www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

7-String Fling!


ShiverMeSideways
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

A venit momentul sa trec si prin lumea 7-String-urilor. Inainte de a sari cu "da' la ce bun 7, pe 6 nu stii sa canti?" e o decizie la care m-am gandit destul de mult si care este strans legata de compozitie si de directia unui proiect muzical (precum si de range-ul solistului).

 

Ideea e ca as vrea sa va cer ajutorul in alegerea unei chitari, in functie de ce experiente aveti cu 7-string-urile mentionate mai jos, precum si a experientei in genere legata de producator, etc.

 

Astfel, aruncand un ochi pe Thomann am observat urmatoarele modele:

* Harley Benton R-457 BK Progressive Series - http://www.thomann.de/ro/harley_benton_r457_bk.htm

* Jackson JS22-7 Dinky SB - http://www.thomann.de/ro/jackson_js22_7_dinky_sb.htm

* ESP LTD M-17 BLK - http://www.thomann.de/ro/esp_ltd_m_17_blk.htm

* Ibanez GRG7221-BKN - http://www.thomann.de/ro/ibanez_grg7221_bkn.htm

 

In primul rand, trebuie sa recunosc ca pretul Harley Benton-ului ma atrage foarte mult. Din cate am inteles, e un producator de chitare destul de urat de lume, iar demo-ul de pe Thomann m-a cam oripilat (suna chiar dezacordat, sau ma inseala urechile), desi am auzit cateva demo-uri mai ok de la diversi pe YouTube. Rationamentul meu fiind ca as putea lua-o si folosi-o timp de un an-doi si apoi sa-mi cumpar un model mai scump si mai bun.

 

Insa, desi nu dispun de multe fonduri, ma gandesc ca as mai putea pune un pic si lua o chitara mai buna, pe care sa ma pot baza poate chiar 5 ani, pana cand se va justifica un 7-String mai "profesional" (a.k.a. mai scump si hopefully, mai bun).

 

Momentan, in afara de HB for price reasons, as tinde spre Jackson sau Ibanez, primul fiindca imi place tonul usor mai subtire si pentru ca sunt obisnuit cu si fan Jackson, iar al doilea pentru experienta pe care o au Ibanez cu 7-string-urile si pentru ca, in genere, chitarile lor sunt foarte lejere la cantat.

 

Dar nu ma pot decide, fiind intr-o postura usor ignoranta.

 

Astfel, va rog sa ma ajutati cu pareri, impresii, injurii, sfaturi.

 

Multumesc mult!

- Dan

Link to comment
Share on other sites

Permite-mi mai intai sa sar cu "da' la ce bun 7, pe 6 nu stii sa canti?"

Am incercat asta recent si nu ma pot abtine sa nu precizez:

Poti sa acordezi o chitara cu 6 corzi astfel incat sa canti joasele care deobicei se canta pe chitara cu 7 corzi. Acordajul e astfel de la coarda cea mai groasa la cea mai subtire : B E A D F# B 

Totusi, corzile devin foarte moi si parca canti pe spaghete, daca nu dai cu grija zbarnaie si sunetul e oarecum inconsistent. Problemele astea se pot ameliora prin achizitionarea unor corzi mai groase sau unei chitari cu 7 corzi, pe care poti canta si E ul subtire. Chestia asta merge bine pe termen scurt cand vrei sa canti vreo 3 cantece care se canta de obicei pe 7 corzi.

Sunt unele trupe care folosesc chitari cu 6 corzi acordate in acordajul asta in loc sa foloseasca chitari cu 7 corzi (Amon Amarth; Eluveitie).

Lasand asta la o parte, nu prea am experienta in chitari cu 7 corzi dar stiu de una la senia care arata fain, e negru mat si are pentagrame peste tot http://www.senia.ro/evl-k47b-bks-chitara-electrica-cort-33045-3 poti sa te duci sa o testezi in magazin.

Cred ca si ibanezul il gasesti la mc music si exista o posibilitate sa gasesti ltd-ul sau jacksonul la Muzica Store si respectiv Guitarshop, unde se vand chitari de la firmele precizate.

Edited by andruºcaiepuraº
Link to comment
Share on other sites

eu am avut si zic Schecter...Damien chiar si Omen, la second-hand gasesti la preturi chiar ok, daca nu vrei sa investesti foarte mult mai bine stai la pescuiala pe forum sau daca ai posibilitatea achizitionarii de pe ebay.de, decat o tristete noua ca si HB...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

un sfat ar fi sa mai strangi ceva bani si sa iei ceva decent macar....dar intotdeauna bugetul dicrteaza si disponibilitatea la efort financiar :D

in acord cu ce zici si tu:  "ma gandesc ca as mai putea pune un pic si lua o chitara mai buna, pe care sa ma pot baza poate chiar 5 ani, pana cand se va justifica un 7-String mai "profesional" (a.k.a. mai scump si hopefully, mai bun)."

argumente pe scurt ar fi :

- cel mai probabil calitatea e ultimul aspect ce il poti mentiona la pretul acesta :-| 

- la cat costa chitarile astea sansele de a recupera ceva din investitia facuta dupa 1-2 ani sunt egale cu 10 % :D

- daca iti plac genuri muzicale ce utilizeaza 7 string si "ai nevoie" totodata in trupa ta, probabilitatea e mare sa "never or rarely go back" :))) si ai dat primii bani total aiurea cum ziceam 

- sunet decent ma indoiesc ca vei avea la banii acestia

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Din proprie experienta iti spun ca am pe un strat (cu scala normala) set de 7 string fara e-ul subtire acordat in DropB (adica Si, Fa# Si Mi Sol# Do#). Si nu sunt spaghete. Dupa reglaje minore, nici nu mai falseaza, si nici tensiunea nu este atat de mare cat sa solicite grifful aiurea. Iar floydul l-am setat aproape la fel.

Pe un alt strat, am un set de acustica 0.11 - 0.52 acordat la fel. No issues there :)

 

Chestia asta m-a scutit de o investitie intr-un 7 string entry level, ca altceva nu prea imi permiteam.

 

Problema e sa iti fortezi creierul sa transpuna in timp real pozitiile acordurilor, si pierzi niste note din registrul superior. Dupa calcule, am decis ca DropB e noul meu standard, si toate chitarile pe care le am sunt acum ori in DropB ori DropB#

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

A venit momentul sa trec si prin lumea 7-String-urilor. Inainte de a sari cu "da' la ce bun 7, pe 6 nu stii sa canti?" e o decizie la care m-am gandit destul de mult si care este strans legata de compozitie si de directia unui proiect muzical (precum si de range-ul solistului).

 

Ideea e ca as vrea sa va cer ajutorul in alegerea unei chitari, in functie de ce experiente aveti cu 7-string-urile mentionate mai jos, precum si a experientei in genere legata de producator, etc.

 

Astfel, aruncand un ochi pe Thomann am observat urmatoarele modele:

* Harley Benton R-457 BK Progressive Series - http://www.thomann.de/ro/harley_benton_r457_bk.htm

* Jackson JS22-7 Dinky SB - http://www.thomann.de/ro/jackson_js22_7_dinky_sb.htm

* ESP LTD M-17 BLK - http://www.thomann.de/ro/esp_ltd_m_17_blk.htm

* Ibanez GRG7221-BKN - http://www.thomann.de/ro/ibanez_grg7221_bkn.htm

 

In primul rand, trebuie sa recunosc ca pretul Harley Benton-ului ma atrage foarte mult. Din cate am inteles, e un producator de chitare destul de urat de lume, iar demo-ul de pe Thomann m-a cam oripilat (suna chiar dezacordat, sau ma inseala urechile), desi am auzit cateva demo-uri mai ok de la diversi pe YouTube. Rationamentul meu fiind ca as putea lua-o si folosi-o timp de un an-doi si apoi sa-mi cumpar un model mai scump si mai bun.

 

Insa, desi nu dispun de multe fonduri, ma gandesc ca as mai putea pune un pic si lua o chitara mai buna, pe care sa ma pot baza poate chiar 5 ani, pana cand se va justifica un 7-String mai "profesional" (a.k.a. mai scump si hopefully, mai bun).

 

Momentan, in afara de HB for price reasons, as tinde spre Jackson sau Ibanez, primul fiindca imi place tonul usor mai subtire si pentru ca sunt obisnuit cu si fan Jackson, iar al doilea pentru experienta pe care o au Ibanez cu 7-string-urile si pentru ca, in genere, chitarile lor sunt foarte lejere la cantat.

 

Dar nu ma pot decide, fiind intr-o postura usor ignoranta.

 

Astfel, va rog sa ma ajutati cu pareri, impresii, injurii, sfaturi.

 

Multumesc mult!

- Dan

 

Exista chitara bariton cu scala mai lunga , daca vrei sound ca lumea .

 

7 corzi ..

daca vrei doar ptr cateva piese    orice rabla de chitara este OK  pui garnitura  fara coarda "1"  si este OK  .

 

Cu diferite grosimi de corzi poti sa exPerimentezi care se potrivesc ca sa poti canta pe "7minus1" corzi  in "acord italian " de ex . sau alt acordaj ptr simplificarea tehnicii de interpretare .( one finger  sau slide ).

 

SOUND ? depinde 90% de procesor , pedale , amplif .difuzor .Un amplif "stil" MESA....  de cel putin 100W cu un dif de 15"( i "compacta ") sau minim 2x12 , ideal ar fi 4x12.

Atentie la amplifurile de chitara acestea de obicei au filtre HP de la 100Hz sau chiar mai sus .in functie de cum vrei sa sune conteaza banda de trecere al amplifului de chitara .Cred ca cel emai moderne unele au mai extinsa banda catre joase .

Amplifurile pe tuburi cu traf de iesire ..traful de ieisre este dimensionat  ptr chitara 100Hz-7KHz cea ce limiteaza unele "sounduri"

 

Chiar acum o saptamana am fost la un concert si "nu am auzit " mai nimic din joasele chitarelor in afara de Strat pe un TwinReverb ,dar si acesta numai in partile moderate . .Asa ca degeaba "SOUND"-ul minunat in pauza daca pe scena in concert ramane NIMIC !

 

Iar cum am scris personal consider ca  ptr o inregistrare sau chiar un turnel de 10 zile  nu merita investitia .doar schimbi corzile la o chitara si este OK .

 

(Vocalist ? deci presupun ca nu canti nu stiu ce muzica neoclasica  , concerte solo - singur pe scena , unde banuiesc ca te ajuta daca ai 7 note una sub alta ca sa nu fii nevoit  sa faci unele salturi de  4 tonuri .pe grif..)

 

Deci nu chitar este problema .

 

Chitara daca este cu 7 corzi poate avea o singura problema MARE ..gatul "ieftin' nu era OK nici ptr 6 corzi ..cum rezista la 7? Asta ar fi o problema  .

Asa ca daca cumperi vezi sa aiba gat din artar "Hard Maple ,quarter sawn" .Vezi ca unii  ii zic "maple neck " si la gatul din paltin , si oricum  exista mai multe feluri de "maple" .

Asa ca daca nu se specifica cklar ce fel de "maple" este treaba devine suspecta !

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Acer_saccharinum

Acer saccharinum, commonly known as silver maple,[2]creek maple, silverleaf maple,[2]soft maple,[2]water maple,[2]swamp maple,[2] or white maple[2]—is a species of maple native to eastern North America in the eastern United States and Canada. It is one of the most common trees in the United States."

"...

Despre lemnele bune  ptr gat de chitara :dar se specifica si care din lemne este OK si ptr corp .

 

http://www.warmoth.com/Guitar/Necks/NeckWoodsPop.aspx

 

Maple, Roasted (Acer saccharum):ptr cei care vor gat nelacuit!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am avut 11 chitari 7 string pana acum, inclusiv doua HB. Sunt un impatimit al 7 string-urilor, iar din 2003 cant exclusiv pe ele.
Parerea mea referitor la orice instrument este ca daca nu tii foarte mult la estetica lui, este mult mai avantajos sa ti-l cumperi un second hand.
Eu ti-as recomanda un Schecter Daimond  seria Omen sau Damien mai vechi, de prin 2000, daca doresti ceva ieftin si bun. Le gasesti la aprox 200 EU Omen-ul si Damien la 250 de EU. Eu mi-am vandut Omen-ul meu la 180 de EU. Sincer sunt chitari pe care te poti baza, comfortabile la gat si iar lemnul nu este deloc rau pe ele, pentru ce bani platesti. Iar cu un Schecter Blackjack, Elite sau Hellraiser esti un level mai sus. Insa iti recomand Schecter-urile mai vechi.
Cu HB este cam loterie. Am avut doua si poti sa faci chitari din ele, caci sunt din solid body, insa trebuie sa pierzi destul de mult timp cu setarea lor. Si am avut un caz pe care pur si simplu nu l-am putut seta. Apoi, sa-ti cumperi un 7 string si cu floyd rose este chiar riscant. Floyd-urile pe 7 stringuri sunt si mai putin stabile decat cele de pe 6 strings si sa mai ai si unul ieftin pe chitara, sincer nu e nici o afacere. Asa ca eu iti recomand fixed bridge.
O alta chestiune: decat sa-ti creezi o impresie prosta despre 7 string guitars avand o chitara proasta in mana dupa care sa-ti formezi o opinie, mai bine sa nu-ti creezi nici una.
Stiu ca multi ma vor injura, insa nu-ti recomand nicicum un Ibanez din seria RG cu corpul din basswood. Da, griful lor este extrem de comfortabil si fast, insa este foarte subtire si nu sustine nicicum sutainul pe corpul ala de basswood, care sincer este destul de prost. Orice doze i-ai pune pe el, suna steril, sec si fara sustain. Am avut multe Ibi-uri de astea in studio si nu prea ai ce sa le faci sa sune...
Sper sa te ajute informatiile. Daca te intereseaza mai multe info, trimite-mi un PM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.