www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablul Chitarei


Guest
 Share

Recommended Posts

Eu folosesc cablu spiralat/elastic (nu stiu exact care este denumirea). Am mai multe modele si bucati. Nu ma pot obisnui cu cele "normale". Avantajul pentru mine este ca nu mai trebuie sa strang cablul dupa fiecare utilizare. :)

 

Exista o diferenta in calitatea sunetului intre cablurile "normale" si cele spiralate?

Link to comment
Share on other sites

JunkYard

 

 

eu a-ti propun ca prima data sa cauti raspunsuri in topic-uri de pe forum , adica prima data citeste ce s-a discutat cine ce a spus si dupa acea intri pe topicul respectiv daca crezi ca mai este nevoie .Ai creat noi topicuri chiar in paralel cu altele active chiar in acest moment !!! ??

Link to comment
Share on other sites

Cu cat cablul tau seamana mai putin cu o bobina cu atat sunetul este mai bun. Si cablurile normale pot face probleme daca se rasucesc. Deci cablu normal .de care ai grija cand il strangi. este cea mai indicata solutie :)

Link to comment
Share on other sites

spirala spirala dar hai sa nu o dam in stupiditati. Vezi ca era o formula pentu calculatul inductantei unei bobine si din ce tin eu minte varia cu numarul de spire. Ce mama ei de bobina sa fie daca ii dau 2-3 rasuciri. ( L= N * fi / i - forumula de clasa a 10a unde fi e fluxul si i e curentul ce trece prin conductor)

Link to comment
Share on other sites

spirala spirala dar hai sa nu o dam in stupiditati. Vezi ca era o formula pentu calculatul inductantei unei bobine si din ce tin eu minte varia cu numarul de spire. Ce mama ei de bobina sa fie daca ii dau 2-3 rasuciri. ( L= N * fi / i - forumula de clasa a 10a unde fi e fluxul si i e curentul ce trece prin conductor)

Ma daca nu ai grija de el si nu iti permiti sa iti iei alt cablu e recomandat sa ai grija de el ca in timp se face praf. Multi chitarisiti si prieteni care se ocupa cu sonorizarea mi-au spus asta. Asa ca mai bine ai grija cu il strangi cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

pentru ca tot ai adus in discutie acest lucru. eu folosesc intentionat un cablu spiralat dar, doar intre chitara si primul efect, din doua motive: 1. mai atenueaza din inalte; 2-rezolva admirabil problemele de tensionarea mecanica a cablului.

in rest, este foarte adevarat ca se comporta ca o bobina.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se intra prea mult in fizica. Orice fir poate fi o antena cu atat mai mult o bobina, dar depinde de frecventa la care se lucreaza.

In gama de frecvente audio nu conteaza ca e sau nu "bucãlat" cablul. Conteaza in schimb lungimea si cat de bine este ecranat (calitatea materialelor din care este construit)

Oricum ptr cantatul in camera nu conteaza, asta e clar. Iar daca atenueaza inaltele cum scria cineva mai sus inseamna ca are un "condensator" spre masa.

 

In concluzie eu zic cã poți sã îl foloseºti liniºtit.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca folosesc cablurile in sistem chitara-pedala-amplif (de mica putere) iar apoi reamplific, nu cred ca or sa fie probleme, indiferent de cat de mare e scena pe care cant.

 

PS: ma bucur ca topicul nu s-a dovedit chiar inutil (dupa cum se credea la inceput). :)

Poate nu ai inteles bine... cineva a explicat mai sus.

Daca sa tu ai un cablu care baga/capteaza/produce un zgomot oarecare si il amplifici sa zicem la 10W cat maxim folosesti in apartament, nu se simte, nu conteaza. Dar acelasi semnal (zgomot) amplificat pe o scena de sute... mii de wati o sa conteze si o sa fie extrem de suparator.

Link to comment
Share on other sites

Pana la...40 W cat folosesti in apartament, nu prea conteaza ce fel de cablu folosesti (spiralat sau nu), dar daca o sa canti la putere mare....conteaza destul de mult. Oricum daca alegi un cablu spiralat, sa te asiguri ca e ecranat ca sa nu ai parte de surprize.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot se vorbeste despre cabluri am si eu o intrebare. Cat de periculos e sa scoti jackul din chitara pe scena(la amplificare mica face unzgomot puternic... ma gandesc pa scena e vai de public...). Un profesionis cred ca e bine antrenat sa NU faca asta :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Daca tot se vorbeste despre cabluri am si eu o intrebare. Cat de periculos e sa scoti jackul din chitara pe scena(la amplificare mica face unzgomot puternic... ma gandesc pa scena e vai de public...). Un profesionis cred ca e bine antrenat sa NU faca asta smile.gif

Presupun ca daca ampliful meu HI-FI are intrarile protejate, le are si unul de putere. Nu cred ca lasa asa ceva la voia intamplarii...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.