www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Valve King 112


GrP
 Share

Recommended Posts

Eu momentan am un amplificator Fender FM 212 R de 100w... suna bunicel, chiar bun pentru un solid state la pretul ala, insa eu vreau ceva pe lampi... vreau sa fie ceva mai ieftin, k nu mai am prea multi bani...nu cred k o sa am bani sa cumpar head si cabinete, asa k am sa cumpar un combo...

 

Ma gandeam la un Peavey Valve King 112 de 50w, are 5 lampi: doua 6L6GC si trei 12AX7(exista si de 100w [Peavey Valve King 212] cu 7 lampi: patru 6L6GC si trei 12AX7, dar imi ajunge de 50w)... [pret estimativ 450-500 euro]

 

Intrebarea e...merita amplificatorul asta 500 euro(in romania la MCM ii 25 mil)? Adica merita sa-mi vand Fender-ul, sa mai pun vro 200 de euro si sa-mi cumpar Peavey-ul asta pe lampi?

 

Dupa cum am scris si in descrierea topicului, vreau pareri de la cei care detin sau au cantat pe acest amp... :)

 

Multumesc anticipat...

 

PS: Am un procesor Zoom g7.1ut si un Jackson JS20 la care ii pun o doza SD JB, si as vrea sa cant hard rock(ex: GNR), heavy metal(ex: Metallica, Megadeth) si poate ceva hardcore/progresiv/death(ex: COB, In flames)..:)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca deathspell se refera la Peavey Windsor Studio, care e un combo de 15-20W cu atenuator de putere incorporat (probabil prea mic pentru ce cauti tu). Din cate stiu eu, inca nu a aparut pe piata.

http://www.peavey.com/products/browse.cfm/...r%3F+Studio.cfm

 

Da, intradevar e prea mic pt ceea ce caut eu...eu caut ceva si pt repetitii....sa nu ma acopere tobele...adik peste 40-50w(pe lampi)...:) si bugetul este limitat...cca 500 Euro... de aceea m-am gandit la Valve King.. :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

da, are si mrjackson sigur. de asemenea si culboji are.

am fost si eu interesat si inca sunt un pic de ampul asta (doar ca varianta head) .... ce sa spun...am auzit parereri si pareri bune..si pareri proaste..si pareri foarte proaste si pareri foarte buna.sunt un pic confuz.cei drept...de la cei care am auzit pareri proaste... canta pe ceva mult mai bun si poate d'asta. pana nu il aud nu pot sa ma pronunt exact :)

 

daca e sa il iei sa ii faci review.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
pana la urma...iti mai iei? sa nu uiti de review :(

 

Poi ma gandesc serios la Head & Cab, insa nu am destui bani...trebuie sa scap prima data de Fender FM212R si de Zoom 606, si eventual daca mai adun ceva bani(am pierdut 300 RON dintr-o prostie..i-am rupt dintele unui coleg :)... fara sa vreau)...asa ca nu cred k deocamdata imi iau... :) dar daca gasesc cumparator la sculele mentionate mai sus atunci probabil ca imi cumpar...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Din cate stiu il foloseste strict ca putere pentru POD Pro.

 

temporar, bro... temporar. Am nevoie de mai multe tonuri din el decat pot sa scot acuma (fara footswitch si niste pedale) dar asta se va schimba cat de curand (o data cu achizitia unui G Major).

 

Oricum, cleanu suna bine, spre foarte bine (ganditi-va si la banii la care e) dar are nevoie de compresie (cel putin eu am nevoie de compresie) fiind foarte touch sensitive. Distortionu nu e "uber gain" dar e destul ca sa canti metale suparate, daca stii cum sa canti.

 

O idee foarte buna ar fi sa ii schimbi lampile dupa ce il iei. Urmeaza sa fac si eu asta cat de curand, dupa care voi reveni cu detalii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Noah...revin cu o intrebare...i bun de ceva combo-ul de 50w(~450 euro), sau mai bine cumpar head de 100w + cabinet de 120w(~650 euro)?

Ii bun difuzorul Valve King de 12", sau mai bine cabinet Harley Benton cu 2 difuri de 12" Celestion Vintage 30(diferenta de pret este acela dintre preturile mentionatemai sus)?

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Noah...revin cu o intrebare...i bun de ceva combo-ul de 50w(~450 euro), sau mai bine cumpar head de 100w + cabinet de 120w(~650 euro)?

Ii bun difuzorul Valve King de 12", sau mai bine cabinet Harley Benton cu 2 difuri de 12" Celestion Vintage 30(diferenta de pret este acela dintre preturile mentionatemai sus)?

la cabinet...clar harley bentonu cu v30-uri....

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Noah...revin cu o intrebare...i bun de ceva combo-ul de 50w(~450 euro), sau mai bine cumpar head de 100w + cabinet de 120w(~650 euro)?

Ii bun difuzorul Valve King de 12", sau mai bine cabinet Harley Benton cu 2 difuri de 12" Celestion Vintage 30(diferenta de pret este acela dintre preturile mentionatemai sus)?

 

Eu m-as gandit la viitor si as lua cabinetu 4x12, in ideea ca ii voi schimba difurile... dar asta e alegerea mea, pentru nevoile mele.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, in banii aia iti recomand sa-ti iei un Laney LV300 sau LV300TWIN (ampul meu :) ) de 120W cu lampa ecc83 in preamp. 3 canale. Sau daca vrei mai micut, iti iei lv200 cu acelasi sunet dar la 65W si-i vreo 350 de euro.

 

Are de 100 de ori mai multe... gonade dekt peavey-u' ala. Lampa iti separa notele si da un ton minunat, aproape ca nu-ti dai seama ca restu-i pe tranzistori. Si difuri Celestion

post-4550-1180961132_thumb.jpg

LV300.mp3

Edited by OntZ
Link to comment
Share on other sites

Sincer, in banii aia iti recomand sa-ti iei un Laney LV300 sau LV300TWIN (ampul meu :) ) de 120W cu lampa ecc83 in preamp. 3 canale. Sau daca vrei mai micut, iti iei lv200 cu acelasi sunet dar la 65W si-i vreo 350 de euro.

 

Are de 100 de ori mai multe... gonade dekt peavey-u' ala. Lampa iti separa notele si da un ton minunat, aproape ca nu-ti dai seama ca restu-i pe tranzistori. Si difuri Celestion

 

Pute a tranzistori :)

Link to comment
Share on other sites

Pute a tranzistori :)

 

 

AM zis io ca-s 20 de lampi in el? Am zis numa ca are mai mult coi ca valve-king-u'. Care are lampi, bravo lui, da la pretu ala ii facut "foarte bine..."

 

offtopic: si daca aveam bani, pai nu-mi luam tata mesa/boogie roadking? Da are cucu bani... Oricum decat sa car la 30 de kile de peavey cu difuri de kapa-kapa si care suna....{text cenzurat}.... mai bine raman la laney

Link to comment
Share on other sites

Are de 100 de ori mai multe... gonade dekt peavey-u' ala. Lampa iti separa notele si da un ton minunat, aproape ca nu-ti dai seama ca restu-i pe tranzistori. Si difuri Celestion
AM zis io ca-s 20 de lampi in el?

Mie asa mi s-a parut. Ca laney asta se pissha pe peavey ptr ca are are de 100 de ori mai multe "gonade" (?), si are un ton minunat. Si ai pus un exemplu de tot rasul. Peavey ala suna clar mai placut decat ce ai pus tu acolo, nici nu incape indoiala.

 

Oricum decat sa car la 30 de kile de peavey cu difuri de kapa-kapa si care suna....{text cenzurat}.... mai bine raman la laney

De obicei tonul misto cere sacrificii. De aia e plina RO de procesoare :) Dar te-as ruga ca daca nu te pricepi sa nu te arunci la sfaturi pretioase.

Link to comment
Share on other sites

Recunosc, nu-i cel mai bun exemplu (care oricum era tras de altul), si nu am cantat eu pe el, dar am auzit tonuri facute pe el si suna un pic... chinuit. Atata tot. Scuze pt offtopic si pt duritatea raspunsului, daca asa s-a parut. Si n-am zis: "vedeti, asta-i cel mai ***** ton fact vreodata si restu-s gunoi", am dat numa un exemplu, nu l-am ridicat in slavi. Pur si simplu imi place ce am reusit sa fac pana acum cu el.

Parerea mea: ia peavey daca chiar vrei, dar daca vrei metale mai grele da-i un booster in fata :)

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma cred k totusi am sa raman la Peavey VK H+C, insa mai trebuie sa strang bani, si sa imi vand amplificatorul(Fender FM212R) si procesorul(Zoom 606)... :)

Si alte pareri sunt binevenite, numai nu va certati aiurea...oricum sunt decis sa iau ceva pe lampi(full)...nu trebuie sa aiba nush-ce efecte, ca deaia am procesor(nu ma atacati cu pedal-boarduri, k nu am bani de asa ceva...i'll stick to the processor)... :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Sau daca poti... foloseste doar efectele de pe procesor. Daca ai drum prin bucuresti intr-un weekend, te astept la mine la sala sa auzi headu :)

Link to comment
Share on other sites

Sau daca poti... foloseste doar efectele de pe procesor. Daca ai drum prin bucuresti intr-un weekend, te astept la mine la sala sa auzi headu B)

 

Ms pentru oferta...:) insa deocamdata nu prea am drum spre bucuresti :( insa daca o sa am drum, am sa te anunt...oricum in vacanta planuiesc sa dau o fuga pan'an buc(pe biletu de tren scrie k is 333 km pan aklo...asa k nu garantez :))...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.