www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am upgradat sarmele la chitara


Treishtrei
 Share

Recommended Posts

Hey.

 

Am facut acest experiment de a upgrada doar sarmele la chitara si mi-a placut cum suna. Ms.

https://www.google.com/amp/s/www.premierguitar.com/amp/how-to-change-guitar-pickup-wires-2657305232

Vreau sa fac asta next. La un SD JB.

Edited by Treishtrei
More info
Link to comment
Share on other sites

Quote

replacing a cheap plastic-coated wire with a good-quality cloth-covered wire will not only look more vintage but will also result in a slightly warmer tone. Or the other way around for a slightly brighter tone. 

Cu alte cuvinte, "Cum o vrea bunuțul Dumnezău, că habar n-am ce fac aici!". Important e să fie mai scumpe.

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@FiveseveNSă mânce și gura lu' Premier Sitar un paraizăh întreținând mitologia chitaristică și fomiștii care vând ton la kilogram.

@TreishtreiBro' poate aveai doar firele stock mai lungi decât era cazul și mai și "capacitau" pe vreundeva cum veneau trase de se duceau din înalte. Ia încercă să legi dozele și cu sârmă din aia UTP trasă-n manșetă din aia care se contractă când o încălzești (shrink tubing / tub termocontractabil) pe cel mai scurt traseu posibil și îti pariez că sună la fel de "bright" și "warm" și "alive". PS - și mie-mi place sârma aia vintage cloth că se belește ușor și vine frumos înapoi după ce lipești da' nu din alt motiv.

Aș fi în stare să pariez că și la un LP, dacă-i scoți un pot de volum și muți acolo switch-ul 3-way în loc să stea cocoțat pe umăr, cu dozele trase cât mai scurt la el, devine mai "bright" sunetul.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/03/2023 at 04:58, apocapsile said:

@FiveseveNSă mânce și gura lu' Premier Sitar un paraizăh întreținând mitologia chitaristică și fomiștii care vând ton la kilogram.

@TreishtreiBro' poate aveai doar firele stock mai lungi decât era cazul și mai și "capacitau" pe vreundeva cum veneau trase de se duceau din înalte. Ia încercă să legi dozele și cu sârmă din aia UTP trasă-n manșetă din aia care se contractă când o încălzești (shrink tubing / tub termocontractabil) pe cel mai scurt traseu posibil și îti pariez că sună la fel de "bright" și "warm" și "alive". PS - și mie-mi place sârma aia vintage cloth că se belește ușor și vine frumos înapoi după ce lipești da' nu din alt motiv.

Aș fi în stare să pariez că și la un LP, dacă-i scoți un pot de volum și muți acolo switch-ul 3-way în loc să stea cocoțat pe umăr, cu dozele trase cât mai scurt la el, devine mai "bright" sunetul.

Da, si ce zici tu are sens, dar in cazul de fatza lungimea e similara. Te contrazic amical cu analogia unui cablu de instrument Cordial sau Ibanez de max 100 ron vs unul Eminence sau Mogami. Diferenta este mult mai simtzibila decat daca ai schimba doza.

 

Edited by Treishtrei
More info
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Treishtrei said:

Da, si ce zici tu are sens, dar in cazul de fatza lungimea e similara. Te contrazic amical cu analogia unui cablu de instrument Cordial sau Ibanez de max 100 ron vs unul Eminence sau Mogami. Diferenta este mult mai simtzibila decat daca ai schimba doza.

 

Eu îs de acord că e important să fie bune cablurile alea care merg de la bobine la electronică, dar am îndoieli serioase că dacă iau o doză care sună sec și infundat constructiv (că o avea un miliard de spire și rezistență 22k și magneți reșapați de la amintirile de pus pe frigider) și îi schimb lițele alea cu vintage cloth wire o să fie enormă diferența. Dar o să testez cândva, ce naiba 🙂

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, apocapsile said:

Eu îs de acord că e important să fie bune cablurile alea care merg de la bobine la electronică, dar am îndoieli serioase că dacă iau o doză care sună sec și infundat constructiv (că o avea un miliard de spire și rezistență 22k și magneți reșapați de la amintirile de pus pe frigider) și îi schimb lițele alea cu vintage cloth wire o să fie enormă diferența. Dar o să testez cândva, ce naiba 🙂

nu testa! I agree. Nu tre s-o dam la extreme. Normal ca o doza din argila o sa sune pamant :). Ma refeream la schimbarea dozelor de calitate intre ele....gen...nu-mi place SD Pearly gates, ia sa iau Dimarzio nush ce...Slight difference vs impactu cablului. Maybe si asta e stoopid comparison. Pe scurt, toate conteaza si impreuna aduc modificari ... subiective...Poate cateodata e bun si un sunet mai neclar ...pt layering.  De aia ne amuzam aici :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat hipshot tuners cromate = misto! 

Mi-am mai luat un set, negre ca sa mearga cu chitara. Au stricat tot. Suna fara armonici si infundat. L-am dat jos, le-am scos pe cele cromate de pe cealalta chitara si le-am pus pe asta = boom, problem solved. Probabil coatingu ala de vopsea. Ca sa vezi....le dau retur.

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Treishtrei said:

Mi-am luat hipshot tuners cromate = misto! 

Mi-am mai luat un set, negre ca sa mearga cu chitara. Au stricat tot. Suna fara armonici si infundat. L-am dat jos, le-am scos pe cele cromate de pe cealalta chitara si le-am pus pe asta = boom, problem solved. Probabil coatingu ala de vopsea. Ca sa vezi....le dau retur.

Sigur e de la vopsea!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2 hours ago, SKU said:

Sa vezi cand incepi sa inlocuiesti capacele pot-urilor cu unele din tonewood!

Lol. Mi-ai amintit ca-l ascultam pe PRS intrun interviu si zice ca a facut trussrod coverul dintrun material rezonant...Ma uit la PRS-ul meu, S2 asta, si desurubez coveru...da e din ceva metalic care zbarnaie. La Ibanez e plastic chior. L-am dat jos de tot la ambele si se simte o diferenta la sunet....ceva infim....dar e. Wtf mate?! Next step...sa-mi fac un ibanez wood trussrod cover. Lol. Cookoo

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.