www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

... :)


Runaway_Girl
 Share

Recommended Posts

Cât de mult poate "trăi" o chitară... ? :) Cunoaşteţi cumva care este cea mai veche chitară din lume ? Se poate să-mi răspundeţi la aceste întrebări.. ? Sper că nu sună prea ciudat sau prea stupid... :unsure:

Întreb aceste lucruri pentru că... N-aş vrea să trebuiască să mă despart niciodată de chitara mea.. N-aş vrea să trebuiască să îmi cumpăr altă chitară.. Nu din motive financiare, ci din motive sentimentale. :)

Link to comment
Share on other sites

:huh:

 

Gurl, pune mâna și frământă griful, coace niște game, croșetează niște note. Și toate întrebările astea ontologice vor dispărea ca date cu fard.

 

Ca să-ți faci o idee ce face (între timp) o colegă de-a noastră de forum, te rog să arunci o privire aici:

https://forums.rgc.ro/topic/96471-a-sonic-journey-by-mike-kidlazy/

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

:huh:

 

Gurl, pune mâna și frământă griful, coace niște game, croșetează niște note. Și toate întrebările astea ontologice vor dispărea ca date cu fard.

 

Ca să-ți faci o idee ce face (între timp) o colegă de-a noastră de forum, te rog să arunci o privire aici:

https://forums.rgc.ro/topic/96471-a-sonic-journey-by-mike-kidlazy/

:) Nu cunosc şi nici nu-mi doresc să cunosc "frământatul" griful-ui, "coacerea" gamelor, "croşetarea" de note şi nici fardurile nu mă interesează, muzica înseamnă cu totul altceva pentru mine. Dar totuşi vă voi mulţumi pentru sfaturi, domnule AddRien, apreciez efortul pe care l-aţi depus pentru a-mi răspunde la umilul şi stupidul meu post. :) Şi îmi cer iertare dacă v-am intrigat/ofensat cu acele întrebări. Pe viitor mă voi abţine de la a posta astfel de întrebări pe acest forum, ca nu cumva să vă intrig/ofensez din nou.

Pace şi seninătate vă urez. :) :) :):flowers:

Edited by Runaway_Girl
Link to comment
Share on other sites

:) Hmm.. După părerea mea, chitara nu e menită să fie "mobilier",. Chitara e cântecul însuşi. Dacă nu are corzi, îi cumpăr corzi, dacă e zgâriată, o lăcuiesc, dacă e roz o vopsesc într-o altă culoare şi dacă e îndoită, o îndrept. :) O chitară fără corzi, zgâriată, îndoită, sau de culoare roz, pentru mine tot chitară rămâne şi o consider şi îndrăgesc ca atare. Dar dacă în starea în care se află, nu o pot folosi pentru cântat, atunci voi face tot ce îmi stă în putinţă să o "vindec". :)


... să o ții ca mobilier?

 

Intr-o zi ai să-ți dorești un instrument mai bun, sau diferit. 

:) Hmm.. După părerea mea, chitara nu e menită să fie "mobilier",. Chitara e cântecul însuşi. Dacă nu are corzi, îi cumpăr corzi, dacă e zgâriată, o lăcuiesc, dacă e roz o vopsesc într-o altă culoare şi dacă e îndoită, o îndrept. :) O chitară fără corzi, zgâriată, îndoită, sau de culoare roz, pentru mine tot chitară rămâne şi o consider şi îndrăgesc ca atare. Dar dacă în starea în care se află, nu o pot folosi pentru cântat, atunci voi face tot ce îmi stă în putinţă să o "vindec". :)


:) Am postat răspunsul de două ori, nu ştiu din ce cauză. Îmi cer iertare. :)

Link to comment
Share on other sites

:) Nu cunosc şi nici nu-mi doresc să cunosc "frământatul" griful-ui, "coacerea" gamelor, "croşetarea" de note şi nici fardurile nu mă interesează, muzica înseamnă cu totul altceva pentru mine. Dar totuşi vă voi mulţumi pentru sfaturi, domnule AddRien, apreciez efortul pe care l-aţi depus pentru a-mi răspunde la umilul şi stupidul meu post. :) Şi îmi cer iertare dacă v-am intrigat/ofensat cu acele întrebări. Pe viitor mă voi abţine de la a posta astfel de întrebări pe acest forum, ca nu cumva să vă intrig/ofensez din nou.

Pace şi seninătate vă urez. :) :) :):flowers:

Mesajul nu a fost unul răutăcios (ironic, recunosc că puțin  :wacko: ), ci de corectură, de a te aduce la studiu. 

Chitara ta nu trăiește momentan. Asta pentru că te uiți la ea în loc în loc să începi să o cunoști. Chitara  e făcută să vibreze nu să fie pusă icoană. Dar, probabil, te-ai uitat deja la The Red Violin, așa că nu mai contează ce tastez eu aici.

Mulțumesc pentru urări, de zece ori asemenea!  :flowers:  :flowers:  :flowers:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mesajul nu a fost unul răutăcios (ironic, recunosc că puțin  :wacko: ), ci de corectură, de a te aduce la studiu. 

Chitara ta nu trăiește momentan. Asta pentru că te uiți la ea în loc în loc să începi să o cunoști. Chitara  e făcută să vibreze nu să fie pusă icoană. Dar, probabil, te-ai uitat deja la The Red Violin, așa că nu mai contează ce tastez eu aici.

Mulțumesc pentru urări, de zece ori asemenea!  :flowers:  :flowers:  :flowers:

:) Mulţumesc. Nu mă uit la chitară, mă uit la ceea ce îmi aduce chitara atunci când exersez acordurile...  Nu studiez chitara, trăiesc împreună cu ea atunci când încerc să învăţ să cânt. Nu văd chitara doar ca pe un instrument, o văd ca pe o lume care se deschide în faţa mea atunci când ating corzile. :)

Edited by Runaway_Girl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) Mulţumesc. Nu mă uit la chitară, mă uit la ceea ce îmi aduce chitara atunci când exersez acordurile...  Nu studiez chitara, trăiesc împreună cu ea atunci când încerc să învăţ să cânt. Nu văd chitara doar ca pe un instrument, o văd ca pe o lume care se deschide în faţa mea atunci când ating corzile. :)

 

Vrei sa iti spun ceva frumoaso?

 

O sa iti treaca, dar sa nu mai spui la nimeni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1-GuitarSalonIntl_FelixSalazar-1860Torre

 

 

2-GuitarSalonIntl_FelixSalazar-1860Torre

 

3-GuitarSalonIntl_FelixSalazar-1860Torre

 

11-GuitarSalonIntl_FelixSalazar-1860Torr

 

 

 

Profit de topic, ca să pun niște imagini - Antonio de Torres (1860). Probabil una dintre primele chitare moderne. Nu prea-și arată vîrsta, ce-i drept.

Mi-nu-na-tă... :) Floricelele de la rozetă sunt lalele ? :)

Vrei sa iti spun ceva frumoaso?

 

O sa iti treaca, dar sa nu mai spui la nimeni.

:) Domnule ADIDAS, nu vă îngrijoraţi, nu voi spune la nimeni ceea ce mi-aţi împărtăşit, dar trebuie să vă înştiinţez că sentimenele mele privitoare la chitară nu îmi vor trece niciodată pentru simplul fapt că ele mă reprezintă în totalitate. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

După mine, nu ar trebui să-ti iubești /placă numai chitara pe care canti ci mai ales instrumentul în sine pentru ca altfel nu poti face performantă.Odată ce evoluezi vei dori să-ti cumperi alte chitari , cu altă performantă, alta culoare, altă formă, la un nivel mai înalt nu tii cont numai de cât iti place sau cat o ai la suflet , se ia mai in serios performanta acesteia. Așa că in concluzie, nu e rău să-ti iubesti chitara ci dimpotrivă dar să nu dai in extrema cealaltă ;) până la urmă sunt niste bucati de lemn, important este ce faci cu bucățile alea de lemn

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.