www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Bridge Stratocaster


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

OK si cat timp ti coarda 6 in acest bend "adanc" ?

 

ce corzi folosesti ?

 

Strat-ul /vibratorul etc. au fost "dimensionate" ptr corzi 10 sau 11 ..in cazul corzilor mai subtiri se comporta cum poate , inclusiv dozele vintage nu se potrivesc la corzi prea subtiri ...dar ...cantam cu ce avem pana ajungem super vedete si primim cadou de la firme scule doar sa le promovam ...

Oricum este OK ...coarda 6 urca in bend iar celelalte coboara usor ...=>rezulta un "detuning" ce da armonice ! ..caci din aceasta cauza "vibram" ..adica sa imbogatim tonul ...in jurul tonului de baza apar armonice in "detuning" ce dau un sound bogat ...

 

acelasi lucru se poate realiza si cu linii de intarziere analogice sau digitale ce dau efect de vibrato/chorus...

 

asa ca nu vad nici o problema .

oricum o sa fii de multe ori mai fals de corzi vechi.=> intonatie nasoala si va trebui sa canti live ,eventual daca ai treci la alta chitara . Acasa schimbi corzile ...iar daca crezi ca de la bend alta coarda este prea falsa ,,,mai domolesti benduirea ..regandesti timingul ...inregistrezi separat ...si alte d'astea...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dar de ce sa stearga, abia vad ca se incing "experimentatii". Stii cum e? e ca si cum un culturist invata pe cineva aleatoriu cum sa se lege la sireturi. Pentru ca, nu-i asa? Alt om aleatoriu nu i-ar putea explica niciodata cum se poate cineva lega la sireturi, iti trebuie un culturist. Taci tu, om aleatoriu! Ce stii tu? Stiu eu ca am 3 oaie.

 

Omul pusese o intrebare simpla la care ati raspuns cu raspunsuri diverse si "stai domle ca nu e chiar asa", adevarul e ca e foarte greu sa setezi un bridge...am auzit ca nici macar lutierii de la fender custom shop nu reusesc sa-l seteze, va dati seama ce munca dumnezeiasca trebuie depusa.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

de aceea se numeste SYNCHRONIZED TREMOLO, tocmai pt. ca realizeaza acest gen de dezacordare CONCOMITENTA a tuturor notelor iar aceasta sensibilitate excesiva a ansamblului vibratorului, pe care o reclama initiatorul topicului, este datorata tocmai nerealizarii echilibrarii adecvate a tensiunii intre arcuri si corzi.

in concluzie, este vorba doar despre SETARE, nu despre ACORDARE. cu tot respectul, dar daca tu pui problema atat de vehement, inseamna ca nu ai inteles nimic din explicatiile anterioare, date de mine.

SYNCHRONIZED TREMOLO

Toata stima , doar ma tot gandeam si eu ce o fi cu acel SYNCHRONIZED

Nu am citit niciunde doar cautam o exlicatie logica ...shynchronized ...in engleza se refera la tot felul de "interactiuni"...vezi sincronizarea telefonului cu PC-ul ...ce de fapt este doar o interfatare ...

Vazand aceste "expresii" englezesti eu cred ca SYNCHRONIZED TREMOLO se refera la faptul ca bridge-ul nu este fix ( ca si la bixby) si corzile nu se "freaca" de calus astfel au viata mai lunga ....adica se misca in "sincron " bridge-ul cu vibratorul ...ce de fapt fac corp comun .ce actioneaza in sincron .

 

Poate nu aceasta ar fi explicatia "originala " cu termenul folosit in limba engleza dar mi-se pare una logica .

 

In lregatura cu " vibrator" ce face "slide" fara sa se dezacordeze intervalele dintre corzi ar fi cel "Steinberger" unde se poate spune ca "bend-ul" este in "sincron" dupa expresia englezeasca .

 

In legatura cu problema din topic ..rezolvarea a mai fost discutata ...se blocheaza vibratorul daca deranjeaza slide-ul in "contratimp" ( urci un ton pe o coarda celelalte coboara ...deci nu cred ca ar fi sincron ...eventual "sincron in contratimp"..

Deci cel mai simplu se bocheaza blocul de sustain cu o bucata de lemn .

 

Dar cum "vibratorul " este denumit oficial drept "tremolo" cine stie la ce se refera acel SYNCHRONIZED . la tremolo in nici un caz caci de fapt se face Vibrato.

D fapt nu conteaza doar este un fapt interesant sa numesti Vibrato -Tremolo si inca si sincronizat ...LOL ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De fapt synchronized e doar un cuvant fancy la care ei se gandeau cand l-au creat: "bai cum sa-l numim sa para complicat si incredibil. Stiu! synchronized tremolo system! si inversam si in ampuri numele circuitul de tremolo in vibrato! They'll never know what hit 'em!" lol.

Daca ar avea intr-adevar legatura cu ceva(desi eu nu cred), ar fi cu ce a zis karpi mai sus. Detuningul corzilor e doar un efect secundar al intregului sistem, nu atat de important si util incat sa-l treci in titlu. Ca daca e sa o iei asa, si la bigsby se intampla acelasi lucru, dar mult mai subtil.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.