www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tragedie


unbaiat
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Azi mi-am cumparat prima mea chitara. E destul de veche dar nefolosita. Hora Reghin Standard M. Am ajuns acasa si am incercat sa o acordez. Cand am strans ultima coarda tragedia a avut loc:

Ce fac? Cum o repar? Corzile sunt metalice. chestia aia alba e din plastic.O sa traiasca? trebuie sa schimb cordarul?

 

Multumesc

post-34352-0-23430900-1454098702_thumb.jpg

post-34352-0-33444300-1454098706_thumb.jpg

post-34352-0-43449000-1454098709_thumb.jpg

post-34352-0-59477900-1454098712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca functioneaza si asa, ai gija insa, ca micul cilindrel de alama de la capatul corzii ce o introduci in gaura sa depaseasca putin nivelul pinului rupt, iar cand acordezi, cel putin pana se tensioneaza coarda ceva mai mult, poti tine cu degetul apasat pe capatul pinului. Ulterior poti cumpara altii noi, se gasesc, nu sunt f. scumpi.

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Nu e panica Man, :) costa 2 lei bucata http://magazinulrapsodia.ro/chitare/accesorii-piese/buton-cordar-chitara

sau 9 lei setul http://magazinulrapsodia.ro/chitare/accesorii-piese/buton-cordar-chitara-set-6buc

si iti garantez eu ca se potriveste si la grosime! ;)

Eu l-am luat la 1 leu bucata, la magazinu' de muzica din colt, si cand l-am infipt in cutia de rezonanta, am constatat cu stupoare ca era mai subtire decat ceea ce aveam eu nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.