www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

PC Pentru Studio


Recommended Posts

Sa zicem da vreau sa ma apuc de inregistrari la un nivel semi profi. Pentru treaba asta am nevoie de un calculator. Pentium, AMD ? Ce placa de baza ? Ce placa video (pentru editare video, la un nivel de amator) ? Dar mai ales, ce placa de sunet ?

Probabil ca totul se va trece printr-un mixer (ma refer la microfoane, cu care se capteaza sunetul) si apoi in calculator.

As vrea sa pot trage si mai multe trackuri deodata.

Edited by hihi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ca si PC, cam orice din generatia actuala face fata fara probleme. Eu mi-am luat un Core 2 duo 6300 (cel mai ieftin), si cu 1 G Ram nu vad sa il sufoc prea curind, pt niste proiecte chiar destul de complexe. De Hard disk, iar nu-ti face probleme, toate HD-urile actuale duc fara probleme zeci de trackuri.

 

La placa de sunet optiunile sint extrem de variate. Trebuie sa stii ce vrei. Cite intrari/iesiri simultane, conexiuni digitale, MIDI, preampuri incorporate, chestii de genul asta.

Link to comment
Share on other sites

Care este bugetul pentru partea de placa de sunet? Daca nu aveti deja un mixer, eu zic ca cel mai bine ar merge o combinatie intre o placa de sunet cu intrari ADAT (cea mai potrivita la buget moderat, dar care este o placa de calitate, ar fi E-MU 1212M) si un preamp multiplu cu iesire ADAT, ceva de genul M-Audio Octane - au si alte firme astfel de preampuri, chiar si Behringer (cred ca Cearny are cunostinta de asa ceva, daca imi amintesc bine). Sau, o solutie eleganta ar fi un mixer FireWire de la Mackie, din seria Onyx, cu extensia pentru FireWire montata in el (vezi aici), aceasta din urma fiind rezonabila ca pret comparativ cu varianta placa de sunet cu ADAT + preamp multimplu cu ADAT, dar avind o calitate sporita zic eu. Desi, daca vrei mai mult de 4 preampuri simultan disponibile, tot pe treaba cu preampuri gen Octane e mai bine.

In ce priveste procesorul, ai facut o alegere buna, acum este momentul Intel Dual Core, sub toate aspectele (performanta pentru multimedia si pret).

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Care este bugetul pentru partea de placa de sunet? Daca nu aveti deja un mixer, eu zic ca cel mai bine ar merge o combinatie intre o placa de sunet cu intrari ADAT (cea mai potrivita la buget moderat, dar care este o placa de calitate, ar fi E-MU 1212M) si un preamp multiplu cu iesire ADAT, ceva de genul M-Audio Octane - au si alte firme astfel de preampuri, chiar si Behringer (cred ca Cearny are cunostinta de asa ceva, daca imi amintesc bine). Sau, o solutie eleganta ar fi un mixer FireWire de la Mackie, din seria Onyx, cu extensia pentru FireWire montata in el (vezi aici), aceasta din urma fiind rezonabila ca pret comparativ cu varianta placa de sunet cu ADAT + preamp multimplu cu ADAT, dar avind o calitate sporita zic eu. Desi, daca vrei mai mult de 4 preampuri simultan disponibile, tot pe treaba cu preampuri gen Octane e mai bine.

In ce priveste procesorul, ai facut o alegere buna, acum este momentul Intel Dual Core, sub toate aspectele (performanta pentru multimedia si pret).

Am un mixer, un Behringer 2442 fx pro. Pe live suna bine, la partea de inregistrari nu am incercat. Despre M-Audio Delta 1010 ce imi poti spune ? Este o placa buna ?

Edited by hihi
Link to comment
Share on other sites

Ai direct out pe fiecare canal la mixerul ala, pe conexiuni balansate, deci e pacat sa nu mergi balansat pe tot traseul. Un Delta 1010 (nu versiunea LT, care are conexiuni nebalansate) ar fi foarte bun pentru tine, e o placa de sunet superlativa la toate capitolele si care este foarte ieftina in ultimul timp. Eu as merge relaxat pe 1010, are convertoarele cele mai bune dintre toate produsele M-Audio.

Link to comment
Share on other sites

Ai direct out pe fiecare canal la mixerul ala, pe conexiuni balansate, deci e pacat sa nu mergi balansat pe tot traseul. Un Delta 1010 (nu versiunea LT, care are conexiuni nebalansate) ar fi foarte bun pentru tine, e o placa de sunet superlativa la toate capitolele si care este foarte ieftina in ultimul timp. Eu as merge relaxat pe 1010, are convertoarele cele mai bune dintre toate produsele M-Audio.

Okay. Pe 1010 vroiam si eu sa merg si mi s-a mai spus ca e o placa buna. O intrebare de n00b: ce sunt alea conexiuni balasante ? :)

Link to comment
Share on other sites

"ce sunt alea conexiuni balasante ?"

 

Sint conexiuni destinate a elimina zgomotul care apare pe un cablu din cauza interferentelor electromagnetice exterioare. Sub aspect constructiv, mufa unei conexiuni balansate este identica cu o mufa stereo, dar ea, de fapt, este mono. Asta pentru ca un singur canal trece prin ea, dar acesta este in doua exemplare identice - cite unul pe fiecare fir "cald". Diferenta intre ele este una de faza, de 180 grade. Nu se intelege?

 

Deci, in mixerul tau, iesirea directa de la canalul 1 (spre exemplu) este balansata. Asta inseamna ca un circuit din iesirea respectiva creeaza 2 "exemplare" ale semnalului care vine de la canalul 1, le defazeaza cu 180 grade si le ofera prin mufa pt jack mare (TRS). Semnalul este mono, dar pe un canal al mufei este un exemplar al semnalului, iar pe celalalt un semnal identic, dar defazat cu 180 grade. De aceea mufa, constructiv, este precum cea stereo. Ei bine, legam cu un cablu balansat (stereo), iesirea balansata de la canalul 1 al mixerului cu intrarea balansata de la placa de sunet. Ce se intimpla la intrare? Pai, un circuit de la intrarea in placa de sunet va aduce din nou in faza semnalul copie al celui original, si le va insuma. Obtii exact semnalul sursa, dar cu 6 dB mai puternic, datorita insumarii. Ce rost are asta?

 

Cind insumezi doua semnale identice, intre care exista un defazaj de 180 de grade, cele doua semnale se anuleaza reciproc si rezultatul este nul - no sound at all. De aceea, inainte de a fi insumate de catre intrarea balansata a placii de sunet, cele doua variante identice ale semnalului sursa, originalul si copia, sint aduse din nou in faza, altfel s-ar anula. Dar, prin aducerea in faza, faza copiei este "rotita" inapoi cu 180 de grade de catre intrarea placii de sunet.

Insa, daca sub influenta unei surse de curent, neon, aparat electric, aflate in vecinatatea cablului, pe cablu a aparut un zgomot (intre iesirea din mixer si intrarea in placa de sunet), acest zgomot este indus in doua exemplare identice pe cele doua canale ale cablului (care sint expuse interferentelor electromagnetice in mod identic). Ori, la intrarea in placa de sunet, faza unuia din canale este rotita cu 180 fatza de a celuilalt. Deci, cele doua exemplare ale zgomotului sint defazate cu 180 grade iar apoi insumate - astfel zgomotul dispare.

Semnalul audio util era deja defazat la 180 de grade, de catre iesirea balansata a mixerului, deci el este adus inapoi in faza de intrarea balansata a placii de sunet, iar insumarea nu face decit sa creasca volumul semnalului util. Dar cele doua "exemplare" ale zgomotul erau in faza pe cele doua linii calde ale cablului, si schimbarea fazei intre cele doua exemplare identice de zgomot (cu 180 grade la intrarea in placa de sunet) iar apoi insumarea lor il elimina complet.

 

Sper ca se intelege ceva.

Link to comment
Share on other sites

DualCore...cati mai multi MHz...cat mai mult RAM , HDD cat mai mare si cu Buffer cat mai mare.

 

Pe un P4 /3GHz /1G RAM pui Drumkit From Hell si se screme , nici nu mai merge nimic altceva.

 

Daca mai pui si o orchestra EDIROL a-ti blocheza sistemul.

 

Sunt PC-uri speciale si DualCore plus cu placi inteligente care si ele sunt cate un mic PC specializat pe achizitionare date redare , mixare , prelucrare, producere-sinteza sunet etc...+ un mixer multicanal pe FireWire cu 96KHz/24bit pe 10- 16 canale+ sooft adecvat..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

:)

Me too.

 

Eu in ce am recomandat nu am luat in calcul subiectul instrumentelor virtuale, pt ca pur si simplu nu folosesc si nu ma intereseaza.

Pentru inregistrare si mixare, cu 20 de trackuri, inserturi pe fiecare canal, plus alte efecte soft (chiar si reverburi bune si complicate), un Core2 duo ieftin e mai mult decit suficient.

 

Ginditi-va ca aceste procesoare, aflate acum in gama celor mai ieftine - de tip office, sint mult mai puternice decit cele de top de acum 2-3 ani.

Link to comment
Share on other sites

ca sa tragi tobe ai nevoie de min.10 intrari.Delta1010 are de fapt 8.Modelul de 15 milioane nu e pe stoc la av audiosys,tre sa-l iei de altundeva.Mixerul Bergenbier suna prea prost ca sa faci "inregistrari comerciale",practic daca nu vrei sa tragi instrumente virtuale,cum a zis Karpi,cam orice calculator P4 cu 1G Ram ar fi de ajuns.oricum la toba aia,mixerul Berninger e de ajuns.Sa pui bani deoparte pentr setul de microfoane de tobe,ca minimul absolut e cam 800 de euro

Link to comment
Share on other sites

Hmm Rares, ai punctat bine, da n-ai nevoie de chiar 10 microfoane pentru tobe ce dracu.. :)

Adica se trag decent si cu 4 microfoane, cu 6 e deja bine, iar cu 8 cat ar duce un delta eu zic ca mai mult decat suficient.Problema lui adevarata este cum ai zis setul de tobe... si un set de microfoane, care lasa o gaura considerabila in buget.

Link to comment
Share on other sites

Hmm Rares, ai punctat bine, da n-ai nevoie de chiar 10 microfoane pentru tobe ce dracu.. :)

Adica se trag decent si cu 4 microfoane, cu 6 e deja bine, iar cu 8 cat ar duce un delta eu zic ca mai mult decat suficient.Problema lui adevarata este cum ai zis setul de tobe... si un set de microfoane, care lasa o gaura considerabila in buget.

pai zicea "studio comercial",depinde de perceperea fiecaruia despre ce o inseamna asta,daca el face studio cu toba Amati si mixer Behringer,ce sa mai zic...sa isi ia un set de microfoane T Bone ,pentru tobe,din 200 de euro iese cel mai scump set,care suna decent,nu tre sa dea 300 de euro pe microfonul de toba mare,ca sa-l bage intr-o toba Amati,nu?

iar cele 10 canale,se intampla in felul urmator 1:Toba mare,2:premier fata,3:premier fata de rezonanta,4:fuss-cinel(hi-hat),5:tom1,6:tom2,7:tom4(cazan)8si9atmosfere,asta este setupul minimal,de multe ori se capteaza si toba mare cu 2 microfoane.

cu 4 microfoane nu ai cum,cu 6 e la nivel de demo.Uneori se trage doar cu 2 atmosfere,pe asa numita axa "x-y",dar in acest caz,microfoanele alea doua se apropie la pret mai mult de costul cladirii lui,decat de buget :)

Link to comment
Share on other sites

Onyx 1220 are doar 4, 1620 are 8 (deja incepe sa fie bine) iar 1640 are 16.

ah shit crezusem ca am facut io o gafa si iesirea prin firewire e doar stereo :)

 

lol mie mi-ar ajunge si 1220u, sa masteruiesc io 4 intrari si dupaia sa ma chinui cu mai multe :)

 

@rares 'cu 4 microfoane nu ai cum' - cu putina vointza poti sa faci orice :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Dar nu te astepti sa si poti pretinde bani pentru asta, nu? :)

korrrrekt,daca zici studio comercial e una,iar sa faci ceva cu ce ai,e alta.Am tras si cu multitrack pe caseta audio,care avea 4(patru)canale,mari si late,si Metal HAMMER din Anglia a zis ca e cea mai buna inregistrare de dupa cortina de fier(adica tarile comuniste),iar inregistrarea circula in ziua de azi pe net si nu imi e (foarte)rusine cu ea

Link to comment
Share on other sites

Pai poate-o faci publica, daca drepturile iti dau voie :)

Cat despre 4 nu ai cum, am reusit sa scot un sunet de demo cu un singur microfon pe tobe plasat la 1 metru de tobe :) deci sunt convins ca cu 4-6 ar suna deja bine.Binenteles ai perfecta dreptate din nou cand zici ca nu e la nivel prof.Dar oricum va suna mai bine ca niste tobe sintetizate, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.