www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza Stratocaster


winci
 Share

Recommended Posts

Recent am achizitionat un Fender Stratocaster MIJ 80's (seria E) cu toate componentele originale, doar doza din bridge este schimbata. 

Pe spatele dozei este un nr.: 016730

Doza pare sa fi o doza middle ca in pozitia bridge a trebuit sa-i schimb polaritatea, deci firul negru am lipit pe switch si ceal alb care in mod normal ar trebui sa fie "hot", la masa.

Am masurat impedanta si este 5,94 kΩ.

Va rog, daca cineva are vre-o informatie dupa datele prezentate mai sus si pozele atasate, sa ma ajute la identificarea acestei doze.

Multumesc anticipat!

 

 

post-375-0-42297200-1432319014_thumb.jpgpost-375-0-45718800-1432319017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Luand in considerare stralucirea taieturii polilor, tipul de carcasa si de stantare, tipul firelor de legatura (plastic alb-negru, nu bumbac) si rezistenta ohmica masurata, pare a fi o doza demontata de pe un Fender Stratocaster American Standard (American Series), fabricat dupa anul 2000 (are poli inegali-staggered).

Edited by StratMan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult. 

Ar mai fi o intrebare. Mai este o doza aproape identica cu acelasi  nr.: 016730, dar polii sunt aproape egali, deci nu e staggered si are impedanta 6,13 kOhmi.

Tin sa mentionez ca dozele sunt de pe chitari diferite.

As fi recunoscator daca cineva mi-ar spune, care din cele doua doze, in ce pozitie vine montate. Poate cineva stie, dupa culoarea firelor sau impedanta, bineinteles mai este si polaritatea, dar aceasta doza inca nu este la mine si mai mult nu pot sa spun.

Deci, ce fel de doza este si in ce pozitie vine montata?

Va multumesc.

 

 

post-375-0-07681300-1432533807_thumb.jpgpost-375-0-33616000-1432533807_thumb.jpg

Edited by winci
Link to comment
Share on other sites

    Am si eu un japonez din 86 si are,intr-adevar, alt tip de doze. Sunt tot alnico, firele sunt alb cu negru la toate dozele, polii sunt egali, impedanta 5,95 kohmi si nu au cod de cifre pe spatele carcasei.

    In legatura cu doza de middle: nu este suficient sa ii schimbi doar polaritatea firelor, ci trebuie schimbata si polaritatea magnetilor. Bridge-ul trbuie sa fie la fel cu neck-ul, middle-ul pe invers,adica N-S-N, sau S-N-S

Link to comment
Share on other sites

 

Va multumesc mult. 
Ar mai fi o intrebare. Mai este o doza aproape identica cu acelasi  nr.: 016730, dar polii sunt aproape egali, deci nu e staggered si are impedanta 6,13 kOhmi.
Tin sa mentionez ca dozele sunt de pe chitari diferite.
As fi recunoscator daca cineva mi-ar spune, care din cele doua doze, in ce pozitie vine montate. Poate cineva stie, dupa culoarea firelor sau impedanta, bineinteles mai este si polaritatea, dar aceasta doza inca nu este la mine si mai mult nu pot sa spun.
Deci, ce fel de doza este si in ce pozitie vine montata?
Va multumesc.
 
 

 

pune cele 3 doze fata in fata (poli spre poli), doua cate doua, si o sa vezi ca doua dintre ele se resping intre ele - acestea sunt de neck si bridge. cea de mijloc se va atrage cu fiecare dintre celalalte doua. asta in cazul ca cea de middle este rwrp. se poate identifica cu un aparat de masura si polaritatea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oare este valabil si pentru dozele Lace Sensors, pentru ca pe chitara momentan este montata un set de Lace Sensors, Red in bridge, Silver in middle si Blue in neck. Chitara suna bine, chiar foarte bine, dar am pus fata in fata cu fiecare doza o alta doza si toate se resping. Am incercat cu o alta doze si se atrageau :(

Edited by winci
Link to comment
Share on other sites

Mai am doua doze, despre care nu stiu prea multe. Au fost scoase de pe un Strat MIJ E series (80's), dar nu sunt sigur daca sunt cele originale Japoneze sau au fost schimbate in cursul anilor.

Unul are 5,84 kΩ iar celalalt are 5,83 kΩ. Se atrag intre ei :)

Se vede ca sunt vechi dupa cum s-au ingalbenit cover-urile de la doze.

Poate ca le-as vinde, ca stau degeaba intr-un sertar si poate cineva are nevoie de asa ceva, dar pana nu aflu ce doze sunt sunt, o sa mai stea linistite in sertar.

Cam asa arata:

 

 

post-375-0-18788100-1432569320_thumb.jpgpost-375-0-18116500-1432569323_thumb.jpgpost-375-0-78101500-1432569365_thumb.jpgpost-375-0-91228900-1432569492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Va multumesc mult. 
Ar mai fi o intrebare. Mai este o doza aproape identica cu acelasi  nr.: 016730, dar polii sunt aproape egali, deci nu e staggered si are impedanta 6,13 kOhmi.
Tin sa mentionez ca dozele sunt de pe chitari diferite.
As fi recunoscator daca cineva mi-ar spune, care din cele doua doze, in ce pozitie vine montate. Poate cineva stie, dupa culoarea firelor sau impedanta, bineinteles mai este si polaritatea, dar aceasta doza inca nu este la mine si mai mult nu pot sa spun.
Deci, ce fel de doza este si in ce pozitie vine montata?
Va multumesc.
 
 

 

Despre aceasta doza, daca are cineva informatii ...

Stiu doar ca e middle si cam atat. Poate sa fie si doza asta de pe un American Standard Strat? Dar atunci de ce nu e staggered?

Edited by winci
Link to comment
Share on other sites

 

Stiu doar ca e middle si cam atat. Poate sa fie si doza asta de pe un American Standard Strat? Dar atunci de ce nu e staggered?

 

e middle doar in combinatie cu alte doua doze care au magnetii si polaritatea inversa.

sau e middle doar in setul original cu care vine.

de exemplu daca ai o doza de bridge seymour duncan, intr-un set fender texmex de exemplu merge doar in middle.

cand formezi un set din doze diferite, cateodata chiar de la aceeasi firma, numai prin masuratori le poti pune bine din prima.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Pana in 2000, dozele de pe chitarele Fender Stratocaster Am. Std. (serie lansata prin 1983) aveau polii egali (flat pole pieces).

De altfel, incepand de prin 1974-1975, chitarele Fender Stratocaster au inceput sa fie dotate cu doze cu polii egali. S-a revenit la polii inegali, prin 1981, doar pe seria de American Vintage Stratocaster ('57 si '62).

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.