www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jimmy Page: Geniu Sau Sarlatan?


ThinkBlue
 Share

Recommended Posts

hmm, poate sunt io igonrant, dar imi seamana a genu de articol scris fie de un frustrat care are nush ce boala pe page fie de cineva platit sa-l buleasca pe page (cam improbabil totusi )...nu stiu cine a compus melodiile alea dar page in mod sigur le canta intr-un mare fel si cu amprenta personala tzapana...iar faza aia ca dazed and confused e cantata de zeppelin la modu "monstruos", "scarbos" etc mi se pare o afirmatie moooolt prea subiectiva care n-are ce cauta intr-un articol care se vrea bine argumentat, stiintific etc, cum dreq s-o vrea el...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Hmm, de fapt, ca sa imi dau cu parerea, ar fi indicat sa ascult si originalele dupa care s-ar fi luat Page.

Iar de majoritatea alora citati, nu am auzit, spre rusinea mea. (Sau nu am auzit, tocmai ca le-a luat Page fata...)

 

Prin urmare, e cam "teoria conspiratiei" si mai bine ascult un Led Zeppelin si beau o bere...

Link to comment
Share on other sites

@ilun - ataca articolul si nu autorul.

 

@radioman - eu, in timp ce as be o bere si as asculta Led Zep, as incerca sa dau de urma pieselor numite in articol.

 

De meciurile pe care Led Zep le-a avut cu Willie Dixon auzisem de multa vreme, mai stiam si de 'inspiratia' din Howlin' Wolf. Oricum problema se pune dintr-un punct de vedere al autorului piesei si a banilor care nu se duc unde poate ar trebui sa se duca. Compozitorii din asta traiesc, pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

I'm not even going to dignify that with an answer.

 

Ce naiba e asa ciudat ca LedZep seamana cu Yardbirds, daca Jimmy Page a cantat in ambele ?

 

Iar Page e Page ... unul dintre parintii muzicii pe care o ascultam toti ... blam that piece of [...]

Stai linistit, ca m-am chinuit eu sa dau de urma pieselor cu pricina si n-am reusit deloc.

 

Hmm, de fapt, ca sa imi dau cu parerea, ar fi indicat sa ascult si originalele dupa care s-ar fi luat Page.

Iar de majoritatea alora citati, nu am auzit, spre rusinea mea. (Sau nu am auzit, tocmai ca le-a luat Page fata...)

 

Prin urmare, e cam "teoria conspiratiei" si mai bine ascult un Led Zeppelin si beau o bere...

 

 

Iar am dat replay aiurea, scuze

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
@radioman - eu, in timp ce as be o bere si as asculta Led Zep, as incerca sa dau de urma pieselor numite in articol.

 

Fara sa risipesc prea multe resurse de timp...am incercat...o sa mai incerc.

 

Oricum, asta ar cam insemna sa descarc piese piratate probabil. Halal drepturi de autor... :)

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

nu e nimic nou sub soare, da intr-adevar articolul e subiectiv, dar multe dintre piesele suspecte de la Led Zeppelin se stiau pentru cine este fan/ascultator de muzica aniilor 60' 70' , oricum asta nu m-a determinat sa-mi schimb parerea despre led zeppelin sau despre page care-l apreciez destul de mult

Link to comment
Share on other sites

relativ off-topic: cautati piesa "bombay calling" a celor de la "it's a beautiful day"...a fost una dintre cele mai mari deceptii ale mele...au plagiat-o cu nerusinare deep purple..."child in time"...si au recunoscut de abia prin '94 cand au scos un album numit "bombay calling"...cu toate acestea solo-ul lui blackmore ramane genial...practic au plagiat "doar" tema.

 

sau uriah heep..."july morning"...cam miroase a "child in time"...

Link to comment
Share on other sites

relativ off-topic: cautati piesa "bombay calling" a celor de la "it's a beautiful day"...a fost una dintre cele mai mari deceptii ale mele...au plagiat-o cu nerusinare deep purple..."child in time"...si au recunoscut de abia prin '94 cand au scos un album numit "bombay calling"...cu toate acestea solo-ul lui blackmore ramane genial...practic au plagiat "doar" tema.

 

sau uriah heep..."july morning"...cam miroase a "child in time"...

 

 

Bune remarci man.. ai ffff multa dreptate! :) :)

Link to comment
Share on other sites

A contribuit ENORM la dezvoltarea muzicii , este un virtuoz al chitarii => GENIU !!! Nu conteaza de unde s-a inspirat , ce si cum . TOATA muzica e inspirata . nimic nu e 100 % original . Articolu ala a aparut din cauza unuia ii este FOAME !!!

 

...parca ar fi scris StratMan :)

 

aveti vreo legatura? :)

 

PS ba, nu fi vacar, da? :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

........." Amazingly, it is estimated that Jimmy Page appeared on 60% of everything recorded in England between 1963 and 1966. "

 

pare clara treaba ,fiind o moasa la mai tot ce s-a intamplat prin england cred ca e normal sa aiba influente in toate si sa se si inspire din toate .

 

dupa cum stiu nu era un baiat sarac de la bun inceput ,si probabil cineva ,cativa sunt supparati ca nu au parte din succesul las care cred ca au contribuit ..

 

Sunt "n" cazuri din acestea , Rockefeller a inceput cu o cutie de chibrite zice "legenda" , eu i-am dat cutia respectiva DECI mi se convine 50% cel putin din averea dobandita ....nu-i buna ?

Link to comment
Share on other sites

Ca fapt divers , am aflat amanunte de " culise " !!!

 

jimmy page face chitara si pe primul album the Who , Townsend nefiind specializat la acea vreme sa traga in studio :) !

 

si offtopic : Stiati ca Steve Morse a fost al 3-lea chitarist la Maiden pana sa vina Janick ? El statea in spatele scenei si facea power chords in timp ce Dave si Adrian faceau dueturi !!!

Link to comment
Share on other sites

Stiati ca Steve Morse ... statea in spatele scenei si facea power chords ... ?

 

saracu, d-abia incapea dupa marsalurile alea.....offfffff, viatza grea.........

(auzi mah, cat a luat ca sa stea in spate? hai, baga, ca la scorurile alea as sta si io fo 3 luni dupa maresal sa-mi iau casa.....)

 

si da, clirli, Jimi sarlatan .... :) pai ce, nu stiati ca la sorginte-i roman, adeka hotz-tzigan-si ce mai vretzi voi?

deci iecsplicabil si pardonabil.....pai daca aia ie prosti, de ce sa nu profite omu? adeka de ce, ca n-am inteles?

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
jimmy page face chitara si pe primul album the Who , Townsend nefiind specializat la acea vreme sa traga in studio B) !

offtopic:

:):):)

Sper sa nu ma-nsele memoria la ora asta, dar Page Nu a participat la realizarea primului album "The Who"... ci la al doilea single I can't explain/Bald headed woman. Mai precis pe fata B: a single-ului....

... si ce inseamna : "Townsend nefiind specializat la acea vreme sa traga in studio"?

 

By the way: Townshend, not Townsend!!!

 

Cheers!

:(

Link to comment
Share on other sites

saracu, d-abia incapea dupa marsalurile alea.....offfffff, viatza grea.........

(auzi mah, cat a luat ca sa stea in spate? hai, baga, ca la scorurile alea as sta si io fo 3 luni dupa maresal sa-mi iau casa.....)

 

Eu cre ca o iei si mi repede .... Pai pentru un *** de solo care se trage pe o piesa de heavy pop rotation se ia cam 5000 lire . Deci ..... cre ca saracu Steve ......

Link to comment
Share on other sites

Articolul pana la urma nu-i contesta calitatile de super chitarist lui Page.

Autorul recunoaste ca Page a tras chitara pentru mai bine de 60% din inregistrarile din anglia in perioada aia si ca are super solo-uri...ca a facut un super cuplu cu jeff beck....un singur lucru il deranjeaza....ca ii place sa-si puna numele pe piesele altora sau pe piese traditionale.

Deci pana la urma Page e un GENIU.

Link to comment
Share on other sites

offtopic:

:):):)

Sper sa nu ma-nsele memoria la ora asta, dar Page Nu a participat la realizarea primului album "The Who"... ci la al doilea single I can't explain/Bald headed woman. Mai precis pe fata B: a single-ului....

... si ce inseamna : "Townsend nefiind specializat la acea vreme sa traga in studio"?

 

By the way: Townshend, not Townsend!!!

 

Cheers!

:(

 

Posibil sa ai dreptate . Eu nu am fost extrem de interesat de istoria "The Who" si imi scrisesem undeva exact la ce inregistrari a fost Page , dar nu mai tin minte unde am scris. Stiam sigur ca era char la inceput. Faza cu Townshend si studioul e ca trupa ffind "oarecum" la inceput , a fost preferat Jimmy Page a carui experienta in studio era net superioara . Destul de multe albume scoase in acea perioada nu-i aveau la inregistrari pe respectivii artsti.

Ca sa capeti experienta de studio eu zic ca e mai greu decat experienta de concert.

Link to comment
Share on other sites

acum vreo 2-3 ani, mi-a picat in mana un cd original cu "furaciunile" lui page, la led zeppelin. erau prezentate multe dintre piesele originale, pe care si-a pus apoi page semnatura. imi aduc aminte, in acest moment, doar de "baby, i'm gonna leave you" si de "black mountain side", de pe zepp I, dar erau mult mai multe si era evident plagiatul. deci, era cam "furacois" omul, dar ca chitarist, nu prea avem ce-i reprosa. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Vermilion

Nu stiu daca mai are acum importanta. Nu o sa imi placa mai putin Zeppelin sau Page daca e adevarat. Recunosc ca nu am avut rabdare sa citesc pana la sfarsit articolul, dar ceva m-a frapat, ca sa zic asa. Citez:

 

The Little Games album track "Drinking Muddy Water" was a rewrite of the Muddy Waters' tune "Rolling and Tumbling."

 

Pana si eu am auzit de Muddy Water, si nu pot sa zic ca am cine stie ce cultura muzicala. Adica furi piesa omului si ce faci, ii pui numele lui in piesa? Cred ca doar dupa titlu era clar ca e vreun cover. Sunt de acord ca trebuia insa trecut si la writing credits.

 

 

Edited by Vermilion
Link to comment
Share on other sites

Daca nu e trecut la writing credits tot degeaba, caci omul ala moare de foame. Oricum faptul este consumat.

Intrebarea este daca are cineva tupeul lui Page, adica va permiteti sa luati o piesa Zeppelin pe care s-o marshavitzi? :)

Nu e bine zis tupeu, ca ar fi multi. Mai bine intrebai "E in stare cineva [...] ?"

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Din toate piesele originale amintite in articol am ascultat doar "Killing Floor" a lui Howlin' Wolf din care provine "The Lemon Song". In "The Lemon Song" se pot recunoaste versurile (nu toate cred), melodia si rifful original din "Killing Floor", pe care Page il canta ca un fel de refren sau parte a 3-a adaugata si cu alt ritm. Dar, piesa in totalitate este mult mai complexa cu schimbari de ritm si de linie melodica si as zice ca 60 - 70% este creatia lui Page. Deci cine este autorul in cazul asta?

 

Cat despre: There is also the infamous quote about squeezing lemons that comes from Robert Johnson's "Traveling Riverside Blues." - "Squeez my lemon" este o expresie populara. Iar, Robert Johnson a preluat la randul lui majoritatea pieselor de la altii.

 

Nu zic ca e corect ce s-a intamplat cu semnaturile pieselor pe discurile Zeppelin, dar cred ca se uita un lucru aici si anume faptul ca trupele engleze din anii 60, 70, printre care si Zepellin, au facut popular bluesul si pe cantaretii de blues in randul americanilor albi pentru ca le-au cantat piesele. Este un lucru recunoscut. In filmele lui Scorsese despre blues este foarte bine evidentiat. Cand Rolling Stones spuneau in interviuri ca si-au luat numele dupa o piesa de Muddy Waters, americanii se intrebau: Who the hell is Muddy Waters? Si au inceput sa asculte blues cantat de negri americani dupa ce l-au ascultat cantat de trupele englezesti. Deci Zeppelin a facut un serviciu mult mai mare pentru cantaretii negri de blues in general, ca sa zic asa, decat plata drepturilor de autor pentru cativa in particular.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

ar trebui luat in calcul si faptul ca multe din piesele celor amintiti [ca privati de numele de autor] erau kinda traditionale inainte sa fie cunoscute ca apartinandu-le. cum zice rodion, populare. e destul de greu [daca nu imposibil] de trackuit cine a compus versul x sau refrenul y, in mare parte fiind rezultatul perindarii piesei prin mainile mai multor muzicanti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.