www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Privind Coarda Low E


Wall-E
 Share

Recommended Posts

   Salutare RGC!De vreo doua saptamani si ceva nu ma mai inteleg deloc cu chitara mea (Fender Strat copy,mai exact un VGS Roadcruiser) mai precis cu coarda low E:dupa aproximativ o ora de strumming se rupe.M-am documentat de pe net o groaza,dar tot nu stiu unde e buba,ori la mine,ori la ea.Va descriu toate detaliile si observatiile mele de pana acum:

 

- de o luna m-am apucat de niste lectii de Rythm guitar si cam tot ce tine de Funk.Corzile folosite pana in momentul acela erau de .009 (Earnie Ball) si le aveam de 2 luni.Toate bune si frumoase pana am inceput se lovesc corzile mai repede si cu o forta mai mare.Atunci s-a rupt prima data (de un an si ceva de cand am chitara o singura data am rupt coarda Si);

-am trecut la un alt set de corzi (D`addario),acelasi calibru,aceleasi lectii,aceeasi maniera de cantat,coarda mi se rupe;

-pana folosita a fost una de 1mm grosime,dar cu o textura destul de maleabila;

-zona in care s-a rupt coarda e la fretul 7 sau 8,insa dupa ce am verificat freturile nu am observat nicio margine neslefuita sau alte defectiuni in afara de faptul ca s-au tocit,nu foarte mult,de la cantat;

-saddle-urile sunt verificate si ele,nu au nicio problema,la fel si nut-ul;

-am vibrator flotant (American style cred,cu 2 pivoti de sustinere) si pentru ca nu prea il foloseam si nici nu prea stiu sa il ajustez foarte bine,am ales sa strang suruburile din interior,intinzand arcurile (3 la numar),pana ce vibratorul sta fortat ce-i drept in corpul chitarei,iar bridge-ul sta teapan pe corpul chitarei.Din cate am citit eu,asta ar afecta inclinatia corzilor,ducand la o tensiune mai mare in ele.

-chitara are un defect de fabrica la un pivot de sustinere al bridge-ului,gaura in care sta s-a largit putin (dupa cateva tentative de ajustare s-a ros cavitatea in care sta,iar acum il scot de acolo cu mana foarte usor) si sta inclinat spre corp,parca ar trage cineva de el cum ai trage un cui cu tesla,insa asta nu afecteaza intonatia sau actiunea.

 

In momentul de fata la mine in cap se invart urmatoarele idei:

 

-funk-ul ca stil de interpretare este mai dur si din cauza asta sunt afectate corzile;

-sa trec la corzi de .010 si o pana mai subtire;

-ar trebui sa ajustez vibratorul in pozitia normala,iar apoi sa-l blochez cu o bucata de lemn,pentru a nu afecta tensiunea  corzilor,iar pivotul sa il aduc la inaltimea celuilalt si apoi sa-l lipesc;

-pur si simplu coarda a  fost defecta din fabrica. 

Cu toate acestea fiind scrise,(cred ca am lasat un post de om nebun,insa am vrut sa fiu cat mai explicit cu putinta,) va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti si parerea voastra.

Am atasat si cateva poza cu vibratorul si pivotul defect (in unele imagini l-am ridicat foarte mult  sa vedeti despre ce e vorba).

post-18283-0-89346100-1416929118_thumb.jpg

post-18283-0-20868400-1416929129_thumb.jpg

post-18283-0-26580800-1416929138_thumb.jpg

post-18283-0-11219000-1416929148_thumb.jpg

post-18283-0-46520900-1416929153_thumb.jpg

post-18283-0-58980400-1416929169_thumb.jpg

post-18283-0-99374000-1416929178_thumb.jpg

post-18283-0-00941700-1416929198_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa poze coarda low E pare in regula. Coarda high E (E subtire; Mi subtire) insa pare sa fie cam fara tensiune (probabil rupta)

 

Le zice high si low E dupa sunet, high E-ul avand un sunet mai inalt, nu sunt numite in functie de pozitia lor spatiala in raport cu sus si jos.

Link to comment
Share on other sites

Ai putea spune ca una e mai detensionata decat celelalte :D

Mi-ul subtire este in general coarda care se rupe cel mai des.

Ai spus ca s-a rupt in zona fretului 7 dar prima data unde s-a rupt?

Daca ambele s-au rupt in zona aia, putem ghici ca problema ar fi undeva acolo. Am avut si eu o chitara unde pe fretul 7 corzii La i se turtea sarma care inconjura coarda si pana la urma se rupea (doar invelisul) din ce in ce mai mult, lasand miezul expus.

 

Totusi, in 2 luni cam imbatraneste coarda, Mai ales cele 3 inalte unde apare un oxid negru pe ele. Si s-ar putea sa fi dat tu prea tare. Si totusi, coarda .9 e cam subtire.

 

Se gasesc corzi daddario separate (nu la set) in anumite magazine (senia)

Link to comment
Share on other sites

Nu mai tin minte unde s-a rupt prima data.Stiu ca dupa 2 luni imbatranesc,de aceea nici nu prea am dat atentie prima data.Eu le curat cu carpa dupa fiecare cantare.Insa acum am pus corzile de o saptamana,timp in care le-am rodat.Cum am inceput cu batai mai puternice,s-a rupt.Stiu ca se gasesc la bucata dar platesti cat 3 corzi pe transport,iar la mine in oras e un singur magazin si nici macar ala nu are tot ce trebuie.Inainte de a trece la un calibru mai mare vreau sa aflu mai multe si despre bridge,daca buba vine din bridge-ul flotant,fiindca nu prea cred ca ar fi de la freturi.

Link to comment
Share on other sites

Pentru struming: mana mai usoara, incheietura libera, miscari ample naturale, nu fortate. Si pana mai subtire.

Merge si cu pana mai groasa dar trebuie sa-ti imbunatatesti tehnica.

Deci, o pana subtire iti va salva corzile de acum incolo pana inveti tehnica, apoi poti trece la pana mai groasa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 la ce ţi-a spus George. Plus, dacă forţa cu care loveşti corzile vine din extensia mâinii (din cot) atunci e foarte probabil ca aceasta să fie sursa problemelor. Spun problemelor şi nu problemei pentru că sunt mai multe efecte: dai prea tare pentru că nu ai un control bun asupra forţei cu care loveşti şi rupi corzile, îţi va obosi mâna mai repede, îţi va fi greu să progresezi, nu vei avea lejeritate şi nici dinamică. Te-ai putea orienta cum bine ai zis şi tu către nişte corzi mai groase, un 0.10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ca as face reclama, dar ia corzi Rotosound. Ei pun 2 buc de mi subtire si cand ti se rupe si a doua le schimbi iar pe toate. Si nici nu-s scumpe, eu pe toate chitarile am chiar si pe una cu floyd pe care l-am abuzat si vad ca se tin bine, nu se dezacordeaza, nici nu mi s-a rupt inca niciuna.

Edited by alinu_tau
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci pana la urma sa recapitulam

 

se rupe coarda low E (6) ...de cate ori s-a mai rupt ?

 

Din descriere si din titlu nu prea inteleg  de cate ori s-a intamplat .

 

Daca doar o singura data de aceasta data s-a rupt  pana acum = coarda "defecta" sau ruginita ..poate nu-i  cea ce scrie pe ambalaj ,

 

De la calus ,vibrator, taste  , nut , chei ..nu are cum sa se rupa in pozitia tastei 7 sau oriunde .

 

Daca tastele ar "zgaria" coarda in primul rand se duce stratul matisat ..si se desface ( cum patesc de cand ma stiu cu coarda 3 ( matisata ) de la garnitura de corzi ptr chitara acustica ,,ca apoi sa se rupa  in cateva locuri matisatrea si chiar sa culiseze pe miezul de otel ..hehe .

Deci nu se rupe de la taste ci se duce straturile matisate peste miezul subtire din otel .

 

Miezul este problema ..sau nu a fost "cilindric"  ci era mai sunbtire in pozitia unde s-a rupt sau este din otel prea "casant"   ce nu-i OK ptr corzi .( e ceva cu continutul de carbon ..) 

sau nu este un otel ptr corzi si se oxideaza/rugineste => se decalibreaza si se va rupe in portiunea  mai slaba  ...

sau amandoua probleme la un loc nici otel OK si mai si rugineste ,

Stratul matisat trebuie sa fie rezistent ca sa nu se toceasca prea repede dar sa nu fie prea dur caci toceste tastele ...

Cat despre cum dai cu pana in corzi ..".razant" nu te agatza de coarda  cu pana ci aluneci razant cu "adancimea" cat sa ai soundul bun , mai adanc sa sune mai plin  eventual sa sune usor ciupitura/plescaitul  cu  pana mai razant sa sune usor mai "transparent" si sa nu se auda "plescaitul" penei pe corzi ..

Nu trebuie forta caci esti amplificat cat incape .

In cazul chitarei acustice " unpluged" se lovesc mai tare corzile ca sa se auda dar si in acest caz se cauta acel "sweet spot " intre forta ciupitului / taria sunetului si calitatea acestuia .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Coarda nu mi s-a rupt decat de doua ori,de cand m-am apucat de stilul asta.Din tot ce mi-ati scris pana acum am ajuns la concluzia ca am cam mers pe principiul "mai bine arunc mortu la tine"...ori acum,dupa ce m-ati atentionat,mi-am cam dat seama ca problema vine din mana drepta,nu am pus accent decat pe ritm (1,i,e,a 1,i,e,a),iar ca forta am dat destul de tare in ele.Eu am mai avut corzi de .010,dar imi era greu sa fac benduri,dar acum vad ca le stapanesc si cred ca o sa trec iar la ele.De Rotosound nu am auzit,dar o sa caut.Mi-am luat si  o pana de 0.46,o sa cresc grosimea progresiv.Pana aici am rezolvat,zic eu :D!As mai dori sa ma sfatuiti ce sa fac cu bridge-ul,sa il las tot asa ca in poze,fortat in corp,sau sa incerc sa il mai ajustez,sa slabesc arcurile,iar apoi sa-l blochez cu o bucata de lemn,fiindca din cauza pivotului nu il mai pot ajusta inaltimea cum vreau eu,si am buzz-uri.Cat despre pivot,sa il aduc la inaltimea celui stabil si apoi sa il lipesc (cei de la garantie am impresia ca s-au uitat la el si l-au lasat asa sa stea oblic)?Si daca da,ce sa folosesc: os de iepure,poxilina sau altceva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.