www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel nr. 2 - backing track si inscrieri


felix
 Share

Recommended Posts

Am ales pentru al doilea duel o piesa care mi s-a parut mai simpla din repertoriul celebrului chitarist Joe Satriani. Piesa se numeste Crush of Love si dupa cum v-am spus, este destul de usoara. Nu am ales-o la indicatiile userilor (vezi topic duel nr. 1) ci pentru ca dintre toate asta mi se pare cea mai accesibila. Tab-ul piesei se gaseste printr-o simpla cautare pe internet.

 

Nu uitati, aici puteti doar sa va inscrieti conform regulamentului duelului chitaristic (http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1296) si nu puteti comenta piesele atasate de participantii inscrisi la duel.

 

Va multumesc.

 

felix

_backing_track____duel_nr._2.MP3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Fiecare canta ce vrea pe backing track. Nu exista reguli impuse. Singura regula este sa cantati cu CHITARA. In rest, lumea voteaza si hotaraste cine e castigatorul. Nu inteleg care e nedumerirea ta. N-am spus nicaieri ca trebuie sa cantati nota cu nota ce canta Satriani. Cantati cum vreti voi. Happy ?

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1296

b-) in a doua saptamana, se va face un thread nou cu toate piesele intrate in duel atasate unui singur post de catre un admin al rgc.ro, thread-ul fiind insotit de un poll unde puteti vota o singura data improvizatia preferata.

Pe acest thread puteti comenta fiecare piesa in parte, fara restrictii. In acest moment, thread-ul initial de la punctul a) va fi inchis.

Link to comment
Share on other sites

iata si capodope...contributia mea. :)

mi-am distrus degetele zilele astea, asa ca sper ca merita :)

 

..sper sa va mearga mp3-u meu, ca mie nu mi-au mers ale voastre :)

si backing tracku, si mp3-ele lu elethan si dementhor, mi s-au luat cu intreruperi la fiecare secunda, foobar deabia le canta si audition nu le recunoaste... cu backing tracku am avut noroc la al 2-lea download, dar cu celelalte nu... oricum stiu pe cine votez :(

Link to comment
Share on other sites

Ok, step by step lesson on how to record with Soundforge over the backing track:

 

1. Deschizi soundforge (prescurtat SF)

2. din SF deschizi cu Open backingtrack-ul (BT).

3. vei observa ca backingtrack-ul este pe doua canale (left & right)

4. te duci cu mouse-ul pe canalul de jos si il selectezi pe tot (atentie, selectezi doar canalul de jos, adica doar el sa fie albastrit).

5. dai comanda: Process ---- Mute si iti va sterge tot ce se afla pe canalul de jos.

6. Cu tasta W te duci automat la inceputul fisierului audio. Aici, cursorul trebuie sa fie doar pe canalul de jos, nu pe amandoua canalele.

7. Dai comanda Record si iti va apare o fereastra. Bagi mufa de la chitara in intrarea Line in a placii de sunet si inregistrezi.

 

Cam asta e in mare. La mine a mers.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.