www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prima Chitarã, Prima Pedalã, Primul Amplif


cyfer
 Share

Recommended Posts

Really cool stuff (partea a II-a)...head'ul cel putin -> dementzial

sa stii ca urmatorul pas a fost mai grozav, daca nu cel mai grozav (1983):

 

-FENDER STRATOCASTER, curved rosewood, brown sunburst, 4 bolt, model 1982!

-SCREAMING TREE ELECTRO HARMONIX mod. booster

-head MARSHALL MASTER VOLUME 2203, 100W+boxa MARSHALL 1982B, 120W.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sa stii ca urmatorul pas a fost mai grozav, daca nu cel mai grozav (1983):

 

-FENDER STRATOCASTER, curved rosewood, brown sunburst, 4 bolt, model 1982!

-SREAMING TREE ELECTRO HARMONIX mod. booster

-head MARSHALL MASTER VOLUME 2203, 100W+boxa MARSHALL 1982B, 120W.

 

:)

Era sã cad de pe scaun :)

Cu sculele astea rupi ºi acum.

Atunci probabil cã erai un fel de extraterestru ºi majoritatea chitariºtilor salivau când vedeau sculele alea.

Link to comment
Share on other sites

La inceput:

 

Chitara - Reghin, forma de strat. O mai am si acum.

Efect - un distortion facut de Bujor Hariga de la Pro Musica care trecuse prin enspe mii de maini pana a ajuns la mine si a fost calarit de multi care habar n-aveau ce scula misto e si l-au distrus. Acestui efect ii ziceam cu dragoste "Cioara" pt. ca arata si suna la fel ca si pasarea mentionata. Dl. Hariga mi-a promis ca il va reconditiona si ca va suna ca la inceput, adica beton!

Statie - un pickup bulgaresc mono. Aruncat la gunoi.

 

Dupa un timp:

 

Chitara - Ibanez RG 450 neagra, vanduta acum 8 ani.

Efect - Boss MT2 Metal Zone. Il mai am, dar e nefolosit de cel putin 5 ani. Sta in dulap in cutie si asteapta zile mai bune.

Statie - Marshall Valvestate 30w. Am dat-o la schimb pe un head Marshall Lead Mosfet 100w, vandut si el. Bag seama ca vand cam tot! Ma mir ca mai am ceva.

 

Mai jos sunt 2 poze cu Strat si cu Cioara.

post-1237-1176898761_thumb.jpg

post-1237-1176898806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

dar daca-ti spun ca, cu sculele astea cantam, in perioada aia, in Braila, la carciuma, ma crezi? :)

Înseamnã cã bãieții care veneau la "una micã" în respectiva cârciumã aveau orgasme auditive. :)

 

Mai jos sunt 2 poze cu Strat si cu Cioara.

"Cioara" aratã cu adevãrat demențial. :)

Reghinul ãla este una dintre chitarele care mi-au plãcut cel mai mult în perioada mea cu chitãri de genul ãsta.

Link to comment
Share on other sites

doar amator, ca n-am eu bani de gibson LP inca :)

-chitara clasicoacustica orfeu(nu ma intrebati ce model, cert e ca e o combinatie intre astea 2)

-chitara electrica de la set delson(totusi...nu e din placaj macar si in afara de suruburi nu am prea multe probleme)

-amp tot de la setul delson(catching dust langa calculator, acum ca am guitar rig, desi il iau cand mai vreau sa bag ceva pe la scoala sau ceva)

-guitar rig 2(se pune??)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest suicune

Bine v-am gasit!

 

Propun acest subiect pentru a afla si de la alti utilizatori care a fost prima noastra chitara. Nu conteaza daca a fost acustica sau electrica, important e sa fi fost prima.

 

Prima mea chitara a fost mai mult asa de "hai sa vedem": o chitara clasica Reghin pe care am primit-o si am tinut-o doar doua luni ca dupa-aia am dat-o ca nu imi placea cum suna. Stiam ca vreau sunetul unei chitari Western. Asa ca mi-am cumparat o chitara Face DG26SB (sunburst). Nu e ea cine-stie mare scula dar e foarte buna avand in vedere ca ma declar incepator. Chiar sunt multumit de ea. E construita 100 % din placaj: fata e placaj din molid, lateralele si spatele din placaj de trandafir. Pana o-i progresa si imi voi cumpara o chitara mai babana, e perfecta asta.

Link to comment
Share on other sites

Un reghin 3/4 cu actiune de 1 cm primita de craciun. M-a omorat la degete da mnah ... tehnic ... chitara am invatat abia dupa vreo 5-6 luni cand mi-am luat un squier bullet (pe care inca il mai am si care nu mi-a facut nicio figura) .. (ma rog .. mai putin ca trebea reinfiletat filetul de la iesire =)) )

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

chitara facuta din cutie de aia de tabla de la trusele scolare de geometrie cu elastice de la borcane....apoi un squier bullet

Link to comment
Share on other sites

Foarte buna gruparea pe categorii: amator / pro.

 

La mine a fost asa:

 

AMATOR:

Chitara: Puldin (fabricata in Cehoslovacia), cumparata de la Mosu' de la magazin in 1997 (cu bursa pe 2 luni)

Pedale: Overdrive classic (nu mai stiu ce marca) si Digital delay rusesc (continea delay si chorus), cumparate tot de la Mosu'

Procesor: zoom 506 (de bass)

Amp: initial folosesm pe post de amp un casetofon modificat, care daca era dat la maxim distorsiona.

 

 

PRO

Chitara: Fender Stratocaster 1957 Reissue

Efecte: Procesor analog de modulatie (chorus, flanger, phaser, univibe) - cu comanda midi.

Amp: Overdriveamps Full tube 50W

Edited by malaianu mihai
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

AMATOR

Chitara:Hora chitara clasica, pe la 6 ani, dar nu stiam nimic de chitara p'atunci si a incalzit bine soba; Hora western, mi-a dat-o cineva pe la 12 ani, dar intr-o altercatie familiala i-a fost rupta cutia in jumatate si a incalzit si ea bine soba; Encore W250, am primit-o si credeam ca e a mea, dar nu e; Reghin Doina modificata, o dau acus unei prietene; Harley Benton Strat, acus o vand unui anarhist;

Pedala: Behringer TO100 (gone)

Amp: la inceput nu am avut nimic, cand mi-am luat chitara mi-a dat cineva un Coxx CB-15 si tre sa il vand si pe asta

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

Un Reghin model din acela mai mititel si prost --> una clasica si una electrica forma de Les Paul (tot Reghin) --> Reghin Tele --> Reghin mai vechi cu 5-pieces neck-thru :) si cheite closed-style Made in Germany - un instrument deosebit (il mai am si acum), pacat ca l-am distrus in incercarile mele prostesti de a-l imbunatati (poate imi fac intr-o zi timp sa-l reconditionez daca se mai poate face ceva din el).

 

Pff ... imi pare rau si-acum dupa chitara aia. :)

 

Avea o chestie foarte interesanta, pe spatele capacului de la potentiometre era lipita o poza si un articol cu Ceausescu, dovada ca pe atunci reciclarea functiona impecabil, panourile de la "Gazeta de perete" ajungeau sa aiba intrebuintari cat se poate de inventive.

 

La PRO ma abtin ca n-am nici acuma scule profesionale.

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

parca mai aveai o chitara....

 

daca te gandesti sa repari chitara aia si ai nevoie de unelte, zii-mi si te ajut eu cu niste unelte, ca mai am pe acasa

Link to comment
Share on other sites

Pai am chitara pe care o folosesc acum, un Schecter Damien FR (foarte multumit de ea, dar se poate mai bine).

 

Cat despre reparat vechitura despre care vorbeam, nu stiu ce sa zic, gatul e intr-o stare deplorabila ... o sa ma uit la ea sa vad ce si cum.

Edited by Trigger
Link to comment
Share on other sites

Guest Grunt

Cea de la semnatura, primita de la Demos la inceputul anului. :) M-a ajutat foarte mult faptul ca erau corzile mai moi, si nu prea am avut probleme cu durerea de degete.

 

Insa cand mi-am luat o acustica (Ibaned V72) am trecut prin asta, dar nu-mi pare rau.

Link to comment
Share on other sites

Guest sarger0s

Amator :

Chitara : Squier Bullet pe care o am de 2 luni , prima data cand am pusa mana pe vreo chitara :)

Amp : Hartke G15R care imi place la nebunie pe un setup made by me .

 

Pedala inca nu am si nu o sa-mi iau una prea curand avand in vedere ca abia stiu si eu cateva parti din unele melodii + ca inca mai am probleme cu degetele ( am mana mica si imi vine greu sa le intind )

Link to comment
Share on other sites

Prima chitara:

Acustica - un reghin vechi de prin 70'

 

Prima electrica:

Ruseasca no name, din aceeasi perioada.

 

Primul amplificator: Roland Microcube

 

Prima clapa: http://weltenschule.de/TableHooters/Fujitone_6a.html (mai mult jucarie, am primit de craciun cand aveam vreo 5 ani, prima intalnire cu muzica).

Link to comment
Share on other sites

prima chitara un clasic rece inca in viata ulterior pictat. jaf in adevartul sens al cuvantului. pacat de arbore. a 2a chitara una electrica reghin alt jaf de tot rahatul luata noua cu potul de volum defect de la nenorocitii comunisti de sus de la muzica. darar domnu sa dea faliment reghinul. a 3a chitara un bergenbier pack. mai bun ca jaful romanesc la mana. a 4a chitara un fender dg14sce electroacustica f faina ca gat si sunet si finisaj din pacate E subtire il auzeau doar tantarii. porma au venit straturile electrice. usa este pe departe cel mai. intre timp probat hohnere, ibaneze, corturi, washburn, pacifica yamaha seria ieftina, ibanezuri sg etc etc ... etc etc...

 

prima pedala o pedala ruseasca de distorsion care o scoteam direct in casca. nush altii cum sunt dar suna oribil din cauza parazitiilor; primul amp un blue devil behringer. un amp f fidel care se pupa cu gt8ul. din pacate nu se pupa cu nimik altceva. avea 60w si dif de 100. dadea 60w doar daca o plateai. in rest f ok statia. cel mai tare de pe statie era delayul. inca imi pastrez parerea ca bergenbierul face 2 lucruri interesante: delayurile si di-boxurile:p

Link to comment
Share on other sites

marfa topic :D

amator: chitara- Behringer

amp- Behringer 15W

efect- Zoom 505II

( ce vremuri, cand am auzit prima data zoom-ul mi se parea cea mai tare chestie posibila )

 

later: marshall avt100 (primul amp mai sanatos)

ibanez SZ520qm ( o am de vro 5 ani si in continuare mi se pare ff tare )

korg ax3000g/boss me50 ( bossu chiar misto n-am ce zice :) )

 

in zilele noastre : tot ce scrie la profil la scule, head-ul Peavey 5150 l-am luat de la pixy, eu vroiam Engl dar dupa ce am auzit ala

am zis ca nu se poate sa ratez asa ceva :) il am de prin iarna si inca ma surprinde cat de animal poate sa fie :)

Link to comment
Share on other sites

amator: am detinut si inca detin o chitara acustica hora western :) cat despre electrica am inceput sa cant pe un epiphone junior care nu era al meu si un zoom 606 care iar nu era al meu, erau imprumutate :) si dupa ce am asteptat si am cantat pe astea vreo 1 2 ani nu mai stiu exact mi-am cumparat un fender toronado GT HH :) care imi place mult, cu doze seymore duncan si acuma recent mi-am luat un pod x3. nush daca astea de pe urma sunt scule de pro de aia le-am scris tot la amator... ziceti-mi voi mie... poate fenderu? e made in korea parca... :D cat despre amplificator nu am avut si inca nu am :D.. la inceput bagam chitara in zoom si zoomu in microfonu de la comp, dupaia am observat ca am line in la comp :D) si l-am bagat acolo si acuma bag pod x3-u tot in comp prin usb... tehnica asta...8-| ;))

Edited by carnigetot
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.