karpi

Gibson Bankruptcy

Recommended Posts

20180317_121726_HDR-1.thumb.jpg.3c24b0042ebbf790bc0b697985748b82.jpg

20180317_122015-1.thumb.jpg.a40a264f3ece8439749c0fab94bbd4c3.jpg

20180317_122448-1.thumb.jpg.96dfb6d9ebcd83c2f4c27299798ebb31.jpg20180317_122512.thumb.jpg.dad61936b9cc3bffd256dcba1290cc2e.jpg

dar revenind la gibson, dupa parerea mea un avantaj al chitarilor gibson si fender este ca arata chiar mai bine cu urme de uzura, lovituri, adica aged... ceea ce nu prea e cazul altor marci.... De ce, nu stiu...

Posted (edited)

^^ asta e adevărat, superstrat-urile arată ca niște mașini sport neglijate, celelalte ca niște bolizi clasici trecuți prin multe. Dar, lasă, am văzut 'relic'-uri intenționate de-ți venea să plângi, nici un Bullet nu merita bătaia aia de joc.

Edited by apocapsile
  • Like 1
  • Haha 1

Posted (edited)

OMG ce terminat arată omul. Îmi inspiră milă, chit că teoretic are super standing. Oricum nu știu dacă are săracul ceva necazuri, dar mi se pare printre cei mai slabi chitariști care au ajuns atât de sus. Sare note, n-are treabă cu ritmul, atacul e aiurea și despre finețuri și nuanțe nici nu prea poate fi vorba. Nu e vorba de clipul ăsta 'casual', zic în general. Că are ojă și vorbește/gesticulează ca o mamaie, astea rămân cele mai mici probleme.  Păcat că s-a dus Cliff și că nu au putut rămâne cu Dave, ar fi fost perfect - deși Trujillo e un mare simpatic. Măcar Mustaine în locul ăstuia și tot ar fi fost mai bine.

Păcat de chitara aia, sunt sigur că ar fi destui pe forum aici care să o întrebuințeze cu rezultate mai bune :D

Edited by apocapsile
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Sad 1

7 hours ago, apocapsile said:

Sare note, n-are treabă cu ritmul, atacul e aiurea și despre finețuri și nuanțe nici nu prea poate fi vorba.

Muzica vazuta ca sport de performanta, boala RGC-ului.

7 hours ago, apocapsile said:

Că are ojă și vorbește/gesticulează ca o mamaie, astea rămân cele mai mici probleme. 

Nu sunt probleme deloc.

• Like 3

chiar ca arata foarte rau... zici ca e bolnav grav. look-ul de gay inrautateste imaginea...

ca si chitarist, nu il pot aprecia ori critica, singurul lucru care nu mi-a placut la el, este uzul excesiv de wah-wah.

On 3/20/2018 at 22:23, red said:

Muzica vazuta ca sport de performanta, boala RGC-ului.

Nu sunt probleme deloc.

Băi scuze dacă te-a lezat remarca, e părerea mea sinceră despre Hammet deși sunt fan Metallica și muzica lor, așa cum o bălăcăresc unii, m-a scos din niște super depresii în momente cheie, chestie care scuză orice. Și nu sunt fan performanță. Chiar nu-mi place individul, nu trebuie să placă tuturor și nici nu are cum.

Firmele   care  utlizeaza  lemn de trandafir ptr instrumente muzicale sunt in panica

!Sunt  interzise prin lege   exploatarea a  vre=o 300  de tipuri de lemn exotic .

Dex ex firma Martin a ramas efectiv fara materie prima , a vandut deja toate chitarele ce erau pe depozit   cu toate ca ei utilizeaza aprox 50 tone de lemn exotic  din cauza contrabandei ce arereprezinta  aprox 2 milioanr tone este ilegal sa mai exploateze lemn de trandafir .

Exportul de chitare a scazut cu vre-o 23%. chitare electrice si 28% la acustice .

Totodata si celelalte instrumennte   au problemer ,ca si ,clarinet , sau de  pecutie  etc ..

O fi si asta un motiv care  atinge si Gibson ?

https://www.cnbc.com/2018/04/12/guitar-makers-hit-hard-by-new-regulations-on-prized-rosewood.html

Guitar makers hit hard by new regulations on prized rosewood

• Confused 1

"lemn de trandafir"=palisandru ; in alta ordine de idei,exista si alte tipuri de lemn exotic de culoare bruna - ibanez spre exemplu incepe sa foloseasca si esente mai necunoscute pt tastiere,deci daca se vrea-se poate 

On 16/03/2018 at 13:42, Marquess of Orange said:

Am pus mana pe ESP Eclipse de 9000 lei, cu tastiera de abanos, corp mahon dintr-o bucata, humbucker-uri, locking tuners etc....comparat 1 la 1 cu un Gibson Custom Shop de 16000 lei cu aceleasi specificatii. NU SUNAU LA FEL, ca sa nu mai vb de diferente de greutate, pana chiar si miros.

Nu mi-as fi imaginat ca o sa se ajunga la asta... In plus, nimeni n-a semnalizat eroarea, ceea ce ma face sa cred ca, in momentul citirii, mintea procesa cam asa: "Da, total de acord, Gibson chiar miroase mai frumos". Acum se explica si demonstrarea inferioritatii chitarelor ESP prin apelativul "basini".

"Basinile alea [de ESP]? Da-le dreacu, ca nu-mi plac!".

Cu privire la Gibson... cinta greierii. Cre' ca daca am compara suma de bani care se duce anual in chitare Gibson la mina a 2-a cu cea care se duce pe instrumente noi, ar cistiga alea SH. Si mai inventez o baliverna: e posibil ca baietii astia sa fi reusit performanta de a-si fi, ei insisi, concurenta.

• Like 2

Posted (edited)

ACIDPLANET  is DOWN  !!!

Jamwave is DOWN !!

Cakewalk is FREE  !!

Gibson bankrupcy  !!

What coming NEXT ??

Am fost mirat cand am primit un mail /invitatie sa  " ma mut "  pe  "numberonermusic"  m-am inscris dar am si uitat intre timp cu alte activitati ...De la " MIGIX:  ce a " preluat ACID PLANET "  nu am primit nimic   sau nu am observat printre zecile de reclame  siteul efectiv a dispasrut ( 404 )...oricum ACID era cam pe moarte de vre-o 4 ani ..probabil din momentul cand Sony Music si-au luat mana de pe el .

Ceva nu-i in ordine

Edited by karpi
  • Haha 1