www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bc Rich Nj Warlock Deluxe


napalmdeaf
 Share

Recommended Posts

Salutare! E prima mea postare pe RGC si sper ca n-am gresit cumva categoria de threaduri de pe forum. Sunt interesat sa cumpar un BC Rich NJ Warlock Deluxe (dupa cum sugeareaza si titlul) si am gasit unul la un pret acceptabil (http://www.thomann.de/gb/bc_rich_nj_warlock_deluxe.htm?sid=45adab6962cc0cd4596d33909dd5c520 linkul aici in caz ca e necesar). Credeti ca e alegerea corecta , considerand ca as dori sa cant exclusiv "metale", sau aveti si alte propuneri? A avut cineva vreo experienta anterioara cu BC Rich si m-ar putea ajuta in sensul asta?

Link to comment
Share on other sites

Salutare! E prima mea postare pe RGC si sper ca n-am gresit cumva categoria de threaduri de pe forum. Sunt interesat sa cumpar un BC Rich NJ Warlock Deluxe (dupa cum sugeareaza si titlul) si am gasit unul la un pret acceptabil (http://www.thomann.de/gb/bc_rich_nj_warlock_deluxe.htm?sid=45adab6962cc0cd4596d33909dd5c520 linkul aici in caz ca e necesar). Credeti ca e alegerea corecta , considerand ca as dori sa cant exclusiv "metale", sau aveti si alte propuneri? A avut cineva vreo experienta anterioara cu BC Rich si m-ar putea ajuta in sensul asta?

 

Nu cred ca te ajuta cu ceva ca dai o caruta de bani pe o chitara.

 

Poti canta metale si pe un Squier HSS la care ii montezi un Seymour Duncan Invader in neck. unde pui ca daca te saturi de metale poti canta si altceva pe un asemenea Squier?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca te ajuta cu ceva ca dai o caruta de bani pe o chitara.

 

Poti canta metale si pe un Squier HSS la care ii montezi un Seymour Duncan Invader in neck. 

Cred ca ai vrut sa spui in bridge :)  Are dreptate ADIDAS, pe o chitara, mai ales pe una electrica dozele fac cam tot sunetul. Daca vrea ii fac un demo cum suna un Squier Bullet HSS cu dozele stock pe metal, va ramane surprins zic eu. Fac si o cumparatie intre un Squier bullet si un Ltd EC-400 daca vrea

Edited by Kibis44
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ai vrut sa spui in bridge :)  Are dreptate ADIDAS, pe o chitara, mai ales pe una electrica dozele fac cam tot sunetul. Daca vrea ii fac un demo cum suna un Squier Bullet HSS cu dozele stock pe metal, va ramane surprins zic eu. Fac si o cumparatie intre un Squier bullet si un Ltd EC-400 daca vrea

 

Dap in bridge. M-am molipsit de la tine. :lol:

 

Doamne feri sa ii pui un Invader in neck. Oricum la un Squier strat se poate pune humbucker si in neck pentru ca in corpul chitari este loc pt humbuckere. cel putin la cele pe care le-am vazut eu.

 

Operatia de modificare cere doar sa se taie plasticul cat sa incapa dozele in pickguard. La nevoie de poate face si un pickguard nou dintr-o tava de plastic care se gaseste cam la orice magazin.

Link to comment
Share on other sites

Si pe Dacie 1300 merge sa ,,pui'' 1,5 tone daca ai un portbagaj deasupra si un carlig de remorca, nu ai nevoie sa cumperi o autoutilitara. Omul vrea metal, s-a orientat pe mahon si doze actie, floyd rose original,jumbo frets iar voi o dati inainte cu wonder squire sau hora iris dar cu doze SD. Daca aveti miocrobul comentarii la orice macar faceti un efort....ptiu ca m-am molipsit.

Edited by Alinator
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si pe Dacie 1300 merge sa ,,pui'' 1,5 tone daca ai un portbagaj deasupra si un carlig de remorca, nu ai nevoie sa cumperi o autoutilitara. Omul vrea metal, s-a orientat pe mahon si doze active iar voi o dati inainte cu squire sau hora iris dar cu doze SD. Daca aveti miocrobul comentarii la orice macar faceti un efort....ptiu ca m-am molipsit.

 

Prietene sunt o roaba de demonstratii pe youtube cu metale cantate pe Squier SSS. Si asta cu lemnul... e cel putin dubioasa.

 

Serios, nu ma apuc acuma sa iti fac demonstratii dar ai niste lacune uriase. Macar nu le expune in public. Lasa sa stii doar tu despre ele.

 

Uite asa un exemplu de metal cantat pe Squier Hello Kitty:

 

 

Niste Squiere care fac metale:

 

https://www.youtube.com/watch?v=yF5nbEDdWs0

 

 

Daca pentru tine efort inseamna sa citesti dumele altora de pe forumuri si sa le reciti apoi la randul tau ca un elev cuminte de clasa a IV-a invata ca sunt care mai si gandesc.

 

Ce ar fi sa faci niste experimente sau macar sa te informezi calumea pe net?

 

Asa de curios, ai facut macar o data un ton de metal? Ai incercat sa vezi diferentele intre diferite doze si diferite pedale?

 

decat sa investesti in chitara mai bine investesti in pedale si ampuri. Cam de acolo vine smecheria cu tonul.

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca,,facand public lacunele mele uriase'' am provocat un raspuns  complet si exemplificat din partea ta, cu care sunt total de acord. Si in viziunea mea in lantul formator de ton suprasaturat, chitara si mai ales lemnul acesteia conteaza mai putin. Pur si simplu omul adulmeca si cerea pareri despre o chitara de aproape 900 de euro si am simtit ca merita un raspuns mai la obiect.  Despre informat...ma straduiesc. Sunt abonat la editiile print de vreo 4 ani la Total Guitar, Guitar Tehniques si Guitarist si am un part time la un magazin local de instrumente muzicale, unde cam fac tonuri de metal, ca asa se vand cel mai usor chitarele pe insula unde locuiesc. Dar pana moare omul tot invata. Imi cer scuze si la cat mai multe raspunsuri complete!

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca,,facand public lacunele mele uriase'' am provocat un raspuns  complet si exemplificat din partea ta, cu care sunt total de acord. Si in viziunea mea in lantul formator de ton suprasaturat, chitara si mai ales lemnul acesteia conteaza mai putin. Pur si simplu omul adulmeca si cerea pareri despre o chitara de aproape 900 de euro si am simtit ca merita un raspuns mai la obiect.  Despre informat...ma straduiesc. Sunt abonat la editiile print de vreo 4 ani la Total Guitar, Guitar Tehniques si Guitarist si am un part time la un magazin local de instrumente muzicale, unde cam fac tonuri de metal, ca asa se vand cel mai usor chitarele pe insula unde locuiesc. Dar pana moare omul tot invata. Imi cer scuze si la cat mai multe raspunsuri complete!

 

In locul tau ii faceam baiatului o oferta pt o "chitara de metale". Erau sanse mari sa vinzi o "chitara de metale".

 

Daca el crede in "chitari de metale" cu adevarat, il doare la basca despre ce am scris noi.

 

Oricum daca faci tonuri de metale sigur stii care e adevarul dar banuiesc ca ai niste interese. Am detectat sarcasmul stai linistit.

 

Spor la vanzarile de "chitari de metale" scumpe.

Link to comment
Share on other sites

 Nu am de ce se il consider client din cauza distantei in primul rand. Daca vrea un instrument de 900 de euro presupun ca are si cu ce sa il puna in valoare, recte amplificator si formatoare de ton. Daca nu.......chiar recomand sa citeasca atent ce ai scris tu. Interesele mele pe de alta parte sunt minime in a convinge sau a vinde ceva. Lucrez la acel magazin din pura placere de a ma juca cu ce apare nou pe piata si nu am rol in vanzari.

Link to comment
Share on other sites

ca  un utilizator de chitara din mahon cu floyd rose ( zero rezistance, de la ibanez ) iti spun ca uneori ma enerveaza tonul... de ce? mi se pare ca are un ton destul de intunecat si nu scot cleanul chiar cum mi l-as dori cateodata,ce sfat ti-as putea da? 1 - la un moment dat o sa realizezi ca vrei putin si din altceva inafara de  metale,deci o chitara versatila ar fi un +  ... al 2lea sfat ar fi sa iti iei un epiphone second mai rasarit,ii pui niste doze high output in bridge ,seymour duncan sh4 sau sh6 si te-ai scos

am auzit cum suna un epiphone de genul asta in acelasi timp cu chitara mea si as fi facut schimb oricand de chitari :)

Link to comment
Share on other sites

@Adidas: Nu vreau sa fiu gica contra, dar, cu exceptia unui singur clip (ala cu axe fx), toate tonurile suna de la ok la jenant. Propunerea de as-si lua un Squier si sa ii schimbe dozele e putin deplasata, zic eu, in conditiile in care omul dispune de suma necesare pentru as-si lua o chitara mai scumpa si, eventual, mai buna (cel putin pentru mecanica mai buna, daca nu pentru lemne, ton etc.) Totusi, daca e incepator, e posibil sa nu aiba nevoie de o chitara de 900e si singura diferenta notabila pentru el ar fi aspectul chitarei.

@Napalmdeaf: Sunt de parere ca este mult mai avantajos sa iti iei o chitara care iti permite sa canti mai multe stiluri, nu doar metal, deoarece gusturile muzicale se schimba si este posibil sa regreti decizia la un moment dat. In orice caz, ca sa fiu in ton cu colegii care au scris mai sus, e foarte important ce folosesti dupa chitara. Daca formatorul tau de ton este un combo cu difuzor de 6', cred ca este de preferat sa investesti intr-un amplificator sau procesor.

Totusi, ce te nemultumeste la chitara actuala de vrei sa iei alta? Poate exista o rezolvare mai putin costisitoare si poti sa pastrezi banii sau sa ii investesti in ceva mai folositor.

Link to comment
Share on other sites

@Napalmdeaf: eu m-as orienta, exact cum a spus si Valeriu, la o chitara cat mai versatila, dar care sa sune cat mai bine pentru genul pe care il vrei tu. De principiu orice cu doze active Seymour Duncan sau EMG suna cat se poate de ok pentru metale, dar sunt si doze pasive foarte apreciate pentru acest gen de muzica: DiMarzio X2N, Seymour Duncan Alternative 8, Invader, sau preferata mea Sentient care imbina intr-un mod stralucit puterea si rautatea necesara pentru metal cu un ton de clean clar si definit. In acelasi timp poate ca ar fi bine sa te gandesti putin si la forma chitarii, o chitara ca si Warlock-ul poate parea cool, dar are o gramada de neajunsuri:, nu gasesti prea usor husa, case etc si tot datorita formei o poti lovi mult mai usor. In plus, daca te saturi de ea nu o vei putea vinde la fel de usor ca si pe una cu forme ceva mai clasice. Mai de parte este perfect valabila treaba cu amplificatorul, daca vei sa canti metale si nu ai unul cu difuzor mare (de preferat 12") mai bine investesti banii in amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca dai 900€ pe o chitara, cred ca esti foarte bun la asta. Si aici intervine chestia aia "daca esti bun, de ce mai intrebi pe formuri in loc sa te duci sa-o iei in mana(chitara, desigur)"
Adica, ai vreun Mesa rect. pe care nu-l poti pune in valoare cu o chitara pana in 400 cel mult 500€?
Parerea mea? Gasesti chestii bune la Jackson,LTD,Kramer si Ibanez pentru care nu tre sa-ti vinzi un rinichi.

LE: Sper sa nu-mi spui ca ai ales-o dupa forma.

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa fii neaparat bun sa dai 900E pe ceva, daca ii ai, si vrei asta, o faci. Nici nu trebuie sa ceri voie pe vre-un forum. 

 

In general lumea e biasata, ba ca unii cu squire altii cu fender. Cand iti iei un fender si dai o suma pe el mai intervine si aspectul de valoare in timp. 

 

In rest struguri, vulpi si miserupisti. 

 

Ca suna la fel un instrument mai ieftin decat unul mai scump, intradevar o dacie te duce la fel de bine la destinatie ca si un mercedes, dar mai conteaza si altceva. 

Edited by Crypto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 intradevar o dacie te duce la fel de bine la destinatie ca si un mercedes, dar mai conteaza si altceva. 

da, consumu'. n-am fost niciodata adeptul exceselor. O chitara scumpa, in mainile oricui, e un exces. dar e greu sa admitem ca nu suntem extraordinari si ca nu avem ce face cu o chitara scumpa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fiecare is ia dupa buget si cat isi permite. Cat despre consum, as plati oricand mai mult sa conduc ceva ce-mi face placere decat ceva care-l privesc strict ca utilitate, dar asta e doar punctul meu de vedere, in final viata e trista fara mici excese de pasiune. 

 

Pe langa asta, cu un instrument bun, nu mai ai cum sa vii cu scuze: "as canta mai bine daca era mai scumpa". 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Cat despre consum, as plati oricand mai mult sa conduc ceva ce-mi face placere decat ceva care-l privesc strict ca utilitate, dar asta e doar punctul meu de vedere, in final viata e trista fara mici excese de pasiune.

Da, totul bine si frumos, dar sa nu picam in extrema avem iPhone 6, dar mancam parizer cu paine; Avem Ferrari, dar il parcam in fata blocului mamei. Cum fac 70% din tara asta. Cum zicea o tanti psiholog la tv(rezumat): daca isi iau un gadget pentru bogatani, se simt si ei mai bine socialmente. E cumva trist si retardat ca unii oameni fac asta. Viata nu trebuie traita pentru obiecte. Obiectele sunt facute tot de oameni.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Da, totul bine si frumos, dar sa nu picam in extrema avem iPhone 6, dar mancam parizer cu paine; Avem Ferrari, dar il parcam in fata blocului mamei. Cum fac 70% din tara asta. Cum zicea o tanti psiholog la tv(rezumat): daca isi iau un gadget pentru bogatani, se simt si ei mai bine socialmente. E cumva trist si retardat ca unii oameni fac asta. Viata nu trebuie traita pentru obiecte. Obiectele sunt facute tot de oameni.

 

pai asta tine si de mentalitate. Eu am inteles ce-ai vrut sa spui, nu stiu daca ai inteles ce-am vrut sa spun prin "daca iti permiti". Asta nu inseamna sa-ti vinzi si hainele de pe tine pentru un obiect de lux. Moderatia e cheie in viata, chiar si micile excese.. daca is moderate. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.