www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prima Chitara


Pradak
 Share

Recommended Posts

de mic copil ... bla bla bla ... chitara electrica .. bla bla bla ... a castigat mama la lotto si are bani .. bla bla bla... Sa trecem la subiect: vreau sa imi cumpar o chitara electrica de tip Kelly/Explorer/EX. ati putea sa imi recomandati ceva bun, pana in 1300 lei ?(trebuie sa mentionez ca in principal voi folosi chitara pentru a face cover la formatii gen megadeth, iron maiden, metallica etc) si inainte de a incheia, am cateva intrebari 24 vs 22 frets (avand in vedere ca nu am sa o schimb in viitorul apropiat), ce sunt dozele, care este diferenta dintre doze active sau pasive, cum imi dau seama daca dozele sunt bune, care este cel mai potrivit lemn pentru o chitara (resonanta si duritate) si ce amplifcator (sub 600 de lei) ar merge bine cu chitara?

 

p.s: va rog sa imi scuzati greselile de exprimare - daca sunt - si vreau pareri serios nu raspunsuri gen "am eu de vanzare chitara x"

   O zi buna sa aveti !   :rock:  :rock:

Link to comment
Share on other sites

Dozele active au nevoie de o baterie, deci dau un curent mai mare.

 

Aloca o suma mai mare la amp si ceva mai mica la chitara. 

Evita chitarile cu Floyd-Rose ieftine.

 

Eu as cumpara ceva de genul in locul tau:

https://forums.rgc.ro/topic/92732-ibanez-rg321mh/

https://forums.rgc.ro/topic/107756-amplificator-de-chitara-peavey-bandit-112-transtube/

 

Vezi ce mai zic si colegii.

Numai bine si spor la treaba!


A da, dozele. O doza este o bobina. Cand vibreaza coarda de metal produce o variatie a fluxului magnetic si pe baza inductiei electro-magnetice se creeaza un curent in bobina, care e preluat si dus la amplificator, care, dupa cum zice si numele, il ampifica astfel incat sa poata misca difuzorul. Difuzorul misca aerul si aerul misca timpanul.

Poti citi mai pe lung aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Pickup_%28music_technology%29

 

P.S: Sper sa nu fi gresit ceva, ca am incurcat-o aici

Edited by Mihai Souca
Link to comment
Share on other sites

[...] care este cel mai potrivit lemn pentru o chitara (resonanta si duritate) si ce amplifcator (sub 600 de lei) ar merge bine cu chitara? [...]

 

Cel mai potrivit lemn pentru o chitara este... un amplificator bun! Personal as inversa un pic proportiile. O chitara proasta o pacalesti sa sune bine cu un amp bun, invers e mai greu. Parerea mea!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

am o intrebare, este importanta diferenta de 2 freturi dintre 22 si 24?

 

ii o dilema care tine mai mult doar de "diferenta de 2 freturi", se invarte in jurul scalei instrumentului si ce reprezinta asta.

 

In orice caz, pentru cineva la inceput, 2 taste in plus nu face mare diferenta, cum nici o coarda sau doua.. in plus.

 

Mergi linistit pe orice ti-ai gasi in bugetul tau, in principiu la instrumentele ieftine calitatea e cam aceeasi. 

Link to comment
Share on other sites

Du-te la un magazin de instrumente si incearca acolo sa vezi ce iti place cum suna. Asta e cel mai important, sa-ti placa cum suna.

Ca amplificator poate un Fender Mustang ceva, are 24 de setari predefinite din diverse genuri de muzica. Deci o sa ai de unde alege. Si daca nu iti plac nici una din setari poti sa le modifici cu ajutorul unui PC sau laptop.

Sau, daca ai boxe bune acasa, poti sa iti cumperi o interfata USB, e undeva la 100 de lei, si instalezi software-ul care vine cu ea sau iti iei tu unul de pe net (gen Guitar Rig). Cu aceasta interfata iti poti conecta chitara la PC si cu software-ul poti simula diverse marci de amplificatoare si efecte.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.