www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BUZZ FEITEN


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

Each Shelf Nut is precision machined from high quality bone for superb tonal response. Our Lightning Bolt Logo is machined into the top of each Shelf Nut for authenticity.

 

deci asta m-a dat gata. va dati seama ca cea mai mare problema era cum recunoastem daca ne-am luat mendez din ala original. china beware! no way of faking it!!!

ontopic: mie mi se pare ca trebuie sa intri in lemnul griffului ca sa instalezi chestia. poate ne lamureste cineva :)

Link to comment
Share on other sites

Da ... Eu am Buzz Feiten pe o chitara si treaba sta in felu urmator ...

O chitara normala daca o acordezi cu tunerul perfect si ai sa canti powercorduri in pozitie open, sa zicem un La Major , sau un Sol veti observa ca nu prea suna cum trebuie , e un pic fals ... eventual incercati sa cantati riffu de la MoneyTalks ( ACDC) si veti observa ca ceva e in neregula

Sistemul Buzz Feiten schimba pozitia Nutului care face ca , corzile chitarii sa fie foarte putin out of tune , dar in momentul cand prinzi acord se aude perfect . E o perfectiune a imperfectiunii ca sa zic asa ...

Link to comment
Share on other sites

Alex_Strat a explicat cam tot ce se poate spune despre BuzzFeiten.

Eu am vrut sa-mi iau acum citiva ani cand doar ce se inventasera, doar ca atunci erau facute dintr-un rahat de plastic si au aparut multi clienti nemultumiti din cauza asta.

Asa ca am renuntat atunci .... acum insa vad ca sunt mult mai bune calitativ.

Link to comment
Share on other sites

eu una nu inteleg , se construiesc chitare proaste ca dupa acea sa-ti vanda "inventii" care corecteaza.

 

o chitara buna proiectata pentru un anumit timbru ,suna bine cu corzile ptr care a fost proiectata.

 

1---tensiunea si grosimea corzilor precum " unghiul" in care este "franta" coarda da punctele de lungime reala de oscilatie . asa ca avem un calus reglabil (pozitie +inaltime) si punem unul "identic" ca si constructie la headstock si cautam reglajul optim intre inaltimea corzilor fata de freatboard si "buzz-ul" produs de coarda care oscileaza +reglaje

de "punct de inceput" ptr a compensa "urcarea" tonului .

 

In primele pozitii din cauza unui reglaj "prea inalt" este incomod sa canti dar suna curat mai ales la corzile goase ( nu bazaie , nu ating tastele ) dar ridicand corzile tensiunea corzilor apasate in primele pozitii va creste mult si tonul va urca.Acest lucru se "compenseaza" cu un calus reglabil montat la headstock.

 

Ru am la o chitara o "menghina " reglabila ca si inaltime , si ar fi bine sa pot regla si pozitia inceputului corzi.Dar asa trebuie sa reglez din acordajul fin al vibratorului daca am de cantat in primele pozitii , apoi sa fac corectare daca am de cantat pe pozitii mai inalte.Acest lucru al faci in pauza dintre piese la o cantare live, acasa te joci cu acordarea chitarei..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai inteles bine ideea.

Chitara, ca toate instrumentele temperate, este imperfecta. Asta inseamna ca nu poti imparti egal intervalele pe toate corzile. In concluzie e nevoie de sisteme de ajustare individuala pe fiecare coarda. Asa cum exista reglaj de intonatie la bridge, s-a ajuns la concluzia ca ajuta si un reglaj similar la pragus.

Totul tine de nivelul de perfectiune pe care si-l doreste fiecare de la chitara sa.

Link to comment
Share on other sites

se pare ca este o incercare, mai mult sau mai putin reusita, de compensare a unor neajunsuri legate de imperfectiunile intonatiei chitarei. am incercat, dar, nu ma declar unul dintre adeptii ei. :)

o alta varianta, mai este si cea adoptata de frank gambale, la chitara sa yamaha, unde exista niste serpuiri, pe orizontala. ale tastelor 1 si 2 in dreptul corzilor 2 si 3.

Link to comment
Share on other sites

salut! tocmai am primit noua mea chitara Suhr Pro Series, cu BFTS, si pot certifica faptul ca sistemul functioneaza foarte, foarte bine! intonatia este foarte buna oriunde pe grif.

Link to comment
Share on other sites

Fa te rog ai timp si chef un review la chitara ... cu tot cu poze daca poti ...Mersi !!!

 

sigur ca da! cu placere. trebuie mai intai sa imprumut de undeva un aparat digital...

o sa postez, cu siguranta, detalii si aici, si pe forumul meu.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o alternativa gratuita ar fi sa acordati chitara dupa un temperament 'indulcit'. Se gasesc diverse formule pe Net care merita incercate, iar AP Tuner are o functie pentru temperamente alternative.

 

Sa inteleg ca Buzz Feiten e 'inversul' pragusului Earvana - adica suna mai bine cand iei acorduri cu barre etc spre deosebire de Earvana care suna mai bine cand iei acorduri cu corzi libere.

Link to comment
Share on other sites

...........

Totul tine de nivelul de perfectiune pe care si-l doreste fiecare de la chitara sa.

 

E la moda , apoi merg la "lutier" sa le regleze noua achizitie , si pana ajung acasa nu-i mai bun acel reglaj .Multi nici nu aud diferenta de intonatie , dar daca este ceva nou si mai perfect trebuie cumparat ..cea ce nu ar fi rau.

 

Nu vorbesc din auzite ci am patit cu chitaristi , a venit cu chitara sa ai "scot" brumul , bazaitul .Facuta treaba , acordez chitara sa o incercam ,

 

vad ca e falsa octava , iau surubelnita si intre timp explic la om ...iata reglez din calus octava caci e falsa.......la care primesc raspunsul indignat : "...Cum? pai am fost ieri la cutare si am platit $$ ca sa o regleze .Cum ?Adica ma pacalit . am platit degeaba ?

 

Si degeaba i-am explicat cu corzile , intindere , octava , raza de curbura c corzi la punctele de reazam pe calus si pragus .

 

Si nici nu auzea ca-i falsa chitara . Ce-i mai trebe la unul ca acest om , nu stiu ce chitara ,si asa nu aude nu sesizeaza diferenta . Angajeaza un maistru de chitare ? care sa fie langa el si sa-l atentioneze .....ma esti fals......apoi ai regleaza chitara ..ai schimba corzile ....si tot asa ?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o alternativa gratuita ar fi sa acordati chitara dupa un temperament 'indulcit'. Se gasesc diverse formule pe Net care merita incercate, iar AP Tuner are o functie pentru temperamente alternative.

 

Sa inteleg ca Buzz Feiten e 'inversul' pragusului Earvana - adica suna mai bine cand iei acorduri cu barre etc spre deosebire de Earvana care suna mai bine cand iei acorduri cu corzi libere.

 

DAR chitaristul ar trebui sa si "auda" ..!!!!!!!

 

cand ai aud pe uni ce" bend"-uri trag , cat de fals si pe langa timp ...la ce mai trebuie asa ceva ?

 

daca unghiul de "atak" coarda /calus si coarda pragus este " lin" ,diferenta mica de grade " curbura " corzi rezemate este mai "mica"

 

Acum cu chitarele de tip "nou" (de ex. Strat) unde ,pentru economie de material lemnos ,headstock-ul nu est inclinat "lin" ci s-a creat a "scadere de nivel" al planului , se obliga coarda la o coborare abrubpt ,frantura / "curbura" e mai pronuntata .

 

Totodata la vibrator iese coarda, si este franta, la un unghi 90 grade !!! si aicea avem curbura pronuntata la corzile nou montate.

 

La chitarele GibsonLP ( ca si un exemplu de proiectare mai buna) s-a folosit material mai mult fara a economisi , headstockul este inclinat catre spate lin si "lung" ca sa se asigure tensiunea necesara a "fixarii" corzi pe pragus fara a frange prea tare corzile ,la fel, la calus cordarul aduce coarda aproape razant , fara sa franga prea mult coarda .

 

cu corzile libere nu-i problema deoarece nu intervine nici o schimbare , cu cele apasate da ...prin apasare creste tensiunea si tonul urca.

 

Rerzolvare ar fi sa fie corzile cat mai aproape de taste sa nu se schimbe prea mult tensiunea de intindere a corzilor la apasare .

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am pus Buzz Feiten ca sa zic ca am eu Buzz Feiten ..... Am dus chitara la retastat (ea avand taste vintage) si am pus taste stainless steel , care sunt foarte inalte . Evident ca trebuia schimbat Nut-ul , omul m-a intrebat daca vreau Buzz Feiten (atunci am intrebat eu pe forum care e faza ) . Inintial am zis ca nu , dar mi-a zis ca imi face o reducere si diferenta dinte BFST si un alt Nut nu era deloc foarte mare , so ..... why not ?

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.