www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Este Un Pedalier?


Alecs99
 Share

Recommended Posts

Am tot auzit in ultimul timp de acest termen "pedalier". Si m-am uitat pe internet la ce se foloseste. De curand voi primi o pedala de chorus iar eu mai am inca un de distors si am gasit pe net mai exact pe mcmusic un pedalier. As vrea sa stiu daca se foloseste doar pentru a fi transportate pedalele sau pentru ce anume este acesta. Linkul cu pedalierul : http://mcmusic.ro/chitare/efecte/kinsman-kupb5-case-pedale-kupb5.html

 

Am observat pe acelasi site ca exista si pedaliere cu alimentare. Dar as vrea sa stiu daca cel de mai sus este doar pentru transport sau merge folosit si pe scena. Va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Mai ales cand ai mai multe pedale, e o adevarata bataie de cap sa le legi de'olalta tot timpul, sa tragi alimentari, etc. De aia iti cumperi un pedalboard unde le tii legate in ordinea in care iti place si o sa ai o pedala mare pe care o bagi in priza si o legi intre chitara si amp. Poate pentru doua pedale nu se merita cheltuiala, dar daca planuiesti sa completezi lotul si cu alte pedale, poti sa incepi sa te documentezi si sa te gandesti la unul. Choose wisely! Bafta

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma mira ca nimeni nu sesiseaza ridicolul situatiei...adica intrebam ce este si la ce serveste un pedalier si ne gandim la cantat pe scena..."Dar as vrea sa stiu daca cel de mai sus este doar pentru transport sau merge folosit si pe scena"...sau poate sunt doar eu cel care gandesc asa, cine stie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Are sens să-ți pui întrebările astea când

  1. Ai mai mult de două pedale.
  2. Le instalezi și dezinstalezi des în diferite locuri.
  3. Trebuie să le transporți în siguranță între aceste locuri.

Când ajungi în circumstanțele în care vei avea nevoie de un pedalier ar trebui să-ți fie mai clar ce ai nevoie: cât de mare, cu capac sau nu, cât de solidă, cu alimentare sau fără etc.

Link to comment
Share on other sites

Am tot auzit in ultimul timp de acest termen "pedalier". Si m-am uitat pe internet la ce se foloseste. De curand voi primi o pedala de chorus iar eu mai am inca un de distors si am gasit pe net mai exact pe mcmusic un pedalier. As vrea sa stiu daca se foloseste doar pentru a fi transportate pedalele sau pentru ce anume este acesta. Linkul cu pedalierul : http://mcmusic.ro/chitare/efecte/kinsman-kupb5-case-pedale-kupb5.html

 

Am observat pe acelasi site ca exista si pedaliere cu alimentare. Dar as vrea sa stiu daca cel de mai sus este doar pentru transport sau merge folosit si pe scena. Va multumesc anticipat.

Daca de fiecare data montezi apoi demontezi toata instalatia pedalelor , tot infigi cablurile in intrari si iesiri precum si cele de alimentare de doua ori "zilnic" ..rezultatul poate fi ,pe langa timpul pierdut , defectarea cablurilor .

Asa, cum zice si @FiveseveN te hotaresti ce este necesar din ce pedale ai ( peste un timp vei avea mai multe pedale . ... )..te hotaresti de ce ai nevoie ptr cantat ...distors , efecte ambientale ..etc etc ...le prinzi pe "pedalboard" , fixezi si cablurile de legatura cat si sursa de alimentare cu firele aferente .

In acest fel ai cablat totul ..ajuns pe o scena sau chiar acasa daca te pui sa inregistrezi /exersezi , ai un jack de intrare ptr chitara si cel de iesire catre amplif/recorder sau casti .Cuplezi la priza sursa de alimentare si poti sa canti .

Ptr transport pedalboard-ul este OK sa aiba un capac ca sa nu fie lovite componentele instalatiei.

 

Dup ce termini de cantat din cateva miscari scoti cablurile pui capacul si totul este gata ptr a depozita sau transporta in siguranta instalatia pana la viitoarea utilizare ...acasa sau ptr scena .

 

Deci este util si acasa si ptr transport .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.