www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acusticele Grosmann


Guest diogrey
 Share

Recommended Posts

Guest diogrey

vreau si eu o parere despre chitarile acustice grosmann

daca se poate fara certuri pro si contr grosmann

doar o parere de la cei care le-au incercat

daca se poate si o inregistrare ca sa aud si eu cum suna

Link to comment
Share on other sites

azi am probat una ... si rupe dudu la banii aia .... dar daca mai ai ceva bani iti recomand stratacusticu' ( http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare ) ca are griffu exact ca electricile si fundul si lateralul e facut dintr-o singura bucata de mahon .... :)

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Experienta mea in materia acusticelor Grosmann se reduce la un singur exemplar, ceva in genul Acu IV/V, daca ar fi sa ma iau dupa site-ul respectiv. Ei bine, chitara in cauza mi-a lasat o impresie nu tocmai placuta, sunetul sarmos nefiind tocmai pe placul meu si fretbuzz-ul la ordinea zilei nefiind o preferinta. Sigur, puteti spune, pe buna dreptate, ca acesta din urma este un defect minor care poate fi rezolvat cu o oarecare usurinta. Totusi, cunosc chitari pe meleagurile natale care, in aceeasi gama de pret, nu cunosc acest deranjant defect. Trecand inca o data in vedere sunetul nesatisfacator, clasific acel exemplar de acustica G. drept submediocru, asta considerand alternativele existente pe piata. Nu exclud insa posibilitatea de a da peste un model facut ca la carte.

 

Prin urmare, sfatul meu este, in masura in care ai posibilitatea, sa tragi o fuga pana la Bucuresti si sa incerci toate acusticele pe care ti le permiti. :)

Link to comment
Share on other sites

domnu malex .... este vorba de chitari separate ....... care este problema ?

 

edit .... ca deabia am vazut si io akuma editu .... dak vrei te invit sa vezi strat de la grosu de un an si un pic fara pic de frettbuz 2 mm la intervalu 12 mi gros si 1.7 la mi subtire ....

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Fratii mei albi de pe planeta Zorg VII, ce legatura are copia de Stratocaster de la Grosmann cu acusticele sale? E chiar atat de greu sa ramanem on-topic? Eu va inteleg extazul, the G-Man a fost si va fi intodeauna un subiect aprins, dar totusi inepuizabil, insa domnul nostru diogrey e curios in legatura cu acusticele domnului G., asa ca haideti sa-i facem pe plac! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ba, din contra, avem, discutam despre brand-ul Grosmann, in materie de acustice. Si va rog din nou, insistent, sa ramaneti on-topic. Va ofer mii de multumiri la aceasta tarzie ora in noapte.

Link to comment
Share on other sites

Recunoaste de fata cu tine ca cel putin un model de chitara acustica ii vine branduit din China... Nu mai stiu care, oricum, nu am chef de acustica, si cind mi-oi lua, mi-oi lua double-six, nu altceva. S-ar putea ca, intr-adevar, copia aceea de Stratocoustic sa fie singura facuta de el in intregime... vedeam ca esti din Bucuresti. Probeaza fara frica, omul te lasa ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

mai eu am probat o acustica .. nu stiu ce model..era 5 mil....:)

 

erau 4 sau 5 atarnate toate la acelasi pret ... acu sincer din toate una mi-a placut... restu nu prea isi justificau pretu... dar ultima suna bine,, arata bine ,, era foarte cantabila...

deci cred ca e putin la noroc toata treaba... trebe incercate :)

 

 

ps: am vb cu grosmann despre provenienta lor.. sunt made in china.. sunt importate de firma grosmann si branduite,, nu sunt facute de el..ma rog... cu putin noroc eu zic ca se poate gasi o chitara acustica grosmann care sa-si merite pretu.. :)

Link to comment
Share on other sites

Am probat acum un an jumate un Stratacustic facut de G. Mi-a lasat impresia de bucata de placaj cu corzi. Destul de gross-iera.

Admir straduinta si tenacitatea dlui G. de a acoperi si acest segment si nu vreau sa-i fac reclama negativa - este posibil sa fi fost unul dintre primele exemplare (incercari) nu tocmai reusite. Poate acum s-au schimbat lucrurile. O chitara acustica (stratacustic sau nu) este mult mai greu de realizat decat orice electrica.

 

Cea mai buna metoda este proba si comparatia fizica. Chiar ar fi binevenit un review 1 la 1 cu ceva Stagg sau Hora de aceeasi valoare. Sa nu uitam ca exista si Hohner in aceeasi categorie de pret.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu com o fi chitarele Groossman in general .

 

 

off topic , sa zicem dar e si on topic doar ca este ceva in general:

 

scrie "maple neck" ! din care ??

 

se cheama "maple" si paltinul si artarul !

 

am chitare cu gat de paltin , toate se pot arcui fortand din incheietura cu mana stanga pe pozitia I , deci prinzi un G sau un E si daca fortezi catre spate se indoiae gatul intr-atat pana si corzile ating de freturi si zbarnaie.

 

La Strat care are gat de artar Canadian ...nu se intampla nici o incovoiere sesizabila !!

 

Alta chitara acustica -classica noname italiana ..cu gat de mahon iarasi nu se poate incovoia gatul..este extrem de dur , ca si o bachelita la Strat la fel!!

Chiar , nefiind tamplar lutier , ma gandeam ore nu trateaza ei lemnul cu ceva ? si nu se spune caci e secret de fabricatie , sau chiar asa dur este lemnul ?

 

La scimbari de temperatura bruste ...frig-cald si invers...cele din paltin poti sa acordezi pana se termina sesion-ul de cantat sau inregistrare !

 

Artarul si mahonul e mult mai stabil la scimbarea se temperatura.

 

nu am vazut din cate bucati e griful...dacae dintr-o bucata sa scrie omul caci este important , multe firme fac chitare cu gatul adaugit la headstock si sunt mai ieftine ( inclusiv Ibanez)

 

la chei nu scrie ce chei sunt ...Schaller si Grover ar fi hardware-ul calitativ ( khaler ...este tot Schaller , aprox banuiesc aceiasi gasca)

 

 

Pasul si materialul cheilor pe langa cat de frumos sunt cromate este important.

 

Numai la cheile Schaller si la Strat nu am joc , la restul chitarelor care arata perfect la fel doar fara logo am un joc de parca sunt tocite de 100 de ani, chei noi noute!!??

 

Chitara cu doza piezzo este frumoasa , cum suna nu stiu.

 

Orice chitara e buna pentru cate un sunet , bani sa ai.

 

chitarele Grossman aduse ca si subansamble si montate , la comanda, in tara ar trebui sa fie ieftine, dar depinde ce contract are omul.

 

Oricum fac propunerea ca cei care au incercat si se si pricep sa asi spuna parerea din toate punctele de vedere .

 

De exemplu la o chit acustica conteaza pe langa taria sunetului , sutain , "ecou" (reflexii si unde stationare din corpul chitarei) foarte mult balansul tonal , sa sune bine pe orice pozitie si "jos " si "sus" pe toate corzile ,deci sa zicem definitia tonului , caracteristica timbrala stc...

 

Cu fret buzz , o chitara nereglata bazaie...tinuta in conditii neadecvate la fel se deregleaza setarea gatului , inaltimea coirzilor si poate sa bazaie...asta vine uin mare masura de lemnul gatului.

Se poate remedia in oarecare masura cu trus rod-ul ( dar la schimbari de temperatura tot e sensibil gatul daca nu e material bun)

 

Apoi depinde si de stilul de cantat , la fiecare stil trebuie setarea corespunzatoare ,,,

 

Cel mai bine este, cum s-a si dat sfatul ,ca la pretul asta te duci si incerci chitara, dar trebuie sa te si pricepi,

 

nu am rabndare sa caut pe siteul G-man , DAR ...GARANTIE ...nu scrie ? sau nu am dat eu de pagina corecta.....scrie 650 ron fara TVA

 

la Tohman scrie in 30 de zile o poti returna de nu-ti convine si ai 1 an garantie .

 

La o chitara noua este importenta garantia, cine stie ce face lemnul ...se indoiae , crapa etc..

 

deci intrebati si de garantie precis este dar nu am gasit eu..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nu stiu com o fi chitarele Groossman in general .

off topic , sa zicem dar e si on topic doar ca este ceva in general:

 

scrie "maple neck" ! din care ??

 

se cheama "maple" si paltinul si artarul !

 

am chitare cu gat de paltin , toate se pot arcui fortand din incheietura cu mana stanga pe pozitia I , deci prinzi un G sau un E si daca fortezi catre spate se indoiae gatul intr-atat pana si corzile ating de freturi si zbarnaie.

 

 

karpi sep ot demonstra teoriile legate de indoirea gatuleui pe o chitara grossman ????

ai intalnit la vreun fender/ibanez problema asta??????

Edited by Dark_star
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.