www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cursul De Cubase


Recommended Posts

Felicitari! si La Multi Ani 2015 !

 

Excelenta treaba , o munca titanica !!!

 

O sa vizionez toate videourile sa "fur ce nu stiu si ce nu am folosit " deoarece in febra creatiei nu am rabdare de experimentari

asa ca multe functii nu le-am folosit iar altele le-am uitat ...

( ca sa nu mai amintesc ca de la CACKEWALK ->SONAR am trecut la CUBASE  din cauza efectelor si plugin-urilor  VST  ca sa nu ma mai complic cu DirectXsiser si Live Synth ..cu toate ca pianoroll din SONAR  pare mi-se mai OK decat cel din  CUBASE ....asa ca de ani buni dau cu CUBASE dar nu am mai invatat toate posibilitatile  sequencerului (DAW) ce le stiam deja la SONAR .

 

SUGESTII ,Observatii .

De obicei la orice proiect din acesta este bine sa se lucreze in echipa  si fiecare din echipa sa vina cu observatii caci singur este greu .

OK nu se poate sa prezinti toate propietatile si functiile dar unul mi-se pare important de amintit .

 

Ce mi-se pare important ar fi :(  am vizionat doar videourile  cu MIDI si cel cu MONITORIZARE

)

 

Descrierea MONITORIZARE si  ptr MIDI sa  faci un video ptr problemele de aliniere ale diferitelor "soft shynth " sau difertelor tipuri de date MIDI .

Sunt unele tipuri de date MIDI "simple" ce contin  doar o sinfura data al sunetului "cu ADSR si timbrul fix  si eventual efect fix "  sunt alte tipuri de date care contin "toate" caracteristicile  setabile  ,ADSR,EFECT ( reverb , filtre -wah,chorus etc etc  ce sunt integrate in Datele MIDI respective  ) ce se pot "automatiza" ca si "velocity" in fereastra din partea de jos al "pianoroll" Sunetele MIDI simple sunt redate aproape fara "latenta" in schimb cele complexe au nevoie de timp mai lung de "prelucrare " .

Astfel daca ai diferite instrumente virtuale intr-un mix o sa ai decalaje intre canelele cu instrumente diferite .

Exista manual posibilitatea de a face "shift +/- " ca sa aduci canalele in sincron ( chiar si cu canalele audio trebuie aduse in sincron ) .

Trebuie sa aiba ptr aceasta aliniere si ceva automat eu nu am experimentat acum si eu am deja Cubase 5 ,cu fiecare Cubase nou au aparut diferite optiuni noi ce este OK doar ca trebuie descoperite  cea ce necesita ceva timp ..

 

Cand ajungi la multe canale MIDI  si multe efecte  ( chiar grupate ) creste latenta , timpul de prelucrare in PC .Deci aici nu cred ca este vorba de placa de sunet ci de prelucrarea digitala .

Problema nu este la redare aceasta o rezolvi prin "aliniere " ci la inregistrare MIDI , aici este util acel " Direct Monitoring "

Asculti playback canalele deja existente in mix ( care redare papa din timpul de prelucraere al CPU) si canti la "pian " sau "bati la tobe "  din cauza incarcarii sunetul poate venii mai tarziu cea ce te incurca daca timpul de latentza devine  prea mare in acest caz eu folosesc

butonul de "direct monitoring " astfel aud cea ce "bat " cu degetul in sincron  cu playback-ul ,dar si cu sunetul  produs in " realtime " .

 

Acum ar urma cu "Groove Quantise " ..ca sa puna sunetele unde trebuie deoarece acestea din cauza incarcarii CPU pot sa ajunga mai tarziu pe "portativul " al pianoroll .

 

Ar fi si metodele de a scapa de "latenza" pe timpul MIDI RECORD ...prin reducerea numarului de canale active , prin gruparea mai multor canale pe un anumit efect ce poate fi comun ...etc ..

 

Oricat de tare ar fi PC-ul cu incarcarea canalelor multiple cu multe efecte VST si Plugin-uri VST , SF2 playere -synth ,SF2 cu posibilitati dinamice superioare ( cum ar fi si EZDrummer sau Drumkit From Hell  )  etc apar problemelele de latentza ..

 

 

OK deci cred ca si aceste aspecte ar fi utile sa le explici intr-un video ( cand te avanti iarasi in noul an la munca titanica ) deoarece cei mai multi cred o sa-si faca tobele in CUBASE ..( sequencer  nu este numai cu sample-uri de tobe , efectiv si CUBASE este un sequencer ) Mai nou se pot cumpara la ptreturi accesibile "nano Pad " cu care sa "bati tobele "  manual cea ce scurteaza mult din timpul de "programare " la tobe  .

 

Inca odata felicitari si numai laude la munca depusa .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.