www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

grossman


Guest iust25in
 Share

Recommended Posts

Guest iust25in

m-am hotarat sa iau o chitara d la grosmann..as avea nevoie de niste pareri..dak si-a mai luat cineva d acolo..dak este multumit...fencs

Link to comment
Share on other sites

In seara asta am trecut pe la Manu sa bem o bere si sa mai discutam una alta. Printre altele am avut ocazia sa ma joc pentru cateva clipe cu chitara facuta de Grosman special pentru el. Chitara suna absolut nimicitor si arata ca din poze. M-am mirat si m-am crucit fiind vorba de o chitara facuta de Lutierul G.

Mi s-a parut foarte reusita atat dpdv al finisajului si dotarilor cat si (MAI ALES) al sunetului. Singura mare problema a chitarei este greutatea enorma data de corpul masiv din mahon.

Am auzit in seara asta trei chitare: un Fender YJM Custom Shop , un JEM-7VWH si Grosmanul in discutie. Dupa mintea mea limitata si necunoscatoare ultima din lista suna in zona primelor doua. Nu mai bine, nu mai prost, ci altfel.

Alaturi de mine a fost si colegul forumist Sheriff care poate isi da si el cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Mai mult nu stiu ce as putea adauga fata de ce a zis Cosu; si eu am fost impresionat de calitatile chitarei (in special de cele sonore).

Link to comment
Share on other sites

Bottom line despre chitarile Grosmann :

Din experienta mea extrem de limitata, acestea sunt foare bune dpdv al raprtului calitate/pret, cat si al sunetului.

Deasemenea, domnul Cristi G. este in persoana( = face to face :) ) un om foarte de treaba.

Totusi nu pot nega ca 99% din posturile lui sunt ofensatoare, fara sens, etc.

 

[edit: nu stiu chitara lui Manu, dar cea facuta pentru Balauru' este dementiala(si foarte grea) ]

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Deasemenea, domnul Cristi G. este in persoana un om foarte de treaba.

nu prea a dovedit asta...pana acum....

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Am luat doua chitare, in decursul timpului, de la grosmann: un bass (model sioux) si una solo (custom). sunt f. multumit de amandoua. bassul l-am pus pe un clean si a sunat demential. de fapt, de atunci, n-a mai fost folosit cu nici un efect. n-a mai fost nevoie.

dupa mine, daca-ti iei o chitara de la grosmann, iti recomand un custom. sau, ma rog, exista si o varianta de "semi-custom" (adica iti alegi griful corpul, hardware-ul din cele preexistente). astea doua categorii suna de vis, ti le recomand. cele low-end, vezi si tu, doar daca n-ai bani nici sa treci strada...

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu
In seara asta am trecut pe la Manu sa bem o bere si sa mai discutam una alta. Printre altele am avut ocazia sa ma joc pentru cateva clipe cu chitara facuta de Grosman special pentru el. Chitara suna absolut nimicitor si arata ca din poze. M-am mirat si m-am crucit fiind vorba de o chitara facuta de Lutierul G.

Mi s-a parut foarte reusita atat dpdv al finisajului si dotarilor cat si (MAI ALES) al sunetului. Singura mare problema a chitarei este greutatea enorma data de corpul masiv din mahon.

Am auzit in seara asta trei chitare: un Fender YJM Custom Shop , un JEM-7VWH si Grosmanul in discutie. Dupa mintea mea limitata si necunoscatoare ultima din lista suna in zona primelor doua. Nu mai bine, nu mai prost, ci altfel.

Alaturi de mine a fost si colegul forumist Sheriff care poate isi da si el cu parerea.

daca te cunosti cu Balaurul ... treci pe la el intr-o zi si pune mana pe chitara facuta tot de G. pt. el. Vei ramane la fel de uimit.

Link to comment
Share on other sites

:) ... nu incepeti iar, va rog eu :)

Nu incep nimic. E pura curiozitate. Din cate spun Cosu si Sheriff (pe care am avut onoarea sa-i cunosc personal :) ), domnul G. face custom-uri foarte misto si doar vroiam sa stiu cat ar costa.

 

"Stati linistiti la locurili voastre."

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Chitara a fost endorsment :) Un model "de serie" parca era pe la 1800 (?) de euro, dar e doar o vaga amintire, s-ar putea sa gresesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pt dl Grosmann, daca imi permiteti:

 

1. astept de nu stiu cand preturi la chitarile Music Man (pe site) - ca o mica paranteza nu ar strica nici la cele Kramer

 

2. am inteles ca sunteti importatorul oficial Ernie Ball. RPS nu aduceti (pret eventual)? nu am vazut in lista de produse.

 

3. am incercat de "n" ori (pana m-am plictisit si m-am lasat pagubas) sa trimit intrebari la rubrica speciala, si de fiecare data mi se returna mesajul "adresa de mail eronata/incorecta", sau ceva de genul. lucru complet fals. nu stiu daca e vina programatorului sau altceva, dar e bine sa remediati si acest aspect.

 

4. ca nota generala, imaginile de pe site sunt de cea mai proasta calitate. daca tot sunt atatea produse pe care le importati oficial, macar pt acelea cred ca se gaseste suport din partea producatorilor pt niste poze mai de Domne Ajuta. iar thumbnails-urile recomand sa fie facute separat, nu de un algoritm, de unde si calitatea f proasta dupa redimensionare.

 

5. inteleg ca exista si un magazin/punct de desfacere. de ce la contact nu apare si adresa acestui magazin, nr de tel, o mica harta etc.?

 

ps: si o ultima intrebare, acum dupa intrarea in ue :) , se vor putea face la comanda chitari lefthanded?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Ma tem ca nenea Cristi nu mai e pe forum. S-ar putea sa dai de numarul domniei-sale cu un search...si, a propos, I'm with you where those complaints are involved. Parca adresa magazinului era...si dadea si un punct de reper.

Link to comment
Share on other sites

E o firma destul de buna la raportul dintre calitate si pret. Tocmai mi-a sosit Grosmann Strat-ul, si nu sunt dezamagit de el, cu toate ca unele mici greseli se observa daca esti atent la fiecare detaliu.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat o chitara de la Grosmann (una ieftina, 3.5 mil). E ok, dar se observa scapari la finisare. Deocamdata nu ma pot pronunta pentru ca nu am avut timp suficient ca sa o exploatez. Nu e nici setata corect, iar dozele (schimbate de mine, Fender Noiseless Hot) par a avea o problema de gain (prea slab pentru ce ma asteptam eu) care le face sa sune pulsatoriu.

 

Depinde la ce te astepti, dar la 3.5 mil nu iti face asteptari prea mari. Pur si simplu nu se poate.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am fost cu un prieten si si-a luat un Strat Sunburst.Dozele suna decent, nu au zgomot de fond.

Finisaj ingrijit, bun.Griff comod.

 

Ce ti-ai mai putea dori de la o chitara de 4.5 milioane?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

pt cei care vor sa cumpere si chitari low-end de la grosmann, a adus niste chitari "talent" care cica sunt o subdivizie de-a gibson. le-am incercat si suna ok la banii astia - 6.000.000. oricum nici nu se compara cu un behringer sau o alta scula din serie...

 

pentru cei care vor un medium-end - am testat si doua chitari kramer - tot din divizia gibson. sunt foarte agresive, sunt, zic eu mai bune ca ibanezurile RG

 

totusi, gibson ramane gibson, chiar daca au diverse divizii prin china si koreea...

Link to comment
Share on other sites

Chitarile chitari, dar mie mi s-a parut demential bassul ala hollow-body (Grosmann Hollow) ,,, il are in magazin si zicea ca nu s-a reapucat de lucru la el... vreo comanda refuzata, ceva ?

Ca lumea bass... mare si dur... nu stiu si cum suna

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.