ne dai un before after  când e gata ca să nu murim proști:-) Baftă!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.