www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce chitara sa-mi cumpar?


Micul chitarist
 Share

Recommended Posts

Salut!Ma numesc Matei si am 13 ani.Cant la chitara de 3 ani si am ajuns la un nivel la care pot canta chestii destul de greute,solouri destule etc.Am un Epiphone Sg Pro 400(Prima chitara,eram innebunit de ac dc) si as vrea sa trec la o chitara ceva mai next level.Eu ascult hard rock si metal,dar celelate genuri nu sunt excluse.Acum problema este ce chitara sa aleg?Ma gandeam la un Gibson sg dar fiind tot scandalul cu play authentic si ca cica nu mai fac chitari bune nu stiu ce sa zic.Prs sunt si ele o varianta sau poate chiar ceva Charvel sau ESP.Nu prea sunt atras de superstraturi, dar daca e ceva uimitor,clar pot lua in considerare.Am un Marshall DSL 40c ca amp.Astep sugestii de forma,brand,sau chiar sound.Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Buget?

Parerea mea e ca ar trebui sa duci chitara la un profesionist sa ti o regleze, sa schimbi dozele, refret daca e nevoie, finish pe gat de care preferi si practic ai o chitara noua pentru ~ 2-300 euro si una care e pe gusturile tale si o poti avea mult timp incolo.

 

Edited by SKU
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Micul chitarist Mie SG mi se pare rupere ca model de chitară pentru apoape orice stil. SKU zice bine, exceptând cazul în care e moartă chitara cu totul și sună ca o tigaie și e prost făcută și cad de pe ea piesele ca și când ar avea lepră.

1. Ce te supără la actuala? Te-ai plictisit de ea?

2. Nu poate să îți zică altul ce model și chiar exemplar din modelul ăla ți se potrivește. Încearcă tot ce poți în magazin și pe la oameni. Sugestiile sunt pe tot netul. Dacă nu ai habar cum e fiecare, degeaba. Charvel sunt la promoție des la Guitarshop.

3. Sâmbătă s-a dat un Gibson SG 60s Tribute pe forum, 1900 de lei :))) Mai ieftin decât e Epiphone nou. Urmărește mica publicitate! Și da, siigur sunt toate chitarele dintr-un lot anume sau perioadă proaste, că a stat  personal să le phoootă în fabrică până la ultimul exemplar același pitic rău care pune nasoale pe net :)

4. Dacă ești obișnuit cu SG te pot tenta cu un Jackson Kelly KEXMG Silverburst.. Are în comun cu SG faptul că gâtul e ieșit în afară mai mult și deci ai sub nas susul, nu mijlocul tastierei și desigur awesomeness-ul :) Vrei detalii, îți zic pe PM.

 

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, apocapsile said:

că a stat  personal să le phoootă în fabrică până la ultimul exemplar același pitic rău care pune nasoale pe net

Cine, căcănarul ăsta? :D

Gibson-Play-Authentic-video-featuring-Ma

10 hours ago, Micul chitarist said:

o chitara ceva mai next level

Ce înțelegi tu prin asta? Ce vrei să faci și nu poți din cauza chitarei? Că dacă vrei una care face același lucru dar pentru mai mulți bani, Gibson e alegerea excelentă.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FiveseveN said:

Cine, căcănarul ăsta? :D

Gibson-Play-Authentic-video-featuring-Ma

Ce înțelegi tu prin asta? Ce vrei să faci și nu poți din cauza chitarei? Că dacă vrei una care face același lucru dar pentru mai mulți bani, Gibson e alegerea excelentă.

ROFL :D probabil :)

SKU era în schimb sedus de aroma de vanilie tradițională a finișului Gibson, calitate incontestabilă și nemaivăzută la copii. Only Gibson is Vanilla enough!

@Micul chitarist Mie nu mi se duce mâna mai rar spre Jackson-ul indonezian chiar dacă am și chitare mai "next level". Dacă o chitară ți-e bună și-ți place cum se simte, cum sună și te distrezi cu ea nu-i musai să fie "boss de final de nivel sau erou de level 99 cu zece abilități dezvoltate până la limită". Și o greblă de Epi LP Special II setată ca lumea poate fi  heaps of fun la o adică - chiar dacă obiectiv vorbind e nasoală față de o chestie scumpiceanu.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Acum 4 ore, razvann a spus:

 

Acum 16 ore, SKU a spus:

 

 

Haideți sa clarificam niște lucruri 1.chitara mai next level înseamă o chitară noua, deoarece este cam anost ca în fiecare zi, 2 ore sa țin același gat de chitară în mana.

2.am dus o la fret leveling și am făcut (și o sa mai fac) o mulțime de schimbări la ea. 

3.bugetul este pana în maximul de 2000 de euro. 

Oricum mulțumesc pentru răspunsuri 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Micul chitarist said:

Haideți sa clarificam niște lucruri 1.chitara mai next level înseamă o chitară noua, deoarece este cam anost ca în fiecare zi, 2 ore sa țin același gat de chitară în mana.

2.am dus o la fret leveling și am făcut (și o sa mai fac) o mulțime de schimbări la ea. 

3.bugetul este pana în maximul de 2000 de euro. 

Oricum mulțumesc pentru răspunsuri 

 

Pentru 2000 euro as zice suhr modern satin, prs custom second hand, ebmm cutlass/jp6, kiesel de pe reverb second hand. In zone asta de pret depinde doar de gust ca s toate top level.

https://www.andertons.co.uk/second-hand/second-hand-prs-513-in-red

https://www.andertons.co.uk/second-hand/second-hand-gibson-les-paul-standard-2018

https://www.andertons.co.uk/second-hand/second-hand-tom-anderson-strat-hollow-drop-top-in-sunburst

La banii astia as lua spre exemplu Andersonul ala. Apoi PRS-ul apoi Les Paul. Doar cateva exemple

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Tocmai,  toate pct pe care le-ai mentionat mai sus te trimit la un magazin de chitari. Neck-urile sunt foarte diferite, feeling-ul pe care il ai cu fiecare chitara este 100% individual. Ibanez are neck slim cu acelasi radius, Jackson are neck ceva mai gros dar cu radius compus 12-16".... Am gasit modele 7 string mai confortabile decat 6... :) Chitarile nu se aleg doar dupa pareri pe forum, decat daca vrei una pe post de tablou de atarnat pe perete si atunci alegi dupa poze.

Poate mai important decat cum suna este cum se simte chitara, pentru ca daca nu iti place o sa ramana pe stativ necantata….

Intrebarea este: dai 2000E pe o chitara care iti place tie sau lui X sau Y?

Edited by razvann
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu aș zice că în zona asta de preț numai ceva superstrat versatil merită, de care să nu te plictisești prea repede. Ceva cu tremolo bun, lemne care să nu ducă sunetul prea mult într-o direcție sau alta, h-s-s sau h-s-h poate sau un hh mai cu switching interesant.

Dunno, Suhr / Kiesel / Ibanez S(abre) sau AZ / Charvel DK / Govan second / ESP, un hot rod strat hss cu trem bun dacă vrei ceva mai conservator. Na ceva cu floyd/edge sigur e fun după fixed bridge.

Poate un 7 string, să te țină ocupat și cu aia.

 

LE: Poftim, poate mai lasă puțin și intră în buget:

sau

 

sau

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

O chitara versatila cu care ai putea canta si Rock mai agresiv si sa obtii si un clean curat si caldut + punch si rezonanta foarte buna, as recomanda MusicMan Luke 2, si iti mai raman banuti. 
Alta varianta ar fi Ibanez Prestige. Din propria experienta spun ca astea 2 chitari mi-au satisfacut urechile si mainile foarte bine :D

Dar, la asa suma iti recomand sa probezi orice chitara doresti sa achizitionezi. Pentru ca sunt diferente mari de grif si de sunet.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Am trecut ai eu prin faza asta, cu ceva versatile si mai modern putin, din punctul meu de vedere sunt doar cateva rezolvari care sa merite linistit banii, diferentele intre ele tin strict de buget si preferinte personale (in primul rand griful, dupa aia configuratia de doze si felul dozelor). Din ce mi-a placut mie si la mai toata lumea care a abordat subiectul asta as pune asa (in ordinea preferintelor mele, evident): PRS Core series, cele made in USA, nu seria S2, Suhr Standard (o chitara facuta cum nu a reusit niciodata Ibanez sa faca chitari) si Music Man, cu diferitele arome, Cutlass pentru un sound si feeling usor mai clasic, Luke 3 HH pentru tonuri mai moderne putin. Pentru mine acestea au fost staples in bugetul tau (aici ma refer la buget SH, toate cam sar destul de bine de 2000E noi, dar SH le poti gasi in buget in stare foarte buna. 

Eu as face cumva sa schimb si amplificatorul, e bine sa dai 2000E pe o chitara buna, dar cand o folosesti intr-un amplificator mediocru (cum e acel Marshall). Daca tot esti dispus sa cheltui o suma, ia in calcul si un amp mai bun, sau macar schimba difuzorul din Marshall, vei vedea o imbunatatire majora, de multe ori mai importanta decat o chitara buna.

Edited by Blackthorn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau as lua o chitara gen cea de mai jos sau ceva asemanator si m-as concentra sa imi iau si un amp bun.

Ca amp ti-as recomanda amp-ul de mai jos:

Ai fi sub bugetul tau de 2000 E si ai mai avea loc de o pedala boutique.  Mai exerseaza dupa aceea si in fuctie de cum te maturizezi si iti gasesti soundul sa te arunci la ceva gen fender cs strat, gibson custom gen R9/R8, etc

Multa bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.