www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Supramatisare corzi şi zbârnâit?


gtrmike
 Share

Recommended Posts

Seara bună.

O problemă de care nu m-am lovit până acum, dar care ma agasează din ce în ce mai mult. Am pus două seturi noi de corzi pe chitare tip Telecaster, iar matisarea de la capătul corzilor pare a fi mai lungă decât de obicei. Se întinde până pe bridge, ceea ce duce la apariția unor zbârnâieli neplăcute (care nu se prea simt în componenta sunetelor amplificate, dar totuşi...). Precizez că e vorba de bridge tip Telecaster cu "top loading", nu "strings through body". Corzile sunt de la producători diferiţi, dintre care unul e Earnie Ball.

S-a mai întâlnit cineva cu problema asta? Soluţii, idei?

Mulţumesc...

2018-02-05 20.03.51.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am intalnit cu problema asta la un bass, ai doua solutii:

 

1. Pui niste spacere (piulite, tubulete mici din metal etc) intre capatul corzilor si bridge astfel incat sa creasca distanta intre ele si implicit partea infasurata nu va mai sta pe bridge

2. Montezi corzile invers (capatul corzilor trecute prin cheite) iar in capatul celalalt poti refolosi inelele de la alt set de corzi (cu nod simplu) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, Mike.

Eu pun inele de la corzi vechi, de obicei unul-doua pe coardă în spatele pragului ajung. Și arată și destul de elegant, dacă sunt cromate.

Eu aș fi de părere să le scriem cât mai mulți producătorilor respectivi despre această problemă - e de datoria lor s-o rezolve, fiindcă, într-adevar, e o gafă de fabricație mare de tot. 

Seară plăcută.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.