www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionare Chitara


Recommended Posts

Am in vedere achizitionarea unei chitari, cu buget ceva mai restrans. Pana acum am dat peste vreo doua seturi destul de bune (zic eu), dar pe care totusi nu mi le-as lua, chiar daca sunt incepator, deoarece as prefera un echipament mai bun.

 

Seturile sunt:

http://www.guitarshop.ro/set-chitara-epiphone-les-paul-performance-pack_p3275.html

http://www.thomann.de/ro/fender_sq_affinity_strat_set_fm10g_bs.htm?sid=b20d61e05ef6fd75dda9c6a79497a6af

 

Din cate am inteles, amplificatoarele nu sunt grozave, nu e recomandat sa fie folosite si in concerte, asa ca am mai facut niste cautari si am dat peste un model pe care-l aveam in minte de ceva vreme:

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-epiphone-sg-special_p744.html

 

Ca amplificator, eu am pus ochii pe urmatoarele doua. Nu stiu daca merge sa fie folosite cu modelul acesta de chitara. As dori niste recomandari daca nu se potrivesc; un amp puternic de minim 50watts si, in caz ca Epiphone-ul nu-i bun pentru post-punk, kraut/prog-rock, sau psychedelic rock [nu imi vin in minte momentan chitaristi din genurile respective care sa-l fi folosit], un alt model (mai) potrivit. Am un buget de 1500 de lei, momentan nu pot sa il maresc.

 

http://www.guitarshop.ro/boxa-blackstar-ht-112-speaker-cabinet_p2475.html

http://www.guitarshop.ro/amplificator-chitara-fender-super-champ-sc112-cabinet-80w_p2050.html

 

De asemenea sunt curios cat de bune/rezistente sunt alegerile mele pentru concerte si repetitii mai lungi, pe viitor, pana fac rost de bani si reusesc sa iau scule mult mai bune.

 

Multumesc anticipat!

Edited by Teh Crimson King
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te bagi pe setul acela Epiphone. Pare bun de inceput.
Sau,ai putea cauta pe forum chitara de vreo 1000 lei,sa te uiti la setup-ul chitarii,si sunt convins ca de 1500 lei ai putea sa te faci cu o chitara mult mai buna decat aceea. Si iti raman 500 de lei din care pot sa-ti fac eu rost de un Marshall la 100 euro. Daca te intereseaza amplificatorul,astept mesajul tau pe PM.
Eu cum as face : As cauta pe forum o chitara,m-as uita la review-uri si cum suna si vei iesii mult mai bine.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pe viitor iti va trebuii alta,cu un sound mai clar si mai frumos,pe placul tau.

De ce ai presupune că respectivul Epi nu-i deja clar, frumos și pe placul lui?

Crimsoane, în genurile ce le-ai menționat se folosesc multe efecte (pt. distorsiune/texturale și ambientale/spațiale), și particularitățile chitarei devin mai puțin importante. Din ce s-a discutat până acum, Epi-ul poate fi mai util pentru că are humbuckers, dar restul setului sunt bani irosiți. Sigur găsești o chitară similară și mai convenabilă la mica publicitate, cu puțină răbdare și interes.

Iar dintre amplificatoare, Mustang-ul e OK pentru că include mai multe efecte și are un difuzor rezonabil. Dar nu e singura opțiune de acest gen.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ca incepator parerea mea este sa te axezi pe o chitara cu bridge fix, ceea ce au cele doua Epiphone.

o chitara cu floyd rose iti va da batai de cap la schimbul de corzi sau modificare acordaje frecvent.


ti-as recomanda pentru inceput sa incerci un procesor cu iesire pe casti, dar vad ca ai ridicat problema concertelor si repetitii lungi, deci esti pus pe fapte mari.

Link to comment
Share on other sites

ceva din start care sa te multumeasca nu o sa gasesti, indiferent daca te intretii sau nu singur.

daca o sa cumperi o chitara buna la toate, dupa un timp o sa vrei sa exceleze la un capitol si o sa vrei sa o schimbi. la fel si cu ampul sau procesorul.

iar preferinta unuia sau altuia tie este posibil sa nu iti placa, indiferent cate review-uri vezi pe youtube.

eu am schimbat multe pedale pana am gasit una care imi place si este foarte versatila, insa la care mi-a displacut in review-urile de pe youtube si vice-versa.

deci, ca si recomandare personala: cauta o chitara cu bridge fix (Epiphone sunt okay, cauta pe forum, gasesti sigur ceva foarte atractiv) + procesor cu iesire pe casti (este de vanzare pe forum un Zoom G1N la un pret okay si care face multe lucruri). in configuratia asta poti exersa linistit fara sa deranjezi pe nimeni si iti poti forma o ideie despre ce vrei pe viitor, si nici nu bagi bani prea multi.

Link to comment
Share on other sites

Squier....singurele chitare la banii aia care merita.

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-squier-affinity-stratocaster_p38.html

Gasesti si second hand pe aici pe forum, avea userul sam un Strat Affinity la un pret avantajos.

Ca amplificator, mai bine nu te grabesti, canti prin soft la inceput pana te dezmeticesti ce vrei de la respectiva chitara. Inca un motiv pentru care ti-am recomandat configuratia de strat: le cam face pe toate(e cam singura care suna bine pe orice) si e o chitara comoda pentru inceput.

 

Amplificator de minimum 50W??? cred ca nu stii ce inseamna asta. :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

pune-ti ideile in ordine:

 

1) cati bani esti dispus sa dai

2) ce muzica vrei sa canti

3) ce forma de chitara te atrage

 

iar apoi noi putem veni cu sugestii (fara SH-urile voastre va rog, sunt satul de oameni care nu pierd nicio ocazie de a baga pe gat incepatorilor chitarele pe care le au ei la vanzare cand acestia intreaba ce sa-si ia din magazin)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bun.

 

1. Bugetul l-am mentionat deja, 1500, chiar 1650.

2. Sunt interesat de prog-rock (ex: King Crimson), psychedelic rock (ex: Jefferson Airplane), krautrock (ex: Can) si post-punk (ex: Joy Division).

3. Ca forma cel mai mult ma atrag Strat-urile.

Edited by Teh Crimson King
Link to comment
Share on other sites

Crimson:

 

1. Vezi ce zice Mr Vintage mai sus. Zice tare bine.

2. Cat de tare se aude ampul nu depinde doar de numarul de wati scris pe el. Difuzoarele-s importante, de asemenea. Pentru apartament probabil ca 0,5 - 1 W e mai mult decat iti trebuie. Pentru concert e o discutie imens complicata, care depinde intai de sonorizarea salii, a scenei, de echipamentul colegilor si abia dupa aia de ce ai tu chef sa cari.

3. La chitara as adauga ca e important intai sa fie decenta si apoi sa-ti si placa. Degeaba-ti place daca are gatul stramb sau tastele mancate, si degeaba e setata "de competitie" daca ti-e greata sa te uiti la ea si s-o canti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.