www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pushpull poti


Arthur
 Share

Recommended Posts

Am o ghitarã echipatã cu douã humbuckere Dimarzio (Paf Pro-bridge ºi Paf Joe-neck), cuplate la douã potențiometre (ton ºi vol.) ºi la un switch cu 3 poziții. Aº vrea sã cumpãr ºi sã montez în locul potențiometrului simplu, un potențiometru cu splitare (pt. ton de single-coil), dar nu sînt sigur dacã meritã sau nu acest upgrade, aºa cã aº vrea sã ºtiu niºte opinii de la cei care au o configurație similarã (H-H ºi poti cu splitter).

 

Orice opinie e bine venitã! :)

Edited by B.K.Arthur
Link to comment
Share on other sites

Eu am o chestie similara facuta pe Epiul meu. Spun similara pentru ca splitarea la mine nu se face prin push-pull ci au fost eliminate capacitatoarele ( cred ca asta e termenu in trad aprox. in romina) si dozele sint legate in asa fel incit atunci cind potentiometrul de ton este dat la 0 pe oricare din doze, ea se spliteaza.

Sunetul se modifica intradevar ( eu il folosesc citeodata la acorduri unde am nevoie de un ton similar de strat) insa nu suna 100% ca un single coil. Oricum sint tonuri folosibile si suna bine pe clean(pierzi un pic de prezenta si volum)+ stupoarea din ochii tuturor referitor la sunetu de humbucker :) .

 

Nu ma intreba chestii tehnice( visavis de cum sint legate) ca habar nu am.

Link to comment
Share on other sites

Am avut pe mana un Kramer care avea doua microswitchuri pentru coilsplitting si era foarte util pentru tonurile de clean.

E cu dus si intors pentru ca e foarte posibil ca investitia sa nu te satisfaca(adica dozele splitate sa nu sune pe cat de bine suna niste single coiluri).

 

pretul a doua potentiometre e destul de mic si montajul lor e facil. Practic nu te costa prea mult sa experimentezi.

Link to comment
Share on other sites

Am avut pe mana un Kramer care avea doua microswitchuri pentru coilsplitting si era foarte util pentru tonurile de clean.

E cu dus si intors pentru ca e foarte posibil ca investitia sa nu te satisfaca(adica dozele splitate sa nu sune pe cat de bine suna niste single coiluri).

 

pretul a doua potentiometre e destul de mic si montajul lor e facil. Practic nu te costa prea mult sa experimentezi.

 

 

Microswitch-uri nu am plan sã montez, pt. cã ar necesita gãuri suplimentare în corpul ghitãrii ºi nu e cazul la un custom shop sã te-apuci sã-l ,,mutilezi''. Eu mã gândeam la ceva de genul Di Marzio EP1201PP Push Pull Poti, 500kohm, sau Göldo Push/Pull Poti 500Kohm Push/Pull Poti. Poate depinde ºi de cât de bine se preteazã humbucker-ul respectiv la splittare ... :):)

 

Estebe î-ți muțumesc ºi ție pt. reply.

Edited by B.K.Arthur
Link to comment
Share on other sites

de obicei pe pozitiile 1+2 .... , 2 ,.... 2+3 dozele sunt legate single coil ( ma refer la HSH )

 

Ca sa ai si pe pozitia 1 si 2 trebuie sa elimini una din bobine , eu am facut la Hohner LP prin legarea la masa a punctului de legatura a celor doua bobine din doze cu un mic comutatot montat sub pickguard si nu am gaurit chitara .

 

Un potmetru cu switch costa vre-o 600000 lei bani ce nu meerita ( nu ai nici o garantie ca primesti un potmetyru profi cu un switch profi si te trezesti ca are zgomot , nu mai comuta switchul ...cel mai bine este cu un microswitch basculant , ieftin si bun .Atentie la gaurirea corpului sa nu crape lacul ...etc)

 

Suna bine ,splitate, dozele , suna ca un singlecoil cu magnet de ferita , caci asta sunt nu au magneti alnico, asa ca nu va asteptati la sunet de Strat , este foarte folosibil tonul.Bineinteles ca scade volumul DAR prezenta creste deoareca apar inaltele care sunt filtrate in configuratia humbucker.Si trebuie sa canti , pe langa volum si pe alt reglaj de ton la mixer , ewfect , statie !!! , nu ai cum sa ai sunet bun cu reglajul de ton si volumul pentru humbucker.

 

Conteaza care din bobine o faci activa !!! mai ales la doza bridge.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut urmatoarea miscare pe una din chitarile mele.

Am renuntat la pot de ton (e cineva care foloseste de fapt acel pot ? :) )si am aplicat la una din doze modificarea de "split dial" de pe siteul SD.

http://www.seymourduncan.com/support/sum96tip.shtml

 

In acest fel reglezi tu tranzitia de la HB la single, si dupa parerea mea merita tot efortul. Poti sa obtii din chitara ta tonuri la care nici nu ai visat pina acum. Singurul dezavantaj e ca daca ai un singur pot de ton nu poti face asta decit la o singura doza. Probabil ca merita mai mult la cea neck.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut urmatoarea miscare pe una din chitarile mele.

Am renuntat la pot de ton (e cineva care foloseste de fapt acel pot ? :) )si am aplicat la una din doze modificarea de "split dial" de pe siteul SD.

http://www.seymourduncan.com/support/sum96tip.shtml

 

In acest fel reglezi tu tranzitia de la HB la single, si dupa parerea mea merita tot efortul. Poti sa obtii din chitara ta tonuri la care nici nu ai visat pina acum. Singurul dezavantaj e ca daca ai un singur pot de ton nu poti face asta decit la o singura doza. Probabil ca merita mai mult la cea neck.

 

Mmmmmmmmm, interesantã propunerea ta, dar sã înțeleg cã trebuie sã transform potențiometrul de ton în spli dial, sau î-mi trebuie un alt tip de potențiometru montat? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am un paf pro neck position si din constructie am cate un swither pentru fiecare doza. pe spate am super distortion si pot spune ca intr-adevar se merita. Cand splitez pafpro pe singel coil suna asa cum trebuie sa sune un singel coil, iar pe spate am o pozitie de fortaj la superdistortion si o pozitie in care ele sunt legate in paralel si am un sunet foarte curat. Eu zic ca aceasta posibilitate merita

Link to comment
Share on other sites

Nu iti trebuie alt potentiometru, pur si simplu il deconectezi pe cel de ton si il folosesti la asta.

 

THANKS A LOT DRAGOª :)

Cred cã am sã încerc aceastã variantã, cel mai probabil pe Paf Joe.

Master KARPI, ca de obicei cu multe detalii :) , utile dacã le citeºti cu atenție.

Thanks guys!

Link to comment
Share on other sites

Eu am montat la Strat in loc de unul din potmetrele de ton un comutator ROTATIV cu 6 pozitii , sunt mai multe tipuri .Asa pot sa decuplez total condensatorul si pot sa-l cuplez si la doza bridge ( original doza bridge nu este cu condensator ca sa aiba cat mai multe inalte).

Apoi pot sa cuplez si doza neck cu doza bridge ( ca sa am inca un timbru/ton suna bine la blues sau pentru unele arpegii poti face un ton penetrant) ,Si butoanele arata pefect la fel ca si la o chitara standard.ca sa nu-i schimb look-ul..

 

Tot asa se poate si in cazul splitari ( daca nu vrei sa gauresti chitara ) , se monteaza un switch din acesta rotativ si pot face tot felu de legaturi cu fara condensator si splitarea , precum si selectarea bobinei active in cazul splitari ...deci mai multe "tonuri".Cate bobine ai , adica 5 bobine in cinci pozitii fiecare are alt ton ( alta pozitie alte armonice). plus combinatii posibile....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Microswitch-uri nu am plan sã montez, pt. cã ar necesita gãuri suplimentare în corpul ghitãrii ºi nu e cazul la un custom shop sã te-apuci sã-l ,,mutilezi''. Eu mã gândeam la ceva de genul Di Marzio EP1201PP Push Pull Poti, 500kohm, sau Göldo Push/Pull Poti 500Kohm Push/Pull Poti. Poate depinde ºi de cât de bine se preteazã humbucker-ul respectiv la splittare ... :):)

 

Estebe î-ți muțumesc ºi ție pt. reply.

 

nu ma pricep si intreb...cele 2 potentiometre de sus se folosesc pt inlocuirea potentiometrului de volum sau de ton? eu am o chitara doar cu un singur potentiometru, pt volum, cu 2 humbuckere...ce potentiometru tre sa-mi iau pt a face chestia asta cu split-ul, ca ma intereseaza si pe mine... :)

Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep si intreb...cele 2 potentiometre de sus se folosesc pt inlocuirea potentiometrului de volum sau de ton? eu am o chitara doar cu un singur potentiometru, pt volum, cu 2 humbuckere...ce potentiometru tre sa-mi iau pt a face chestia asta cu split-ul, ca ma intereseaza si pe mine... :)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.