www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Seymour Duncan Pickup Booster


Guest -Alex-
 Share

Recommended Posts

Salut, am o intrebare pentru cunoscatori. Daca am nevoie de un boost de volum si scot distorsul direct din amp si folosesc seymour duncan pickup booster, se mai coloreaza tonul? se mai adauga la ton vreun distors, adica mai este afectat in vreun fel tonul original? Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Salut, am o intrebare pentru cunoscatori. Daca am nevoie de un boost de volum si scot distorsul direct din amp si folosesc seymour duncan pickup booster, se mai coloreaza tonul? se mai adauga la ton vreun distors, adica mai este afectat in vreun fel tonul original? Multumesc anticipat

De colorat se coloreaza minim,adeca foarte putin.distors se mai adauga,fiindca maresti semnalul de intrare,si distorsul din statie va distorsiona mai mult.

Link to comment
Share on other sites

De colorat se coloreaza minim,adeca foarte putin.distors se mai adauga,fiindca maresti semnalul de intrare,si distorsul din statie va distorsiona mai mult.

 

Multzumesc mult pentru informatzie midnight rider !

Link to comment
Share on other sites

Nu are cineva si schema la Seymour Duncan Pickup Booster Circuit (nu pedala, circuitul care se introduce in chitara).

http://www.muzique.com/lab/boost.htm

 

cei 4,5 V din schema reprezinta "zeroul" virtual pentru alimentare cu o singura baterie adica 9/2=4,5 V .Se realizeaza legand in serie doua rezistoare de 10K sau doua de 100K, intre +9V al bateriei si masa montajului ( minusul bateriei) , punctul de unire a celor doua rezistoare se decupleaza la masa (masa comuna , zero volti ....minusul bateriei ,,,masa montajului ) cu un condensator electrolitic de 100uF , acest punct este cel de 4,5V din scheme.

 

amplifica de 14 ori, daca pui in locul rezistorului de 14 K unul de 100K va amplifica de 100 ori ( dar nu e cazul)

 

este bine sa se foloseasca amplif operational cu FET pe intrare ca sa se poata folosi rezistoare de 100K ptr crearea "zeroului virtual" asa consumul in gol va fi mic si bateria tine mai mult.Cele cu FET au si zgomot mic .

 

impedanta de intrare este 1Mohm , condensatoarele pot fi de 0,1uF , pe iesire se pot face incercari cu condeuri de la 10nF la 5 uF si alegi care suna mai bine.potmetrul pe iesire poate fi 10Kohm , in loc de 250Kohm potmetrul original din chitara.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu are cineva si schema la Seymour Duncan Pickup Booster Circuit (nu pedala, circuitul care se introduce in chitara).

 

Cred ca ideea era sa folosesti nu numai aceeasi schema ci si acelasi producator al componentelor ca in original. Banuiesc ca omul a facut produsul asta cu anumite tipuri de piese care sa nu coloreze sunetul. Banuiesc ca daca folosesti componente de aceeasi valoare dar de la alt producator nu ai aceleasi rezultate dpdv al tonului. Cel putin asa am auzit, ca nu sunt prea priceput in electronica. Aceeasi discutie era de exemplu cu ampurile Soldano care au schema cunoscuta. Dar nici o copie nu suna la fel cu originalul datorita calitatii extraordinare a pieselor folosite de Soldano.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tudorelu

Mersi mult pentru informatii :) . Acuma nu stiu sigur daca se merita neaparat sa introduc si preamplificator, vreau sa mai fac niste modificari mai intai pe la circuit si sa vad ce iese si preamplificatoru' o sa vina mai incolo oricum. Stie cineva alte metode ca sa scot mai mult output de la o chitara (in special pe corzile mai subtiri, ca asta cam e problema).

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ideea era sa folosesti nu numai aceeasi schema ci si acelasi producator al componentelor ca in original. Banuiesc ca omul a facut produsul asta cu anumite tipuri de piese care sa nu coloreze sunetul. Banuiesc ca daca folosesti componente de aceeasi valoare dar de la alt producator nu ai aceleasi rezultate dpdv al tonului. Cel putin asa am auzit, ca nu sunt prea priceput in electronica. Aceeasi discutie era de exemplu cu ampurile Soldano care au schema cunoscuta. Dar nici o copie nu suna la fel cu originalul datorita calitatii extraordinare a pieselor folosite de Soldano.

 

bau bau

 

un amator poate sa foloseasca cele mai bune piese si scheme , firmele fac economie si lucreaza cu ce au pe stoc.Peste tot scrie clar si mare ....firma asi rezerva dreptul de a modifica schema...si daca modifica o sa-ti traga o poveste stiintifico fantastica de ce a modificat,in interesul cumparatorului ...hehe

 

AO cu FET impedanta de intrare mii de M ohmi , tu al faci de 1M ohm ptr chitara ca sa nu fie prea sensibil.Eu am pus 100K si 500K pe langa 1M cu un comutator , ca sa pot alege impedanta de intrare care a-mi trebuie. Condensatoarele pe intrare sa fie de calitate ( pentru zgomot ) in rest , rezistoasre metal film.O INBUNATATIRE CONSIDERABILA POTI FACE DACA pe langa cele doua rezistoare folosesti inca un amplif pe a carui intrare neinversoare pui divizorul de 2 x 100K cu condeul amintit si legi iesirea la intrarea inversoare ,,,asa ai un repetor de tensiune , conssum mic si impedanta de iewsire mica ptr U/2 ( 4,5V in cazul bateriei de 9 V ) este mult mai insensibil la oscilatii sau zgomote.si consumul mic chiar daca folosim integrat cu tranzistoare bipolare.Si consuma numai 0,00009A odata tine bateria mult , plus curentul mic ce trece prin rezistente nu produce zgomot.

 

nu este absolut nimica ce sa "decoloreze" , fiind in chitara nu ai nici cablu care sa inchida tonul..

 

lCu 100K pe intrare in loc de 1 M ( rezistorul pus la 4,5V de pe intrerea neinversoare , o sa pierzi din inalte ( in cazul ca ai ..de ex la un Strat cu singlecoil ) dar ai un ton mai plin mai prezent ptr unele solouri.

 

Iesirea cu impedanta in jur de 2 Kohmi permite un cablu lung si prost pana la pedala sau intrare in statie care poate sa aiba si 100Kohmi impedanta de intrare caci nu mai este problema.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am desfacut un SD PU booster si nu ai sanse sa faci ceva identic. E nevoie de ceva munca pentru a ridica schema electrica. Baietii s-au perfectionat si spre deosebire de pedalele clasice aici se foloseste tehnologie SMD ce necesita mai multa migala (gandeste-te la piesele de calculator si ai sa intelegi ce inseamna SMD - sau cata pe google http://images.google.ro/images?q=smd&i...sa=N&tab=wi ). Din ce am vazut nu e foarte complicata si are foarte putine (sau chiar deloc) circuite integrate. Nu am reusit sa scot placuta din carcasa dar nu am zarit pe cablaj decat 4 tranzistori.

Calitativ jucaria e foarte misto si cum a zis si Midnight Rider nu altereaza simtitor tonul de chitara si ofera un boost reglabil. Din pacate pretul e maricel :)

 

Am pus si o poza sa iti faci o idee. Nu sunt cel mai bun fotograf si nici aparatul nu ma ajuta. Pe placa sunt trecute doar indicative D(diode), C(condensatori), R(rezistente) si Q(tranzistori). Nici urma de IC

30Ianuarie_010.JPG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.