www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificatoare Ptr Incepatori.


Nighthinker
 Share

Recommended Posts

Buna,am pus ochiu pe niste amplificatoare de la mcmusic,as avea nevoie de o parere daca merita cumparat vreunu din ele si daca sunt bune de ceva iar daca nu ce alternativa pana la un 2,5 mil gasesc pentru un amplificator. Am mai cantat la chitara acoustica iar acum cand am trecut la electrica am cantat decat off, neavand amplificator si vreau mult sa achizitionez unul zilele astea,mai mult pentru mine nu concerte/show off and such.

 

Am pus in atasament o poza cu amplificatoarele + preturile..

post-22607-0-62695600-1418654383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut. Vezi că ultimul (Ibanez T10U) este pentru acustică după cum şi scrie în descriere, deci nu vei avea decat un clean care s-ar putea să nu-ţi placă cum sună (habar nu am, nu am încercat combinaţia chitara electrică->amp acustică). Cert e că nu vei avea drive/distors, oarecum specific chitării electrice. Despre celelalte nu pot spune decât ce ţi-a zis şi @guitar88. Mergi şi încearcă sau ia în considerare ceva SH eventual aici pe forum. Ca să îţi faci o impresie poţi da un search pe youtube poate găsesti un demo sau ceva Baftă.

Link to comment
Share on other sites

Iar primele doua sunt microamp-uri care sunt putin mai mari decat un pachet de tigari si desi nu le-am incercat am convingerea ca n-au cum sa sune decat prost avand difuzoare de 3 inch si nici 500 de grame cu totul. Eu de exemplu am din aceeasi categorie un Fender care e mai util ca bibelou decat ca amplificator (l-am pozat langa un pix pentru a se observa dimensiunile): http://forums.rgc.ro/topic/28119-poze-cu-amplificatoarele-si-efectele-noastre/?p=852498

 

Cauta ceva second, nu da banii pe el nou pentru ca in cel mai scurt timp vei vrea sa-l vinzi (pentru ca nou la pretul asta n-ai cum sa gasesti ceva bun) si nu vei mai obtine nici jumate din cat ai dat. Plus ca daca-l iei second la aceeasi bani poti ridica putin stacheta dpdv al calitatii.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Cel de 256 lei ar fi ceva , dar nici acela nu este cine stie ce. @Sam acele microamp-uri marshall sunt destul de bune, am vazut pe youtube intr-un video si pe cei de la Slayer cum repetau pe ele, dar ai si tu dreptate ca nu poti sa ai cine stie ce asteptari de la ele. Eu ca daca vrei acuma campara amp-ul de 256 lei . Daca vrei ceva calumea gasesti second niste fender mustang-uri pe aici, dar depasesc cam cu 150 de lei bugetul...

Link to comment
Share on other sites

@Kibis44: Daaaaa, ai dreptate, eu am auzit ca Slayer le folosesc si in concerte...

 

[...] acele microamp-uri marshall sunt destul de bune, am vazut pe youtube intr-un video si pe cei de la Slayer cum repetau pe ele [...]

 

Nu mai amesteca marketingul cu calitatea produsului. Presupunand ca e cum spui, daca aia de la Slayer au luat o caruta de bani de la Marshall sa promoveze niste mizerii, asta nu inseamna ca mizeriile respective sunt si bune de ceva.

 

@Tamer Altintop: Daca tii mortis sa-l iei nou, fa cum ti-a zis Mr Vintage, du-te in magazin si probeaza/asculta. Daca nu te pricepi, ia pe cineva de incredere cu tine si care stie cu ce se mananca un amplificator de chitara desi eu insisit sa te orientezi catre ceva second ca alea sunt toate de nicio culoare.

Edited by sam
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Stii...cand m-am apucat eu de chitara, alegerea ampului parea ceva de "expert-level", ca trebuie sa vina tata mare, nu e asa. Intretimp am realizat ca poti sa ai si Fender deluxe reverb daca ai mainile de carton si urechile de tabla tot degeaba. Asa ca daca esti la inceput ia ceva ieftinut, evetual cu multe efecte pentru experimente. Cele de Vox Valvetronix(ar fi ok ceva cu dif de minimum 10, daca ai bani chiar de 12, le gasesti pe forum second) sunt candidatele ideale. Dupa ce ai ceva cat de cat ok pentru inceput, repetitie, repetitie, repetitie. Bafta si minuni!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

De incercat la magazin este OK daca te pricepi , altfel e totuna .

 

Ampliful cu efecte incorporate este o cheltuiala in plus , daca sunt bani e ok ,,,daca nu sunt bani  ..efectele nu se pot folosi fara ampliful in sine ...si ...cine cara un amplif pe post de efecte pe langa  un amplif de "scena".

 

La magazin nu poti sa apreciezi puterea unui amplif din cauza spatiului redus ...etc

 

In orice caz trebuie incercat cel mai de putere amplif    doar dupa sa incerci din cele mai slabute in wattaj .

Daca auzi doar un amplifd "mic " si 5W ti-se pare enorm de tare , daca insa ai auzit inainte un amplif de putere vei observa diferenta si aci 5W ti-se par a fi radio portativ .cu mp3 player din acele chinezesti ...colorate de mama focului ....

 

 

Este greu de evaluat   si din cauza ca omul aude diferenta  net sesizabila de  3dB ...

addica auzi un amplif ca-i mai "puternic" daca suna cu +3dB mai tare ...cea ce inseamna in putere  Puterea *2...

 

Si mai clar ...doua amplificatoare cu exact acelasi difuzor ... fata de sa zicem un  amplif cu puterea de 20 W   vei auzi ca-i masi "fortzos"  alt amplif de la 40W in sus .

La fel banda de trecere globala prestabilita din fabrica , reglajul individual al  EQ  , gradul de overdrive  da impresii diferite in evaluarea puterii radiate .

 

Difuzorul ...

un amplif cu puterea de  20W cu un difuzor cu SPL 1m/1W de 100 dB  suna mult mai tare decat un amplif cu puterea electrica de 40W dar cu difuzor ce are SPL doar 90dB ...

 

Difuzorul nou are SPL-ul "mare "   , difurile cu magneti de "ferita " ( magnetul acela negru ) i-si pierd din campul magnetic  cu timpul si va scadea SPL-ul ...

asa ca trebuie aleasa o combinatie buna ce sa te serveasca o buna vreme ..si sa nu trebuiasca ca dupa un an doi  sa schimbi toate componentele ( daca merita ...cutia )

 

CNu mai scriu topate concluziile   ....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.