www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti De Chitarile Electrice Bc Rich?


cristinel13
 Share

Recommended Posts

Mie unul imi plac la nebunie si nu doar ca model ci si ca sound.Daca aia e chitara ta sa o stapanesti sanatos,si eu mi-am dorit un bc rich dar nu imi permit asa ca....

De modelul asta ce ziceti?

post-3172-1169970341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

e una dintre cele mai ieftine chitari, fabricata in koreea, sau china (verifica seria daca nu scrie) cu doze very low-end, hardware ieftin (e comparabila cu ibanez rg321, sunt produse la aceeasi fabrica - cu acelasi hardware). dar in vreme ce ibanezul are corp din mahon (e adevarat, de singapore - f. ieftin, dar nu tocmai de lepadat - destul de usor), bc rich-ul din imagine are corp de agathis, care este de o esenta aemanatoare bradului si molidului. concluzia:, daca ai dat pe chitara max. 200 euro poti sa zici ca ai un instrument de repetat pe acasa, pt studiu, nimic altceva. este una dintre chitarile low-end cu care poti sa te joci. oricum, vad ca si fenderul ala (ampul) este dintre cele-cele mai ieftine de la fender - cu un difuzor execrabil, deci se paote spune ca ai un pachet cu un pas mai sus decat pack-ul behringer, care este cu un pas mai sus decat delson. eu nu stiu la ce te-ai asteptat cand ne-ai cerut parerea, dar mai bine iti spun adevarul in fata decat sa crezi ca ai cine stie ce scule. sigur poti sa mai imbogatesti sunetul cu nishte doze seymour duncan sau dimarzio, dar nu merita. agathisul este dintre cele mai proaste fibre de corp de chitara. parerea mea: vinde-o!

 

p.s. daca nu ma insel, chitarile alea se vand la senia, daca de acolo ai luat-o atunci e o chinezarie de mana a saptea, am testat si eu doua si suna ca din galeata! no ofence... cat despre procesor...

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

ie pentru intravenoase sau intramusculare (na, ca iera sa zic intrabucoase :) )?

 

ma uit la chestia aia si-mi vine sa zic ca Picardu: engheigi :)

 

E oribila.

Pt Cristinel : preferabil ar fii sa nu iei ceva dintr-un lemn inferior cum ar fii agathis sau basswood.

Parerea mea : ia din mahon k suna mai cald.

Link to comment
Share on other sites

Basswood nu e lemn inferior!

BC Rich tocmai au scos model de chitara cu zece corzi. Mai exact, din cauza problemelor cu mediile joase pe care le au chitarile double-six atunci cind sint pe distors, cei de la BC Rich au hotarit sa lase corzile E si A single si sa dubleze celelalte corzi; exact ca la double six. Oricum, ideea era mai veche, de prin 79, dar baietii au pus-o in practica din nou.

 

E interesant de vazut cum suna. Oricum review-urile sint bune.

Link to comment
Share on other sites

Pai dak basswood nu e lemn inferior, atunci d c la ESP / LTD modele signature low end sunt din basswood fatza d cele high end care sunt din mahogany sau alder ?

Vai, Satriani, Petrucci (printre altii) presteaza pe chitare din basswood. Deh, daca n-au avut bani de mahon, s-au multumit cu un lemn inferior. :)

Ia vezi matale la ESP: modelele Kirk Hammett Signature (stiu ca nu-i un exemplu prea bun, dar...) din ce lemn is facute?

Link to comment
Share on other sites

Pai dak basswood nu e lemn inferior, atunci d c la ESP / LTD modele signature low end sunt din basswood fatza d cele high end care sunt din mahogany sau alder ?

Poate pentru ca le e mai usor(a se citi ieftin) sa cumpere alder sau mahogany de calitate decat basswood de calitate. Dupa rationamentul tau si mahonul tot inferior e, pentru ca exista chitari mai ieftine facute din el:-)

Link to comment
Share on other sites

B.C. Rich merg pe ideea: Vrei sa canti blues? Ia-ti Fender! Vrei sa canti metal dur? Vino la noi!

Chitarile BCRich nu sunt chiar asa versatile, dar cand e vorba de metale, rup!

Mie imi plac mult si cum arata si cum suna.

 

Eu am un B.C. Rich Warlock Made in USA, California, Floyd-ul e un fel de SpeedLoader, si e reversed headstock.

Sunt foarte multumit de ea.

Pusesem ochii pe Warlock IT (model 2007). Am mers la Senia si am pus mana pe el... Ce sa zic... Am ajuns ca mosnegii, sa spun ca "ehee... mai bine erau facute odinioara, fata de acu". Dar acu mai e chestia ca la senia costa mai ieftin decat pe thomann (15,3 mil vs 475euro). Asta mi-a pus un semn de intrebare...

 

Cat despre chitara din "figura".... pt inceput/repetitii/studiu/pana la urmatoarea, e foarte buna. Si nu vad de ce nu s-ar descurca si live respectiva scula... pana la urma, mana face 99% din sunetul chitarii.

 

Cat despre discutiile cu lemne :) ... Ma intreb care suna mai bine... Adi Manolovici cu chitara de mai sus in mana sau voi cu chitarile voastre din mahon... :) (no offence)

 

P.S. Vezi ca mai mult de 7 mil nu face aia din poza.

Link to comment
Share on other sites

basswood-ul e un lemn mai usor ca mahonul si destul de rezistent. se alege in general pt sunetul mai bogat in medii-joase pe care-l impregneaza si, in general se completeaza cu nishte doze high output, scream (vai, satriani etc.), sau se foloseste in locul mahonului cand se pun doze active. activele nu sunt influentate aproape de loc de lemnul chitarii si atunci se prefera basswood pt raportul rezistenta/greutate (vezi kirk hammet). asta e! concluzia: basswood-ul nu e lemn inferior, depinde doar pt ce il folosesti...

 

 

p.s. cum il cunosc eu pe adi manolovici, n-ar pune mana pe chitara aia!...

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt fan Vai / Satriani, dar shtiu ca modele scumpe JEM sunt din alder.

Cat despre kh, el foloseshte alder (ESP signature) si mahogany (Gibson flying v).

Intr-adevar, modelul cel mai ieftin kh LTD este din basswood.

BCRich are forme ca ciudate (mai ales coarnele alea d la headstock).

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce vrei sa ne convingi ...

S-a zis de n-ori mai sus ca basswood nu e lemn inferior. Uite aici un exemplu de chitara senzationala cu corp din baswood (tei) http://www.ernieball.com/mmonline/specs/in...ments_axis.html

Pretul ei de catalog e $2250

Alte JEM-uri :) gasesti aici cu tot cu specificatii tehnice:

http://www.jemsite.com/jem/spec.htm

Majoritatea merg pe basswood (exista desigur si modele cu alder dar mai putine)

Link to comment
Share on other sites

Modelele BCRich din gama de sus sunt comparabile cu orice chitara din aceeasi gama de pret (500-700 eu).

 

Si ca tot vorbeati de lemn, mie mi'a placut mult cum suna urmatoarea combinatie :

 

Body - Swamp Ash

Neck - Rock Maple (sau Hard Maple - nu mai stiu sigur)

Fretboard - Clear Ebony(fara inlayuri)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.