www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat de sus/jos tinem chitara?


Cosu
 Share

Recommended Posts

Voi cum tineti cureaua de la chitara ?

Cum preferati chitara ? Sus cum o tine petrucci sau jos ca hetfield ? (am dat si eu doua exemple celebre :) )

 

Alta chestie pe care am observat-o la clapton mai ales este unghiul facut de chitara. Tipul isi tine chitara formand aproape un unghi drept cu corpul sau. Altii prefera un unghi ceva mai ascutit.

Voi cum gastiti ca trebuie tinuta chitara pentru un stres minim si efect maxim ?

Link to comment
Share on other sites

Pai faptul ca toti o tin atat de diferit inseamna ca nu exista un "cum trebuie tinuta". Raspunsul e cum iti e mai confortabil.

 

Eu personal o tin aproximativ ca Hammett. Din pacate atunci cand cant stand jos ma aplec peste ea si o am aproape la gat, lucru care imi face dificila trecerea dintr-un "mod" in altul.

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

io prefer jos adik sa am mana dreapta intinsa aproape de tot

gen zakk wylde

insa cand vine vb de sweep am dat de draq :)

Link to comment
Share on other sites

Eu unu o tin destul de sus, putin mai jos decat Petrucci si intr-un unghi asemanator, poate putin mai verticala dar oscilez... nu am inca o pozitie fixa (mi-am si schimbat chitara de curand). Scopul e cum a mai zis cineva si cum insista de altfel multi, sa tii chitara astfel incat sa-ti vina la acelasi nivel ca atunci cand o tii pe picior. E adevarat ca nici nu stau f drept cand cant pe asezat pe scaun, tinzand sa ma apropii destul de mult de chitara. Cand cant in picioare, tin chitara putin mai inspre stanga si mai putin in dreptul piciorului drept.

 

Conteaza si ce canti: daca nu vei folosi deschideri mari ale mainii, daca nu folosesti des bareul, poti sa tii chitara mai jos - poate fi chiar mai comfortabil.

Conteaza si ce chitara ai: centru de greutate, cat de mare este corpul, cat de iesit este griful, cum sunt pozitionate punctele de prindere ale curelei. De ex. Jacksonul meu e putin altfel balansat (centrul de greutate este mai mult inspre crosa) decat Reghinul (Strat. like) asa ca dc il tin pe piciorul drept nu prea am cum sa-l tin inclinat la 35-40 grade cum as vrea. Din acest motiv, cand vreau sa ma joc mai mult pe grif, tin chitara intre picioare, adica pe piciorul stang mai bine zis. La fel fac si cu acustica, ca altfel am senzatia ca trebuie sa tin griful orizontal sau chiar inclinat in jos.

Tine putin si de conformatia corpului tau si bineinteles, poate cel mai important lucru este obisnuinta. Billy Sheehan recomanda sa iti gasesti o pozitie fixa a instrumentului, care sa fie aceeasi indiferent daca stai jos sau in picioare si sa ramai fidel acestei pozitii si dimensiunilor instrumentului pe care il folosesti; el de ex. a cantat mult timp pe un Fender Jazzbass parca, dupa care a trecut pe un Yamaha custom facut exact pe tiparul vechiului Fender.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Tin chitara destul de sus si cu cat cant mai repede, cu atat micsorez mai mult unghiul dintre corp si chitara.Cand stau jos, tin chitara in toate felurile...

Link to comment
Share on other sites

Guest wintzy

Eu personal, m-am obishnuit sa tzin kitara mai jos, dar nu exagerat (cam dupa buric) :), shi inclinata cam la 60 grade fataza de corp. Asha m-am obishnuit, mi se pare nashpa sa ma sugrum cu ea, deshi e adevarat ca pt multzi e mult mai confortabil sa o tzina sus, mai ales la solouri de mare viteza.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest fluffyone

Ma mir sincer ca nu a abordat nimeni subiectul Jimmy Page.. Cred ca el e taticul chitarii atarnate..

 

Si ca sa raspund si la interbarea initiala: pozitia buna e cea mai comoda. eu prefer sa-mi tin bassul chiar in dreptul bazinului iar unghiul se modifica mult in timp ce cant pentru ca ma misc de colo colo, mai topai, mai dua din cap. Chitara imi place sa stea mai jos ceva si prefer gatul mai ridicat, dar ce stiu eu, ca doar nus chitarist..

Link to comment
Share on other sites

Guest Brenn

parerea mea e ca un factor important este si lungimea degetelor.. eu o tin destul de sus pt ca nu am degetele prea lungi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io tin chitara cam intre hetfield si petruci ... cand stau jos, o tin ca pe acustica chiar dak am si maini si degete lungi, nu mi se pare comod sa o tin prea jos... plis ca asa am si ma multa viteza in solouri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest JaymzMedicinist

Io mi-am luat chitara electrica alaltaieri si din cate mi-am dat seama o tin asa incat buricu se vede in seaua/curbura superioara a chitarii (nush cum se numeste :) ). Acu s-ar putea sa-mi schimb pozitia cand ma apuc sa invat solouri de MARE viteza, de 3 ani avand acustica d-astea nici macar n-am incercat. Pentru mine conteaza foarte mult si criteriul estetic. Adoca cat de bine arati cu ea de gat. Idolu meu e Hetfield si de multe ori am incercat sa il imit; da la pozitia chitarii chiar n-am reusit, asta si pt ca n-am strapu destul de lung :) Mie-mi place s-o tin destul de la verticala..nu chiar ca Kravitz :) ..da ceva gen Hannemann.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

bine bine, traiesti cum vrei...dar totusi topicul era din 2005. n-ai primit niciun mesaj cand ai dat reply?

 

Unele topicuri pot fi ,,reinviate'', si nu la toate primesti mesajul acela ca este mai vechi de ,,x'' luni :D

 

Eu tin chitara mai sus, nu jos ca un roakăr cool

 

Altii o tin asa chiar:

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Eu o tin cam cum o tine Clapton in poza de mai jos. Cand stau jos o tin aproape orizontala, pe piciorul drept. Clasica la fel, si am fost injurat de multe ori pentru asta....

 

 

Eric_Clapton.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ideal pt. mine e sa fie bridge-ul chitarii chiar sub catarama. Ca sa nu zic altcumva. :lol:

 

Mi-am format mult-prea-bunul obicei ca atunci cand stau jos sa tin chitara intre craci, ca si la clasica, cam pe orice chitara cant.

 

Ce ai spus si tu aplic si eu, imi este foarte comod.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.