www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Carcasa Amplificator


adrianni
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am nevoie de un bun lucrator cu lemne pentru a-mi construi o carcasa pentru un amp mesa boogie.

In acest moment amp-ul este in carcasa originala full size, mi-ar placea sa il montez intr-o carcasa gen short head.

Vreau o lucratura frumoasa, de calitate, cu un tolex pretentios, etc. Ce mai, calitate boutique.

Platesc cat costa, nu se pune problema, doar sa iasa un lucru frumos.

Se baga cineva? Sau ma sfatuiti sa apelez la constructori de mobilier pe comanda?

Best

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am nevoie de un bun lucrator cu lemne pentru a-mi construi o carcasa pentru un amp mesa boogie.

In acest moment amp-ul este in carcasa originala full size, mi-ar placea sa il montez intr-o carcasa gen short head.

Vreau o lucratura frumoasa, de calitate, cu un tolex pretentios, etc. Ce mai, calitate boutique.

Platesc cat costa, nu se pune problema, doar sa iasa un lucru frumos.

Se baga cineva? Sau ma sfatuiti sa apelez la constructori de mobilier pe comanda?

Best

Sa nu-l faci din PAL. Ori lemn (de preferat ), ori placaj. Altfel ,dupa un timp, vei regreta amarnic .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca e sa comparam placajul cu palul,e aceiasi chestie,la fel se degradeaza in timp (depinde si ce placaj-exista dinala jmecher,dar e mai scump ca o placa de lemn); Acuma depinde ce inseamna "timp" -majoritatea carcaselor sunt facute din pal acoperit cu tolex sau furnir- am vazut destule ampuri sau clape realizate astfel si nu au absolut nimic nici dupa 50 de ani, dar daca le ti in ploaie clar ca se degradeaza.

 

Daca il faci din lemn,nu are sens sa il acoperi - lemnul are frumusetea lui,iar tu vi si il acoperi cu imitatie de piele... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca e sa comparam placajul cu palul,e aceiasi chestie,la fel se degradeaza in timp (depinde si ce placaj-exista dinala jmecher,dar e mai scump ca o placa de lemn); Acuma depinde ce inseamna "timp" -majoritatea carcaselor sunt facute din pal acoperit cu tolex sau furnir- am vazut destule ampuri sau clape realizate astfel si nu au absolut nimic nici dupa 50 de ani, dar daca le ti in ploaie clar ca se degradeaza.

 

Daca il faci din lemn,nu are sens sa il acoperi - lemnul are frumusetea lui,iar tu vi si il acoperi cu imitatie de piele... 

 

 

Sunt de parere ca toata lumea poate sa isi motiveze metodele de fabricatie si motiva in felul lui de ce este mai ok . Dar nu e frumos/civilizat sa fim acizi unii cu altii . 

Link to comment
Share on other sites

Din ceea ce stiu, cele mai multe cutii si incinte pt difuzoare sunt facute din placaj de lemn de paltin sau mesteacan . Mesa Boogie , de exemplu, toate cutiile le confectioneaza din asemenea esente de placaj . Mai construiesc si cutii din lemn de cires (in special combo)  care , intr-adevar , sunt neacoperite .In ambele cazuri , imbinarile se fac printr-o metoda denumita de tamplari ,"nut si feder" . O metoda care nu este chiar "piece of cake" pt ca atat nut-ul cat si feder-ul trebuie sa aiba niste forme cu scopul de a creste rezistenta imbinarii (marginile se reprofileaza,rotunjesc iar locurile imbinarilor sunt afectate) . Dupa care se finiseaza prin mai multe metode iar in final se "matuieste" (o tehnica de finisare cu smirghel deosebit de fin peste un bait transparent neuscat) sau se acopera cu mai multe straturi de lac nytro .  In cazul unui finish matuit , stratul de lac este subtire , doar cu scopul de a proteja . Aceasta tehnica de matuire nu se poate aplica decat pe lemne de esenta mai tare .

Tolex-ul nu este chiar o  imitatie de piele oarecare . Este un material care nu se intinde (decat la caldura) tratat ignifug si foarte rezistent la socuri mecanice,zgarieturi,...etc. Nu degeaba costa aprox. 10 Euro/mp .

Dar daca nu sunt pretentii , binenteles ca se poate folosi orice PAL imbinat prin cuie de metal  si cea mai ordinara imitatie de piele .

Edited by ggg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@adriani, daca nu vrei ceva clasic si banal, poate te intereeseaza something special, dlin lemn natur. mai precis, din zada finlandeza - larice.

e adevarat, costa, dureaza, e arta, priveste atent imbinarile. dar si mesa a ales asta pt modelele anyversary., destul de costisitoare. http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Mark_Series/Mark5SpecialEdition/Mark5SE.html

pana te hotaresti, uite un exemplu al unui prieten, un fender xd champ rehoused, si un viitor dumble super special, combo 2x10.

post-19049-0-15558800-1422140809_thumb.jpg

post-19049-0-83841200-1422140826_thumb.jpg

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Gelu, sa imi zici si mie de unde iei tolex "adevarat" cu 10 Euro/m. Nu glumesc, chiar ma intereseaza daca ai vreo sursa.

Preturile , dupa cum stii , variaza . Daca vrei Marshall Genuine poate  costa si mai mult de 20 Euro .

Pana acum am cumparat din doua locuri  :

https://www.tubesandmore.com/products/grill_cloth_tolex_piping

http://www.tube-town.net/ttstore/Tolex-Grillcloth/Tolex:::111_119.html

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.